Ціна понад усе і це проблема

08:30 | Економічна правда

У 2024 році через Prozorro успішно провели понад 377 тис.
тендерів на майже 790 млрд грн.
Ідеться не лише про закупівлі для забезпечення адміністративно-господарської діяльності державних установ, а про набагато ширший спектр: від придбання медикаментів для лікарень, шкільного харчування для дітей, обладнання для дитсадків до ремонтів будівель, спорудження доріг, мостів та відновлення об"єктів, пошкоджених унаслідок війни. Це ринок, на якому змагаються десятки тисяч компаній, у 2024 році – майже 40 тис.
представників переважно українського бізнесу.
У 99,8% тендерів виграє найдешевша пропозиція – без урахування якості, сервісу чи строків. Prozorro дозволяє замовникам оцінювати учасників і за неціновими критеріями: досвідом, гарантіями, екологічністю.
Якщо товар дешевший, але споживає вдвічі більше електроенергії, ніж дорожчий аналог, вартість володіння товаром може виявитися набагато вищою.
Або якщо постачальник забезпечує краще сервісне обслуговування, це позитивно впливає на ефективність використання товару. Проте у 2024 році такі критерії використали лише у 0,19% процедур.
Переможцем найчастіше стає учасник, який запропонував найдешевший товар, що відповідає умовам тендеру.
Це часто призводить до придбання неякісної продукції, продукції з коротшим життєвим циклом або менш ефективної у використанні. У ЄС це стандарт У ЄС нецінові критерії – норма в закупівельній практиці.
Згідно з директивою 2014/24/ЄС, закупівлі мають ґрунтуватися не на ціні, а на співвідношенні ціни та якості.
Нецінові критерії застосовуються для просування екологічно чистих технологій, енергоефективних рішень, інновацій, соціально орієнтованих підходів. Франція зобов’язала включати хоча б один екологічний критерій у кожен тендер, а в третину закупівель – ще й соціальний.
При цьому застосування нецінових критеріїв не обов’язкове, це результат підтримки уряду й системного підходу. У Хорватії переможець не може бути визначений лише за ціною, це заборонено законом.
Наразі 100% закупівель відбуваються з урахуванням нецінових критеріїв. Як в Україні Українське законодавство та функціонал системи Prozorro дозволяють застосовувати нецінові критерії: якість товару, терміни постачання, гарантійне обслуговування, досвід постачальника.
Чому ж замовники їх уникають? По-перше – через перевірки контрольних та правоохоронних органів.
Обрати дорожчу, але якіснішу пропозицію означає обґрунтовувати вибір у разі перевірки.
Інакше замовника можуть звинуватити в надмірному витрачанні державних коштів. По-друге – через брак експертизи замовника.
Щоб справді оцінювати пропозиції не лише за ціною, а й за якістю, замовнику важливо розуміти, що саме він купує і як працює ринок.
Інакше навіть при закупівлі одних і тих самих товарів рішення можуть залишатися формальними та неефективними. По-третє – чинне законодавство досі обмежує перелік нецінових критеріїв.
Новий законопроєкт уже передбачає більше гнучкості, але він поки не ухвалений. Що змінить новий закон Закон "Про публічні закупівлі" дозволяє оцінювати тендерні пропозиції автоматично через систему Prozorro за критеріями, які замовник визначає в тендерній документації.
Це можуть бути лише ціна, вартість життєвого циклу або ціна з додатковими критеріями (умови оплати, строки виконання робіт, гарантійне обслуговування, екологічність, соціальний ефект, передавання технологій). Такий підхід дає змогу більш гнучко підходити до оцінки пропозицій, але переважна більшість замовників обирає найпростішу опцію: оцінку винятково за ціною. Читайте також: Питання на 100 мільярдів.
Як центральна влада може обмежити видатки на місцях Законопроєкт №11520 дозволить замовникам самостійно визначати перелік релевантних критеріїв.
Головне – щоб вони мали зв’язок з предметом закупівлі і були економічно обґрунтовані.
Це відкриє шлях до гнучкішого підходу.
Проте закон – не панацея.
Якщо замовник не розуміє, як оцінити "вартість життєвого циклу" чи "екологічність", то він не застосує ці критерії навіть за найбільш ліберальних умов. Замовники вчаться використовувати нецінові критерії через онлайн-курс ProzorroTV, у якому є модуль з прикладами використання нецінових критеріїв. Невдовзі на Prometheus вийде новий курс із закупівель для управлінців, який навчить їх коректно оцінювати ризики та впроваджувати інновації.
Також наразі готується роз"яснювальна кампанія щодо нового законодавства, яка допоможе замовникам упевнено використовувати нецінові критерії. Українські кейси: як це працює В Україні є успішні приклади застосування нецінових критеріїв.
В огляді закупівельної практики, підготовленому департаментом сфери публічних закупівель та конкурентної політики, є кейси, де замовники враховували строки виконання, гарантійне обслуговування, екологічність товарів, відстань до об"єкта. Приклад: потрібно купити ноутбуки.
Ціна важлива, але не менш значущим є гарантійне обслуговування.
Тут на допомогу приходять нецінові критерії.
Замість того, щоб обрати найдешевший варіант, можна встановити, що тривала гарантія (наприклад, три роки замість одного) додає ноутбуку цінності. Навіть якщо такий ноутбук коштує трохи дорожче, у майбутньому так можна заощадити на ремонтах та забезпечити безперебійну роботу на довший термін, адже ви не будете мати додаткових витрат на підтримку справного стану техніки. Інший приклад – дитсадок, що купує молоко: важлива не тільки ціна, а й харчова цінність.
Замість купівлі найдешевшого молока з жирністю 2,5%, дитсадок може встановити неціновий критерій "Додаткова харчова цінність (жирність молока)".
Тоді вибір може впасти на трохи дорожчий, але якісніший продукт. Крім того, можна враховувати соціальний вплив.
Замовник може надати перевагу постачальникам, що працевлаштовують людей з інвалідністю, встановлюючи відповідні відсотки "балів" у підрахунку за кількість таких працівників. У згаданому вище огляді наведені практичні варіанти методів розрахунку та застосування нецінових критеріїв оцінки.
Документ містить і рішення Антимонопольного комітету, і результати перевірок, і судову практику.
Усе це може стати орієнтиром для тих, хто тільки починає працювати з такими критеріями. Водночас критерії оцінки не повинні давати замовнику необмежену свободу.
Вони мають забезпечувати добросовісну конкуренцію та супроводжуватися чіткими специфікаціями, щоб можна було перевірити достовірність інформації учасників. У разі сумнівів замовнику слід ретельно перевірити правдивість поданих даних і документів.
Крім того, у тендерній документації обов’язково слід вказати вагові коефіцієнти для кожного з обраних критеріїв, якщо оцінка здійснюється не лише за ціною.
Це гарантує прозорість та обґрунтованість вибору. Потенціал нецінових критеріїв колосальний.
Їх правильне застосування дає змогу не лише підвищити якість закупівель, а й залучити нових постачальників, зокрема малий і середній бізнес, який часто не може конкурувати за ціною, але може пропонувати більш якісний товар, адаптований до вимог замовника.
Це сприяє підвищенню конкуренції, а отже – і результативності торгів загалом.

Додати коментар

Користувач:
email:





Криза минає,
Ринок відновлюється,
Дивись в майбутнє.

- Fin.Org.UA

Новини

16:20 - Економіка Ірландії скоротилася вперше з 2023 року
16:15 - Dow Jones забрался на экстремумы, но не стоит спешить шортить
15:59 - Кредити від держбанків України: кому вони роздали мільярди за пів року
15:55 - В Києві викрили незаконний продаж вейпів в ТЦ: вилучено товарів на 8 мільйонів
15:43 - Спецпідприємство нелегально видобуло піску на 6 мільйонів гривень
15:34 - Затверджено Положення про використання електронних довірчих послуг у відкритому банкінгу
15:32 - Індійська Nayara Energy отримає першу іракську нафту після санкцій
15:30 - Курси валют, встановлені НБУ на 29.07.2025
15:16 - Які суми не включаються до складу доходу ФОП – платника єдиного податку першої – третьої груп?
15:16 - Уряд похвалився, що пришвидшив відновлення електро та газотранспортної інфраструктури
15:15 - Цьогоріч в Україні зростає попит на китайські авто: які моделі найпопулярніші
15:14 - Туристичний збір: юридичні особи спрямували до місцевих бюджетів Дніпропетровщини понад 2,9 млн грн
15:11 - Трудовий договір – документ, який регулює відносини між працівником і роботодавцем
15:09 - Торгівля здійснюється через мережу Інтернет: що зазначається у рядку «назва господарської одиниці» у реєстраційних заявах за ф. № 1-РРО та № 1-ПРРО?
15:08 - Подання звітності через Електронний кабінет
15:06 - «Моя податкова»: отримання відомостей про доходи у смартфоні
15:00 - Акції газових компаній США злетіли після угоди з ЄС
14:49 - Закон України № 4505: новації для платників ПДВ
14:46 - За час воєнного стану бізнес взяв 325,5 мільярдів гривень доступних кредитів
14:35 - московія штовхає Білорусь до економічного передсмертного стану – розвідка
14:20 - Як громади та бізнес інвестують в енергонезалежність
14:15 - За видобування природного газу платники Дніпропетровщини сплатили до загального фонду держбюджету майже 150,1 млн грн рентної плати
14:15 - Експрезидента МАУ підозрюють в ухиленні від сплати понад 164,5 мільйонів податків
14:13 - Електронний кабінет: отримайте ІПК онлайн
14:10 - До уваги самозайнятих осіб, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, або за контрактом!
14:09 - Дніпропетровщина: юридичні особи – платники єдиного податку сплатили до місцевих бюджетів понад 389,5 млн гривень
14:07 - Дніпропетровщина: від фізичних осіб до місцевих бюджетів надійшло понад 273,3 млн грн плати за землю
14:04 - Видобування природного газу: надходження від платників рентної плати до місцевих бюджетів Дніпропетровщини – майже 7,9 млн грн
13:59 - Вартість зросла в 55 разів: ФДМУ розповів про найдорожчий продаж тижня
13:48 - 28 липня - День скорботи та вшанування пам’яті Захисників та Захисниць України, учасників добровольчих формувань та цивільних осіб, які були страчені, закатовані або загинули у полоні


Більше новин

ВалютаКурс
Алжирський динар0.32266
Австралійський долар27.2952
Така0.34094
Канадський долар30.4607
Юань Женьміньбі5.8265
Чеська крона1.9793
Данська крона6.5253
Гонконгівський долар5.3249
Форинт0.122641
Індійська рупія0.48234
Рупія0.0025547
Новий ізраїльський шекель12.4593
Єна0.28217
Теньге0.077
Вона0.030161
Ліванський фунт0.000467
Малайзійський ринггіт9.8794
Мексиканське песо2.2427
Молдовський лей2.4792
Новозеландський долар25.0046
Норвезька крона4.1057
Саудівський ріял11.1433
Сінгапурський долар32.5467
Донг0.0015958
Ренд2.3418
Шведська крона4.366
Швейцарський франк52.1714
Бат1.29015
Дирхам ОАЕ11.3803
Туніський динар14.5072
Єгипетський фунт0.857
Фунт стерлінгів56.1224
Долар США41.7997
Сербський динар0.41567
Азербайджанський манат24.5837
Румунський лей9.6045
Турецька ліра1.0309
СПЗ (спеціальні права запозичення)57.1074
Болгарський лев24.9045
Євро48.6967
Ларі15.4499
Злотий11.4341
Золото139481
Срібло1594.42
Платина59103.1
Паладій52043.55

Курси валют, встановлені НБУ на 29.07.2025