Інформація щодо участі в засіданні Комітету СОТ з питань торгівлі та навколишнього середовища (30 червня, 4 липня 2025 року)
16.07 10:40 | Міністерство економіки УкраїниЧлени СОТ обговорили практичні напрями розвитку роботи Комітету, зокрема шляхом проведення тематичних сесій, присвячених пов’язаним з торгівлею заходам з охорони навколишнього середовища, трансферу технологій та сталому сільському господарству, а також розглянули нові пропозиції членів, оновлену інформацію щодо діяльності екологічних ініціатив, що очолюються членами СОТ, а також результати імплементації заходів технічної допомоги.
Крім цього, відповідно до порядку денного засідання учасники засідання приділили увагу обговоренню, зокрема, таких питань:
Нові пропозиції щодо врегулювання викликів, пов’язаних з імплементацією заходів з охорони навколишнього середовища, які впливають на торгівлю. Учасники розглянули комунікацію Японії та Республіки Корея, за співавторства Австралії та Великої Британії, щодо методологій розрахунку вбудованих у товари викидів.
Зазначена пропозиція спрямована на підвищення прозорості та сумісності щодо вимог до вимірювання вбудованих викидів у транскордонній торгівлі товарами. Документ отримав широку підтримку, водночас члени наголошували на важливості врахування рівня розвитку країн, можливих витрат для малого бізнесу, особливо у найменш розвинутих країнах, та необхідності відкритого інклюзивного підходу.
Результати проведених Головою Комітету консультацій щодо подальшого проведення тематичних сесій з трьох пріоритетних напрямів: пов’язані з торгівлею заходи з охорони навколишнього середовища (TRCMs), трансфер технологій та стале сільське господарство.
Учасники засідання висловили готовність долучитись до, зокрема, глибшого дослідження питань прозорості, розвитку та узгодженості у сфері TRCMs. Було запропоновано продовжити обговорення щодо трансферу технологій з метою підтримки екологічного переходу в країнах, що розвиваються. Крім цього, члени СОТ погодили проведення у жовтні 2025 року окремої тематичної сесії щодо сталого сільського господарства, модераторами якої виступлять Барбадос та Велика Британія.
Проведення Тижня торгівлі та навколишнього середовища, в рамках якого було організовано 15 заходів присвячених, зокрема, питанням досягнутого ЄС прогресу в імплементації механізму корегування вуглецю на кордоні (СВАМ) та регламенту щодо товарів та продуктів, виробництво яких не призводить до знеліснення і деградації лісів, ресурсоефективності у виробництві, діджиталізації, як інструменту переходу до сталого сільського господарства, а також реформування субсидування викопних видів палива.
Довідково. Тиждень торгівлі та навколишнього середовища – це глобальний форум присвячений розгляду актуальних питань взаємозв’язку торговельної та екологічної політик, зокрема розвитку циркулярної економіки та реформування субсидування викопних видів палива. У рамках Тижня проводяться серії заходів і семінарів під керівництвом членів СОТ, а також сесії високого рівня, які організовуються Секретаріатом СОТ спільно з міжнародними інституціями, такими як ЮНЕП.
Посилення прозорості та обміну інформацією. Секретаріат СОТ провів брифінг щодо своїх поточних і запланованих напрямків роботи, пов’язаних з торгівлею та навколишнім середовищем, зокрема представив інформацію щодо оновлення бази даних СОТ з питань навколишнього середовища та поінформував про ініціативи технічної допомоги, зокрема спільний проєкт “Action on Climate and Trade” (ACT), який реалізується за участі Світового банку, Всесвітнього економічного форуму та інших партнерів і має на меті підтримку кліматичних цілей країн, що розвиваються, через інструменти торговельної політики.
Результати роботи неформального діалогу щодо забруднення відходами пластику та екологічно сталої торгівлі пластиком, структурованих дискусій заінтересованих членів СОТ з питань торгівлі та сталого розвитку навколишнього середовища, а також ініціативи, присвяченої розгляду питання реформування субсидування викопних видів палива.
Проміжні результати розробки угоди ЮНЕП із забруднення відходами пластику.
Підготовку до 30-ї сесії Конференції сторін Рамкової конвенції ООН зі зміни клімату (СОР 30) , яка відбудеться у листопаді 2025 року в Бразилії. У центрі уваги COP30 взаємозв’язок охорони навколишнього середовища та торгівлі. СОТ співпрацює з ЮНКТАД, Міжнародним торговельним центром та Міжнародною торговою палатою задля моніторингу переговорів та надання підтримки Бразилії як головуючій стороні.
Чергове засідання Комітету відбудеться на тижні з 3 листопада 2025 року.
Довідково. Комітет СОТ з торгівлі та навколишнього середовища – орган в системі СОТ, підзвітний Генеральній раді, є постійним форумом, що присвячений діалогу між урядами щодо впливу торговельної політики на навколишнє середовище та екологічної політики на торгівлю. Засідання Комітету відбуваються не рідше ніж раз на рік.