П'ять тенденцій бізнесу в Україні, створеного жінками

10.07 12:30 | Економічна правда

Заявки на цьогорічну, сьому премію "Створено Жінками" подали 435 підприємиць з усієї України.
42% з усіх конкурсанток створили свої бізнеси за останні три роки.
Тобто, у часи великої війни. Зростання підприємницької активності серед жінок – загальна тенденція в Україні.
За даними YouControl на початку 2025 року жінки відкрили 61,5% (34 896 із 56 826) усіх ФОПів в країні.
Подібні цифри були й наприкінці 2024 року. Спостерігається і чіткий рівень зростання професійності серед жінок-підприємиць.
Ті, хто подаються на премію зараз, значно краще пропрацьовують свою бізнес-модель, комунікацію та самопрезентацію. Раніше багато хто діяв інтуїтивно.
А у 2025-му відчувається впевнена підприємницька позиція.
Зріс рівень структурованості в бізнесі.
Навіть у дуже маленьких проєктах.
Типовий приклад: жінка, яка у 2021 році починала з ремісничої майстерні, у 2025 – повертається з власним брендом, сайтом, командою та чітким баченням розвитку. Прослідковую п"ять тенденцій серед бізнес-проєктів підприємиць цього року. Зростання жіночого підприємництва в технологічних галузях Дедалі більше жінок обирають бізнес у сфері технологій, цифрової освіти, агротехнологій.
Наприклад, Олена Довгополова, головна архітекторка INAKSHI architects, розробляє рішення у сфері R&D для створення біорозкладних будівельних матеріалів.
Це дуже надихає. Нові напрями показують: жінки вже не просто йдуть за тенденціями – вони створюють нові. Але попри це у п"ятірці лідерів лишаться напрямки: освіта, мода, роздрібна торгівля, виробництво харчів.
Цей рух до базових цінностей – "нагодувати, навчити, прикрасити" – пов"язаний і з війною, і з бажанням відновлювати все локально. Розвиток проєктів у сфері зеленої економіки Війна змушує задуматися про локальний вплив, про сталість дій, про те, що ми залишаємо після себе.
Багато бізнесів жінок одразу інтегрують соціальний або екологічний компонент ще на етапі створення – без додаткових порад чи стимулів. Яскравий приклад – Recast Plastic.
Це українська інноваційна компанія, яка перетворює 100% перероблений пластик на меблі для укриттів та архітектурні рішення.
Засновниця компанії Ольга Лекова.
В ніч на 17 червня під час російської атаки від пожежі постраждало її виробництво, офіс і склад.
А вже 30 червня Ольга оголосила, що вони на 90% відновили виробництво. Інший приклад – Любов Лисенко і її компанія "Біобаланс" пропонують біологічний захист рослин, безпечний для людей, тварин і природи. Поєднання бізнесу з соціальною місією Для багатьох жінок створення бізнесу стало актом спротиву та відновлення.
Їх проєкти стали більш соціально спрямованими, зосередженими на розвитку громад або на допомозі вимушеним переселенцям (яких вже понад 4,5 мільйона).
Вони поєднують бізнес і суспільне служіння так природно, що це викликає щиру повагу. Жінки активно волонтерять і створюють соціальні підприємства.
Наприклад, майстерня Nesemos Veteran Auto Hub, де безоплатно ремонтують військові автомобілі.
Або засновниця виробництва тактичних візків Brammer, що допомагають військовим під час евакуації поранених, у перевезенні боєкомплектів, провізії та спорядження. Багато хто вкладає у свою місію створення робочих місць для жінок-переселенок, ветеранів, людей третього віку. Також з"являються нові компанії, що популяризують історію та культуру України.
Одразу приходить на думку Діана Гриценяк, засновниця NADRA, бренду порцеляни, натхненного українським фольклором.
А також проєкт "Бабусина Хатка" в якому Ганна Сухобрус відновлює українські хати, ремесла та елементи давнього побуту, проводить майстер-класи та розвиває зелений туризм. Інтерес до міжнародних ринків Помітно зріс інтерес до міжнародної співпраці.
Сьогодні український бренд одягу, створений жінкою, може мати чітку експортну стратегію або фокус на сталому виробництві. 91% бізнесів, які подаються на премію, мають до 10 працівників.
Але їх мікробізнес – це не брак амбіцій.
Часто це тимчасове рішення.
Все більше жінок говорять про бажання масштабуватися, виходити на експорт чи розширювати соціальний вплив. Підприємиці в Україні хочуть брати участь у міжнародних програмах, продавати свої товари за кордон або створювати партнерства із закордонними компаніями.
Найчастіше згадуються європейські ринки: Франція, Польща, Німеччина.
І з цим допомагають різноманітні бізнес-інкубатори, міжнародні виставки чи інші бізнес-події. Потреба у горизонтальній співпраці між жінками У перші роки премії основний запит підприємиць стосувався фінансування.
Зараз найбільш актуальними стали менторство та доступ до спільнот.
Жінки хочуть вчитися, обмінюватися досвідом, відкриватися до нового. Наприклад, Євгенія Аратовська, засновниця сортувальної станції Україна БЕЗ сміття, здійснила вже кілька колаборацій і ще дві знаходяться в процесі перемовин.
А Ольга Лекова увійшла до складу української делегації на виставці ChangeNOW у Парижі – найбільшому світовому форумі, присвяченому рішенням для збереження планети. Але якщо подивитись більш глобально, то відчувається брак чіткої, зрозумілої й стабільної структури для супроводу усіх жінок підприємиць.
Існують різні ініціативи, проте вони фрагментовані.
Потрібно більше видимості, координації та довгострокового супроводу.
І найголовніше – треба інвестувати в програми тривалої освіти, щоб жінки могли розвивати свої бізнеси у перспективі. Ці приклади й тенденції – справжній урок мужності українських підприємиць.
Вони не здаються, шукають рішення, створюють цінність – часто з мінімальними ресурсами.
Наша мета – підтримати цих неймовірних жінок, які надихають одна одну, підіймаються, борються – і найважливіше: будують Україну майбутнього. Довідка.
Премія "Створено жінками" – конкурс, що з 2019 року проходить за ініціативи комітету бізнеследі Франко-української торгово-промислової палати (CCIFU).
Премія має на меті підтримку та розвиток жіночого підприємництва в Україні, просування гендерної рівності та сприяння сталому економічному зростанню.

Додати коментар

Користувач:
email:





London financial
Services remain competitive
Global powerhouse

- Fin.Org.UA

Новини

07:35 - Фінансовий астрологічний прогноз на 12.07.2025
00:00 - Накази Міністерства енергетики України
00:00 - Новини від Міністерства енергетики України
00:00 - Регуляторні акти Міністерства енергетики України
21:26 - Курченку повідомили про заочну підозру у "привласненні" українських підприємств на Донбасі
21:00 - Новини 11 липня: парад кредитних угод, історичний максимум Bitcoin та підозра заступнику голови уряду московія
20:48 - Російські шахти зупиняють видобуток — бояться ще більших збитків
20:22 - Мінекономіки та ЮНІДО підписали угоду про запуск ініціативи зеленого індустріального відновлення за підтримки Японії
19:55 - Прибуткові ПрАТи – перший результат трансформації виробничого напряму УЗ під керівництвом Шрамка, - Rail Freight
19:52 - Прибуткові ПрАТи – перший результат трансформації виробничого напряму УЗ під керівництвом Шрамка, - Rail Freight
19:52 - Національний банк підписав Хартію стійкості людського капіталу
19:35 - Один бренд і 100 підконтрольних ФОП: слідчі викрили схему ухилення від податків
19:15 - Золото в диапазоне, но тестирует верхнюю границу
19:03 - Приватбанк отримає від ЄБРР 600 мільйонів євро на кредити бізнесу
18:45 - Понад $1 мільйон інвестицій у жіноче підприємництво: стартував прийом заявок на другий етап «СТВОРЮЙ!»
18:43 - Україна та ЄБРР підписали меморандум, який передбачає запуск нової фондової біржі
18:37 - Зернова справа на 12 мільйонів гривень: НАБУ вручило підозру прокурору спеціалізованої прокуратури
18:27 - Герман Галущенко і заступник Генсекретаря ПРООН Хаолян Сюй обговорили продовження підтримки українського енергосектору
18:25 - Герман Галущенко і заступник Генсекретаря ПРООН Хаолян Сюй обговорили продовження підтримки українського енергосектору
18:19 - Єдиний авіаносець флоту московія хочуть списати на металобрухт після семи років ремонту
18:08 - ТЕХ-СОФТ АТЛАС: як платять українці у 2025-му – тренди першого півріччя
18:01 - Санаторій в престижній Конча-Заспі: АРМА перевіряє аномальну ціну переможця аукціону
18:00 - 257 млн податків за останні 3 квартали: "Ябко" розкриває звітність за 2025 рік
17:30 - Мінекономіки презентувало бачення промислової політики на URC 2025 у Римі
17:30 - Як інвестувати в нерухомість під час війни
17:25 - Нацбанк показав курс долара та євро на понеділок 14 липня
17:24 - "Укргідроенерго" отримає від ЄІБ перший транш кредиту на відновлення ГЕС
17:00 - В червні українці купили 9,5 тисяч мотоциклів: яким маркам надають перевагу
16:43 - Кількість тривалих затримок російських авіакомпаній подвоїлася
16:41 - Міжнародне агентство сумнівається, що московія зможе підтримувати теперішній видобуток нафти


Більше новин

ВалютаКурс
Алжирський динар0.32237
Австралійський долар27.4982
Така0.34419
Канадський долар30.5128
Юань Женьміньбі5.8294
Чеська крона1.9807
Данська крона6.5456
Гонконгівський долар5.3228
Форинт0.122137
Індійська рупія0.48694
Рупія0.0025764
Новий ізраїльський шекель12.5313
Єна0.28423
Теньге0.079819
Вона0.030394
Ліванський фунт0.000467
Малайзійський ринггіт9.8235
Мексиканське песо2.234
Молдовський лей2.4644
Новозеландський долар25.1332
Норвезька крона4.1312
Саудівський ріял11.141
Сінгапурський долар32.6414
Донг0.0016004
Ренд2.3309
Шведська крона4.3805
Швейцарський франк52.4729
Бат1.28789
Дирхам ОАЕ11.3757
Туніський динар14.3979
Єгипетський фунт0.844
Фунт стерлінгів56.4233
Долар США41.7842
Сербський динар0.41692
Азербайджанський манат24.5746
Румунський лей9.6166
Турецька ліра1.0401
СПЗ (спеціальні права запозичення)57.2078
Болгарський лев24.9711
Євро48.8416
Ларі15.3862
Злотий11.47
Золото139893.92
Срібло1572.99
Платина56985.71
Паладій48735.84

Курси валют, встановлені НБУ на 14.07.2025