Сексизм та ейджизм у вакансіях: за що держава може штрафувати роботодавців

19.05 15:00 | Економічна правда

"Шукаємо дівчину з гарною зовнішністю віком до 25 років на роботу адміністратором".
Зустрічали такі вакансії, чи не так? Насправді такий опис порушує українське законодавство. З 2022 року посилились норми закону, за яким заборонено вказувати в описі вакансії дискримінаційні вимоги, як от вік чи стать.
У разі порушень на роботодавців чекає великий штраф. Ця норма присутня в законодавстві ще з 1990-их років, однак звертати увагу на неї почали здебільшого лише після запровадження серйозних штрафів. До недавнього часу контролювати дотримання вимог мала Державна служба з питань праці.
Однак на початку травня ці повноваження перейшли до Держпродспоживслужби (ДПСС). Як на практиці відбувається перевірка вакансій та які штрафи загрожують роботодавцям? Що вважається дискримінацією у вакансіях Для пошуку відповіді на запитання, що вважається дискримінацією у рекламі вакансій, спершу треба розібрати кілька понять.
У законі "Про зайнятість населення" вказано, що вакансія – це вільна посада (робоче місце), на яку можуть працевлаштувати людину. Реклама про вакансію – це інформація (оголошення) про роботу та працевлаштування, розповсюджена в будь-якій формі.
Вона може бути у медіа, на спеціальних агрегаторах для пошуку роботи (зокрема, Work.ua, Robota.ua тощо), офіційних сайтах компаній та у соцмережах. Читайте також: Зарплати зростають, але людей бракує: що відбувається на українському ринку праці Навіть пост у Facebook про те, що компанія шукає собі співробітника, є рекламою.
Відтак, такий пост має відповідати нормам законодавства, а саме – закону "Про рекламу". Відповідно до закону, у рекламі про вакансію заборонено вказувати: вік; стать (крім випадків роботи, яку може виконати лише людина певної статі); расу, колір шкіри; громадянство; наявність або відсутність інвалідності; політичні, релігійні та інші переконання. Крім цього, не можна вимагати від шукачів інформацію про їхній сімейний та майновий стан, місце проживання, а також плани щодо народження дітей. Приклад дискримінаційних вимог у вакансіях Якщо в оголошенні про вакансію є перераховані ознаки, то таке оголошення можна вважати дискримінаційним. Чим займатиметься Держпродспоживслужба Держпродспоживслужба має захищати права споживачів у різних напрямах: контролювати здоров’я тварин та рослин, щоб харчові продукти були безпечними, а установи дотримувались санітарних норм. З 8 травня 2025 року Держпродспоживслужба почала новий напрям роботи – перевірку змісту вакансії.
Це передбачає закон, який розширив повноваження служби, поклавши на неї обов"язок відстежувати дотримання законодавства про рекламу в частині працевлаштування.
Раніше цим питанням займалась Державна служба з питань праці. Тепер ДПСС перевірятиме достовірність, повноту та правомірність формулювань у вакансіях. Як перевіряють вакансії Заступник голови Держпродспоживслужби Андрій Крейтор пояснив, що служба моніторить публікації у відкритому доступі: зокрема, у медіа та на спеціалізованих онлайн-ресурсах (Work.ua, Robota.ua), офіційних сайтах компаній та у соцмережах. "До роботи залучатимуться фахівці з підрозділів захисту прав споживачів та реклами територіальних управлінь Держпродспоживслужби у кожному регіоні України", – зазначив Крейтор. Основні критерії перевірки: дискримінаційні формулювання (за статтю, віком, стану здоров’я, сексуальної орієнтації, сімейного стану, місця проживання тощо); неправдиві або маніпулятивні дані про умови праці; приховані важливі деталі (нічні зміни, ненормований графік тощо); невідповідність між заявленою зарплатою та реальною системою оплати (ставка+бонуси без уточнення). Однак деякі порушення, як от приховані деталі, неможливо перевірити лише за змістом оголошень.
За словами заступника голови ДПСС, у таких випадках служба буде реагувати на звернення громадян, які зіткнулися з дискримінацією чи обманом під час працевлаштування. Для того, щоб подати таку скаргу, потрібно зібрати докази (скриншот оголошення, фото, посилання на вакансію тощо) та написати електронну або письмову заяву до територіального управління ДПСС.
Контакти можна знайти за посиланням. Читайте також: "Чоловік на годину".
Як змінився ринок послуг домашніх майстрів Подібна практика є і на самих майданчиках для пошуку роботи.
Наприклад, у Work.ua є відділ модерації, який перевіряє велику кількість вакансій на відповідність вимогам сайту, а також, чи не вводить в оману шукачів компанія та її оголошення. "Крім того, у рекомендаціях до опису вакансій ми попереджаємо роботодавців про те, що вимоги до статі та віку – порушення законодавства і ми можемо не допустити такі публікації", – зазначили в компанії. Попередження роботодавців – скрин з Work.ua Наразі відділ модерації Work.ua отримує до 60 скарг щомісяця на вакансії з вимогами до статі та віку.
Ще два роки тому таких скарг було вдвічі більше, кажуть у компанії.
У разі порушень агрегатор зв’язується з роботодавцями та пояснює, що ті порушують законодавство і їм треба змінити підхід та критерії до вибору працівників. Що загрожує роботодавцям за порушення вимог Якщо Держпродспоживслужба виявила порушення, вона надсилає "припис про його усунення".
Далі роботодавець має виправити або видалити оголошення про вакансію. Крім цього, на нього чекає штрафна санкція у розмірі 10 мінімальних зарплат (нині це 80 тис.
грн).
З моменту вручення документа про штраф роботодавець має сплатити кошти за 15 днів.
Якщо цього не зробити, гроші стягуватимуть через суд. Крейтор також додав, що у разі необхідності ДПСС передає необхідну інформацію до інших компетентних структур (правоохоронних органів або Уповноваженого з прав людини). "Порушник законодавства про рекламу, крім штрафних санкцій, накладених Держпродспоживслужбою, може притягатися до відповідальності за порушення норм інших законодавств.
Це може бути Кримінальний кодекс або закон "Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків"", – пояснив заступник голови ДПСС. Чи варто чекати миттєвих змін на ринку праці У Держпродспоживслужбі кажуть, що їхня головна ціль – забезпечити чесність та прозорість ринку праці через контроль за достовірністю оголошень. Завдяки цьому вони очікують на зменшення випадків введення кандидатів в оману, зменшення кількості скарг на роботодавців, формування культури відповідального рекрутингу та підвищення довіри до ринку праці в цілому. Як це працюватиме на практиці – говорити зарано, адже нерідко з дискримінацією чи "введенням в оману" працівники стикаються безпосередньо під час співбесіди або вже на робочому місці.
Найчастіше у таких умовах люди змінюють роботу, а не скаржаться на роботодавця. У Work.ua припускають, що роботодавці можуть просто не відповідати на відгуки або відмовлятимуть на етапі співбесіди людям, які, на їхню думку, не підходять за віком і статтю. "На нашу думку, питання дискримінації лежить у культурній площині: що нам варто робити, щоб інклюзивність у широкому розумінні стала нормою у суспільстві та на ринку праці зокрема", – додали в компанії.

Додати коментар

Користувач:
email:





Red flags, market crash,
Investors count their losses,
Fear and panic dash.

- Fin.Org.UA

Новини

19:00 - У податковій пояснили, чому не виконали план з надходження ПДВ за травень
18:40 - Трамп закликав тримати ціни на нафту низькими
18:14 - МАГАТЕ заявило про серйозну шкоду ядерному об’єкту Ірану
18:10 - За підозрюваного в корупції в Мінрегіоні Володіна внесли заставу
17:55 - Чинний віцепрем’єр-міністр Чернишов отримав підозру в корупції в Мінрегіоні
17:43 - Оновлено порядок організації та здійснення нагляду у сфері фінансового моніторингу, валютного нагляду, нагляду у сфері реалізації санкцій
17:40 - Доллар резко развернул игру в свою пользу
17:40 - Угорщина і Словаччина заблокували 18-й пакет санкцій ЄС проти московія – Сійярто
17:24 - Кремль не знайшов грошей на розбудову залізниці до Китаю
17:16 - Засідання Комісії
16:49 - Зміни на ринку нерухомості: у покупців з'явилися нові підходи до придбання квартир
16:46 - Airbus навчатиме українських фахівців ремонтувати авіатехніку
16:40 - Між Києвом, Львовом, Одесою та Трускавцем курсуватимуть додаткові поїзди
16:38 - Двом кредитним спілкам анульовано ліцензії та виключено з Державного реєстру фінансових установ на підставі їх власних заяв
16:30 - Як ухвалювати рішення в турбулентні часи
16:30 - "Від захисників до підприємців": як "Траєкторія 2" відкриває нові горизонти для ветеранів
16:20 - "Укрзалізниця" оголосила аукціони з оренди площ на шести вокзалах
16:15 - Україна отримала 190 мільйонів доларів позики від МБРР на відновлення
16:10 - Наслідки атаки московія: у двох районах Києва частково відсутнє постачання газу
15:56 - Вимоги до кредитних посередників на ринку небанківських фінансових послуг буде оновлено
15:47 - Лондон попередив Іран про "катастрофічну помилку" через блокування нафтового маршруту
15:30 - Курси валют, встановлені НБУ на 24.06.2025
15:29 - У Німеччині електроенергія для авто перевищила вартість бензину
15:23 - У московії більший брак кадрів, ніж думають у міністерствах
15:01 - Італія заморозила активи росіян на понад 2 мільярди євро
15:00 - Крипторынок выпрыгнул из зоны страха
14:50 - Стало відомо, хто очолить "Укренерго"
14:45 - Скандал із Гусаковим: В Україні посилять контроль за зборами коштів на благодійність
14:40 - Чи "хакнули" "єОселю" топчиновники, судді та прокурори
14:36 - Участь Міністерства економіки України у засіданні Уряду 18 червня 2025 року


Більше новин

ВалютаКурс
Алжирський динар0.32139
Австралійський долар26.7299
Така0.34124
Канадський долар30.3748
Юань Женьміньбі5.8249
Чеська крона1.9321
Данська крона6.4375
Гонконгівський долар5.3338
Форинт0.118852
Індійська рупія0.48271
Рупія0.0025385
Новий ізраїльський шекель12.0469
Єна0.28373
Теньге0.080246
Вона0.030139
Ліванський фунт0.000468
Малайзійський ринггіт9.7543
Мексиканське песо2.1766
Молдовський лей2.4357
Новозеландський долар24.6804
Норвезька крона4.1191
Саудівський ріял11.1591
Сінгапурський долар32.3872
Донг0.0015989
Ренд2.3128
Шведська крона4.3008
Швейцарський франк51.2048
Бат1.2708
Дирхам ОАЕ11.401
Туніський динар14.32
Єгипетський фунт0.8262
Фунт стерлінгів56.06
Долар США41.8702
Сербський динар0.40965
Азербайджанський манат24.6252
Румунський лей9.5173
Турецька ліра1.0539
СПЗ (спеціальні права запозичення)56.9098
Болгарський лев24.553
Євро48.0209
Ларі15.3686
Злотий11.2307
Золото141475.22
Срібло1515.42
Платина54038.94
Паладій44855.13

Курси валют, встановлені НБУ на 24.06.2025