Рентна плата за користування надрами

30.04 09:42 | Fin.Org.Ua

У пресцентрі інформаційного агентства «МІСТ-ДНІПРО» у форматі Zoom відбулась пресконференція за участі начальника відділу податків і зборів з юридичних осіб у галузях постачання електроенергії, газу та водопостачання управління оподаткування юридичних осіб Головного управління ДПС у Дніпропетровській області Тетяни КОПИЛЬЧЕНКО.
Територія Дніпропетровської області характеризується унікальністю фізіко - географічних та геологічних умов, що сприяє формуванню значних обсягів природних ресурсів та їх різноманітності.
В Дніпропетровській області видобувається більше 50 відсотків усіх мінеральних ресурсів в Україні, використовується 249 родовищ 79 видів корисних копалин. У значних обсягах здійснюється видобуток марганцевої, титано - цирконієвих руд та інших рідкоземельних елементів, вугілля, газу, каоліну, будівельного каменю, піску та інших корисних копалин.
Згідно переліку дійсних станом на 14.01.2025 року спеціальних дозволів на користування надрами, наданий Державною службою геології та надр України листом від 20.01.2025 №438/07/2-25 (надісланий листом ДПС України від 24.01.2025 №1932/7/99-00-04-01-01-07) у Дніпропетровській області видані 130 спеціальних дозволів на користування надрами: від підземної води до руд золота.
У Дніпропетровській області розвідане єдине в Україні родовище талько – магнезитів, розробка якого дасть змогу на 60 – 70% забезпечити потреби в Україні у вогнетривкій сировині та значно зменшити її імпорт з інших країн, це Правдинське родовище, розташоване у Криничанському районі області.
Окремо слід зазначити про видобуток залізної руди Криворізького басейну, який займає перше місце в Україні, середньорічний обсяг видобутку по родовищах цього регіону складає близько 121 млн. тонн, це 75 відсотків видобутку в цілому по країні.
З 10-ти найбільших виробництв країни, які переробляють залізорудну сировину, 9 розташовані саме у Криворізькому басейні, він забезпечує більше 93 відс. потреб металургійних підприємств України. Промислові запаси залізних руд Криворізького басейну становлять 16 млрд. тонн. Саме у Криворізькому басейні розташований найбільший відкритий промисловий кар’єр держави та Європи – ПАТ «Південний гірничо – збагачувальний комбінат».
Рентна плата за користування надрами для видобування корисних копалин – це складова економічної політики нашої держави, завданням якої є регулювання відносин у галузі охорони, використання та відтворення природних ресурсів, забезпечення екологічної безпеки, запобігання i ліквідації негативного впливу господарської та іншої діяльності на природне середовище, збереження природних ресурсів, генетичного фонду живої природи, ландшафтів та інших природних комплексів, унікальних територій та природних об’єктів, пов’язаних з історико-культурною спадщиною.
Видобувна промисловість завжди була однією з основних галузей в економіці багатих на ресурси країн, тому питома вага надходжень рентної плати за користування надрами зростає з року в рік.
Так, якщо у 2005 році суми надходжень платежів за користування надрами до бюджетів усіх рівнів склали 41,1 млн. грн, у 2013 році – 685,7 млн. грн, то за 2024 рік – це 6 787,6 млн. гривень, із яких 1 802,3 млн. гривень – це надходження до місцевих бюджетів області.
Стратегічною метою роботи податкових органів області є забезпечення повного обліку суб’єктів господарювання, які здійснюють видобуток корисних копалин, своєчасного надання ними податкової звітності та надходження плати за користування надрами своєчасно та у повному обсязі.
Сьогодні я розповім вам про новації у Податковому кодексі України щодо адміністрування рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин, які торкнулися окремих видів видобутих корисних копалин, зокрема пісків природних всіх видів, гравію, щебіню (або подрібнене каміння), каоліну та інших глин каолінових.
Хочу зазначити, що згідно спеціальних дозволів на користування надрами, в Дніпропетровській області видобуток піску здійснюють 12 суб’єктів господарювання, видобуток гравію – 13 суб’єктів господарювання, а первинного каоліну – 1 суб’єкт господарювання.
Законами України від 10 жовтня 2024 року № 4015-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у період дії воєнного стану» та від 04 грудня 2024 року № 4113-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні» змінено порядок визначення бази оподаткування рентною платою за користування надрами для видобування корисних копалин окремих видів видобутих корисних копалин (мінеральної сировини) товарних продукцій гірничого підприємства із гірських порід з яких, класифікуються за кодами:
2505 (піски природні всіх видів),
2517 (галька, гравій, щебінь або подрібнене каміння),
2507 00 (каолін та інші глини каолінові)
згідно з УКТ ЗЕД (розділ V «Мінеральні продукти» Закону України від 19 жовтня 2022 року № 2697-IX «Про Митний тариф України»).
Зокрема, Законом № 4015, який набрав чинності з 01.12.2024, визначено, що гірничі підприємства, які видобувають гірські породи придатні у якості сировини для:
бутового каменю,
пісків,
каолінів,
обчислюють податкові зобов’язання з Ренти за базою оподаткування Рентою із застосуванням фактичної ціни реалізації видобутої корисної копалини (мінеральної сировини) товарної продукції гірничого підприємства (далі – Товарна продукція), яка визначається за більшою з таких величин:

за фактичною ціною реалізації одиниці відповідного виду Товарної продукції розрахованою платником за виконаними у податковому (звітному) періоді договорами;
за ціною одиниці Товарної продукції, визначеною за Методикою визначення початкової ціни продажу на аукціоні (електронних торгах) спеціального дозволу на право користування надрами, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 15 жовтня 2004 року № 1374, але не менше розміру одиниці вартості відповідного виду Товарної продукції визначеного Законом № 4015 у доларах США за 1 тонну, перераховану у гривні за 1 тонну за курсом Національного банку України станом на перше число місяця, що настає за податковим (звітним) періодом.

Фактична ціна реалізації для згаданої Товарної продукції визначається за середньозваженою (за обсягами реалізації) у звітному періоді ціною реалізації відповідного виду корисної копалини (мінеральної сировини) за договорами постачання, але не менше для:
УКТ ЗЕД 2517 (галька, гравій, щебінь або подрібнене каміння) – 6,5 дол. США за 1 тонну;
УКТ ЗЕД 2505 (піски природні всіх видів) – 5,00 дол. США за 1 тонну;
УКТ ЗЕД 250700 (каолін та інші глини каолінові), яка залежно від своїх властивостей у затверджених кондиціях на мінеральну сировину об’єкту ділянки надр визнана:
не придатною для первинної переробки (збагачення) – 40 дол. США за 1 тонну;
придатною для первинної переробки (збагачення) – 120 дол. США за 1 тонну.
Перерахунок у гривні здійснюється за курсом Національного банку України станом на перше число місяця, що настає за податковим (звітним) періодом.
Тобто у випадку, якщо гірські породи, що класифікуються за кодом УКТ ЗЕД 250700, у затверджених кондиціях на мінеральну сировину за своїми властивостями визнані:
придатними для первинної переробки (збагачення) при виробництві каоліну та реалізуються без збагачення (первинної переробки), то обсяг Рентної плати обчислюється із урахуванням фактичного обсягу видобутої Товарної продукції, ставки Рентної плати 5 відс. від фактичної ціни реалізації/розрахункової вартості такої продукції, але не менше 120 дол. США;
непридатними для первинної переробки (збагачення), то Рентна плата обчислюється із урахуванням фактичного обсягу видобутого каоліну, як Товарної продукції Товариства, ставки Рентної плати 5 відс. від фактичної ціни реалізації/розрахункової вартості такої продукції, але не менше 40 дол. США.
Таким чином, Рентна плата для гірських порід, що класифікуються за кодом УКТ ЗЕД 250700, не може бути меншою ніж 6 або 2 дол. США залежно від придатності гірських порід до первинної переробки (збагачення).
У чинній редакції Податкового кодексу України подібні механізми фіксації мінімального рівня бази оподаткування вже застосовуються для вуглеводнів та товарних руд заліза та забезпечують визначення рентної плати, виходячи з бази оподаткування, захищеної від впливу перерозподілу виробничих процесів виготовлення товарної продукції гірничих підприємств.
Зміни до Податкового кодексу України є тимчасовими та перехідними у період дії воєнного стану та незавершеності реформування відносин у добувній галузі, забезпечення їх належної прозорості та відкритості економічної та технічної галузевої інформації, як це передбачено Кодексом України про надра та Законом України від 18 вересня 2018 року № 2545-VІІІ «Про забезпечення прозорості у видобувних галузях».
Слід зазначити, що такі законодавчі зміни не суттєво вплинуть на більшість гірничих підприємств, які організували добування та первинну переробку мінеральної сировини, виготовлення товарної продукції гірничих підприємств з дотриманням стандартів та всіх вимог надрокористування, ринкових принципів ціноутворення та конкурентності господарської діяльності.
Детальні приклади заповнення декларацій з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин  в умовах дії змін до Податкового кодексу України, внесених Законами України від 10 жовтня 2024 року № 4015-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у період дії воєнного стану» та від 04 грудня 2024 року № 4113-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні» наведені у додатку до листа ДПС України від 21.01.2025 №1666/7/99-00-04-01-03-07 (вх. ГУ ДПС від 21.01.2025 №378/8).

Додати коментар

Користувач:
email:





Шалений ритм бірж,
Серце б'ється із напруги
Хто на мільйоні

- Fin.Org.UA

Новини

13:00 - Соціальне підприємництво як стратегія стійкості: чому МХП розвиває мережу соціальних магазинів
13:00 - "Інвестори повертаються, але дивляться на ризики" — Анна Лаєвська про підсумки 2025 року
12:57 - В Одеському порту в результаті російської атаки пошкоджено судно
12:55 - Уряд виділив на житлові сертифікати ще 8,8 мільярда гривень
12:37 - Польща подвоїла імпорт яєць, Україна – головний постачальник
12:20 - Банки України показали актуальний курс валют на 23 грудня
12:04 - "Запоріжсталь" заявила про повне знеструмлення та зупинку виробництва
12:00 - Повернення коштів виконавцем послуг здійснюється різними датами: чи можна зменшити податкові зобов’язання з ПДВ?
11:55 - ФОП, яка перебуває у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами, продовжує здійснювати господарську діяльність і отримувати дохід: що з єдиним внеском?
11:54 - З якої дати починається перебіг 1095-денного строку давності, після спливу якого податковий борг може бути визнаний безнадійним?
11:52 - Дохід у негрошовій формі, що передаються військовослужбовцю: яка ставка військового збору?
11:52 - Мінфін розповів, якою буде держпідтримка бізнесу наступного року
11:51 - Чи можуть голова правління, директор, генеральний директор або головний бухгалтер бути зареєстровані як ФОП?
11:49 - Чи здійснюється заокруглення обрахунку при визначенні розміру річної плати за ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності?
11:48 - Дії суб’єкта господарювання, який прийняв рішення про відмову застосування КОРО
11:46 - Коли в Електронному кабінеті в меню «Стан розрахунків з бюджетом» відображаються реквізити для сплати військового збору?
11:45 - Чи має право ФОП – платник єдиного податку третьої групи здійснювати ЗЕД, зокрема, з надання польському підприємцю послуги з організації відправлення товару з території України?
11:43 - Чи потрібно платнику податків, який реорганізується змінювати реєстрацію платника податку на додану вартість?
11:42 - Податкова знижка: договір – один з основних документів, який підтверджує понесені витрати у вигляді суми коштів, сплачених за навчання
11:40 - Мобільний ЦОП: з початку року здійснено 1 661 виїзд до територіальних громад Дніпропетровщини
11:40 - Золото і срібло знову побили рекорд вартості
11:39 - Рентна плата за користування радіочастотним спектром (радіочастотним ресурсом) України: платники Дніпропетровщини спрямували до загального фонду держбюджету понад 1,1 млн гривень
11:37 - Телемарафон додатково отримав 109 мільйонів
11:27 - Від платників рентної плати за користування надрами місцеві бюджети Дніпропетровщини отримали понад 39,1 млн гривень
11:25 - Електронний кабінет найпопулярніший електронний сервіс Безкоштовно, у режимі реального часу понад 130 електронних послуг. Такі можливості Електронного кабінету (Е-кабінет) спрямовані на забезпечення зручності надання податковою службою послуг та ефек
11:24 - Електронний кабінет – головний інструмент цифрової взаємодії
11:22 - Управління податковим боргом: ДПС перейматиме досвід Бельгії
11:19 - Дашборд «Пульс»: цифровий інструмент для покращення взаємодії бізнесу і держави
11:17 - У ДПС розповіли як декларуються та оподатковуються іноземні доходи
11:15 - До $10 млрд збитків щороку: бізнес просять розказати про бар'єри, які заважають експорту


Більше новин

ВалютаКурс
Алжирський динар0.32522
Австралійський долар28.0117
Така0.34485
Канадський долар30.6132
Юань Женьміньбі5.9895
Чеська крона2.035
Данська крона6.6266
Гонконгівський долар5.4181
Форинт0.127648
Індійська рупія0.47015
Рупія0.0025126
Новий ізраїльський шекель13.1573
Єна0.26779
Теньге0.081786
Вона0.028464
Ліванський фунт0.000471
Малайзійський ринггіт10.335
Мексиканське песо2.3423
Молдовський лей2.4896
Новозеландський долар24.3996
Норвезька крона4.1643
Саудівський ріял11.2383
Сінгапурський долар32.673
Донг0.0016005
Ренд2.5239
Шведська крона4.561
Швейцарський франк53.1302
Бат1.35233
Дирхам ОАЕ11.4755
Туніський динар14.5044
Єгипетський фунт0.8879
Фунт стерлінгів56.6177
Долар США42.1482
Сербський динар0.42133
Азербайджанський манат24.7901
Румунський лей9.7275
Турецька ліра0.9846
СПЗ (спеціальні права запозичення)57.6315
Болгарський лев25.3006
Євро49.4904
Ларі15.6139
Злотий11.7499
Золото186091.89
Срібло2910.31
Платина87726
Паладій74770.06

Курси валют, встановлені НБУ на 23.12.2025