Як застрахувати інвестиції від воєнних ризиків

25.04 15:28 | Економічна правда. Публікації

Україна потребує на відбудову щонайменше 486 млрд дол., однак відновлення та підтримка сталого економічного розвитку неможливі без залучення міжнародних та внутрішніх інвестицій.
Щоб зацікавити інвесторів, недостатньо бути країною з великим потенціалом, необхідно створювати сприятливий бізнес-клімат. Серед інструментів, що сприяють залученню інновацій, істотне місце посідають інструменти страхування воєнних ризиків.
Де на цьому шляху перебуває Україна і що їй слід зробити в контексті захисту прав інтелектуальної власності? Початок зроблено… Передусім – кілька слів про механізми страхування воєнних ризиків, які доступні в нашій державі.
Відповідно до класифікації Організації економічного співробітництва та розвитку, Україна має найвищий можливий рівень ризику – як Афганістан, Білорусь, Іран, Ірак та деякі африканські країни. У цьому й проблема: більшість приватних та державних страхових агентств заморозили свої ліміти для України через відсутність інструментів оцінки ризиків. Іншими словами, для закордонних інвесторів та страховиків уся Україна – дуже небезпечна зона, хоча насправді рівень загроз суттєво змінюється залежно від регіону та галузі.
Додайте сюди те, що у світі загалом є лише кілька компаній, які страхують від воєнних ризиків, і залучення інвестицій стає ще складнішим завданням.
Проте це не означає, що його неможливо реалізувати. Наша держава рухається в цьому напрямку: у 2023 році уряд уклав меморандум з міжнародною брокерською компанією з перестрахування Marsh McLennan.
У межах цієї співпраці розробляється платформа з даними, необхідними для ефективного моделювання та оцінки воєнних ризиків в Україні. Це унікальний кейс: такі пули функціонують у кількох країнах G7 для страхування від тероризму.
Українська платформа матиме одну суттєву відмінність: ризики розподілятимуться не на національному, а на міжнародному рівні. Паралельно формується державний трастовий фонд (страховий пул), який буде залучати кошти з різних джерел та розділяти ризики кредиторів, інвесторів та страховиків.
Такі фонди, створені за ініціативи наших партнерів, уже є, наприклад, Трастовий фонд підтримки реконструкції та економічного розвитку України (SURE) від Багатостороннього агентства інвестиційних гарантій Світового банку (MIGA). …та цього недостатньо Відновлення системи страхування в реаліях великої війни – складний та довгий процес.
Поки він триває, у галузі страхування інвестицій з Україною співпрацюють лише кілька організацій: MIGA, DFC (США), UKEF (Великобританія), KUKE (Польща), Bpifrance (Франція) та 14 національних експортно-кредитних агентств. Усі вони, за невеликим винятком, підтримують резидентів своїх країн, тому систематичний захист інтересів українських інвесторів – це насамперед наша справа.
Для цього існує українське Експортно-кредитне агентство (ЕКА), створене для стимулювання експорту шляхом страхування фінансових ризиків. У 2023 році ЕКА розширило свої функції до страхування і перестрахування прямих інвестицій в Україну та інвестиційних кредитів на створення підприємств та інфраструктури для розвитку переробної промисловості, експорту українських товарів, робіт і послуг.
Доступ до гарантій мають українські та іноземні інвестори. Результати не забарилися: недавно агентство підписало перший та другий договори страхування інвестиційних кредитів від воєнних ризиків. Попри впевнений розвиток, наразі ЕКА здатне лише частково задовольнити потреби ринку: власний капітал агентства становить трохи більше 2 млрд грн, тоді як коло його статутних завдань простягається значно далі страхування воєнних ризиків.
Крім того, ЕКА насамперед орієнтоване на великі компанії. Ще одним важливим кроком стала презентація проєкту закону "Про систему страхування воєнних ризиків", розробленого НБУ, Мінекономіки та Мінфіном. Читайте також: Голова НБУ Андрій Пишний: Емісія гривні – це квиток в один кінець Він передбачає створення на базі Мінфіну Державної агенції зі страхування воєнних ризиків, яка буде визначати спільну політику оцінки та прийняття ризиків для страховиків – учасників системи, розробляти стандартизовані страхові продукти, визначати централізовані підходи до ціноутворення та вести Єдину централізовану базу даних в системі страхування воєнних ризиків. Страхування інтелектуальної власності Страховий ринок України і ланцюжки галузевої співпраці не просто перезавантажуються, а формуються наново.
Проте там відсутній елемент, який набуває популярності у високорозвинених країнах: страхування інтелектуальної власності.
Зі стрімким зростанням кількості та вартості нематеріальних активів зростають і ризики крадіжки чи порушення прав інтелектуальної власності. Незалежно від того, про які об"єкти йдеться – патенти, торговельні марки, авторські права, – підприємствам потрібно ефективно захищатися від зазіхань зловмисників та мінімізувати їхні наслідки.
На це і спрямоване страхування таких ризиків. Серед іншого воно забезпечує відшкодування творцям та правовласникам судових витрат, пов’язаних з порушенням або крадіжкою прав інтелектуальної власності, а також може гарантувати компенсацію прибутку, втраченого через такі порушення. Одним з перших етапів у процесі страхування інтелектуальної власності є оцінка прав на об’єкти інтелектуальної власності та їх облік у складі нематеріальних активів підприємства.
Цю послугу надають фахівці УКРНОІВІ. Безперечно, механізм страхування ризиків у сфері інтелектуальної власності актуальний у мирний час.
Проте в реаліях війни його розробка та повноцінне функціонування стає необхідністю, особливо в контексті гібридної війни та підступності рф.
Вона не гребує жодними методами: від масштабного промислового шпигунства до крадіжок авторських прав, патентів чи географічних зазначень, як це відбулося, наприклад, з "Мелітопольською черешнею". Окремий кейс – численні російські кібератаки, спрямовані на державні установи критичну інфраструктуру та приватні компанії.
Серед наслідків – заволодіння інтелектуальною власністю.
Активність російських хакерів впливає і на глобальну кібербезпеку: такі атаки щорічно завдають економічної шкоди на 945 млрд дол. Нові вимоги в нових реаліях Україні разом з цивілізованим світом належить ґрунтовно попрацювати. Насамперед наша держава має розширити термінологічні визначення закону "Про страхування".
Відповідно до його чинної версії, страхування стосується "володіння, користування і розпорядження майном", проте не майновими правами інтелектуальної власності, які мають відмінний правовий режим. Є ще один нюанс: міжнародний страховий ринок з часів Другої світової війни не стикався з настільки масштабними боями, як в Україні.
Додайте до цього непрямі наслідки російської збройної агресії (зокрема перебудову ланцюгів постачання через введення санкцій), які вплинули на світову економіку, і стане очевидно, що перед страховиками стоїть непросте завдання: підлаштуватися під нову геополітичну структуру та нові запити, які постають разом з її формуванням. Наприклад, почалися актуальні зміни у сфері страхування кіберризиків.
Недавно міжнародна страхова компанія Lloyd"s оновила стандартні формулювання винятків щодо покриття збитків у разі кібератак, пов"язаних з війною. Нові реалії, які впливають на глобальний ринок страхування воєнних ризиків (включно зі страхуванням інтелектуальної власності), є викликом і для України, і для світової спільноти.
Водночас наша держава зацікавлена в тому, щоб стимулювати необхідні трансформації на міжнародному рівні, паралельно створюючи сприятливі умови для зміцнення національного страхового ринку. Це – запорука залучення інвестицій, а отже – нашої успішної повоєнної відбудови та відновлення конкурентоспроможної економіки.
Інструмент страхування здатний надійно захистити інвесторів, бізнес і творців, забезпечуючи надійний фундамент для майбутнього розвитку.
Тож маємо реагувати на виклики разом з партнерами та пліч-о-пліч пройти шляхом реформ, напруженої роботи і всебічної співпраці.

Додати коментар

Користувач:
email:





Stocks and bonds are sold
In primary market
New securities

- Fin.Org.UA

Новини

13:50 - Нафтові гіганти готуються до найгіршого року з часів пандемії коронавірусу
13:30 - НБУ анулював ліцензію у фінансової компанії: причина
13:16 - В Україні ціни на газ перевищили європейські вперше за рік
12:59 - Як підсилити потенціал українського виробництва
12:57 - Logitech перенесе частину виробництва з Китаю, щоб обійти мита Трампа
12:40 - Митників раз на три роки перевірятимуть на доброчесність
12:32 - Корупція на спорті: наближені до чиновника компанії отримали 59 мільйонів на тендерах
12:20 - ВІДДІЛ КОМУНІКАЦІЙ З ГРОМАДСЬКІСТЮ УПРАВЛІННЯ ІНФОРМАЦІЙНОЇ ВЗАЄМОДІЇ ГУ ДПС У ДНІПРОПЕТРОВСЬКІЙ ОБЛАСТІ (ТЕРИТОРІЯ ОБСЛУГОВУВАННЯ - МІСТО ДНІПРО) ІНФОРМУЄ!
12:05 - Дедлайн подання декларації, бензин зі спиртом та стипендії курсантам: що зміниться у травні для українців?
12:04 - Ексменеджерам "Укрзалізниці" оголосили вирок за схему з пальним на 98 мільйонів
11:55 - В "Дії" відновили послугу подання податкових декларацій
11:28 - ЄІБ оцінює пілотний проєкт соціального житла в Україні: коли планується перша угода
11:08 - Путін перейменував аеропорт Волгограду на честь Сталіна
11:05 - Чи може ФОП – платник єдиного податку другої або третьої групи продавати подарункові сертифікати, а потім приймати їх в якості оплати за поставку конкретних товарів/послуг покупцю?
11:03 - До уваги платників ПДВ!
10:55 - McDonald’s та Coca-Cola розповіли, чи мають наміри повертатися у московія
10:47 - Яка інформація зазначається в рядку 19 «засоби оплати (вид платіжного інструменту, талон, жетон тощо)» фіскального касового чека, якщо у рядку 18 вказано форму оплати» «ІНШЕ»?
10:45 - Дохід гіг-спеціаліста у вигляді щорічної оплачуваної перерви не є складовою винагороди за виконані ним роботи (надані послуги): оподаткування ПДФО
10:42 - Задекларували дохід, отриманий у 2024 році – своєчасно сплатіть податкові зобов’язання!
10:38 - Понад 1,4 млрд грн єдиного податку – надходження від ФОПів до місцевих бюджетів Дніпропетровщини
10:35 - В Україні на третину поменшало втрат мобільних телефонів
10:34 - Майже на 82 відс. збільшились надходження від платників частини чистого прибутку до місцевих бюджетів Дніпропетровщини
10:24 - Україна успішно пройшла скринінг ЄС за розділом «Підприємництво та промислова політика»
10:19 - Ломбарду видано ліцензію на здійснення валютних операцій
10:15 - Курс валют на 30 квітня: скільки коштують долар та євро
09:49 - "Трамп ударив Путіна по зубах": економіка московія більше не зростає – The Economist
09:48 - Ключові рішення НКЦПФР від 29.04.2025
09:43 - Єдиний внесок: до державних цільових фондів від платників Дніпропетровщини надійшло понад 10,1 млрд гривень
09:42 - Рентна плата за користування надрами
09:40 - Зустріч податківців Дніпропетровщини з представниками ЄБА: діалог, що відкриває можливості


Більше новин

ВалютаКурс
Алжирський динар0.31402
Австралійський долар26.6097
Така0.34069
Канадський долар30.0095
Юань Женьміньбі5.715
Чеська крона1.8968
Данська крона6.335
Гонконгівський долар5.3574
Форинт0.117018
Індійська рупія0.48743
Рупія0.0024798
Новий ізраїльський шекель11.4731
Єна0.29124
Теньге0.081259
Вона0.028955
Ліванський фунт0.000464
Малайзійський ринггіт9.6052
Мексиканське песо2.1177
Молдовський лей2.4088
Новозеландський долар24.731
Норвезька крона4.004
Саудівський ріял11.0807
Сінгапурський долар31.7264
Донг0.0015989
Ренд2.2412
Шведська крона4.3092
Швейцарський франк50.3448
Бат1.24412
Дирхам ОАЕ11.316
Туніський динар13.9119
Єгипетський фунт0.8181
Фунт стерлінгів55.6364
Долар США41.5647
Сербський динар0.40337
Азербайджанський манат24.4469
Румунський лей9.4992
Турецька ліра1.0814
СПЗ (спеціальні права запозичення)56.4037
Болгарський лев24.1782
Євро47.284
Ларі15.1144
Злотий11.0733
Золото137549.65
Срібло1380.61
Платина41261.28
Паладій39461.94

Курси валют, встановлені НБУ на 30.04.2025