Що стримує розвиток розподіленої генерації

24.04 16:00 | Економічна правда

Європейсько-українське енергетичне агентство за підтримки Європейського кліматичного фонду провело дослідження щодо розвитку розподіленої генерації в Україні.
Результати свідчать про стрімке зростання цього сегменту, але приєднання нових потужностей до мережі залишається викликом.
Як бізнес адаптується до нових умов, які бар’єри обмежують розвиток і що може змінити ситуацію? В останні роки децентралізація стала чи не головним лейтмотивом відновлення енергетичної інфраструктури.
Наближення генерації до споживачів із сотнями чи тисячами об’єктів замість кількох десятків робить систему більш стійкою до комбінованих ракетно-дронових атак.
У 2023 році парламент ухвалив закон №3220-ІХ про відновлення та "зелену" трансформацію, який ввів у законодавство поняття активного споживання та запровадив механізм самовиробництва. Це дозволяє споживачам встановлювати власні генеруючі установки або накопичувачі енергії, підключати їх до розподільчих мереж, споживати вироблену електроенергію, а надлишки віддавати в мережу.
Важливим спрощенням є можливість працювати без ліцензії на виробництво електроенергії, що знижує адміністративні витрати та полегшує доступ до ринку. Крім закону, була ухвалена вся необхідна підзаконна база, що дозволило повноцінно запустити механізм активного споживання та самовиробництва. Яка ситуація з розподіленою генерацією Попри відсутність повної статистики, можна говорити про значне зростання генерації з боку споживачів електроенергії.
Обсяги імпорту обладнання для сонячних електростанцій (СЕС) свідчать, що протягом 2024 року могло бути встановлено до 900 МВт нових СЕС – удвічі більше, ніж за попередні два роки.
При цьому лише невелику частку цих потужностей можна віднести до нових промислових станцій або до відновлення пошкоджених унаслідок війни. Імпорт обладнання для СЕС та їх встановлена потужність в енергосистемі Джерело: ЄУЕА Споживачі також активно встановлюють газові установки.
За даними Міненерго, загальна потужність малої газової генерації наприкінці 2024 року становила 967 МВт, з яких 835 МВт були введені в експлуатацію протягом 2024 року. Таким чином, сотні мегаватів потужностей додали споживачі, передусім бізнес.
Водночас поки що більшість цих установок не підключені до розподільчих мереж для продажу надлишкової електроенергії в об’єднану енергосистему. Відповідно до опитування, близько 20 великих постачальників та операторів систем розподілу (ОСР) на початку четвертого кварталу 2024 року підписали договори за механізмом самовиробництва лише щодо 13 МВт, хоча потенціал значно більший.
Схожа ситуація і з газовою генерацією: з майже 1 ГВт малих газових установок до мереж, за даними "Укренерго", приєднали лише 167,5 МВт. Чому споживачі обирають автономну модель Ключовий фактор – ціна.
Сонячна генерація дозволяє бізнесу суттєво знизити власні витрати.
На ринку електроенергія коштує 7-9 грн за кВт-год, а собівартість кіловата на власній СЕС становить 3-4 грн.
Додатково розвиток сектору стимулює зниження цін на обладнання, завдяки чому СЕС для непобутового споживача, що покриває лише власні потреби, може окупитися менш ніж за п’ять років. Натомість у разі продажу електроенергії в мережу економічна привабливість стає менш очевидною.
Волатильність цін на оптовому ринку та регульовані прайс-кепи знижують рентабельність самовиробництва.
У пікові години споживання ціни на ринку на добу наперед регулярно досягають обмеження, яке становить 9 тис.
грн за МВт-год, тоді як у години максимальної сонячної генерації вони часто опускаються нижче 3 тис.
грн за МВт-год.
Це створює суттєвий розрив у вигодах між економією на власному споживанні та продажем надлишків у мережу і стримує підприємства від розширення потужностей з метою продажу електроенергії. Добова середньозважена ціна на ринку на добу наперед, грн за МВт-год Джерело: ЄУЕА Волатильність цін на ринку на добу наперед, 6 червня 2024 року Джерело: ЄУЕА Аналізуючи ситуацію за 2024 рік, можна стверджувати, що для активнішого підключення генерації споживачів до енергосистеми необхідно переглянути прайс-кепи.
У 2024 році ринок на добу наперед сягав встановленого обмеження – 22% годин, а в періоди активної роботи СЕС гранична ціна спрацьовувала в 15% випадків.
Зняття або послаблення цінових обмежень сприятиме підключенню газової генерації споживачів, зменшить дефіцит електроенергії в години пікового навантаження та підвищить середньозважену ціну продажу для сонячної генерації. Інша ринкова проблема – обмеженість інформації.
Попри конкуренцію серед компаній-інсталяторів та доступність рішень "СЕС під ключ", багато потенційних активних споживачів не мають достатньої інформації про можливі переваги роботи з ринком та про процедури підключення.
Держава не веде просвітницької кампанії, незважаючи на затверджену "Стратегію розвитку розподіленої генерації до 2035 року", що визначає потребу підключення генерації споживачів до мережі. Маючи сотні потужностей, що працюють автономно на потреби споживачів, варто створити цифрові платформи та єдиний реєстр установок споживачів, які б дозволили швидко повідомляти про встановлення власної генерації чи накопичувача або ініціювати процес підключення обладнання до мережі. Також слід запровадити чіткий механізм регулярного обміну інформацією між профільними держорганами, операторами систем розподілу та передавання і регулятором.
Оприлюднення агрегованих даних щодо розподіленої генерації та активних споживачів сприятиме прозорості та підвищенню довіри до ринку. Читайте також: Не зливаймо сонце в землю Утім, є регуляторні бар’єри та ризики, які можуть відлякувати від роботи з ринком. Наприклад, де зараз проходить межа між самовиробником і професійним учасником ринку? Законодавство дозволяє споживачам виробляти електроенергію для власних потреб і продавати її в мережу без ліцензії, якщо таке виробництво не є профільним видом діяльності споживача.
Однак чітких критеріїв, які б визначали таку профільність, закон не дає.
Через це більші проєкти можуть зіткнутися з правовою невизначеністю та ризиками, які ускладнюють планування інвестицій. Ще один ризик – тимчасовість визначення тих, хто може бути активним споживачем.
Недавні зміни до законодавства збільшили поріг встановленої потужності генеруючих установок активних споживачів до 20 МВт.
Проте ця норма діятиме лише до 2028 року, після чого ліміт знизиться до 5 МВт. Це породжує невизначеність.
Інвестори, які реалізують довгострокові проєкти, не впевнені, що їхні установки відповідатимуть майбутнім вимогам.
Якщо правила зміняться, компаніям доведеться витрачати додаткові кошти на адаптацію.
Тому важливо вже зараз визначити чітку регуляторну політику після 2028 року. Не вирішені й деякі юридичні колізії в будівельному законодавстві.
На папері все виглядає просто: закон звільняє дахові сонячні станції та генерацію для домогосподарств від складних дозвільних процедур, але проблема в тому, що будівельне законодавство залишилося не адаптованим до цієї норми. Державні чи місцеві органи можуть вимагати повного пакета документів, які за енергетичним законодавством не потрібні.
Це створює бюрократичні перешкоди та затримує введення в експлуатацію навіть малих проєктів.
Щоб уникнути плутанини та довгих погоджень, варто синхронізувати будівельні та енергетичні норми.

Додати коментар

Користувач:
email:





Technical analysis,
Fundamental analysis,
Which path will lead to riches?

- Fin.Org.UA

Новини

19:02 - Торгівля, транспорт та ІТ: яку роботу шукають українці у 2025 році
18:58 - В Україні анонсували введення одного гігавату нової генерації у 2025 році
18:39 - У МОЗ заявили, що регулювання націнок на ліки не призвело до закриття аптек
18:17 - Компанія Тігіпка почала будувати новий завод у Чернівецькій області
18:05 - московія готова обговорити з США їхню присутність на Запорізькій АЕС – глава "Росатому"
17:45 - Ізраїль вирішив відновити авіасполучення з Росією
17:22 - "Уряд буде готовий в будь-який момент": Шмигаль підтвердив готовність України підписати угоду про надра
17:04 - Економіка США впала вперше з 2022 року
17:00 - Українська нерухомість 2.0: підписка, токенізація, пенсійна реформа
16:55 - АРМА планує отримати понад 12 мільйонів після продажі арештованого білоруського скла
16:35 - На українському ринку знизились ціни на капусту: скільки вона коштує
16:29 - Єврокомісія виділяє 910 мільйонів євро на посилення оборони: залучатимуть Україну
16:05 - В Києві призупинив роботу простір MacPaw Space
15:59 - В МОЗ розповіли про використані кошти на відновлення "Охматдиту"
15:45 - Блекаут в Іспанії міг спричинити збитки розміром 1,6 мільярда євро
15:30 - Курси валют, встановлені НБУ на 01.05.2025
15:25 - На Поштовій площі в Києві відбувається незаконне захоплення ділянки – активістка
15:20 - У Польщі затримали підозрювану у справі про відмивання мільярдів через IBOX банк
15:15 - Крипто в режиме консолидации
15:09 - Руслан Кравченко: Для системних змін та реалізації ефективних механізмів потрібен відкритий діалог з ІТ-бізнесом
15:00 - Інвестувати у первинку з лише $3000. S1 REIT змінює правила гри на ринку нерухомості
14:48 - Реєстр індустріальних (промислових) парків
14:44 - Україна готова у середу підписати угоду про надра зі США – Bloomberg
14:17 - Рада дозволила українським містам використовувати гуманітарні автобуси та трамваї
13:50 - Нафтові гіганти готуються до найгіршого року з часів пандемії коронавірусу
13:30 - НБУ анулював ліцензію у фінансової компанії: причина
13:16 - В Україні ціни на газ перевищили європейські вперше за рік
12:59 - Як підсилити потенціал українського виробництва
12:57 - Logitech перенесе частину виробництва з Китаю, щоб обійти мита Трампа
12:40 - Митників раз на три роки перевірятимуть на доброчесність


Більше новин

ВалютаКурс
Алжирський динар0.31346
Австралійський долар26.508
Така0.33992
Канадський долар29.9806
Юань Женьміньбі5.7078
Чеська крона1.8927
Данська крона6.3187
Гонконгівський долар5.3466
Форинт0.116681
Індійська рупія0.49078
Рупія0.0024981
Новий ізраїльський шекель11.4417
Єна0.29
Теньге0.080745
Вона0.029173
Ліванський фунт0.000463
Малайзійський ринггіт9.6099
Мексиканське песо2.122
Молдовський лей2.4123
Новозеландський долар24.5589
Норвезька крона3.9983
Саудівський ріял11.0562
Сінгапурський долар31.7515
Донг0.0015961
Ренд2.2322
Шведська крона4.3009
Швейцарський франк50.2583
Бат1.24045
Дирхам ОАЕ11.2907
Туніський динар13.9214
Єгипетський фунт0.8164
Фунт стерлінгів55.4006
Долар США41.4706
Сербський динар0.40235
Азербайджанський манат24.3902
Румунський лей9.4749
Турецька ліра1.0779
СПЗ (спеціальні права запозичення)56.2625
Болгарський лев24.1164
Євро47.1687
Ларі15.0956
Злотий11.035
Золото135716.69
Срібло1335.97
Платина40263.39
Паладій38602.91

Курси валют, встановлені НБУ на 01.05.2025