Як вивести нерухомість з податкової тіні

17.04 08:00 | Економічна правда

Різкі зміни геополітичної ситуації змушують ефективно використовувати внутрішні ресурси.
На переконання голови податкового комітету парламенту Данила Гетманцева, Україні варто критично переглянути і консолідувати всі доступні внутрішні фінансові джерела і ресурси, тобто "рахувати кожну копійку". Наприкінці 2024 року відбулася наймасштабніша кібератака московія на державні реєстри України і лише через місяць Мін’юст повідомив про відновлення роботи всіх реєстрів.
Одним з них був Державний реєстр речових прав на нерухоме майно (ДРРП), який містить інформацію про земельні ділянки, будинки та квартири. Ці зухвалі хакерські дії не лише актуалізували питання посилення захисту державних інформаційних систем і даних у них, а й привернули увагу до численних проблем функціонування ДРРП та цифровізації прав власності на нерухоме майно. У звіті МВФ ідеться про важливість ухвалення у 2025 році закону про оцінку майна та розробку дорожньої карти впровадження сучасного підходу до його оцінки. З теорії відомо, що податок на майно має менший, порівняно з іншими податками, негативний вплив на економічний розвиток, тому збільшення його надходжень – менш шкідлива альтернатива під час фіскальних шоків, спричинених війною. Однак справедливо оцінити та оподаткувати можна лише майно, перенесене в "цифру".
Те, чого немає в ДРРП, залишається невидимим для держави і багатьох її прогресивних реформ, не кажучи про сплату податку. Опитавши представників органів місцевого самоврядування і Державної податкової служби, ми зробили висновок, що у 2023 році до 30% земельних ділянок і до 50% об’єктів нерухомості не були внесені до державного реєстру. Водночас Мін’юст констатував, що житло двох третин громадян, які подали інформаційне повідомлення про пошкоджене майно, не було зареєстроване в ДРРП.
Це може свідчити про більший масштаб проблеми в окремих регіонах. Реальність змушує задуматися: щонайменше половина будинків і квартир відсутня в переліку об’єктів оподаткування, тобто перебуває в податковій тіні.
Отже, можливості для збору додаткових сум податку на майно є і без підвищення ставок. Хоча податок на майно надходить до місцевих бюджетів, не варто недооцінювати його фіскальну роль. По-перше, збільшення доходів місцевих бюджетів зменшує субвенції з держбюджету для органів місцевого самоврядування, видатки яких не покриваються власними надходженнями. По-друге, завдяки додатковим надходженням сум податку на майно громади можуть реалізовувати важливі соціальні проєкти, що особливо актуально в умовах припинення фінансування програм USAID.
Залишається розібратися, чому так багато майна є невидимим для оподаткування і що з цим робити. Проблеми наповнення майнових реєстрів У дослідженні Growford Institute виокремлені такі проблеми адміністрування податку на майно. Недостатня інтеграція реєстрів.
З 1 січня 2013 року система реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень функціонує на новому рівні і вдосконалюється. Важливим етапом її становлення була інтеграція кількох реєстрів, серед яких – старий реєстр прав власності на нерухоме майно (діяв з 2002 року).
Однак реалізація такого об’єднання потребує вдосконалення.
Багато проблем у сфері реєстрації прав на нерухоме майно є наслідком тривалої історії її розбудови. В Україні є майно, яке реєструвалося до 2002 року лише в паперовій формі.
Дані про це зберігаються в архівах Бюро технічної інвентаризації (БТІ), не знищених під час війни.
Такого майна немає в базі даних ДПС про об’єкти оподаткування. Читайте також: "Я професіонал з ухвалення непопулярних рішень у цій країні": Гетманцев про підвищення податків та детінізацію Є майно, внесене до старого майнового реєстру, але відсутнє в ДРРП.
Хоча реєстр прав власності на нерухоме майно став архівною складовою нового реєстру, попередні дані в "цифрі" не переносяться автоматично. Внесення даних до ДРРП відбувається лише в разі звернення особи за реєстрацією права власності або вчинення інших нотаріальних дій.
Майно зі старого реєстру є видимим для податкової. Зареєстрована до 2002 року нерухомість продається, успадковується, переноситься в "цифру" для отримання відшкодування за знищене під час війни майно, у зв’язку з чим наповненість ДРРП поступово стає кращою. Незавершене будівництво.
Серйозною проблемою є маніпуляції власників майна з незавершеними об’єктами будівництва.
Поширеною практикою залишається фактична експлуатація таких об’єктів нерухомості без проведення їх державної реєстрації з відповідним внесенням інформації до ДРРП. Непоодинокі випадки, коли забудовники не мають усіх дозвільних документів на будівництво або ведуть його з порушенням проєктної документації.
У такому разі довгобуди можуть бути заселені і навіть здаватися в оренду, проте власники не мають офіційного набуття речових прав на нерухоме майно. За оцінками представників органів місцевого самоврядування, в окремих громадах понад 10% новобудов, серед яких елітна нерухомість, експлуатувалися без їх державної реєстрації, що є свідомим ухиленням від оподаткування. Яка реакція держави У Національній стратегії доходів до 2030 року (НСД) зазначено, що важливим кроком до збільшення надходжень місцевих бюджетів є наповнення баз даними про об’єкти оподаткування, зокрема шляхом перенесення архівної інформації з паперових носіїв про зареєстровані до 1 січня 2013 року права власності на майно. Документ також зобов’язує місцеві органи влади інвентаризувати майно, а Мін’юст – актуалізувати дані ДРРП на підставі наданої місцевою владою інформації про зареєстровані об’єкти та власників нерухомості.
Місцеві органи влади мають отримати доступ до інформаційних баз ДПС щодо об’єктів та суб’єктів оподаткування місцевими податками та зборами.
Ці заходи досі не реалізовані. Водночас держава запровадила онлайн-реєстрацію прав на нерухоме майно, набуте до 2013 року, через "Дію".
З вересня 2024 року ця послуга доступна для жителів 20 областей.
Алгоритм передбачає, що після отримання заяви та копій документів, які посвідчують право власності, державний реєстратор надсилає до БТІ запит на отримання інформації щодо відповідного об’єкта нерухомості.
Після отримання підтвердження від БТІ державний реєстратор вносить дані до ДРРП. Читайте також: Третій зайвий? Чи потрібні рієлтори з нерухомості Послуга державної реєстрації майна через "Дію" зручна та безкоштовна.
Стандартні ж умови реєстрації шляхом офлайн-звернення до нотаріуса передбачають також візит власника до БТІ і сплату адміністративного збору від 0,1 до п’яти прожиткових мінімумів для працездатних осіб. У парламенті також зареєстрований законопроєкт, за яким державні реєстратори отримають право вносити відомості до ДРРП на підставі паперових документів без підтвердження інформації від БТІ.
Це буде можливо, якщо доступ до відповідних архівів був втрачений або документи були знищені внаслідок війни. За даними Openbudget, у 2024 році план надходжень від сплати адміністративного збору за державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень був виконаний на 227%.
Онлайн-реєстрація та схвалення згаданої законодавчої ініціативи мають прискорити внесення до ДРРП майна, речові права на яке набуті до 2013 року.
Важливо популяризувати такі можливості на національному рівні. Що може зробити місцева влада Є ще заходи, які може реалізувати місцева влада.
У "Плані цифрового розвитку ДПС до 2030 року" вказано, що в контексті вдосконалення адміністрування місцевих податків і зборів розглядається питання більшої залученості громад. Повертаючись до задекларованого в НСД, згадаємо насамперед про можливості залучення громад до цифровізації архівів БТІ.
Для місцевої влади, яка готова взяти на себе окремі функції з адміністрування місцевих податків та зборів, доцільно передбачити опцію створення бази даних об’єктів нерухомого майна шляхом цифровізації архівів БТІ.
Відповідну інформацію також може надавати ДПС. Це можна реалізувати у форматі наповнення бази даних шляхом заповнення відповідних форм на підставі реєстраційних справ з архівів БТІ.
Таке рішення вимагає попереднього передавання архівів БТІ у відання громад або забезпечення безперешкодного доступу до них місцевим чиновникам.
Наприклад, у Київській області БТІ залишається комунальним підприємством обласної ради. Цифровізацію архівів БТІ важливо доповнити проведенням органами місцевого самоврядування реєстраційних дій у ДРРП.
Вносити дані до реєстру можна або шляхом офлайн-запрошення власників майна для надання відповідних документів, або шляхом онлайн-реєстрації через портал "Дія". Органи місцевого самоврядування можуть інформувати власників майна про варіанти проведення реєстрації і консультувати соціально незахищених громадян, як скористатися безкоштовною цифровою послугою в "Дії".
Найкраще, якщо влада взаємодіятиме з власниками майна з використанням інструменту цифровізації. Можна також надати громадам повноваження щодо інвентаризації об’єктів незавершеного будівництва із застосуванням фото- та відеофіксації з дронів.
Важливо створювати бази даних таких об’єктів, а також не внесених до ДРРП квартир у зданих в експлуатацію багатоквартирних будинках. З громадянами, яких вдасться ідентифікувати як власників нерухомості, слід насамперед провести роз’яснювальну роботу.
Залишаться й ті, до кого потрібно буде застосовувати інші механізми стимулювання до реєстрації. Цифровізація архівів БТІ і створення баз даних об’єктів незавершеного будівництва будуть важливими кроками в процесі інвентаризації майна на території громад, а в ході детального аналізу таких об’єктів та причин відсутності частини з них у ДРРП можна напрацьовувати нові рішення щодо перенесення майна в "цифру". Цим потрібно займатися системно та скрупульозно.
Лише в такий спосіб можна досягти бажаного позитивного результату.
Без суттєвого покращення наповненості ДРРП будь-які зміни в оподаткуванні податком на майно викликатимуть дискусії щодо справедливості і матимуть обмежену фіскальну ефективність. Ця публікація підготовлена за підтримки Євросоюзу і його держав-членів: Німеччини, Польщі, Данії та Словенії.
Зміст цієї публікації є винятковою відповідальністю її автора і може не відображати погляди програми "U-LEAD з Європою", ЄС і його держав-членів: Німеччини, Польщі, Данії та Словенії.

Додати коментар

Користувач:
email:





Pound sterling swings
Brexit deal negotiations
Markets hold their breath

- Fin.Org.UA

Новини

00:50 - Україна і США підписали Угоду про економічне партнерство та створення Інвестиційного фонду відбудови
21:00 - Новини 30 квітня: деталі угоди про надра, ціни на газ в Україні вищі за європейські
20:50 - Фондові ринки відреагували на перше зниження економіки США з 2022 року
20:39 - Індія закрила повітряний простір для літаків Пакистану
20:34 - У Міненерго обговорили напрямки поглиблення співпраці з Данією у межах Українсько-данського енергетичного партнерства
20:22 - Саудівська Аравія пригрозила змінити курс: "хай ціни на нафту падають, ми витримаємо"
19:52 - Нацбанк показав курс долара та євро на четвер 1 травня
19:30 - Антикризовий енергетичний штаб розглянув стан виконання заходів з підготовки до наступної зими
19:24 - Стали відомі останні подробиці угоди про надра зі США
19:02 - Торгівля, транспорт та ІТ: яку роботу шукають українці у 2025 році
18:58 - В Україні анонсували введення одного гігавату нової генерації у 2025 році
18:39 - У МОЗ заявили, що регулювання націнок на ліки не призвело до закриття аптек
18:17 - Компанія Тігіпка почала будувати новий завод у Чернівецькій області
18:05 - московія готова обговорити з США їхню присутність на Запорізькій АЕС – глава "Росатому"
17:45 - Ізраїль вирішив відновити авіасполучення з Росією
17:22 - "Уряд буде готовий в будь-який момент": Шмигаль підтвердив готовність України підписати угоду про надра
17:04 - Економіка США впала вперше з 2022 року
17:00 - Українська нерухомість 2.0: підписка, токенізація, пенсійна реформа
16:55 - АРМА планує отримати понад 12 мільйонів після продажі арештованого білоруського скла
16:35 - На українському ринку знизились ціни на капусту: скільки вона коштує
16:29 - Єврокомісія виділяє 910 мільйонів євро на посилення оборони: залучатимуть Україну
16:05 - В Києві призупинив роботу простір MacPaw Space
15:59 - В МОЗ розповіли про використані кошти на відновлення "Охматдиту"
15:45 - Блекаут в Іспанії міг спричинити збитки розміром 1,6 мільярда євро
15:40 - Гранти ветеранам: 74 ветерани та другі з їхнього подружжя отримають гранти на розвиток бізнесу
15:30 - Курси валют, встановлені НБУ на 01.05.2025
15:25 - На Поштовій площі в Києві відбувається незаконне захоплення ділянки – активістка
15:20 - У Польщі затримали підозрювану у справі про відмивання мільярдів через IBOX банк
15:15 - Крипто в режиме консолидации
15:09 - Руслан Кравченко: Для системних змін та реалізації ефективних механізмів потрібен відкритий діалог з ІТ-бізнесом


Більше новин

ВалютаКурс
Алжирський динар0.31346
Австралійський долар26.508
Така0.33992
Канадський долар29.9806
Юань Женьміньбі5.7078
Чеська крона1.8927
Данська крона6.3187
Гонконгівський долар5.3466
Форинт0.116681
Індійська рупія0.49078
Рупія0.0024981
Новий ізраїльський шекель11.4417
Єна0.29
Теньге0.080745
Вона0.029173
Ліванський фунт0.000463
Малайзійський ринггіт9.6099
Мексиканське песо2.122
Молдовський лей2.4123
Новозеландський долар24.5589
Норвезька крона3.9983
Саудівський ріял11.0562
Сінгапурський долар31.7515
Донг0.0015961
Ренд2.2322
Шведська крона4.3009
Швейцарський франк50.2583
Бат1.24045
Дирхам ОАЕ11.2907
Туніський динар13.9214
Єгипетський фунт0.8164
Фунт стерлінгів55.4006
Долар США41.4706
Сербський динар0.40235
Азербайджанський манат24.3902
Румунський лей9.4749
Турецька ліра1.0779
СПЗ (спеціальні права запозичення)56.2625
Болгарський лев24.1164
Євро47.1687
Ларі15.0956
Злотий11.035
Золото135716.69
Срібло1335.97
Платина40263.39
Паладій38602.91

Курси валют, встановлені НБУ на 01.05.2025