"Зелений" шанс для вугілля

16.04.2025 07:00 | Економічна правда

ЄС, запроваджуючи нові екологічні норми та директиву про зменшення промислового забруднення, зобов’язав країни-члени адаптуватися до жорсткіших вимог.
Польща – не виняток.
Яскравий приклад – електростанція ENEA Polaniec, яка з середини 2000-х пройшла масштабну трансформацію. Зараз один з її блоків працює лише на біомасі, а у 2025 році заплановано запровадити використання 40% біопалива у всіх вугільних блоках. В Україні тривалий час цих стандартів не було, тому системна модернізація маневрової генерації не відбулася.
Біопаливо в електроенергетиці майже не використовується.
У час війни та планування відбудови з’являється шанс впровадити нові підходи – конкурентні на ключовому для України ринку ЄС. Від вугільної цитаделі до піонера біоенергетики Збудована в 1979-1983 роках електростанція Polaniec спочатку працювала тільки на вугіллі.
Вісім блоків сумарною потужністю 1 674 МВт стали символом енергонезалежності Польщі.
У 2004 році ENEA почала перехід на біопаливо. У 2008-2010 роках впровадили технологію спалювання біомаси з вугіллям, що зменшило викиди CO2 без втрати потужності.
У 2012 році станція запустила "зелений" блок потужністю 225 МВт – перший флюїдний котел на біомасі. Проєкт Phoenix був спрямований на продовження експлуатаційного ресурсу станції та приведення її у відповідність до стандартів найкращих доступних технологій (BAT).
Модернізація проходила двома етапами: у 2012-2015 роках та з 2019 року.
При цьому кожен енергоблок виводився з експлуатації в середньому на 116 днів. Як зазначає керівництво станції, усі інвестиції здійснив приватний капітал без державної підтримки, аби зберегти комерційну спроможність працювати на польському енергетичному ринку.
Були модернізовані шість із семи вугільних блоків: встановлені SCR-системи для зниження викидів; реконструйовані турбіни (+2% ефективності, +17 МВт); оновлені генератори, трансформатори та системи очищення; досягнуті або перевищені норми щодо пилу та інших шкідливих викидів. Ці речовини контролюють відповідно до екологічних норм Євросоюзу, зокрема в рамках імплементації директиви про промислові викиди (IED) та вимог BAT. Технічна адаптація до екостандартів Димові гази: модернізація електрофільтрів на блоках та установок з очищення димових газів, герметизація димового тракту, монтаж систем вимірювання та зменшення викидів ртуті, будівництво установки для зневоднення шламів. Стічні води: розробка концепції модернізації, модернізація очисних споруд, будівництво установки для зневоднення шламів з очисних споруд. Читайте також: Задача із зірочкою.
Який Green Deal пропонують Україні Авторка побувала в диспетчерському центрі підприємства, де в режимі реального часу моніторяться викиди "на трубі".
Така система онлайн-контролю обов’язкова в країнах ЄС, але її запровадження в Україні роками блокували лобісти під час розгляду законопроєкту про зменшення промислового забруднення. Мета Phoenix – відповідність нормативам і зростання ефективності та ринкової конкурентоспроможності.
Ключовим стимулом стала вимога ЄС: не більше 550 г на кВт-год викидів CO2.
У межах "Проєкту 550" триває робота із збільшення частки біопалива, щоб шість блоків відповідали нормативам до початку 2026 року. Управління проєктом: приклад для наслідування ENEA обрала модель управління проєктом EPCM (Engineering, Procurement and Construction Management), яка передбачає окреме керування проєктуванням, закупівлями та будівництвом.
Це дозволило оптимізувати витрати та зменшити вартість реалізації щонайменше на 20% порівняно з традиційною EPC-схемою. У межах модернізації компанія уклала основні контракти (на котли, турбіни, генератори, блочні трансформатори, системи збудження, шинопроводи, SCR-установки) і понад 35 додаткових угод.
Ключові елементи успіху – проєктний комітет з широкими повноваженнями, контрактування функціональності замість обсягів, гнучкість графіку та прозора комунікація з підрядниками, санкції за затримки та бюджетний резерв на непередбачене (10%). На відміну від традиційної EPC-моделі, де один підрядник виконує всі три функції "під ключ", EPCM передбачає, що замовник залишає за собою більше контролю, а керівна компанія лише координує окремі контракти та підрядників.
Це дозволяє зменшити витрати (часто до 30%), уникати монополії одного великого виконавця, бути гнучкими щодо змін у проєкті та активніше залучати місцеві підрядні компанії. Уроки для справедливого переходу Polaniec – приклад поступової, але амбітної трансформації.
Замість закриття вугільних потужностей – модернізація з урахуванням екологічних викликів.
"Зелений" блок доводить: біоекономіка здатна вмонтуватися в індустріальну енергетику.
Це радше еволюція, ніж революція, але саме в цьому її сила. Polaniec демонструє, як поступова трансформація дає стратегічні результати.
Для України цей досвід може стати орієнтиром: вугілля може зберегти роль резервного ресурсу, а створення повноцінної біржі біомаси – підвищити ліквідність аграрного та лісового секторів, посилити економічну мультиплікацію і сприяти інтеграції з ЄС.
Над цим і працюємо: і щодо великої генерації ТЕС, і щодо муніципальних ТЕЦ.

Додати коментар

Користувач:
email:





Bullish trend, surging high
The market beats like a heart
Fortunes rise and fall.

- Fin.Org.UA

Новини

16:59 - Комітет Верховної Ради підтримав законопроєкт НКЦПФР про спрощення непублічних випусків акцій
15:30 - Курси валют, встановлені НБУ на 06.08.2026
14:32 - Maersk відправлятиме контейнери для України залізницею з румунської Констанци
14:20 - За два дні СБС уразили 13 енерговузлів на окупованих територіях
14:10 - Із початку 2026 року уряд залучив від продажу / обміну ОВДП на аукціонах понад 310 млрд грн, а загалом упродовж воєнного стану – майже 2 337 млрд грн
14:05 - Металургійна компанія Ferrexpo призупинила діяльність в Україні через блокаду портів
14:00 - Українське підприємництво: диво, що існує всупереч
13:50 - московія методично б’є по Бортницькій станції аерації щоб спричинити гуманітарну катастрофу – думка
13:20 - Дністровське водосховище обміліло майже до рівня природного річища
13:10 - До фінансової компанії застосовано захід впливу
13:05 - Ощадбанк відкрив для "Сільпо" овердрафт на 300 мільйонів гривень
13:00 - Як блокада українських портів вплине на агроекспорт?
12:30 - московіяни поцілили в "серце логістики" NOVUS та склади "Сільпо": загинули 6 людей
12:25 - Українські інвестори отримали доступ до ще п’яти іноземних ETF-фондів
12:20 - У аеропорту Лейпцига біля вантажного літака Ан-124 знайшли БпЛА
12:16 - Україна отримає від ЄС 1,4 мільярда євро з доходів від заморожених російських активів
12:05 - московіяни знищили склад компанії "Liqui Moly Ukraine"
12:00 - Ціни на нафту продовжують падіння на тлі переговорів між США та Іраном
11:43 - Чи може один суб’єкт господарювання отримати в Кваліфікованого надавача ЕДП ДПС на одну і ту ж саму особу декілька КЕП?
11:42 - Який документ підтверджує взяття на облік платника єдиного внеску в контролюючому органі та яким чином можна його отримати?
11:41 - Випадки, за яких юридична особа – платник єдиного податку не визначає МПЗ
11:40 - До уваги платників ПДВ!
11:39 - В який термін платник має право надати органу ДПС документи, які підтверджують показники, відображені у податковій звітності, що були відсутні під час проведення перевірки?
11:38 - Дохід виплачений юрособою ФОПу, яка не надала відповідних документів для уникнення подвійного оподаткування: як повернути надміру сплачений ПДФО?
11:36 - Яка передбачена форма заяви (довідки) підтвердження, що чоловік (дружина) не користується правом на підвищений граничний розмір доходу кратно кількості дітей, що дає право на ПСП?
11:34 - Щодо обмеження застосування спрощеної системи оподаткування
11:33 - Який порядок оподаткування інвестиційного прибутку, отриманого фізособою – нерезидентом від продажу інвестиційного активу юрособі?
11:32 - Для проведення реєстрації, внесення змін, отримання картки платника податків або відомостей з ДРФО фізичній особі необхідно надати документи, що посвідчують особу
11:29 - У якому разі контролюючий орган відмовляє в розгляді документів, поданих для взяття на облік ФО, яка здійснює незалежну професійну діяльність?
11:22 - У Нацкомісії з регулювання енергетики зміниться голова


Більше новин