Ринок землі під забудову: що відбувається з цінами та чого очікувати далі

15.04.2025 08:00 | Економічна правда

На фоні війни та економічних проблем в Україні зростають обсяги введення в експлуатацію житла.
У 2024 році цей показник становив майже 9,76 млн кв.
м, що на 21% більше, ніж у 2023-му.
Це впливає на ринок землі під забудову.
За даними "OLX нерухомості", ціни на такі ділянки зростають в усіх областях. Як законодавство визначає поняття "земля житлової та суспільної забудови"? Це вид землі, призначений для спорудження житлових чи комерційних об’єктів: готелів, офісних або технічних будівель, навчальних та дослідних закладів (лікарень та оздоровчих центрів), інших об"єктів загального користування. Ціни на землю в цьому сегменті залежать від розміру та розташування міста (центр, схід чи південь країни), його віддаленості від зони боїв.
У контексті населеного пункту ціна буде залежати від району чи близькості до центру міста або розвинутих інфраструктурних об"єктів: доріг, шкіл, магазинів. Тенденції ринку Порівняно з березнем 2024 року, у березні 2025-го землі під забудову в Україні подорожчали на 13%: з 31,8 тис.
грн до 36,1 тис.
грн за сотку.
Кількість пропозицій з продажу зросла на 2% до 33,6 тис.
оголошень, а число відгуків упало на 2%. Лідером за кількістю пропозицій з продажу землі під забудову є Київщина: понад 12 тис.
оголошень.
Багато їх на Львівщині (3 509), Одещині (2 151), Івано-Франківщині (1 824) та на Закарпатті (1 719).
Серед усіх регіонів найвища ціна за сотку – у Закарпатській області (62,5 тис.
грн) та Одещині (54 тис.
грн).
Доволі несподівано в трійку "найдорожчих" областей увійшла Вінниччина – 51,8 тис.
грн за сотку. Найдешевша земля – у Чернігівській (16,6 тис.
грн), Сумській (20,7 тис.
грн) та Полтавській областях (20,8 тис.
грн). Читайте також: "Наймасштабніша земельна афера в історії Києва".
Як землі біля музею "Пирогів" опинилися в руках забудовників Ціни на землю під забудову ростуть навіть там, де попит падає.
Так, на Закарпатті кількість відгуків упала на 18%, але вартість зросла на 41%.
Подібна ситуація – у Миколаївській та Чернівецькій областях: попит знижується, проте ціни йдуть угору. Протягом року найбільше зросли ціни на Вінниччині та Закарпатті (на 41%), Черкащині (33%), Кіровоградщині (30%) та Одещині (23%).
Знизилися ціни на землю під забудову лише на Харківщині (на 1%), не змінилися – на Сумщині. Причини зростання ціни Зростання цін на землю під забудову обумовлене чотирма факторами. Перший – зростання попиту в певних областях на чималий відсоток.
Наприклад, у Кіровоградській області кількість відгуків зросла на 26%, на Рівненщині – на 17%. Другий – дефіцит землі з розвиненою інфраструктурою у великих містах, що автоматично підвищує вартість ділянок. Третій – воєнні обмеження.
Чимало територій окуповані або не розміновані, що ускладнює їх використання.
Як наслідок покупці концентрується на безпечніших та економічно привабливіших регіонах, що стимулює зростання цін. Четвертий – макроекономічні чинники, такі як інфляція та зростання курсу долара, що впливають на вартість активів включно із землею. Прогноз на 2025 рік Очікувати стрибка цін у 2025 році не варто.
Найімовірніше, ринок зростатиме в межах нинішньої динаміки, насамперед – у "більш стабільних" регіонах.
Ріст можливий, якщо забудовники активніше запускатимуть проєкти, а це залежить від новин з фронту і державних програм, зокрема "єОселі".
Впливатимуть також макропоказники, стан економіки і темпи розмінування деокупованих територій. Суттєво земля може подорожчати після завершення війни, коли стабілізується економіка і з"являться кращі умови для інвестицій у нові проєкти.

Додати коментар

Користувач:
email:





Global economies,
Interconnected markets,
Trade deals and tariffs.

- Fin.Org.UA

Новини

18:00 - Уолл-стріт вклав понад $100 мільярдів у гонку ШІ за кілька днів
17:08 - У московія після атаки дронів по нафтосховищу випав "мазутний дощ"
16:05 - SpaceX за день додала саудівському принцу мільярди
15:05 - Іран розкрив деталі проєкту угоди зі США щодо Ормузу й санкцій
15:00 - Щотижневий дайджест
14:00 - За тиждень Нацбанк продав понад мільярд доларів
13:02 - Китай готує систему цифрових платежів, щоб скласти конкуренцію доллару
12:05 - Британія перехопила московитський танкер "тіньового флоту"
11:15 - У Ірані кібератака порушила роботу чотирьох найбільших банків
10:00 - На кордоні з Польщею від завтра будуть затримки руху транспорту через ремонт
18:00 - Польща прибирає частину пільг на пальне після переговорів щодо Ормузу
16:55 - Ормуз можуть відкрити за 24 години: Пакистан розповів про угоду США та Ірану
15:45 - Зеленський ввів санкції проти російських операторів зв’язку та інтернет-провайдерів
15:25 - Маск завдяки IPO перетворив зварювальників SpaceX на мільйонерів
14:20 - МВФ порадив Україні краще збирати податки через потреби бюджету
13:15 - МВФ відкрив Україні шлях до нового траншу на $690 мільйонів
12:35 - Касація підтвердила законність продажу релігійній організації дитячого табору на Київщині
11:00 - Конкурент OpenAI посварився з урядом США – тепер вимикнув найсильніші моделі
10:00 - Безпілотники атакували морський термінал в Краснодарському краї: спалахнула пожежа
10:00 - Скасування незаконного наказу в один клік: як працює Пульс
10:00 - Скасування незаконного наказу в один клік: як працює Пульс
08:00 - У всьому винні кози. Історія сироварні "Гарбузовий рай"
08:00 - У всьому винні кози. Історія сироварні "Гарбузовий рай"
07:35 - Фінансовий астрологічний прогноз на 13.06.2026
21:00 - Новини 12 червня: IPO SpaceX, транш МВФ
21:00 - Новини 12 червня: IPO SpaceX, транш МВФ
21:00 - Новини 12 червня: IPO SpaceX, транш МВФ
20:52 - Досягнуто угоди на рівні персоналу щодо першого перегляду програми розширеного фінансування з МВФ
20:52 - Staff Level Agreement with IMF Reached on First Review of Extended Fund Facility Arrangement
20:41 - московіяни атакувати ТЕС: одна людина загинула


Більше новин