Чому фінансування ЗСУ з місцевих бюджетів досі не легалізоване?

24.03.2025 13:30 | Економічна правда

За умов, коли військова та фінансова допомога від міжнародних партнерів нестабільна, необхідно оптимізувати видатки держбюджету та шукати додаткові джерела фінансування Збройних сил України.
За таких обставин місцеві бюджети могли б стати альтернативним джерелом фінансування потреб армії. Законодавство передбачає три способи допомогти ЗСУ коштами місцевих бюджетів.
Перший – забезпечення добровольчих формувань територіальних громад харчуванням, ліками, обмундируванням, але не технікою і не зброєю.
Другий – переказ коштів у держбюджет або конкретній військовій частині як субвенції.
Третій – купівля військових облігацій.
Проте жоден з них не дозволяє оперативно та повною мірою задовольняти потреби військових частин. Частина громад задовольняють нагальні потреби військових підрозділів та швидко реагують на запити бригад, але при цьому часто не дотримуються законодавства.
Деякі громади аргументують недостатню підтримку Збройних Сил відсутністю законодавчих підстав передавати кошти частинам чи купувати озброєння. У червні 2024 року парламент ухвалив законопроєкт "Про внесення змін до деяких законів України щодо розширення повноважень органів місцевого самоврядування з підтримки сектору безпеки і оборони України".
Він пропонує додати до компетенції сільських, селищних і міських рад "надання фінансової та матеріальної підтримки сектору безпеки і оборони у період дії воєнного чи надзвичайного стану, затвердження місцевих програм підтримки сектору безпеки і оборони". Однак законопроєкт не набув чинності, адже досі чекає на підпис президента Володимира Зеленського. "У мене немає повноважень коментувати, чому президент не підписує та чим керується верховний головнокомандувач під час війни.
Думаю, він точно володіє більшою інформацією, ніж ми, народні депутати.
Але як співавтору законопроєкту, безумовно, мені б хотілося, щоб він був підписаний", – пояснив руху "Чесно" співавтор законопроєкту та член комітету з питань організації державної влади та місцевого самоврядування від "Слуги народу" Віталій Безгін. "Законопроєкт нівелює можливість сказати, що органи місцевого самоврядування не мають повноважень та законодавчого забезпечення, щоб підтримувати ЗСУ.
На превеликий жаль, поодинокі такі випадки існують", – додав Безгін. Читайте також: Питання на 120 мільярдів: що буде, якщо в місцевих громад забрати "військовий" ПДФО? Натомість інший співавтор законопроєкту, депутат від "Голосу" Роман Лозинський, вважає, що причиною, з якої президент не підписує документ, є поширення міфів про можливі зловживання додатковими повноваженнями. "Можу лише припустити, що він підпише закон тоді, коли позбудеться міфів про наслідки ухвалення цього закону.
На жаль, у найближчому оточенні Володимира Зеленського є люди, які трактують його як крок до створення "приватних армій".
Це абсурд, адже ухвалена редакція закону не дозволяє купувати зброю і містить запобіжники, що унеможливлюють такі загрози", – зазначив Лозинський. Доки законодавчо не врегульовані повноваження місцевої влади з підтримки армії, оборонні закупівлі з місцевих бюджетів і надалі можуть трактуватися контрольними органами як нецільове використання коштів.
За це посадових осіб можуть притягати до адміністративної і навіть кримінальної відповідальності. Лозинський припускає, що неврегульоване питання фінансування ЗСУ з місцевих бюджетів у майбутньому може стати інструментом для боротьби з опонентами. "Будь-яка допомога, яку місцеві ради нині виділяють Силам оборони, формально перебуває поза законом.
Я би дуже не хотів, щоб це стало приводом для політичних переслідувань, особливо коли постане питання підготовки до виборів.
Цю карту можуть розіграти для боротьби з опонентами", – каже він. У коментарі руху "Чесно" виконавчий директор Асоціації міст України Олександр Слобожан зазначив, що вже є справи щодо нецільового використання коштів міськими радами, які фінансували потреби ЗСУ зі своїх бюджетів. Коли ресурси обмежені, а ситуація на фронті загострюється, місцеві бюджети є додатковим стабільним джерелом фінансування армії.
Органи місцевої влади повинні підтримувати ЗСУ, не ризикуючи отримати кримінальні провадження. Якщо законодавчо врегулювати розширення повноважень місцевої влади з підтримки ЗСУ, це дозволить фінансово спроможним громадам акумулювати додаткові ресурси на потреби фронту й уникнути довгих бюрократичних процесів. Крім розширення повноважень, необхідно забезпечити ефективний контроль за розподілом бюджетних коштів.
Важливо, щоб ресурси місцевих бюджетів мали цільове призначення, забезпечували пріоритетні та об’єктивні потреби фронту.

Додати коментар

Користувач:
email:





Money talks, they say,
But who is listening, and why,
The price of our world.

- Fin.Org.UA

Новини

13:01 - У Сербії розповіли про спробу диверсії на газопроводі
12:04 - Іран дозволив Іраку проходити через Ормуз
10:59 - ОПЕК+ планує символічне підвищення квот на видобуток нафти на тлі війни в Ірані
10:00 - Готівка на день стала єдиним засобом оплати в московія через блокування VPN – Дуров
00:00 - Новини від Міністерства енергетики України
19:54 - Денис Шмигаль провів підсумкове засідання зимового Штабу з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації в енергетиці
18:15 - Уряд розширює підтримку меліорації на прифронтових територіях: до 80% компенсації витрат
18:00 - Суд відібрав гроші у фірми, яка ремонтувала будинок у Бучі: він став ветеранським
17:28 - Уряд розширив програму компенсації вартості української с/г техніки для аграріїв у прифронтових громадах
16:59 - "Альтернативи немає": Гетманцев прокоментував очікувані податкові зміни
15:58 - Регулятор перегляне граничні ціни на ринку електроенергії
15:35 - московія атакувала газовидобуток України: "Нафтогаз" нагадав, як часто московія це робить
14:59 - Прокуратура не змогла відібрати у екслісовика землю у "Буго-Деснянському" заказнику
13:45 - Ворог масовано атакував Корабельний район Херсона: є знеструмлення, загибла та поранені
12:55 - Стало відомо, скільки генерації відновили енергетики після атак московія
12:00 - Фінал опалювального сезону в Україні: скільки ресурсів на нього витратили
11:05 - В Україні різко зріс попит на оренду житла: як змінились ціни
10:00 - «Soul of Soil: страви з розмінованих полів»: в Україні стартує кампанія до Міжнародного дня просвіти з мінної небезпеки
10:00 - "Нова пошта" підвищить вартість доставки посилок
07:00 - "Не треба про це писати", або Одноденна мандрівка на родинну виноробню Бережних під Києвом
00:00 - Новини від Міністерства енергетики України
21:00 - Новини 3 квітня: наслідки масованої атаки московія, дизпальне може рекордно здорожчати
20:45 - "Вірити необов'язково": у Трампа прогнозують, що нафта скоро піде вниз
20:25 - 4 квітня електропостачання не планують відключати
20:21 - Денис Шмигаль провів зустріч з представниками когенераційного бізнесу
20:15 - Ізраїль знову запустив "Левіафана" – своє головне газове родовище
19:45 - Ціни на новобудови коливаються, на вторинку – продовжують зростати: як змінився ринок житла
19:40 - московія у березні втратила половину доходів від нафти – та війна в Ірані усе перевернула
19:05 - Найбільший покупець пшениці у світі пообіцяв Зеленському не брати у московія зерно з окупації
18:58 - Кредит на вигідних умовах зі ставкою менше 1% на день


Більше новин