Десять років роботи НАЗК: від становлення до системних результаів

18.03.2025 19:06 | Fin.Org.UA за інформацією КМУ

Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) відзначило десятиліття своєї діяльності.
Агентство було створено 18 березня 2015 року постановою Кабінету Міністрів України № 118 як центральний орган виконавчої влади зі спеціальним статусом, який формує та реалізує державну антикорупційну політику. Від моменту створення Агентство зазнало суттєвих змін і попри виклики, зокрема дві конституційні кризи, забезпечило стабільний розвиток ключових антикорупційних механізмів: розробило та спільно з іншими державними органами реалізує Антикорупційну стратегію й Державну антикорупційну програму на 2021-2025 рр., які сфокусовані на мінімізації корупції у найбільш уражених нею сферах; запровадило зручний і прозорий процес декларування, посиливши контроль за деклараціями: у 2016 р.
почав працювати Єдиний державний реєстр декларацій, обсяг інформації, що автоматично заповнюється в деклараціях наразі сягає 75%; повні перевірки декларацій проводяться за ризик-орієнтованим підходом; забезпечило роботу дієвих інструментів фінансового контролю за статками публічних службовців та вилучення незаконно набутих активів: завдяки моніторингу способу життя НАЗК з 2023 року виявило незаконне збагачення на понад 1,26 млрд грн та ініціювало цивільну конфіскацію незаконних статків на 231,56 млн грн; запровадило становлення і розвиток інститут викривання: у 2023 році запрацював Єдиний портал повідомлень викривачів, у 2024 році викривачі корупції отримали винагороди у майже 15 млн грн; посилило контроль за фінансуванням політичних партій: з 2020 року працює Єдиний державний реєстр звітності політичних партій POLITDATA.
За цей час про свою діяльність прозвітували понад 230 партій, НАЗК перевірило 1740 поданих звітів та виявило порушення на 891 тис.
грн. запустило інституту лобіювання: НАЗК координує впровадження Закону України «Про лобіювання» та створення Реєстру прозорості, який має бути запущений до 1 вересня 2025 року; дослідило корупційні ризики у ключових сферах (понад 40 досліджень: відновлення та відбудова, безпека та оборона, публічні закупівлі, землеустрій, охорона здоров’я, лісове господарство, податкова сфера тощо), домоглося високо показника врахування рекомендацій антикорупційної експертизи - 94%; активно сприяє євроінтеграційним процесам: антикорупційні заходи включено до кожного переговорного розділу.
Наразі Україна виконала 18 із 31 рекомендації GRECO та пройшла оцінку ОЕСР щодо публічної доброчесності, показавши вищі за середні результати у шести ключових аспектах. забезпечило координацію державних органів в комунікації антикорупційних досягнень: у 2023 році Уряд ухвалив загальнодержавну Комунікаційну стратегію у сфері запобігання корупції, яка синхронізована з ДАП.
Наразі НАЗК спільно з партнерами реалізує низку інформаційно-просвітницьких кампаній; провадить активну просвітницьку діяльність: до програми «Прозора школа» залучено 754 заклади освіти, до проекту «Прозорі університети» - 69 вишів. «Сьогодні ми бачимо реальні результати: зростання громадянської свідомості, системні розслідування, прозоре декларування, контроль за партійними фінансами, підтримка викривачів.
Це стало можливим завдяки спільній роботі всієї антикорупційної інфраструктури – державних органів, громадянського суспільства, міжнародних партнерів та медіа.
Разом ми продовжуємо цей шлях трансформацій» - зазначив Голова НАЗК Віктор Павлущик. Він також окреслив подальші завдання НАЗК, зокрема, виконання Державної антикорупційної програми на 2021-2025 роки, розробка Антикорупційної стратегії та програми її виконання на 2026-2030 роки, впровадження реєстру прозорості, законодавчі зміни щодо інституту викривання та роботи Вищого антикорупційного суду, стратегічний аналіз корупційних ризиків й протистояння загрозами нівелювання моніторингу способу життя та посилення незалежності антикорупційних органів. Значущість роботи НАЗК відзначили представники уряду, парламенту й міжнародні партнери. Руслан Стефанчук, Голова Верховної Ради України, зауважив, що створення НАЗК стало важливим етапом у розбудові прозорих державних інституцій, а український парламент відіграв ключову роль у цьому процесі, ухваливши Закон України «Про запобігання корупції», який заклав основу для функціонування агентства. «НАЗК сумлінно та неупереджено виконує свою роботу, зміцнюючи антикорупційну систему держави.
Верховна Рада підтримувала і продовжить підтримувати всі ініціативи у цій сфері.
Адже наша спільна мета – сильна Україна, де закон і справедливість є основою державної політики», – заявив він. Під час урочистостей Голова Верховної Ради від імені парламенту нагородив працівників НАЗК почесними грамотами та подяками за їхню віддану службу. Міністр Кабінету Міністрів Олег Немчінов підкреслив, що Україна має унікальну антикорупційну інфраструктуру, аналогів якій, ймовірно, немає у світі. «Ми маємо таку систему антикорупційних органів, яка дає нам можливість виконати запит суспільства на справедливість в царині антикорупції», - наголосив він, подякувавши НАЗК за конструктивну співпрацю з Урядом з виконання заходів ДАП в останні роки, попри виклики війни. НАЗК із 10-річчям привітав також Станіслав Кравченко, Голова Верховного Суду. Під час заходу Голова НАЗК Віктор Павлущик презентував офіційну символіку НАЗК, Голова НБУ Андрій Пишний - пам’ятну медаль, а також відбулося спецпогашення поштової марки за участі генерального директора Укрпошти Ігоря Смілянського.

Додати коментар

Користувач:
email:





Royal Exchange, home
Of insurance and underwriters
Risk management key

- Fin.Org.UA

Новини

11:55 - У Приватбанку виникли проблеми в роботі кількох сервісів
11:10 - В Ормузькій протоці атакували танкер ОАЕ
10:10 - Трамп заявив, що планує оголосити Ормузьку протоку територією США
08:50 - Робити сир, щоб долати стереотипи. Як на Київщині працює найбільша козина ферма України
07:35 - Фінансовий астрологічний прогноз на 15.08.2026
00:00 - Новини від Міністерства енергетики України
22:37 - У Польщі звільнили директора CEO Club Ukraine
20:25 - Україна ввела санкції проти 13 суден і 28 компаній за незаконне вивезення зерна
20:00 - Новини 14 серпня: залізничникам підвищать зарплати, дефіцит продуктів заперечили
19:50 - Денис Шмигаль відвідав ключові енергетичні об’єкти Сумщини
19:45 - В Ормузькій протоці зафіксували розлив нафти розміром у 40 тисяч футбольних полів
18:50 - У чотирьох країнах Центральної Азії стався одночасний блекаут
18:25 - Низка російських регіонів знову ввела обмеження на відпуск пального
18:00 - До двох платіжних установ застосовано заходи впливу
17:50 - Київстар відключає 3G у трьох областях
17:20 - Wildberries та інші маркетплейси просять в уряду московія сотні мільярдів рублів допомоги
17:19 - Денис Шмигаль на Сумщині провів нараду щодо підготовки регіону до осінньо-зимового періоду
17:00 - До платіжної установи застосовано захід впливу
16:56 - Андрій Хоркавий: "Без боротьби з нелегалами стандарти безпеки ЄС на дорогах не запрацюють"
16:45 - Головний чорноморський покупець нафти з російських портів скоротив імпорт через удари
16:28 - Митниця використовуватиме планшети з централізованим керуванням
16:25 - Нацбанк показав, яким буде курс валют після вихідних
16:00 - Прибутки німецьких концернів зросли, але переважно за кордоном – ЗМІ
15:55 - Пентагон уклав угоди з Boeing та RTX щоб збільшити виробництво ракет для ППО
15:39 - Комісія запрошує фахівців, які готові ухвалювати складні рішення для ринку
15:30 - Курси валют, встановлені НБУ на 17.08.2026
15:26 - московія збудувала ще один танкер для обходу санкцій північними морями
15:15 - Кредитування підтримує прибутковість банків шість кварталів поспіль
15:02 - У Асоціації ритейлерів розповіли, як змінився кошик українців
14:36 - Дефіциту продуктів в Україні немає – Висоцький


Більше новин