Горючий газ й ефективність його використання в Україні. Частина 2: біогаз, біометан

17.03 14:00 | Економічна правда

У першій статті ми визначили, що для кожної групи горючих газів, що класифікуються за критерієм Воббе згідно ДСТУ ГОСТ EN 437:2018, потрібно використовувати індивідуальне, виготовлене лише для спалювання конкретної групи газів обладнання.
Для кожної групи газів установлено вид еталонного газу, на якому досягаються найбільш ефективні показники роботи газоспалювального обладнання Цього разу розглянуто результати розрахунків критеріїв взаємозамінності для природних газів різних родовищ та альтернативних видів штучних і синтетичних горючих газів, котрі утворюються в результаті виробничих процесів. Чому це важливо? Безпечний та безперешкодний перехід з основного горючого газу на газ-замінник можливий лише за умови збереження певних характеристик процесу горіння, таких як теплова потужність ( N, кВт); ефективності роботи (ККД роботи агрегату, n, %); умов порушення стабільної роботи газопальникового пристрою у вигляді: небажаного явища проскоку полум"я в корпус пальника; відриву полум"я від зрізу пальника та його згасання; повноти згоряння палива, мг/м3, або % об.; умов виникнення жовтих проблисків полум"я, що свідчить про перебіг піролітичних процесів та утворення сажистих частинок у полум"ї через недостатню кількість повітря на горіння. Наведемо розрахунок основних фізико-хімічних горючих властивостей і критеріїв (індексів) взаємозамінності для природних газів, що видобуваються на території України, подаються в газотранспортну систему і мають потенційну можливість у певний період часу попасти до газопальникових пристроїв споживачів. Таблиця 1.
Властивості природних газів родовищ України Для значної кількості газів індекс Воббе відрізняється за величиною більше за 5%.
Така відмінність свідчить про їх невзаємозамінність і невідповідність природному газу чисто газових родовищ групи L, який надходив донедавна магістральними газопроводами України з країни-агресора. Це призводить до зменшення ефективності спалювання газу, зміни теплової потужності та інших негативних наслідків. Також вбачається, що більшість газів, згідно з чинною класифікацією, належать до груп H і E.
їх подача на спалювання на обладнання виготовлене для іншої групи (наприклад L) призведе до непродуктивних втрат як показників ефективності, так і стабільності горіння. Нижче наведено відмінність між природними газами основних газових родовищ України та еталонним газом приладів за групою L.
Зокрема, відхилення критерія Воббе, відповідального за теплову потужність паливоспалювальних агрегатів становить 12-22%, що значно перевищує норматив, що матиме негативні наслідки, а робота агрегату буде супроводжуватись значним хімічним недопалом горючого газу, утворенням монооксиду вуглецю і сажі.
Іншими словами, взаємозамінність між такими газами відсутня. Таблиця 2.
Характеристики процесу горіння газів групи Н і Е на діючому газовому обладнанні, призначеному для спалювання газу групи L Для забезпечення ефективного і сталого використання природних газів з різних родовищ України необхідно постійно здійснювати контроль за їх фізико-хімічними властивостями і величинами індексів їх взаємозамінності.
Це можна робити згідно з даними, наведеними в паспортах якості газу.
Необхідно змінити тиск і витрати газу перед пальником, а також виконати переналаштування режимних параметрів роботи газоспалювального обладнання для забезпечення необхідного співвідношення «газ-повітря».
Вітчизняне котельне обладнання Колві, Eurotherm Technology для цього обладнують дуттьовими інтелектуальними пальниками, у яких є можливість не складної зміни тиску і витрат горючого газу.
Після переналаштування система автоматики пальника переналаштовує режимні параметри роботи і забезпечує оптимальне співвідношення. У разі якщо базовий горючий газ і газ замінник, який на поточний стан подається до пальників, не відповідають умовам змінності , то потрібно вносити конструктивні зміни у газоспалювальне обладнання, або його заміну. На нормативному рівні в Україні важливо визначити і розширити допустимі величинами діапазонів зміни критеріїв взаємозамінності, що дозволяють тому чи іншому горючому газу попасти до газотранспортної та газорозподільної системи.
В цьому зацікавлені постачальники горючих газів, однак необхідно пам’ятати, що досягнення високих показників безпеки використання, енергетичної ефективності й екологічної безпеки на етапі генерації теплоти, є основним завданням.
Ті ж гази, що не потрапили до допустимого інтервалу, можна спалювати у вигляді сумішей з іншими газами з досягненням нормованих показників взаємозамінності. БІОГАЗ, БІОМЕТАН Ще один вид горючого газу, котрий може потрапити до газотранспортних і газорозподільних мережі, відповідно до газоспалювального обладнання – це біогаз і біометан.
Закон України "Про ринок природного газу" дозволяє їх подачу за умови, якщо він "за своїми фізико-технічними характеристиками відповідає нормативно-правовим актам на природний газ". Розглядаючи таку можливість, основне питання полягає у тому, які нормативно-правові документи приймати до розгляду – застарілий ГОСТ а також "Кодекс….", які не чинять перешкод для зарахування альтернативних газів до елітної групи, чи нові державні нормативи, адаптовані до Європейських стандартів - актуальні ДСТУ ГОСТ EN 437:2018 і ДСТУ ISO 13686:2015 (детальніше про розбіжності - в першій статті). Стосовно біометану в Україні прийнято ДСТУ EN 16723-1:2023.
Природний газ і біометан для використання у транспорті та біометан для закачування в мережу природного газу.
Частина 1.
Технічні характеристики біометану для закачування в мережу природного газу (EN 16723-1:2016, IDT). Але щодо параметрів якості біометану в цих нормативах зазначено лише те, що вони повинні відповідати вимогам, викладеним в іншому ДСТУ -EN 16726:2019 (EN 16726:2015+А1:2018.IDT) , який унормовує властивості горючих газів групи Н.
Критерії взаємозамінності та підвищення ефективності використання газоспалювального обладнання залежно від виду газу в цих документах не розглядаються. Склад біогазу і біометану, як будь-якого штучного чи синтетичного газу, залежить від ефективності очищення газу. Таблиця 3.
Характеристики біометанів Як видно із таблиці 3, більша частина біометанів належить до газової групи L, деяка меншість – до груп Н і E, а один із них взагалі випадає із загальної класифікації. Порівняння критеріїв взаємозамінності біометанів і граничних газів групи L свідчить про сумнівність можливості використання газоспалювальних агрегатів, що випускаються для газів групи L, для того, щоб спалювати всі види біометанів. Таблиця 4.
Результати порівняння критеріїв взаємозамінності біометану Як видно із таблиці 4 для біометанів № 3……№7 буде характерним порушення стабільності горіння у вигляді відриву полум’я, а спалювання біометанів №6 і №7 на пальниках, призначених для газів групи L, буде супроводжуватись хімічним недопалом та утворення сажі.
Критерії взаємозамінності точно вказують на проблеми, котрі виникають під час переходу з базових видів горючих газів на гази – замінники.
Таким чином не можна однозначно констатувати можливість подачі біометану до газотранспортних і газорозподільних мереж. Не краща ситуація і зі спалюванням усіх видів генераторних газів.
Визначення індекса Воббе для них показує, що генераторні гази навіть не належать до 2-го сімейства горючих газів класифікації EN 437.
Отже для їх спалювання необхідні спеціальні конструкції пальників.
У них необхідно передбачити подачу декількох видів газів – генераторного і природного. Існують також інші горючі гази, котрі утворюються в ході різноманітних технологічних процесів (перероблення нафти, виробництва технічного вуглецю і коксу, в металургійній промисловості).
Горючі характеристики таких газів наскільки низькі, що не забезпечують навіть необхідних умов для самочинного поширення полум’я і горіння.Одним із можливих способів спалювання горючих газів, склад яких суттєво відрізняється від базового газу, для якого виробляється газоспалювальне обладнання, може бути попередня підготовка і спалювання суміші різних за складом газів.Невзаємозамінні горючі гази, попередньо, до процесу їх згорання в газопальниковому пристрої змішуються шляхом регульованої подачі у загальний колектор, з метою отримання суміші газів, яка за своїми характеристиками відповідає параметрам еталонного газу, для якого виготовлено газопальниковий пристрій.Відповідний контроль і регулювання складу суміші відбувається за допомогою електронного регулятора, який у разі зміни складу горючих газів передають відповідний сигнал для зміни співвідношення у витратах і таким шляхом досягається необхідна величина критерія Воббе суміші газів (більш детально про роботу Схеми підготовки до горіння невзаємозамінних газів дивись повний текст статті за посиланням). Як один із горючих газів може використовуватись природний газ, а як інший горючий газ - один із багатьох низькокалорійних альтернативних видів штучних і синтетичних газів. Оснащення схеми автоматичними регуляторами витрат газів дає можливість ефективного спалювання суміші в одному газопальниковому пристрої без зміни режимних параметрів його роботи, однак призводить до здорожчання установки для спалювання газів. Таким чином, необхідно враховувати те, що виробники усіх видів штучних і альтернативних видів горючих газів ставлять собі за основну мету отримати дозвіл на подачу його в газотранспортну систему і отримання фінансової вигоди.
При цьому, зазвичай, залишається без розгляду питання про якість такого горючого газу і прийнятність його складу для наявного газоспалювального обладнання і газових пальників, що випускаються промисловістю. Пріоритет регулювання повинен бути не щодо розширення діапазону горючих газів, що подаються в газотранспортну і розподільну систему, а забезпечення можливості ефективного використання горючого газу і високого ККД газовикористовуючого обладнання.
Автори:Колієнко Анатолій Григорович, кандидат технічних наук, професор Національного університету "Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка";Крошка Олександр Вікторович, доктор філософії в галузі архітектури та будівництва, CEO ТМ КОЛВІ.

Додати коментар

Користувач:
email:





Міжнародний ринок –
Гра зі світовими грошима,
Ставок, валютний марафон

- Fin.Org.UA

Новини

07:35 - Фінансовий астрологічний прогноз на 09.05.2025
21:00 - Новини 8 травня: ратифікація угоди щодо надр зі США, нардепи вдвічі збільшили сукупний дохід
20:44 - Канада збудує модульну АЕС за $15 мільярдів – першу серед країн G7
20:15 - Для обходу санкцій: Іран відправив до Китаю "зомбі-супертанкер" із нафтою
19:46 - Брюссель наточив мита: ЄС підготував удар на $107 мільярдів по імпорту США
19:45 - Репетитор мрії чи провал освіти: як ШІ може змінити уявлення про навчання
19:20 - Зеленський про угоду щодо надр зі США: "Такої перспективної домовленості ще не було"
19:00 - Європарламент продовжив на три роки безмитний імпорт заліза та сталі з України
18:40 - У квітні зросла сума сплачених митних платежів
18:38 - Bitcoin "пробив" рубіж ціни в 100 тисяч доларів
18:30 - НКЦПФР видала ліцензію колишньому сумнівному інвестпроєкту
18:25 - ЄС витісняє компанії США з китайського ринку – завдяки торговій війні Трампа
18:15 - В "Дії" доступні послуги зняття та зміни місця проживання
18:05 - Пауэлл поддержал доллар через ставку
17:51 - Нацбанк показав курс долара та євро на п'ятницю 9 травня
17:30 - Україна подвоїла експорт електроенергії
17:20 - Як monobank, Rozetka та "Нова пошта" досягли успіху з мінімумом ресурсів
17:15 - США і Кремль таємно обговорюють повернення газу московія до Європи
16:57 - Путін попросив Сі Цзіньпіна будувати в московії заводи: Китай поки утримується
16:52 - Повідомлення про оприлюднення проєкту постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження технічного регламенту машин»
16:51 - Індія закрила понад 25 аеропортів на тлі ескалації конфлікту з Пакистаном
16:45 - Проєкт постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження технічного регламенту машин»
16:35 - Світові бестселери авто: які моделі найбільш популярні
16:16 - АМКУ оштрафував французьку мережу гіпермаркетів товарів для дому
16:00 - Торік нардепи збільшили свої доходи на понад 7,7 мільярда гривень - дослідження
15:57 - Засідання Комісії
15:49 - Експорт Тайваню побив рекорд через митну загрозу США
15:30 - Курси валют, встановлені НБУ на 09.05.2025
15:29 - НАЗК перевірило "Ліси України": знайшло корупційні ризики та ініціювало розслідування
15:20 - В аеропортах Москви затримали понад 100 рейсів


Більше новин

ВалютаКурс
Алжирський динар0.31268
Австралійський долар26.6337
Така0.34026
Канадський долар29.8879
Юань Женьміньбі5.7354
Чеська крона1.8804
Данська крона6.2849
Гонконгівський долар5.3411
Форинт0.115547
Індійська рупія0.48446
Рупія0.0025158
Новий ізраїльський шекель11.5989
Єна0.28695
Теньге0.080453
Вона0.029659
Ліванський фунт0.000464
Малайзійський ринггіт9.6939
Мексиканське песо2.1193
Молдовський лей2.417
Новозеландський долар24.5954
Норвезька крона4.0106
Саудівський ріял11.067
Сінгапурський долар32.018
Донг0.0015985
Ренд2.2859
Шведська крона4.2994
Швейцарський франк50.3076
Бат1.26482
Дирхам ОАЕ11.3017
Туніський динар13.8523
Єгипетський фунт0.8198
Фунт стерлінгів55.3283
Долар США41.5113
Сербський динар0.39993
Азербайджанський манат24.4141
Румунський лей9.158
Турецька ліра1.0745
СПЗ (спеціальні права запозичення)56.1642
Болгарський лев23.9728
Євро46.887
Ларі15.1313
Злотий10.9792
Золото138782.65
Срібло1345.29
Платина40869.54
Паладій40402.12

Курси валют, встановлені НБУ на 09.05.2025