Війна на фронті інтелектуальної власності. Які успіхи?

13.03 08:00 | Економічна правда. Публікації

Інтелектуальна власність – це критично важливий бізнес-актив, від якого безпосередньо залежить стійкість та зростання компаній.
В умовах війни – і поготів. Це підтверджують дослідження.
Відповідно до звіту Всесвітньої організації інтелектуальної власності (ВОІВ), з 2008 року інвестиції в нематеріальні активи стабільно випереджають інвестиції в матеріальні активи й відбуваються втричі швидшими темпами: у 2023 році сукупні нематеріальні інвестиції досягли 6,9 трлн дол. Що таке нематеріальні активи? Значною мірою це об"єкти права інтелектуальної власності (ОПІВ) – зокрема бренди, дизайни, дані та програмне забезпечення. Серед чинників такої ситуації – те, що нематеріальні інвестиції демонструють набагато більшу стійкість у турбулентні періоди.
Це вже довела фінансова криза 2008–2010 років та пандемія.
У часи військової агресії московії проти України, маємо змогу ще раз переконатися у справедливості цієї тези. Як Український національний офіс інтелектуальної власності та інновацій (IP) здатний підтримати національний бізнес у складних реаліях?Шок перших (і не тільки) місяців: втрати – неминучі Безумовно, війна стала ударом для українського бізнесу.
Згідно з дослідженням Advanter Group, опублікованим у березні 2022 року, 54% підприємств повністю припинили свою діяльність, 25% – майже припинили, 21% – провели релокацію (із них 2% – повністю, 12% – частково, а 7% перебували в процесі), в той час як 31% не встигли її провести. Прямі втрати МСБ в Україні за перші два тижні війни склали 30–60 млрд дол.
Якщо говорити про галузеву динаміку, то найбільше за час війни зросла частота закриття компаній на ринку юридичних послуг.
За ним слідують галузі сільського господарства, операцій з нерухомістю, медичних, а також фінансових послуг. Щоб краще зрозуміти виклики, які постали перед українськими підприємствами в розрізі інтелектуальної власності, можна сфокусуватися на IT–індустрії, яка практично повністю базується на нематеріальних активах.
Отже, найбільшою проблемою очікувано став відтік кадрів: за перший рік війни за кордон виїхало 20% айтівців, а ще 43% розглядали таку можливість. Ще одна суттєва перешкода – розірвання контрактів з боку клієнтів.
Насамперед – через воєнні ризики, зокрема зростання кіберзагроз.
Згадаймо злам хакерами національного мобільного оператора "Київстар" у грудні 2023 року, внаслідок якого близько 24 мільйонів абонентів залишилися без зв’язку на кілька днів.
Читайте також: Як правильна політика захисту інтелектуальної власності впливає на економічне зростання З іншого боку, впливають і глобальні тенденції, серед яких – зниження попиту на технологічні послуги та оптимізація витрат.
Слід зазначити, що ці фактори притаманні не лише IT, а й усій екосистемі стартапів – так само як і відтік інвесторів та зменшення рівня фінансування.
Як наслідок – проблеми з захистом інтелектуальної власності, який також вимагає фінансових ресурсів та кваліфікованих кадрів. Інша проблема, яка виходить за межі IT та стартапів – зазіхання московія на українську інтелектуальну власність, масштаби якого за три роки зросли.
Окреме місце посідає низка розробок у військовій сфері: пов"язані з ними дані продовжували публікуватися московитськими науковими журналами після початку війни.
Подібна ситуація – з технологіями, які незаконно передавалися ворогу.Але кейси у цивільній сфері не менш кричущі.
Прикладом може бути крадіжка нашого географічного зазначення "Мелітопольська черешня", яке "Роспатент" "зареєстрував" у межах оформлення брендів так званих "нових регіонів московія.
Серед інших кейсів, які набули широкого розголосу – плагіат росіянами пісні Христини Соловій "Тримай", використання пісні Злати Огневич з новими словами російською як власної пропаганди, крадіжка даних гри Stalker 2. Такі посягання на нематеріальні активи українців є ще одним виявом культурної війни, яка триває століттями.
Тому надійний захист української IP – це ще й про відсіч окупантам.Не лише вистояли, а й зростаємо Повернімося до стартапів.
Попри всі несприятливі чинники, кількість проєктів, які припинили діяльність протягом перших півтора року великої війни, дорівнювала практично нулю.
Водночас було запущено понад 80 нових стартапів. Відповідно до рейтингу Global Startup Ecosystem Index від StartupBlink, після різкого спаду на 16 п.
у 2022 році, коли Україна посіла 50 місце серед 100 країн, вже з 2023 року прослідковується тенденція до зростання – у 2024 році ми піднялися на 46 позицію.
Країна, в якій уже четвертий рік триває війна, не лише утримується у світовому ТОП-50, а й демонструє позитивну динаміку. Так само ми не пасемо задніх, коли йдеться про інноваційний розвиток: у рейтингу Global Innovation Index 2024 від ВОІВ Україна посіла 60 місце серед 130 країн світу.
Попри те, що наше місце просідає у порівнянні з минулими роками (через відсутність релевантних статистичних даних), відносно свого ВВП ми виробляємо більше інноваційної продукції порівняно з рівнем інвестицій в інновації.
Тобто наш інноваційний розвиток відбувається швидше, ніж цього можна було б очікувати, зважаючи на фінансові вливання в інноваційні галузі.
Це означає, що ми адаптуємося – і робимо це дуже добре. Такі тенденції характерні для всієї сфери інтелектуальної власності, яка не лише відновлюється, а й невпинно розвивається після падіння показників на початку 2022 року.
І у 2023, і у 2024 році відбулося зростання надходження заявок/реєстрації об’єктів промислової власності.
Подібну ситуацію ми спостерігаємо й у сфері авторського права і суміжних прав.
Наші підприємці продовжують активно створювати інновації, технології та креативні продукти – і реєструвати інтелектуальну власність.
Читайте також: Інтелектуальна власність – ключ до економічного зростання України Отже, які фактори допомагають українським компаніям та бізнесу не лише надолужувати втрачене, а й часто показувати вищі результати, ніж до повномасштабного вторгнення? Насамперед це переорієнтація на галузі, що мають попит.
До прикладу, в Україні наразі відбувається бум military та defence tech стартапів, на яких зосереджується більшість інвесторів. Відповідно, підприємці розширюють свою діяльність та роблять таким чином внесок у нашу майбутню Перемогу.
Серед яскравих прикладів – компанія Culver Aerospace, яка постачає БПЛА SKIF для потреб армії та відкрила школу пілотів дронів, чи проєкт Delfast, який модифікував свої електробайки для використання на передовій (зокрема перевезення ракет NLAW). Ще однією стратегією розвитку є розширення ринків збуту.
Це ілюструють тенденції щодо запитів на IP-послуги, які стали більш орієнтованими на міжнародний рівень: клієнти вже на етапі реєстрації ОПІВ в Україні цікавляться подробицями цих процедур у ЄС та США.
Попри це, відповідно до інформаційно-аналітичної довідки УКРНОІВІ (IP офісу), в нашій державі досі спостерігається низький рівень міжнародної патентної активності – зокрема серед наукових підрозділів, які займаються патентно-ліцензійною діяльністю.Іншими словами, потенціал комерціалізації розробок українських науковців не реалізується на повну.
Щоб подолати цю прогалину, слід підвищувати кваліфікацію IP-фахівців: організувати спеціалізовані тренінги й курси з міжнародного патентування, трансферу технологій, оцінки ринкового потенціалу та маркетингових досліджень.
Зазначу, що IP офіс цілеспрямовано й активно працює за цим напрямом. Ще одна важлива ремарка.
Вже загадані українські оборонні стартапи зарекомендували себе на такому високому рівні, що передові світові компанії готові не лише створювати спільні розробки з нашими фахівцями, а й допомагати з їхнім просуванням на глобальні ринки: зокрема йдеться про багатовекторне партнерство України з американською корпорацією Palantir. Це – один із прикладів перспективних кейсів, який може дати поштовх до зміни ситуації з міжнародною патентною активністю в українських наукових установах та університетах.IP офіс – це про стратегічну підтримку бізнесу Важливо підкреслити, що Україна постійно вдосконалює національне законодавство у сфері інтелектуальної власності та забезпечує процес імплементації в нього EU acquis: зокрема у 2024 році було запроваджено оновлені правила подання заявок на реєстрацію та експертизу торговельних марок, географічних зазначень, промислових зразків, винаходів та корисних моделей. У грудні 2024 року у Брюсселі успішно відбулася дводенна зустріч України та Європейської Комісії в межах скринінгу відповідності українського законодавства праву ЄС за переговорним розділом 7 "Право інтелектуальної власності".
IP офіс бере активну участь у цих процесах, покликаних серед іншого спростити для українських компаній вихід на міжнародні ринки. Не буде перебільшенням сказати, що створення нашого відомства (Український національний офіс інтелектуальної власності та інновацій зареєстрований 24 серпня 2022 року) також стало визначальним кроком на шляху до зміцнення національного бізнесу.
Адже ми розширили свою діяльність далеко за межі реєстрації ОПІВ: серед ключових пріоритетів IP офісу – розбудова креативного та інноваційного середовища, а також розробка практичних інструментів підтримки МСП, креаторів та інноваторів.
Читайте також: Як захистити розвиток інновацій в Україні Наведу лише декілька свіжих кейсів.
Наразі в межах роботи National IP&Innovations Hub, що функціонує на базі IP офісу, триває програма з комерціалізації наукових розробок у сфері медичних технологій Lab2Market MedTech.
Вона має на меті підтримку та розвиток як команд, що тільки розробляють свою ідею, так і вже готових стартапів. А завдяки плідній співпраці нашого відомства з ВОІВ невдовзі в Україні буде вперше реалізовано програму IP Management Clinics, спрямовану на підвищення конкурентоспроможності українських інноваційних МСП на міжнародних ринках.
Секрет успіху, яким будуть в подробицях ділитися найкращі світові експерти – у бізнес-моделі, в основі якої лежить ефективне управління інтелектуальними активами. Попри всі виклики повномасштабної війни (яка насамперед є війною технологій), українські компанії не лише вистояли й адаптувалися, а й щодня доводять: криза може стати потужним драйвером зростання.
Щобільше, об"єднавши зусилля бізнесу, розробників та держави, ми маємо унікальний шанс перезапустити нашу традиційно індустріальну економіку – трансформувати її в економіку знань, основним активом якої є інтелектуальна власність.
Переконана, що цей перезапуск – запорука нашої Перемоги та успішної повоєнної відбудови.
І зараз він йде повним ходом.

Додати коментар

Користувач:
email:





На фондовому ринку день і ніч,
Торгівля триває без зупинки.
Тут гроші легко можуть зникнути,
Але й заробити можна втричі.

- Fin.Org.UA

Новини

21:25 - Компанія прострочила поставки озброєння для ДПСУ за гроші, які призначались АОЗ
21:00 - Новини 24 березня: деталі збою системи "Укрзалізниці", звинувачення Коломойського його бізнес-партнером
20:35 - НБУ оштрафував "Ідея Банк" на понад 100 тисяч: причина
20:30 - Ключова система продажу квитків "Укрзалізниці" витримала кібератаку
20:00 - В Європі впали продажі Tesla, натомість зріс попит на елекромобілі Volkswagen та BMW
19:40 - В Україні знизився виторг від продажу тютюнових виробів та алкоголю
19:35 - Трамп повторив, що угоду про надра з Україною підпишуть найближчим часом
18:54 - В будинках Києва опалення відключать протягом 3-4 днів
18:25 - Бізнес-партнер Коломойського звинуватив його у відмиванні коштів через благодійний фонд
18:15 - До банку застосовано захід впливу за порушення вимог щодо етичної поведінки
17:53 - Трамп погрожує 25% митами усім країнам, що купують нафту у Венесуели
17:45 - Ускладнює ліквідацію наслідків ворожих атак: в Києві посилять контроль за паркуванням в дворах
17:20 - ОПЕК+ збільшуватиме видобуток нафти ще два місяці – Reuters
17:16 - Бізнес не може стояти на місці: як змінюватися, не руйнуючи компанію
16:50 - "Торговий апокаліпсис": США планують обкласти митами китайські вантажні судна
16:35 - Орудували в приміщенні КМДА: БЕБ викрило підпільне виробництво сигарет
16:22 - У московії зростають ціни на пальне: причини
16:16 - Інтерв’ю заступника Голови НБУ Юрія Гелетія та Урядового уповноваженого з питань управління державним боргом Юрія Буци Clearstream GFF Podcast series
15:45 - Биткоин оттолкнулся от 200-дневки
15:45 - єОселя: Від початку дії програми українці отримали доступні кредити на житло на 26,4 млрд грн
15:45 - "Нова пошта" відкрила відділення в нідерландському Утрехті: деталі
15:30 - Курси валют, встановлені НБУ на 25.03.2025
15:24 - Ілон Маск планує заробити мільярди на державних контрактах з урядом США
15:12 - В Україні завершили виплати "тисячі Зеленського"
15:09 - Топ-10 українських ритейлерів збільшили сукупний дохід на 17%: які компанії в рейтингу
15:00 - 57 завдань Національної стратегії протимінної діяльності успішно виконуються – Нацорган з питань протимінної діяльності провів перше в цьому році засідання
14:42 - Xiaomi продає акції на 5,3 мільярда доларів для розширення виробництва електромобілів
14:27 - «Зроблено в Україні»: підприємці отримають першу у 2025 році компенсацію за придбану українську промислову техніку та обладнання
14:08 - Чи буде вважатися безстроковою ліцензія на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами, рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, видана до 01.01.2025 терміном на 1 рік?
14:07 - Трудовий договір та його роль в регулюванні трудових відносин


Більше новин

ВалютаКурс
Австралійський долар26.1674
Канадський долар29.0409
Юань Женьміньбі5.7409
Чеська крона1.8057
Данська крона6.0449
Гонконгівський долар5.3573
Форинт0.113242
Індійська рупія0.48633
Рупія0.0025142
Новий ізраїльський шекель11.2516
Єна0.27792
Теньге0.082804
Вона0.028381
Мексиканське песо2.0638
Молдовський лей2.3135
Новозеландський долар23.8374
Норвезька крона3.9608
московський рубль0.49488
Сінгапурський долар31.1338
Ренд2.2966
Шведська крона4.1111
Швейцарський франк47.2268
Єгипетський фунт0.8228
Фунт стерлінгів53.8964
Долар США41.6446
Білоруський рубль15.1369
Азербайджанський манат24.4925
Румунський лей9.0624
Турецька ліра1.0959
СПЗ (спеціальні права запозичення)55.3378
Болгарський лев23.0577
Євро45.0886
Злотий10.7885
Алжирський динар0.30678
Така0.3396
Вірменський драм0.105329
Домініканське песо0.66703
Іранський ріал0.00007112
Іракський динар0.031627
Сом0.47378
Ліванський фунт0.00042
Лівійський динар8.476
Малайзійський ринггіт9.2849
Марокканський дирхам4.1619
Пакистанська рупія0.1482
Саудівський ріял11.0469
Донг0.0016211
Бат1.21254
Дирхам ОАЕ11.2812
Туніський динар13.0501
Узбецький сум0.0032174
Новий тайванський долар1.25939
Туркменський новий манат11.8375
Сербський динар0.36798
Сомоні3.7938
Ларі14.8366
Бразильський реал7.0922
Золото125919.94
Срібло1378.17
Платина40638.05
Паладій39893.03

Курси валют, встановлені НБУ на 25.03.2025