Березневі іди*: як Зеленський робив ліки дешевшими

12.03.2025 15:00 | Економічна правда. Колонки

"З 1 березня ціни на основні лікарські засоби знизяться на 30%, щоб стати доступнішими для населення", – заявив 13 лютого президент Володимир Зеленський.
Перегляду вартості популярних ліків передував ланцюжок подій. Перша – обурення Зеленського високими цінами на ліки в аптеках.
Сталося це 11 лютого, коли було оприлюднене чергове відеозвернення президента. Наступного дня сталася друга подія.
Рада національної безпеки і оборони (РНБО) ухвалила рішення "Про додаткові заходи щодо забезпечення доступності лікарських засобів для українців", яке Зеленський увів у дію своїм указом. 14 лютого уряд обмежив максимальну торговельну націнку для аптек 35% для безрецептурних препаратів і встановив регресивну шкалу для рецептурних.
Постачальникам дозволили додавати не більше 8% до гуртової ціни.
Читайте також: Особливий пацієнт.
Чому президента обурили ціни в аптеках? Ще одна подія стала наслідком усіх перелічених дій влади.
Виробники, аптеки і постачальники підписали з Міністерством охорони здоров’я декларацію про взаєморозуміння, де домовилися знизити ціни з 1 березня. Утім, це не означає зменшення вартості всіх препаратів.
До списку тих, ціни на які мали знизитися, потрапили 100 найбільш популярних вітчизняних ліків, зокрема, "Цитрамон", "Парацетамол", "Ібупрофен", "Валідол", "Корвалол", "Гідазепам" ("Інтерхім").
З детальним переліком можна ознайомитися за посиланням.
У Міністерстві охорони здоров"я пообіцяли, що цей список буде розширюватися.Чи виконали підписанти обіцянку ЕП проаналізувала ціни в аптеках із сайту Tabletki.ua на 100 згаданих у списку препаратів, вартість яких мала знизитися на 30%..weekly_charts figure{margin-inline-start:0px;!important;margin-inline-end:0px;!important;font-size:13px}label[for^="inputs"]{font-size:14px} import{Runtime,Inspector}from"https://cdn.jsdelivr.net/npm/@observablehq/runtime@5/dist/runtime.js";import define from"https://api.observablehq.com/d/449e65c03df7202b@1022.js?v=4";new Runtime().module(define,name=>{if(name==="vis1")return new Inspector(document.querySelector("#observablehq-vis1-73ce09a7"));}); 1 березня порівняно з початком лютого ціни на них в середньому зменшилися на 15%.
Порівняно із січнем падіння становить 25%.
Проте слід врахувати, що на початку 2025 року ціни, які були більш-менш стабільні весь попередній рік, різко зросли.
Порівняно з листопадом 2024 року – майже на 20%. Хто став автором цінової "гойдалки", невідомо.
Раніше ЕП на основі аналізу заяв профільних асоціацій припускала, що це могла бути злагоджена реакція ринку на наміри Міністерства охорони здоров"я позбавити його учасників надприбутків. В інтерв"ю ЕП членкиня ради директорів фармацевтичної компанії "Дарниця" Катерина Загорій пояснювала, що січневе зростання цін на ліки є наслідком дій п"яти мереж аптек.
Яких саме, вона не уточнювала.
Читайте також: Катерина Загорій, "Дарниця": Відвідувачі аптек до 70% грошей віддають за електроенергію і квадратні метри, а не за ліки Хоча зниження вартості ліків почалося в лютому, ще до заяв офіційних осіб, цей тренд останніх двох місяців не є результатом ринкових факторів.
ЕП проаналізувала ціни на інші 47 найпопулярніших препаратів із сайту Tabletki.ua (українського та іноземного виробництв), які не увійшли в згаданий перелік.
Їх вартість у січні, лютому і березні досі на 15% вища, ніж у кінці 2024 року..weekly_charts figure{margin-inline-start:0px;!important;margin-inline-end:0px;!important;font-size:13px}label[for^="inputs"]{font-size:14px} import{Runtime,Inspector}from"https://cdn.jsdelivr.net/npm/@observablehq/runtime@5/dist/runtime.js";import define from"https://api.observablehq.com/d/449e65c03df7202b@1022.js?v=4";new Runtime().module(define,name=>{if(name==="vis2")return new Inspector(document.querySelector("#observablehq-vis2-00eeee62"));}); Це призвело до абсурдної ситуації.
Дозування чи фасування того самого препарату одного виробника можуть бути різними, а ціни – майже ідентичні. Наприклад, "Ранитидин-Дарниця" продається в упаковках по 20 та 10 таблеток.
Більша потрапила в список із 100 обраних і за місяць подешевшала із 75 грн до 55 грн, а менша, яка не потрапила до списку, коштує ті самі 40 грн.
Тобто тепер у київських аптеках більша упаковка препарату може бути дешевша, ніж менша. Штучність ситуації виводить за дужки факт, що на ринку є ознаки нездорової конкуренції.
Два найбільші дистриб"ютори ("БаДМ" та "Оптима-фарм") контролюють 85% ринку, а п"ять найбільших мереж аптек ("АНЦ", "Подорожник", "9-1-1", "Бажаємо здоров’я" і "Доброго дня") – 50% роздрібних продажів ліків. Досягти таких позицій їм вдалося, зокрема, завдяки щедрим маркетинговим бюджетам, якими їх "заливали" українські та іноземні виробники ліків. "Влітку 2023 року відбулася домовленість між двома великими дистриб"юторами і п"ятьма найбільшими мережами аптек, у результаті чого ринкова частка тих і тих почала зростати", – натякає на змову частини ринку Загорій. На це мав би реагувати не президент, а спеціальний орган – Антимонопольний комітет.
Проте він вкотре демонструє безпорадність у питаннях конкуренції, що не дивно, враховуючи, що його колишній голова має інші проблеми.* – У староримському календарі – 15-ті числа березня, травня, липня, жовтня і 13-ті числа решти місяців року; це були дні свята на честь Юпітера.

Додати коментар

Користувач:
email:





Фінансовий ринок,
Змінюється щодня й нічого,
Не можна передбачити.

- Fin.Org.UA

Новини

15:30 - Курси валют, встановлені НБУ на 20.07.2026
15:15 - Мінфін показав, скільки грошей та на що витратили з загального фонду бюджету за пів року
14:55 - PlayCity пришвидшив блокування незаконних сайтів: які показники
14:32 - У Києві виявили чергову самовільну забудову біля Дніпра – цього разу на Оболоні
14:00 - П'ять трендів, які визначають жіноче підприємництво
14:00 - Президент зустрівся з новим прем’єром: які питання обговорили
13:50 - Новий міністр агрополітики Висоцький окреслив ключові пріоритети відомства
13:02 - На кордоні тестують пріоритетний проїзд для вантажівок: які правила
13:00 - ТРЦ Respublika Park інвестує 45 млн грн у транспортну інфраструктуру
13:00 - московіяни атакували енергетику у п’яти областях
12:36 - На Чернігівщині росіяни вдарили по підприємствам та АЗС
12:17 - Заява за формою № 20-ОПП: де в Електронному кабінеті можна переглянути відомості про об’єкти оподаткування?
12:17 - Щодо перерахунку податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за певних умов
12:16 - Одиниці обліку пального та спирту етилового, які використовуються в CЕАРП та СЕ
12:15 - Якщо подружжя виховує трьох і більше дітей віком до 18 років, то кожен із батьків має право на пільгу щодо сплати земельного податку
12:15 - 250-та атака на Нафтогаз з початку року: московія з самого ранку б'є по об’єкту на Харківщині
12:04 - Чи можуть іноземці або особи без громадянства (їх представники), які отримали КЕП подати заяву за ф. № 5ДР через Електронний кабінет?
12:02 - Щодо терміну сплати МПЗ юридичною особою – платником єдиного податку четвертої групи
11:58 - Чи втрачає ФОП право перебувати на спрощеній системі оподаткування, якщо перерахував благодійну фінансову допомогу на потреби ЗСУ зі свого підприємницького рахунку?
11:57 - Які платники ПДВ не можуть застосувати до операцій з експорту окремих видів товарів нульову ставку?
11:56 - Винятки, до яких режим експортного забезпечення не застосовується
11:54 - До уваги платників: діють нові довідники пільг!
11:52 - Податковий календар на 20 липня 2026 року
11:47 - До уваги платників!
11:46 - Дніпропетровщина: платники рентної плати за видобування залізних руд сплатили до місцевих бюджетів майже 935,8 млн гривень
11:45 - За видобування газового конденсату до загального фонду держбюджету від платників Дніпропетровщини надходження рентної плати зросли на 71,5%
11:44 - Плата за землю: понад 4,2 млрд грн - внесок платників Дніпропетровщини до місцевих бюджетів
11:42 - Консультаційний центр: ефективна взаємодія спрямована на підвищення результативності
11:41 - Податкова служба Дніпропетровщини продовжує відкритий діалог із бізнесом у рамках регіональної платформи «Діалог влади та бізнесу»
11:37 - За перше півріччя 2026 року платники сплатили 94,2 млрд грн військового збору


Більше новин