Попавсь. На чому зловили "смотрящого" за Києвом Комарницького

07.02 09:00 | Економічна правда

6 лютого Національне антикорупційне бюро (НАБУ) похвалилось "жирним уловом".
Детективи викрили злочинне угруповання, яке створив колишній депутат Київської міської ради Денис Комарницький. Статус ексдепутата – не головний для Комарницького.
У широких колах він більш відомий як "смотрящий" за галуззю будівництва та інфраструктури столиці.
Це почесне "звання" він отримав завдяки впливу, який має на вирішення питань із землею та нерухомістю Києва. Бізнесмени, які працюють у будівництві, та міські чиновники багато розповідали ЕП про методи і масштаб роботи Комарницького.
При цьому вони завжди уточнювали, що всі зловживання юридично підточені, робляться непублічно і через посередників, тому "нікого схопити за руку неможливо". НАБУ змогло схопити за руку головного фігуранта, посадовців Київської міської державної адміністрації (КМДА) та навіть депутатку Київради.
Найприкріше для учасників угруповання – вони "попалися" на доволі дрібний "схемі".
Якій саме?Хто такий Денис Комарницький Щонайменше п"ять років – з 2019-го до 2024-го – колишній політик, бізнесмен та юрист Денис Комарницький контролював ринок будівництва та інфраструктури Києва.
Принаймні, про це неодноразово говорили поінформовані співрозмовники ЕП серед забудовників, політиків та чиновників КМДА. Комарницький фактично виступав куратором значної частини ринку первинної нерухомості, а пов"язані з ним компанії вигравали комунальні тендери на ремонт і будівництво житла та інфраструктурних об"єктів.
Денис Комарницький kyivvlada.com.ua Неформальний статус "смотрящого" Комарницький отримав у 2019 році, посунувши з цього Олімпу Вадима Столара.
Останній втратив вплив після репутаційного скандалу, пов"язаного зі зміною влади в країні у 2019 році. Тоді голова Офісу президента Андрій Богдан намагався замінити Віталія Кличка на посаді голови КМДА кимось із членів команди новообраного президента, а прем"єр-міністр Олексій Гончарук заявляв, що залюбки звільнив би Столара замість Кличка, але той не має формальної посади.
Вадим Столар Фото з Facebook Комарницький – лідер фракції "Блоку Леоніда Черновецького" у Київраді 2008-2010 років, найближчий соратник тогочасного міського голови, бізнес-партнер колишнього зятя Черновецького В’ячеслава Супруненка. Супруненко і Комарницький підозрювалися у розбійному нападі на адвоката у 2005 році.
За версією слідства, вони намагалися відібрати документи з відомостями про майнові махінації, що стосуються Комарницького і Супруненка.
У 2011 році Комарницького затримали, а Супруненка оголосили в розшук.
У 2012 році Комарницькому дали два роки ув"язнення умовно.Як Комарницький допомагав забудовникам і сам заробляв В чому полягала роль і функція Комарницького? Він забезпечував юридичний і "понятійний" супровід бюрократичних процесів, пов"язаних з виділенням земельних ділянок під забудову, передачу комунальних підприємств під забудову, забезпечення необхідної кількості голосів депутатів Київради за ухвалення рішень на користь забудовників.
За це він отримував гонорар або частку в проєкті. Детальніше ЕП пояснювала це на прикладі земель біля музею "Пирогів".
Згідно з текстом "понятійки" (неофіційний меморандум про будівництво житла з зобов"язаннями сторін), партнери витратили 4 млн дол на отримання Містобудівних умов та обмежень (ключовий документ, який дає право будувати) для однієї з ділянок.
Цей документ видає Департамент містобудування та архітектури КМДА. Подальше затвердження детального плану території на сесії Київради, зміна цільового призначення землі під будівництво з сільськогосподарського на "для будівництва", проходження експертизи, отримання дозволу на будівництво та введення в експлуатацію обійшлися б партнерам ще в 16 млн дол. Взамін Комарницький отримав частку в проєкті розміром 6,6%, яку записали на підставну особу.
Відповідно, весь потенційний майбутній прибуток від продажу квартир у комплексі ділитиметься між партнерами у вказаних в реєстрі пропорціях.
Читайте також: Сховані за "фасадом".
Хто насправді володіє будівельним бізнесом у Києві Пророблювати всю цю роботу Комарницькому допомагають "свої" люди на посадах в КМДА та лояльні депутати Київради, каже не під запис один із депутатів.
"Київрада – це прагматичний орган.
Депутати голосують за земельні рішення з різних причин.
Хтось сидить на зарплаті забудовників, хтось віддає свій голос по бартеру, хтось за гроші", – пояснює співрозмовник ЕП. У 2021 році в інтерв"ю УП Кличко підтверджував, що зустрічався з Комарницьким, водночас він запевнив, що розмови з екссоратником Черновецького не стосувалися галузі нерухомості чи отримання дозволів на будівництва.
Міський голова додав, що раніше говорив про це і зі Столаром. Що стосується діяльності Комарницького у сфері інфраструктурного будівництва, хрестоматійним є приклад Подільського мостового переходу.
У 2017 році місто уклало договір на добудову моста з компанією "Еко-Буд-Трейд", яка, як з"ясувалося згодом, належить Комарницькому. Сума тендеру тоді становила 6 млрд грн.
Кошторисна вартість проєкту будівництва у 2021 році зросла з 11,251 млрд грн до 19,922 млрд грн.
Читайте також: "Наймасштабніша земельна афера в історії Києва".
Як землі біля музею "Пирогів" опинилися в руках забудовників Депутати Київради чи то серйозно, чи то жартома переказували ЕП, що команда Комарницького називала міст "годувальником".
У підтвердження цих слів наведемо численні заяви прокуратури та Антимонопольного комітету лише щодо цього об"єкту: змова під час торгів; ухилення від сплати 9 млн грн податків; збитки бюджету на 4,5 млн грн; розкрадання 155 млн грн; замах на розкрадання 3 млрд грн; розтрата 36 млн грн; розкрадання 6 млн грн; завищення вартості оренди техніки на 104 млн грн; завищення вартості піску на 6,5 млн грн.Що з’ясувало НАБУ Ввечері 6 лютого детективи НАБУ оголосили підозри та затримали сімох учасників схеми.
За інформацією джерел ЕП, детективи Бюро вручили підозри заступнику міського голови Петру Оленичу, голові постійної комісії Київської міської ради з питань архітектури, містопланування та земельних відносин Михайлу Терентьєву, депутатці Київради від "Батьківщини" Олені Марченко. Самого Комарницького затримати не вдалося.
За інформацією джерел ЕП, він перебуває за кордоном.
Право на виїзд за межі країни мав, адже є батьком чотирьох дітей. Детективи також провели обшук вдома у голови виконавчого комітету партії "УДАР Віталія Кличка" і найближчого соратника міського голови Артура Палатного. Слідчим вдалося довести, що ці особи взяли "під повний контроль" процедури ухвалення рішень про надання прав на землю і заволодівали столичною землею з метою подальшої забудови.
Читайте також: Нові "сірі кардинали".
Хто із забудовників впливає на київську владу "Схема", яку викрило НАБУ, має назву "туалетна".
Виглядала вона наступним чином.Учасники "схеми" знаходили порожню земельну ділянку у комунальній власності.
Будували там туалетну будку, сарай або просто маленьку конструкцію без функціонального призначення.
Юридична особа, підконтрольна учасникам "схеми", реєструвала право власності на цей сарай.Потім компанія зверталася до Київради з проханням дати їй ділянку під цим сараєм для його обслуговування.
Часто розмір цих ділянок в тисячі разів перевищував площу самого "туалету".
Київрада, відповідно до букви закону, змушена задовольняти прохання.
Згодом на цьому місці виростала новобудова. "Депутати Київради та посадовці КМДА, частина з яких входила до злочинної організації, а деякі перебували під її впливом, забезпечували ухвалення рішень про надання відповідних прав на землю, за що одержували неправомірну вигоду у вигляді коштів та об’єктів нерухомості", – йдеться у повідомленні НАБУ та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури. Ухвалення таких рішень перебувало під повним контролем учасників злочинної організації: "потрібні" особи отримували права на землю, а решта стикалась зі штучними перешкодами та мусила звертатись до учасників злочинної організації по допомогу, з"ясували слідчі.
Читайте також: Токсичний актив з ідеальним розташуванням.
Що відбувається із заводом АТЕК у Києві НАБУ вдалося підтвердити інформацію співрозмовників ЕП: Комарницький мав значний вплив на процеси всередині Київради та КМДА, як-от дії посадовців, призначення на високі посади лояльних осіб, звільнення підконтрольних службовців, виділення бюджетних коштів у своїх інтересах.
Він підтримував зв’язки з широким колом впливових осіб, серед яких заступники голови КМДА, депутати, голова земельної комісії Київської міської ради та інші. Центр ухвалення рішень, зокрема у земельній сфері, знаходився в IQ Business Centre на вулиці Болсуновській, де й вирішувались питання за участю міських топпосадовців та інших впливових осіб.
Зазначимо, що в цьому бізнес-центрі мають офіси Комарницький, бізнесмен-забудовник Степан Черновецький, власник KAN Development Ігор Ніконов. Детективам вдалося зібрати доказову базу по справі, в якій протягом 2023-2024 років з власності територіальної громади Києва вивели землю у центрі міста вартістю "лише" 11,6 млн грн, а пропозиція хабаря депутатці Марченко становила "лише" 100 тис дол.
Втім, це може бути лише першим кроком правоохоронців у "розпутуванні" масштабнішої корупції і збору інформації за "жирнішими" справами.
Читайте також: Заступник Кличка Петро Оленич: Я намагався блокувати резонансні земельні справи.
Отримав два штрафи і перестав ЕП звернулася до пресслужби Оленича за коментарем, але на момент виходу матеріалу відповіді не отримала.
В інтерв"ю ЕП Оленич пояснював, що "туалетна схема" – це прогалина законодавства. "Коли виникають питання до легальності появи "сараю", ми подаємо скаргу в суд.
Суд скасовує – і питання закрите.
Інша річ, коли це майно легальне.
Майно невелике, а ділянка, яку просять виділити, велика… Ми відпрацювали із судами і зараз вже є роз"яснення та практика: якщо площа земельної ділянки перевищує площу будівлі в 410 разів, ми можемо відмовляти і вже відмовляємо", – пояснював заступник Кличка.
Заступник міського голови Києва Петро Оленич Якщо ж на руках у власників старі незареєстровані радянські акти, вони звертаються до "чорних нотаріусів", реєструють їх і приходять до Київради з проханням виділити землю. За словами Оленича, часто у разі відмови власники "туалетів" потім ідуть у суд і визнають себе користувачами землі без рішення Київради.

Додати коментар

Користувач:
email:





Stocks rise and they fall,
Tickers flash and then they stall,
Money changes all.

- Fin.Org.UA

Новини

12:25 - У США заявили, що "без проблем" візьмуть на себе управління українськими АЕС
12:23 - До уваги платників єдиного податку четвертої групи, які визначають МПЗ
12:22 - НСД: впровадження нових механізмів роботи ДПС
12:19 - Німеччина конфіскувала танкер, який входить до тіньового флоту московія
12:09 - В Україні подешевшала морква: яка зараз її ціна
12:07 - Переваги системи управління ризиком дотримання податкового законодавства
12:05 - Підстави для анулювання реєстрації платника ПДВ
12:03 - Сучасні технології спрямовані на допомогу надання якісних адміністративних послуг в контролюючих органах
11:56 - До уваги платників акцизного податку!
11:54 - Розрахунки за допомогою сервісу еквайрингу без використання платіжного терміналу: чи обов'язково роздруковувати рядки 12 – 17 фіскального чека?
11:45 - Майже на 84,0 млн грн поповнили місцеві бюджети Дніпропетровщини платники екологічного податку
11:33 - Понад 47,6 млн грн акцизного податку з ввезених товарів – внесок платників Дніпропетровщини до загального фонду держбюджету
11:32 - Плата за землю: до місцевих бюджетів Дніпропетровщини від юридичних осіб надійшло понад 1,0 млрд гривень
11:31 - МХП Косюка купує частку іспанської компанії
11:28 - Від оформлення документації – до цифрових сервісів: податківці та суб’єкти господарювання комунікували у рамках платформи «Діалог влади та бізнесу»
11:27 - Комунікації з платниками тривають, попереду нові зустрічі. Податківці Дніпропетровщини продовжують інформувати громадян про необхідність декларування доходів, навчають молодь та надають роз’яснення в рамках Комунікаційної податкової платформи
11:25 - США зменшують участь у контролі за дотриманням санкцій проти московія
11:22 - Заповнив реквізити правильно – сплатив без проблем! У податковій пояснили як вносити відомості до платіжної інструкції під час сплати бюджетних/небюджетних платежів
11:20 - Як визначити дату отримання доходу юрособам – платникам єдиного податку при проведенні розрахунків через POS-термінал
11:09 - Податкова фіксує пожвавлення бізнес активності та зростання виторгів
11:06 - Руслан Кравченко обговорив з представниками EU4PFM результати впровадження податкових реформ
10:56 - ДОТ замовив шоломи на 664 мільйони: частково ціни зросли
10:55 - Витяг з реєстру платників ПДВ можна замовити в електронній формі
10:23 - Недостатній рівень капіталу має лише один великий банк
10:20 - Курс валют на 21 березня: скільки коштують долар та євро
10:00 - Кешбек за купівлю валюти: новинка в застосунку Alliance
09:53 - "Ринок вирівняли": Мін'юст повідомив про заощадження завдяки експертизі зброї
09:46 - США прагнуть розширити вимоги угоди щодо українських корисних копалин – FT
09:19 - Частка електрокарів серед імпортованих вживаних авто сягнула 50%: популярні моделі
09:00 - Нафта відреагувала на нові санкції США проти Китаю та плани ОПЕК+ щодо видобутку


Більше новин

ВалютаКурс
Австралійський долар26.1168
Канадський долар28.876
Юань Женьміньбі5.7338
Чеська крона1.799
Данська крона6.033
Гонконгівський долар5.3454
Форинт0.112623
Індійська рупія0.48092
Рупія0.0025198
Новий ізраїльський шекель11.3037
Єна0.27962
Теньге0.082598
Вона0.028286
Мексиканське песо2.0584
Молдовський лей2.3127
Новозеландський долар23.8321
Норвезька крона3.916
московський рубль0.48931
Сінгапурський долар31.0982
Ренд2.2845
Шведська крона4.0801
Швейцарський франк47.048
Єгипетський фунт0.8216
Фунт стерлінгів53.8081
Долар США41.541
Білоруський рубль15.0992
Азербайджанський манат24.4316
Румунський лей9.0424
Турецька ліра1.0932
СПЗ (спеціальні права запозичення)55.2533
Болгарський лев23.0106
Євро45.0014
Злотий10.7189
Алжирський динар0.30678
Така0.3396
Вірменський драм0.105329
Домініканське песо0.66703
Іранський ріал0.00007112
Іракський динар0.031627
Сом0.47378
Ліванський фунт0.00042
Лівійський динар8.476
Малайзійський ринггіт9.2849
Марокканський дирхам4.1619
Пакистанська рупія0.1482
Саудівський ріял11.0469
Донг0.0016211
Бат1.21254
Дирхам ОАЕ11.2812
Туніський динар13.0501
Узбецький сум0.0032174
Новий тайванський долар1.25939
Туркменський новий манат11.8375
Сербський динар0.36798
Сомоні3.7938
Ларі14.8366
Бразильський реал7.0922
Золото126318.29
Срібло1388.89
Платина41237.75
Паладій39584.83

Курси валют, встановлені НБУ на 21.03.2025