Краще майбутнє для громад: які переваги комплексного плану просторового розвитку?

10.01 17:40 | Економічна правда

З початку 2025-го року управління землями та будівництвом у громадах відбувається на основі Комплексного плану просторового розвитку (ППР).
Цей документ поєднує містобудівну документацію та документацію із землеустрою, визначаючи зонування території громади. Розглянемо докладніше переваги ППР для місцевої влади та жителів. Нові можливості для розвитку громад Ефективне використання землі неможливе без планування.
Комплексні плани нарешті дадуть громадам можливість планувати всю свою територію — як у межах населених пунктів, так і за їх межами.
Раніше місцева влада могла планувати лише землі міст, сіл та селищ, а території за межами планувалися на рівні районів та областей.
Завдяки децентралізації громади отримали повноваження з управління більшістю своїх земель. Комплексний план поділяє територію громади на функціональні зони: землі під житлову забудову, промислового, рекреаційного призначення тощо.
Отже, громада визначає, які території будуть пріоритетними для інвестицій та створення робочих місць, які — для розвитку соціальної інфраструктури (будівництва шкіл, лікарень тощо), а які необхідно берегти для збереження біологічного різноманіття. Це унеможливить ситуації, коли посеред приватної житлової забудови або на території заповідного фонду може вирости шкідливе промислове підприємство або високоповерхівка. Водночас значно спрощено процедуру відведення земельних ділянок та зміни їх цільового призначення.
Власник ділянки тепер може самостійно обирати вид цільового призначення, що зменшує корупційні ризики та сприяє залученню інвестицій.
Але є важливе обмеження: для кожної функціональної зони визначено перелік можливих видів цільового призначення.
Читайте також: Реформа містобудування: єдині правила для всіх Власник може обрати лише із цього переліку.
Тобто, не можна побудувати житловий будинок на території, призначеній для промисловості, і навпаки.
Це правило стосується як приватних власників, так і органів місцевої влади. Боротьба з корупцією та хаосом у забудові Корупцію у сферах управління землею та містобудування роками підживлював хаос у законодавстві.
Земельне та містобудівне законодавство ніби існували окремо одне від одного й часто регулювали одні й ті ж питання, але по-різному. Наприклад, використання території могло бути законним із погляду земельного законодавства, але незаконним із погляду містобудівного, або навпаки.
Від цього вигравали лише корумповані чиновники, які могли трактувати кожну ситуацію на свій розсуд, залежно від отриманої «винагороди». Тому об’єднання містобудівної та землевпорядної документації у Комплексній програмі просторового розвитку відкриває нові можливості для автоматизації та прозорості всіх процесів.
Єдиний недолік — оформлення такої документації є дорожчим, але в перспективі зниження рівня корупції зекономить державі мільярди. Усі чули історії про будівництво в заборонених зонах — заповідниках, охоронних зонах, над колекторами зі стічними водами тощо.
Це було можливим, бо містобудівні умови та обмеження (МУО) формувалися в ручному режимі.
Іноді МУО не містили справжніх обмежень через помилки чиновників, а часто — через те, що вони брали хабарі та заплющували очі на порушення. Але після затвердження комплексного плану, усі обмеження у використанні земель та у сфері забудови (інформація про наявні природоохоронні території, функціональні зони тощо) мають бути внесені до Державного земельного кадастру.
По-перше, це означатиме, що МУО формуватимуться з уже наявної в кадастрі інформації. По-друге, будь-хто — чи то контролюючі органи, чи то звичайні мешканці, чи то журналісти — зможе зайти на сайт із публічною кадастровою картою та перевірити, чи законно видані МУО.
Просто звіривши інформацію на карті з дозволом на будівництво. Довгострокове та гнучке планування Комплексний план просторового розвитку — це захист від незаконних забудов, самовільного будівництва та шахрайства в містобудуванні.
Він гарантує довгостроковий і стабільний розвиток громади, незалежно від змін влади. Місцева влада змінюється кожні 5 років, але план залишається чинним.
Завдяки обов’язковим громадським обговоренням місцеві мешканці беруть участь у створенні плану і якщо їхні пропозиції були враховані, то мають бути реалізовані.
Також ППР проходить експертизу. Водночас це не «застиглий» документ.
Він може коригуватися та оновлюватися, адже потреби громади можуть змінюватися, особливо під час війни.
У цьому разі експертиза та громадські обговорення також є обов’язковими, що захищає ППР від незаконних змін. Звісно, багато залежить від місцевої влади, громадського контролю та відповідальності виборців.
Якщо місцева рада діятиме лише у своїх інтересах, ігноруючи потреби громади, жоден план не допоможе.
Тому важливо, щоб мешканці контролювали дії влади та голосували за відповідальних представників. Коли нове законодавство запрацює на повну? Створення документів із планування територій — справа непроста.
Спочатку потрібно зібрати багато інформації: про кількість населення, погоду, хто чим володіє, важливі об’єкти тощо.
Потім цю інформацію аналізують, і тільки після цього пропонують рішення для плану. На це громади мали кілька років.
1 січня 2025 року завершився перехідний період, коли функціональне призначення територій (що можна чи не можна на них будувати) міг визначати детальний план території. Якщо громада ще не має Комплексного плану просторового розвитку (ППР), це обмежує її можливості в управлінні землею та будівництвом.
Якщо населений пункт досі користується генеральним планом, затвердженим ще за радянських часів, він змушений використовувати землю відповідно до цього застарілого документа. Це створює значні труднощі, адже умови планової економіки СРСР кардинально відрізняються від реалій сучасної ринкової економіки України.
Як наслідок, громада втрачає потенційні інвестиції та можливості для створення нових робочих місць. Водночас, якщо постраждала від війни громада вже розробила інший документ — комплексну програму відновлення території, то процес створення та затвердження ППР буде набагато простішим та швидшим.
Адже вже зібрано частину необхідної інформації, проведено аналіз проблем, відбулися обговорення із жителями тощо. Звісно, не всім представникам місцевої влади подобаються зміни.
Декому вигідніше розв’язувати земельні питання «вручну», наприклад, щоб незаконно оформити ділянку для родичів чи знайомих.
Особливо їх турбує внесення всіх обмежень (наприклад, щодо висоти будівель) до Державного земельного кадастру, адже після цього неможливо буде «підкоригувати» ці обмеження під час видачі містобудівних умов та обмежень.
Також їм не подобається, що кожен зможе легко перевірити відповідність МУО даним на публічній кадастровій карті. Проте, багато громад активно взялися за справу: готують документацію з планування, збирають необхідні матеріали, домовляються з міжнародними організаціями про фінансову підтримку.
Адже в цьому й полягає децентралізація, коли громади отримують у свої руки все більше самостійності та нових ефективних інструментів для сталого розвитку.

Додати коментар

Користувач:
email:





Risk and return trade-off
Higher the potential gain
Higher the possible loss

- Fin.Org.UA

Новини

16:15 - Коломойський хоче об’єднатися з Порошенком для оскарження санкцій РНБО
16:11 - Президентка ЄЦБ сказала, за якої умови в Україну хлинуть значні потоки капіталу
15:57 - АРМА розповіло про результати другого конкурсу на відбір управителя ТРЦ "Гулівер"
15:35 - Бізнес отримає 5 мільйонів компенсації за купівлю української техніки в травні
15:30 - Курси валют, встановлені НБУ на 20.06.2025
15:30 - Львів отримає 5 мільйонів євро гранту від Франції: запускатимуть нову трамвайну лінію
15:23 - Китай скасував мита для всіх найменш розвинених країн
14:51 - Хакери вкрали 16 мільярдів паролів — серед них урядові акаунти
14:50 - Збереження логістики: дороги Сумщини накрили антидроновими сітками
14:44 - Керівництво НКЦПФР провело зустріч із делегацією Представництва ЄС в Україні та Єврокомісії
14:37 - На відбудові водогону після підриву Каховської ГЕС "наварили" 240 мільйонів
14:36 - Про дієві механізми підтримки мобілізованих підприємців, а також членів їхніх родин - актуальне інтерв'ю
14:31 - До уваги платників акцизного податку, які здійснюють операції з тютюновими виробами!
14:29 - Чи може платник скласти ПН за щоденними підсумками при продажу подарункових сертифікатів, якщо такі сертифікати продаються через ПРРО?
14:28 - Процедура державної реєстрації припинення суб’єкта господарювання – податкового агента: звітність
14:27 - Юридична особа створена шляхом реорганізації: що у правонаступника з частиною зобов’язань або непогашеною заборгованістю, переплатами?
14:26 - Фокус на закупівлі: у Києві відбудеться MHP Procurement Conference 2025
14:24 - Фізична особа, яка не є працівником підприємства, на підставі договору здійснює ведення бухгалтерського обліку: чи можна надати право підпису податкової звітності в електронному вигляді такій особі?
14:23 - Чи може суб’єкт господарювання здійснювати роздрібну торгівлю алкогольними напоями, тютюновими виробами та рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, через інтернет-магазин?
14:21 - До уваги резидентів Дія Сіті!
14:20 - Сплата податків через Електронний кабінет
14:17 - Податковий календар на 20 червня 2025 року
14:14 - Надходження рентної плати за видобування залізних руд від платників Дніпропетровщини до загального фонду держбюджету – понад 2,2 млрд гривень
14:13 - Податок на прибуток підприємств: майже 393,0 млн грн отримали від платників місцеві бюджети Дніпропетровщини
14:11 - Генеруємо зусилля заради розвитку громад та наповнення бюджетів
14:11 - В Україні відновили обов’язкову статистичну звітність під час війни
14:09 - За 5 місяців 2025 року відшкодування ПДВ зросло майже на 24 % у порівнянні з минулим роком
14:08 - Лідери сплати податків за 5 місяців 2025 року – підприємства переробної промисловості та торгівлі
14:00 - Як працює іпотека під час війни
13:55 - На КПП на кордоні зі Словаччиною тимчасово обмежать рух


Більше новин

ВалютаКурс
Алжирський динар0.32002
Австралійський долар26.9663
Така0.34029
Канадський долар30.4118
Юань Женьміньбі5.7997
Чеська крона1.928
Данська крона6.416
Гонконгівський долар5.3103
Форинт0.118637
Індійська рупія0.48057
Рупія0.0025412
Новий ізраїльський шекель11.9758
Єна0.28612
Теньге0.080215
Вона0.030193
Ліванський фунт0.000466
Малайзійський ринггіт9.7846
Мексиканське песо2.1842
Молдовський лей2.4382
Новозеландський долар24.932
Норвезька крона4.1562
Саудівський ріял11.1081
Сінгапурський долар32.3619
Донг0.0015955
Ренд2.3046
Шведська крона4.3227
Швейцарський франк50.9788
Бат1.27125
Дирхам ОАЕ11.351
Туніський динар14.1879
Єгипетський фунт0.8228
Фунт стерлінгів56.0335
Долар США41.6854
Сербський динар0.4083
Азербайджанський манат24.5165
Румунський лей9.5135
Турецька ліра1.0537
СПЗ (спеціальні права запозичення)56.7448
Болгарський лев24.469
Євро47.859
Ларі15.298
Злотий11.1895
Золото140546.08
Срібло1515.61
Платина53852.12
Паладій43353.65

Курси валют, встановлені НБУ на 20.06.2025