Держбюджет 2025: як Україна фінансуватиме інфраструктуру в умовах війни

07.11.2024 13:38 | Економічна правда. Колонки

Війна, що триває вже понад рік, наклала важкий тягар на державний бюджет України, змусивши його орієнтуватися перш за все на оборонні видатки.
Водночас уряд прагне забезпечити фінансування інфраструктурних проєктів, адже відновлення доріг, мостів і транспортних коридорів є критично важливим для життєдіяльності країни.

Варто зауважити, що у 2024 році Дорожній фонд України, з якого фінансується будівництво та ремонт доріг, зазнав значних змін, оскільки всі його кошти, що складають 94,7 млрд грн, були перенаправлені на потреби безпеки та оборони.

Дорожня галузь для невідкладних заходів, пов"язаних з утриманням доріг у зимовий період отримувала фінансування завдяки залишкам коштів, джерелом формування яких були доходи Дорожнього фонду станом на 1 січня 2024 року.

За рахунок Резервного Фонду фінансувались ремонти доріг, які є необхідними для військових потреб, а міжнародні фінансові організації та уряди країн-партнерів фінансували будівництво та ремонт інших доріг.

Натомість, проєкт Держбюджету України на 2025 рік передбачає, що на Дорожній фонд буде виділено 43,2 млрд грн, проте найбільшу частину цих коштів - 24,35 млрд грн - буде витрачено на погашення боргових зобов"язань, які Україна брала для розвитку дорожньої мережі у мирні часи.

Це доволі значна сума, яка показує, наскільки важливо Україні шукати стабільні джерела фінансування, адже, навіть попри війну, держава зобов"язана виплачувати відсотки за позиками.

Водночас на розвиток і утримання доріг державного значення виділяється 11,3 млрд грн.
Цей напрям є стратегічним, адже основні магістралі підтримують переміщення як військових вантажів, так і цивільного населення.
Де Україна братиме і на що витрачатиме гроші у 2025-му.
Аналіз проєкту держбюджету
Державний кордон з Польщею залишається основними "воротами", через які Україна та українці мають контакти зі світом, тому розбудова прикордонної дорожньої інфраструктури залишається пріоритетним пунктом у Державному бюджеті на 2025 рік.
Так, у наступному році на це виділено 132,4 млн грн, що майже на 88 млн грн більше за аналогічні видатки у 2024 році.

4% надходжень державного дорожнього фонду, а це - 754,5 млн грн, планується витратити у 2025 році на фінансування безпеки дорожнього руху відповідно до державних програм.
Також, передбачено виділення 6,6 млрд грн - для будівництва, реконструкції, ремонту й утримання автомобільних доріг загального користування місцевого значення, вулиць і доріг комунальної власності у населених пунктах.
Ці кошти допоможуть громадам, що постраждали від бойових дій, відновлювати транспортні коридори, які з"єднують місцеві громади з обласними центрами та великими логістичними вузлами.

Залишається актуальним забезпечення енергоефективності в умовах дефіциту електроенергії через перманентні удари російських загарбників по нашій енергосистемі.
Тому у Держбюджеті на 2025 рік на енергоефективність громадських будівель планується витратити майже 63,2 млн грн.
У 2024 році на ці цілі було передбачено 90,2 млн грн.
Проєкт бюджету на 2025 рік демонструє готовність уряду не тільки підтримувати наявну інфраструктуру, але й поступово впроваджувати нові програми, покликані посилити економічні та логістичні можливості країни.

Однак, основною умовою для реалізації цих проєктів залишається міжнародна допомога.
У 2024 році велика частина інфраструктурних проєктів фінансувалася саме за рахунок грантів та кредитів від міжнародних партнерів.
У наступному році ця тенденція зберігається, адже Україна активно залучає довгострокові пільгові кредити для відновлення інфраструктури, підтримки енергетичного сектора та відбудови постраждалих територій.

Відносно великий обсяг видатків залучають зокрема до спільних проєктів з міжнародними фінансовими організаціями, серед яких розвиток транспортних коридорів, реконструкція мостів та відбудова дорожньої інфраструктури на територіях, де це дозволяє безпекова ситуація.
Згідно з домовленостями з донорами, у 2025 році планується розпочати впровадження ряду нових проєктів з відновлення та відбудови.
Крім того, планується продовжити реалізацію минулорічних проєктів - "Ремонт житла для відновлення прав і можливостей людей (HOPE)", "Компенсація за знищене житло" (HOME), "Відновлення критично важливої логістичної інфраструктури та мережевого сполучення" (RELINC).
Таким чином, проєкт бюджету на 2025 рік є своєрідним балансом між нагальною потребою підтримки оборонної спроможності країни та збереженням економічної стійкості, необхідної для відбудови і розвитку інфраструктури.
Україна продовжує відновлення пошкоджених доріг та реалізацію нових програм попри обмежені фінансові можливості, а міжнародна допомога та інвестиції залишаються ключовими факторами для успішного втілення цих завдань.

Водночас ефективне управління внутрішніми ресурсами є визначальним для збереження стратегічної інфраструктури, що є основою для економічної стабільності та швидкого післявоєнного відновлення.

Додати коментар

Користувач:
email:





Капітал росте,
Інвестори зненацька
Спокій бережуть

- Fin.Org.UA

Новини

08:54 - На Дніпропетровщині застосували екстрені відключення
08:30 - Спадок минулого та шок війни
08:00 - Бізнес тримається на генераторах. Але ресурс перших та других не безкінечний
07:35 - Фінансовий астрологічний прогноз на 22.01.2026
23:00 - Новини від Міністерства енергетики України
22:01 - Уряд затвердив Уряд затвердив Державну програму розвитку тваринництва до 2033 року
21:43 - 160 ремонтних бригад працюють над відновлення тепла та світла в столиці, – Денис Шмигаль
21:07 - Понад 3000 будинків Києва отримають тепло: Кличко назвав, які саме та строк
21:00 - Новини 21 січня: загинув ексголова "Укренерго" Брехт, продовження історії про Шурму
20:40 - Preply став українським "єдинорогом": компанію оцінили у $1,2 мільярда
20:24 - Японія відновила роботу найбільшої АЕС
19:55 - Фондові ринки відреагували на промову Трампа в Давосі
19:46 - Мінекономіки спростить оцінку впливу на довкілля на територіях бойових дій
19:30 - Україна та Швейцарія підписали Меморандум про запуск програми економічної стійкості на 2026-2030 роки
19:20 - 22 січня графіки відключення діятимуть цілодобово по всій Україні
19:05 - Виконання банками вимог законодавства з питань фінансового моніторингу не має обмежуватися формальними підходами, зокрема щодо виявлення ознак компаній-оболонок
19:00 - Регіони московія не витримують фінансового тиску – СЗРУ
18:40 - У Yasno прокоментували ситуацію у Києві: дуже складна
18:25 - Золото вперше перевищило $4800 на тлі "апетиту" Трампа щодо Гренландії
18:20 - "Укрзалізниця" розпочинає імпорт електроенергії
17:55 - Нацбанк показав курс долара та євро на четвер 22 січня
17:47 - Незаконне сміттєзвалище у Києві: судитимуть директора товариства
17:36 - Україна та Румунія збираються збудувати нову дорогу
17:26 - Компанія нардепа Лабазюка будуватиме тваринницьку ферму на Хмельниччині
17:13 - Повідомлення про намір отримати дозвіл на викиди ФОП ВІЙТЕНКО ВАСИЛЬ ПЕТРОВИЧ (Чернігівська обл., Чернігівський р-н, селище Ріпки, вул. Соборна, будинок 9)
17:12 - Повідомлення про намір отримати дозвіл на викиди С(Ф)Г "ЗЕРНОВОЄ" (Одеська обл., Одеський р-н, с. Христо-Ботеве, вул. Першотравнева, 3)
17:11 - Повідомлення про намір отримати дозвіл на викиди ТОВ «ТЕРМІНАЛ «БОРІВАЖ» (Одеська обл., Одеський р-н, Новобілярська селищна рада, комплекс будівель та споруд №5)
17:10 - Повідомлення про намір отримати дозвіл на викиди ТОВ «ЛАКШЕРІ Ві Ді Ем» (Черкаська обл., Черкаський р-н, село Косарі, вулиця Холодноярська, будинок 31)
17:10 - США відновлять антимонопольну справу проти Meta
17:09 - Повідомлення про намір отримати дозвіл на викиди АТ «УКРТЕЛЕКОМ» (проммайданчик «Чернівецька обл., м. Сторожинець, вул. Чернівецька, 11 а»)


Більше новин