Як впровадження концепції ESG у банківському секторі сприятиме сталому розвитку та економічному відновленню України

01.11.2024 12:30 | Економічна правда. Публікації

Андрій Грис, начальник управління соціальних та екологічних ризиків Укргазбанку, Голова підкомітету з ESG Незалежної асоціації банків України (НАБУ)
Сталий розвиток має стати ключовим фактором для економічного відновлення України як під час війни, так і в повоєнний період.
Цей факт ми маємо прийняти, якщо хочемо побудувати міцну економіку.
Для цього потрібно повернути людей в країну, забезпечити їх робочими місцями.
Вони мають бачити перспективи та майбутнє своїх родин.
Це все неможливо зробити без належних інвестицій.
Тож банківський сектор має відігравати вирішальну роль у забезпеченні сталого фінансування бізнесу, громад, проєктів відновлення та ресурсоефективного виробництва.
Саме так відбувається у сучасному глобальному світі, де питання екологічної відповідальності, соціальної справедливості та високих стандартів управління є одними із пріоритетних, а банківські установи та фінансові інституції є рушіями у впровадженні принципів сталого розвитку.
ESG-критерії: нові можливості
Нагадаю, що концепція ESG включає три аспекти: екологічний (Environmental), соціальний (Social) та управлінський (Governance), впровадження яких у банківську діяльність дозволяє не лише знизити негативний екологічний вплив, але й створити фінансово стабільні й соціально-відповідальні бізнес-практики.
Для України, яка переживає повномасштабне вторгнення, захищаючи національну ідентичність та суверенітет, застосування таких підходів сприятиме довготривалій стійкості економіки та допоможе залучити так необхідні країні іноземні інвестиції.
Згідно з останніми дослідженнями Світового банку, впровадження ESG-критеріїв у фінансовому секторі може позитивно вплинути на надійність банківських операцій, їх прозорість і стати важливим інструментом для оцінки та пом"якшення ризиків у кредитуванні.
Бізнес, що відповідає ESG-критеріям, більш привабливий для інвестицій, оскільки є менш схильним до непередбачених факторів, таких як екологічні аварії, соціальні конфлікти та юридичні проблеми.
Це стає особливо актуальним в Україні, де процес відновлення економіки майже повністю залежатиме від стабільного і відповідального фінансування.
А прозорість використання фінансових ресурсів буде однією із головних умов їх надходження у майбутньому.
Банківський сектор має стати лідером сталого розвитку
Банківський сектор України має величезний потенціал для забезпечення сталого розвитку та сприяння відбудові економіки країни.
Він має стати драйвером та повести за собою інші галузі, зокрема, сільське господарство, промисловість, енергетику, які також, як би це не було складно, мають взяти курс на сталий розвиток вже зараз.
В Україні вже є банки-лідери, які активно інтегрують ESG-критерії у свою діяльність та своїм прикладом демонструють, як банки можуть сприяти розвитку стійкої економіки.
Зокрема, UGB (оновлений Укргазбанк) вже багато років послідовно впроваджує практики відповідального фінансування у свою операційну діяльність.
Стратегічно важливу роль у впровадженні ESG у банківському секторі відіграє Національний банк України, який активно сприяє розвитку сталого фінансування та підтримує українські банки на шляху до інтеграції ESG-принципів у свої бізнес-моделі.
Регулятор також активно працює над адаптацією української фінансової системи до міжнародних стандартів у сфері сталого фінансування, що є важливим кроком для інтеграції України до європейських фінансових ринків.
Ще одним важливим гравцем є Незалежна асоціація банків України (НАБУ), при якій нещодавно було створено спеціальний підкомітет із впровадження ESG у банківському секторі.
Він має розробляти єдині підходи та рекомендації для банків щодо розвитку сталого фінансування та впровадження ESG-принципів.
Важливим є створення умов для гармонізації національних банківських практик із європейськими та світовими тенденціями у сфері сталого розвитку.
Підкомітет активно співпрацює з міжнародними організаціями, як-от Світовий банк та міжнародні інвестиційні фонди щодо консультацій та підтримки у впровадженні ESG-критеріїв у банківському секторі.
Це дозволяє українським банкам не лише інтегрувати сталий розвиток у свої стратегії та політики, а й отримувати доступ до додаткових фінансових ресурсів для підтримки проєктів із позитивним соціальним та екологічним впливом.
Виклики та перспективи впровадження ESG банками
Попри значний прогрес у впровадженні банківським сектором концепції ESG, порівнюючи навіть із 2023 роком, є ціла низка викликів щодо розбудови напряму сталого банкінгу та сталого фінансування.
Банки України у своїй більшості лише нещодавно почали серйозно усвідомлювати надзвичайну важливість процесу інтеграції принципів та критеріїв ESG у свою стратегію розвитку, що, до речі, стало вагомою підставою для їх об"єднання в підкомітеті ESG НАБУ.
Відсутність єдиних підходів та єдиного розуміння, що саме може та має бути зроблено в цьому напрямі, на якому корпоративному рівні управління впроваджено, якими внутрішніми нормативними документами закріплено, - не дає наразі банківському сектору розкрутити маховик змін до необхідної швидкості, коли кожна складова ESG швидко та ефективно інтегрується в операційну діяльність та бізнес-модель банку.
Проте завдяки міжнародним організаціям, Національному банку України та таким ініціативам, як створення підкомітету ESG НАБУ, цим питанням поступово приділяється все більше уваги.

Так, банківським сектором за сприяння НБУ та під егідою НАБУ вже здійснено конкретні кроки:
розроблено проєкт глосарія, який містить у собі понад 30 визначень термінів у сфері сталого розвитку та сталого фінансування та розкриває поняття ESG у контексті фінансового сектору, що дозволить створити умови для їх єдиного розуміння та правильного застосування; проведено аналіз наявних документів банків-членів підкомітету ESG НАБУ, що регулюють сферу сталого розвитку, ESG та корпоративної соціальної відповідальності та створено Резюме аналізу, що дозволить надалі мати єдине бачення розвитку сталого фінансування в Україні та створення загальної стратегії, а далі - політики сталого розвитку банківського сектору. Іншим викликом є необхідність адаптації міжнародних ESG-стандартів до українських реалій.
Наприклад, в умовах війни дотримуватись деяких екологічних стандартів та вимог може бути складно через обмежені ресурси.
Проте це також відкриває нові можливості, наприклад, для інновацій у сферах енергетики, інфраструктури та промисловості, які можуть стати одними з основних елементів для сталого розвитку України у майбутньому.
Майбутнє сталого фінансування в Україні
Завдяки підтримці міжнародних організацій та активній роботі національних ініціатив, український банківський сектор має всі можливості для впровадження найкращих практик сталого розвитку та забезпечення довгострокової стійкості економіки.
Але тут варто зауважити про ще один виклик, а саме нестачу унікальних експертів, які володіють спеціальними знаннями, практичним досвідом, візією того, як має виглядати на практиці сталий розвиток банківського сектору.
І знову на допомогу приходить Світовий банк, який за підтримки НБУ готовий навчати та розвивати банки та їх ESG-амбасадорів.
Як бачимо, роль банківського сектору у відновленні України є однією з ключових.
Активне впровадження банками ESG-критеріїв допоможе країні не тільки розумно подолати наслідки війни, а й стати лідером у сфері сталого розвитку у Східній Європі.

Додати коментар

Користувач:
email:





Risk and return trade-off
Higher the potential gain
Higher the possible loss

- Fin.Org.UA

Новини

07:35 - Фінансовий астрологічний прогноз на 12.07.2025
00:00 - Накази Міністерства енергетики України
00:00 - Новини від Міністерства енергетики України
00:00 - Регуляторні акти Міністерства енергетики України
21:26 - Курченку повідомили про заочну підозру у "привласненні" українських підприємств на Донбасі
21:00 - Новини 11 липня: парад кредитних угод, історичний максимум Bitcoin та підозра заступнику голови уряду московія
20:48 - Російські шахти зупиняють видобуток — бояться ще більших збитків
20:22 - Мінекономіки та ЮНІДО підписали угоду про запуск ініціативи зеленого індустріального відновлення за підтримки Японії
19:55 - Прибуткові ПрАТи – перший результат трансформації виробничого напряму УЗ під керівництвом Шрамка, - Rail Freight
19:52 - Прибуткові ПрАТи – перший результат трансформації виробничого напряму УЗ під керівництвом Шрамка, - Rail Freight
19:52 - Національний банк підписав Хартію стійкості людського капіталу
19:35 - Один бренд і 100 підконтрольних ФОП: слідчі викрили схему ухилення від податків
19:15 - Золото в диапазоне, но тестирует верхнюю границу
19:03 - Приватбанк отримає від ЄБРР 600 мільйонів євро на кредити бізнесу
18:45 - Понад $1 мільйон інвестицій у жіноче підприємництво: стартував прийом заявок на другий етап «СТВОРЮЙ!»
18:43 - Україна та ЄБРР підписали меморандум, який передбачає запуск нової фондової біржі
18:37 - Зернова справа на 12 мільйонів гривень: НАБУ вручило підозру прокурору спеціалізованої прокуратури
18:27 - Герман Галущенко і заступник Генсекретаря ПРООН Хаолян Сюй обговорили продовження підтримки українського енергосектору
18:25 - Герман Галущенко і заступник Генсекретаря ПРООН Хаолян Сюй обговорили продовження підтримки українського енергосектору
18:19 - Єдиний авіаносець флоту московія хочуть списати на металобрухт після семи років ремонту
18:08 - ТЕХ-СОФТ АТЛАС: як платять українці у 2025-му – тренди першого півріччя
18:01 - Санаторій в престижній Конча-Заспі: АРМА перевіряє аномальну ціну переможця аукціону
18:00 - 257 млн податків за останні 3 квартали: "Ябко" розкриває звітність за 2025 рік
17:30 - Мінекономіки презентувало бачення промислової політики на URC 2025 у Римі
17:30 - Як інвестувати в нерухомість під час війни
17:25 - Нацбанк показав курс долара та євро на понеділок 14 липня
17:24 - "Укргідроенерго" отримає від ЄІБ перший транш кредиту на відновлення ГЕС
17:00 - В червні українці купили 9,5 тисяч мотоциклів: яким маркам надають перевагу
16:43 - Кількість тривалих затримок російських авіакомпаній подвоїлася
16:41 - Міжнародне агентство сумнівається, що московія зможе підтримувати теперішній видобуток нафти


Більше новин

ВалютаКурс
Алжирський динар0.32237
Австралійський долар27.4982
Така0.34419
Канадський долар30.5128
Юань Женьміньбі5.8294
Чеська крона1.9807
Данська крона6.5456
Гонконгівський долар5.3228
Форинт0.122137
Індійська рупія0.48694
Рупія0.0025764
Новий ізраїльський шекель12.5313
Єна0.28423
Теньге0.079819
Вона0.030394
Ліванський фунт0.000467
Малайзійський ринггіт9.8235
Мексиканське песо2.234
Молдовський лей2.4644
Новозеландський долар25.1332
Норвезька крона4.1312
Саудівський ріял11.141
Сінгапурський долар32.6414
Донг0.0016004
Ренд2.3309
Шведська крона4.3805
Швейцарський франк52.4729
Бат1.28789
Дирхам ОАЕ11.3757
Туніський динар14.3979
Єгипетський фунт0.844
Фунт стерлінгів56.4233
Долар США41.7842
Сербський динар0.41692
Азербайджанський манат24.5746
Румунський лей9.6166
Турецька ліра1.0401
СПЗ (спеціальні права запозичення)57.2078
Болгарський лев24.9711
Євро48.8416
Ларі15.3862
Злотий11.47
Золото139893.92
Срібло1572.99
Платина56985.71
Паладій48735.84

Курси валют, встановлені НБУ на 14.07.2025