Як захистити розвиток інновацій в Україні

30.10.2024 18:12 | Економічна правда. Колонки

В основі сучасного економічного зростання лежить інтелектуальна власність.
Характерно, що найбільш розвинені країни водночас є найактивнішими користувачами IP.

До прикладу, у США на галузі, які інтенсивно залучають захист IP прав, припадає понад 41% ВВП, в той час як у ЄС - більше ніж 47%.
Тому для України як держави, що прагне увійти до рейтингу інноваційно просунутих світових економік, критично важливо розбудовувати систему IP - і робити це, спираючись на успішний досвід наших партнерів.
Непересічну роль у цій розбудові відіграє міжнародна співпраця.
Зокрема низкою важливих для України подій, заяв та рішень відзначилася 65-та серія засідань Асамблей держав-членів Всесвітньої організації інтелектуальної власності (ВОІВ), що в липні 2024 року пройшла в Женеві.

Серед них - представлення оновленого Звіту про допомогу та підтримку інноваційного і креативного секторів та IP системи України, який готувався відділом країн з перехідною та розвиненою економікою (TDC) ВОІВ.

Лейтмотивом звіту можна назвати те, що навіть попри масштабні збитки від російської збройної агресії український бізнес демонструє стійкість і зростання за багатьма показниками, а ВОІВ зі свого боку продовжує тісну співпрацю з Україною - заради підтримки, подальшого відновлення та зміцнення нашої економіки.

Ці позиції прозвучали у виступах Генерального директора ВОІВ Дарена Танга та директора Відділу TDC ВОІВ Хабіпа Асана, а також знайшли підтвердження у численних виступах представників провідних країн світу, які підтримують України в її запеклій боротьбі з відстоювання незалежності та захисту європейських цінностей.

Тож як саме спільна робота над розбудовою національної IP сфери корелює з економічним зростанням?
ІР як складник економічного відновлення та розвитку У новітній історії можна знайти не один випадок того, як інтелектуальна власність допомагала підняти національну економіку з колін.
Напевно, найяскравішим прикладом у цьому сенсі є Республіка Корея - колись бідна аграрна країна, чия промислова та транспортна інфраструктура була зруйнована на 80% внаслідок трирічної війни (1950-1953 рр.) з північною сусідкою.

Попри це, грамотна (хоча й переважно авторитарна) політика концентрації інтелектуального капіталу дозволила поступово розвинути високотехнологічні експортоорієнтовані галузі та вивела країну в десятку найбільших економік світу.
Війна в Україні досі триває.
Попри це ми саме зараз маємо унікальний шанс закласти фундамент післявоєнної відбудови - зокрема використовуючи досвід Південної Кореї та водночас уникаючи її помилок.

Як Україні стати лідером у сфері інновацій? І нехай повільно, та ці процеси відбуваються: не дивлячись на безперервний негативний вплив війни на всю економіку, промисловість та інтелектуальний потенціал України, ми демонструємо позитивну динаміку у створенні інновацій, технологій та креативних продуктів.

Відповідно до Глобального інноваційного індексу 2024, який ранжує світові економіки за їхнім інноваційним потенціалом, Україна посіла 60 місце у списку з понад 130 країн.

Ми цілком об"єктивно просіли у рейтингу порівняно з минулим, але в першу через відтік людського капіталу.
Натомість ми виробляємо більше інноваційної продукції порівняно з рівнем інвестицій в інновації відносно нашого ВВП.

Іншими словами, наш інноваційний розвиток випереджає економічне зростання - причому ця теза стосується періоду тривалістю 10 років (2014-2024 рр.).
Ця динаміка прослідковується і через діяльність Українського національного офісу інтелектуальної власності та інновацій (УКРНОІВІ, ІР офісу).
Підготований нашим відомством аналітичний звіт свідчить: порівняно з 2022, у 2023 році в Україні на 47,6% зросла подача заявок на об"єкти промислової власності, на 49,5% - на об"єкти авторського права.

Крім того, з літа 2023 року, тобто з моменту підтвердження статусу УКРНОІВІ як Міжнародного пошукового органу/Органу міжнародної попередньої експертизи на торішніх Генеральних асамблеях ВОІВ, ІР офіс підготував близько 50 звітів про міжнародний пошук.
Медіація - це про заощадження ресурсів для розвитку Суперечки щодо IP прав часто призводять до дорогих і тривалих судових баталій, які стають на заваді інноваційній та творчій діяльності, гальмуючи таким чином економічне зростання.
Відповідно, всі розвинені економіки світу активно залучають інструмент медіації: він не просто допомагає креаторам, винахідникам і бізнесу вирішувати спори поза судом, а й суттєво економить ресурси, необхідні для вдосконалення власної справи.

Досвід ВОІВ свідчить про те, що наразі близько 70% ІР спорів вирішуються саме через медіацію.
При цьому половину з них наразі складають медіації з авторського права, і цей показник зростає.

Серед проєктів ВОІВ, що реалізуються в цій сфері в Україні, - запущений на базі ІР офісу Центр медіації та посередництва, який діє відповідно до Меморандуму про взаєморозуміння між Міністерством економіки України та ВОІВ щодо співробітництва у сфері інтелектуальної власності, підписаного влітку 2023 року.

Центр відіграє важливу роль у запровадженні сервісів медіації й повністю відповідає кращим практикам ВОІВ.
Він фокусується на підвищенні обізнаності про ІР медіацію, розвитку медіаційних процедур у пов"язаних з IP спорах, організації тренінгів для ІР медіаторів та налагодженні міжнародної співпраці щодо питань медіації з ВОІВ та іншими організаціями.
Наразі до реєстру Центру включено понад 10 топ ІР та бізнес медіаторів України.
(Р)еволюція нематеріальних активів Нещодавнє дослідження ВОІВ продемонструвало, що інвестиції в нематеріальні активи, до яких відносяться програмне забезпечення, розробки, бренди тощо, за останні 15 років зросли втричі швидше у порівнянні з інвестиціями у фізичні активи - причому надалі розрив ставатиме все більшим.

Звісно, це не значить, що фізичні засоби виробництва повністю втратили свої провідні позиції.
Однак акцент невпинно зміщується в бік нематеріальних ресурсів, які мають безпосередній стосунок до IP.
Отже, Україна разом з усім цивілізованим світом рухається до того, щоб зробити нематеріальні активи основою своєї економіки.
І тут постає питання про їхній надійний захист.

З цією метою IP офіс зокрема розробляє навчальні програми як для IP-фахівців (прикладом може бути тренінговий курс "Торговельні марки у віртуальному світі", який був створений у точці перетину IP та сучасних технологій), так і для менеджерів, бізнесу, вчителів тощо.
Перетворюємо академічну сферу на інкубатор інновацій Визначальна риса країн з розвинутими економіками - це роль ВНЗ, які виступають активними провідниками інновацій та платформами для винахідницької діяльності.
Чи знали ви, що той самий Google був не лише створений двома студентами Стенфордського університету, а й зареєстрований в університетському Офісі Технологічного Ліцензування (Stanford University"s Office of Technology Licensing)?
Наразі ж Google займає четверте місце серед найдорожчих компаній світу за ринковою капіталізацією - і таким чином є найбільш комерційно успішним винаходом, будь-коли зареєстрованим у ВНЗ.
Тож залучення академічного світу є однією із запорук економічного розвитку, і IP офіс веде за цим напрямом систематичну роботу, зокрема у співпраці з ВОІВ.
Згадаю про декілька ініціатив.

По-перше, це проєкт з обміну досвідом щодо найкращих практик управління IP у технопарках, який об"єднав 39 технопарків з 14 держав.
Завдяки активній залученості у взаємодію з міжнародними колегами такі українські університети, як КНУ імені Тараса Шевченка, а також Київська та Львівська політехніки отримали змогу не лише діагностувати основні проблеми, а й розробити комплексні дорожні карти для майбутнього зростання та розвитку.

По-друге, це курс під назвою "Максимізація можливостей комерціалізації: трансфер технологій в університетах та науково-дослідних установах", що був розроблений для спеціалістів із трансферу технологій - перспективного напряму IP, який наразі перебуває на стадії активного розвитку в Україні.
Слід згадати й про розроблені ІР офісом Рекомендації з ІР політики для університетів і наукових установ, в яких був врахований як успішний досвід провідних університетів світу та практики ВОІВ, так і взяті до уваги особливості нашого національного законодавства.
-- дайте лінк, на сайті на початку цього року закидали.

Об"єднуємо стейкхолдерів інноваційного сектору Безумовний драйвер економічного розвитку - це інновації.
Щобільше, вони критично необхідні Україні як для перемоги у війні з росією, так і для майбутньої відбудови.

Інновації та технологічний прогрес збільшують продуктивність підприємства, підвищують конкурентоспроможність, відкривають нові ринкові можливості та створюють нові робочі місця, а також сприяють підвищенню життєвого рівня населення.

Вище я вже наголошувала на передовій ролі інтелектуальної власності та нематеріальних активів, тож додам красномовне порівняння: сьогодні більшість компаній, що входять до топ-10 за ринковою капіталізацією, спеціалізуються на технологіях - в той час як усього десять років тому пальму першості тримали традиційні промислові гіганти.

Світ змінюється блискавично, і ми маємо бути у фарватері цих змін.
Тому Україна впевнено стала на шлях розбудови інноваційної інфраструктури та підтримки інноваційної діяльності.
В структурі IP офісу працюють департаменти, які спеціалізуються на виконанні цих функцій.
Йдеться про National IP&Innovations Hub та чинну в його складі мережу TISC - Центрів підтримки технологій та інновацій, які відкриваються безпосередньо на базі закладів вищої освіти, науково-технічних центрів, торгово-промислових палат, конструкторських бюро, індустріальних парків тощо.

Іншими словами, інституцій, так чи інакше дотичних до розробки й впровадження інновацій.
Діяльність IP&Innovations Hub має на меті надання всебічної допомоги з захисту та просування інтелектуальної власності.
Доречно наголосити, що проєкт TISC наразі вже запроваджений ВОІВ у 93 країнах.

В Україні він реалізується відповідно до підписаного у 2018 році Меморандуму між ВОІВ та Міністерством економічного розвитку і торгівлі України, та вже встиг продемонструвати суттєві результати - адже нещодавно відбулося відкриття 40-го центру TISC.

Розвиток та зростання - як окремих підприємств, так і національної економіки - неможливий без інтелектуальної власності.
Досвід найрозвиненіших країн світу доводить: між якісною системою IP, прибутками від використання інтелектуальної власності, інноваційною "просунутістю" та рівнем ВВП існує прямий зв"язок.

І мета IP офісу полягає в тому, щоб вибудувати та зміцнити цей зв"язок у нашій державі.
В умовах повномасштабної війни це стало задачею з зірочкою.
Проте я переконана, що поєднання цілеспрямованості української IP-спільноти та всебічної підтримки міжнародних партнерів - це формула, що дозволить не просто створити ефективну інтелектуально-інноваційну інфраструктуру, а й зробити її міцним фундаментом для майбутньої відбудови та економічного зростання України.

Додати коментар

Користувач:
email:





Money is flowing
The market is unpredictable
But profits await

- Fin.Org.UA

Новини

00:00 - Новини від Міністерства енергетики України
21:25 - Національний банк презентував пам’ятні монети, присвячені митцям Розстріляного відродження
21:00 - Новини 19 червня: Порошенко оскаржує санкції РНБО, московія на межі переходу в рецесію
20:37 - "Клуб білого бізнесу" оновився: учасників стало більше майже на 20%
20:20 - Зростання української економіки пришвидшилось – ІЕД
19:55 - Польща хоче закрити лазівку для російського автогазу: його частка зросла втричі
19:15 - Україна на 100% синхронізує санкції з Євросоюзом – Зеленський
18:47 - Сирія вперше за 14 років провела міжнародний платіж через SWIFT
18:35 - Оскарження Порошенком санкцій РНБО: суд частково закрив розгляд справи
18:23 - Альянс Стійкості МСП: рік ефективної підтримки українського бізнесу
18:14 - Настрої російського бізнесу впали до мінімуму з 2022 року
18:00 - Глобальні інвестиції скоротилися на 11%: ООН попереджає про ще гірший 2025
17:31 - Європейський виробник вапна і будматеріалів хоче побудувати завод на Закарпатті
17:20 - Як технології змінюють наше життя
17:07 - Китайський уряд активно кидає проти "друга" московії хакерів – NYT
17:04 - Бізнес-асоціації попереджають про можливий колапс на ринку підакцизних товарів
17:00 - Колишнє керівництво ДП "Документ" підозрюють у привласненні 21 мільйона держкоштів
16:50 - УЗ підвищує швидкість вантажних перевезень: бізнес платитиме менше за вагони
16:23 - Наказ Міністерства економіки України від 17 червня 2025 року № 2655 «Про внесення змін до переліку вітчизняної техніки та обладнання для агропромислового комплексу, вартість яких частково компенсується за рахунок бюджетних коштів»
16:15 - Коломойський хоче об’єднатися з Порошенком для оскарження санкцій РНБО
16:11 - Президентка ЄЦБ сказала, за якої умови в Україну хлинуть значні потоки капіталу
15:57 - АРМА розповіло про результати другого конкурсу на відбір управителя ТРЦ "Гулівер"
15:35 - Бізнес отримає 5 мільйонів компенсації за купівлю української техніки в травні
15:30 - Курси валют, встановлені НБУ на 20.06.2025
15:30 - Львів отримає 5 мільйонів євро гранту від Франції: запускатимуть нову трамвайну лінію
15:23 - Китай скасував мита для всіх найменш розвинених країн
15:20 - Засідання Комісії
15:00 - Затверджено нові інвестиційні програми для відновлення України та підтримки МСП
14:53 - Наказ Міністерства економіки України від 19.05.2025 № 2487 “Про затвердження листа очікувань власника державного підприємства зовнішньоекономічної діяльності “Укрінтеренерго” на 2026 рік”
14:51 - Хакери вкрали 16 мільярдів паролів — серед них урядові акаунти


Більше новин

ВалютаКурс
Алжирський динар0.32002
Австралійський долар26.9663
Така0.34029
Канадський долар30.4118
Юань Женьміньбі5.7997
Чеська крона1.928
Данська крона6.416
Гонконгівський долар5.3103
Форинт0.118637
Індійська рупія0.48057
Рупія0.0025412
Новий ізраїльський шекель11.9758
Єна0.28612
Теньге0.080215
Вона0.030193
Ліванський фунт0.000466
Малайзійський ринггіт9.7846
Мексиканське песо2.1842
Молдовський лей2.4382
Новозеландський долар24.932
Норвезька крона4.1562
Саудівський ріял11.1081
Сінгапурський долар32.3619
Донг0.0015955
Ренд2.3046
Шведська крона4.3227
Швейцарський франк50.9788
Бат1.27125
Дирхам ОАЕ11.351
Туніський динар14.1879
Єгипетський фунт0.8228
Фунт стерлінгів56.0335
Долар США41.6854
Сербський динар0.4083
Азербайджанський манат24.5165
Румунський лей9.5135
Турецька ліра1.0537
СПЗ (спеціальні права запозичення)56.7448
Болгарський лев24.469
Євро47.859
Ларі15.298
Злотий11.1895
Золото140546.08
Срібло1515.61
Платина53852.12
Паладій43353.65

Курси валют, встановлені НБУ на 20.06.2025