Підвищення податків "заднім числом" збільшить зарплатну тінь в Україні на 10% – Advanter Group

12.10.2024 15:25 | Економічна правда

Через ретроспективне підвищення податків з 1 жовтня бізнес починає переводити працівників "в тінь".
Про це під час Бізнес-форуму "Зроблено в Україні" повідомив засновник Advanter Group Андрій Длігач.
"Держава навчилась заднім числом змінювати правила гри, тому з 1 жовтня багато підприємців переводять працівників у тіньовий сектор.
За нашими підрахунками, це на 10 відсоткових пунктів збільшить тінь в Україні", - зазначив Длігач.

У коментарі ЕП він уточнив, що йдеться про тінь у секторі заробітної плати, яка наразі становить 35%.
Тобто, понад як третина суми сплачених зарплат в Україні - неофіційні.

Такі розрахунки Advanter Group отримав в результаті моделювання на основі даних 220 компаній різних сфер та масштабів.
Так, для більшості компаній стає вигідним скорочення персоналу, або повернення до практики "зарплат у конвертах".
Длігач є сторонником підвищення податку на додану вартість замість підвищення військового збору, адже ПДВ сплачують всі, а ВЗ - лише "білий" бізнес, який і так сплачує податки.
На його думку підвищення військового збору є проблемою, адже не призведе до суттєвого збільшення надходжень до держбюджету, а може навіть збільшити витрати.

"За нашими підрахунками, підняття ПДВ на 2% принесе бюджету 77 мільярдів гривень, а підвищення військового збору - до втрати 40 мільярдів, оскільки держава буде змушена паралельно підняти зарплати "бюджетникам".
Якщо без підвищення для бюджетників, то збір принесе близько 30 млрд грн, або вдвічі менше, ніж міг би ПДВ", - зазначив засновник Advanter Group у коментарі для ЕП.
При цьому, згідно моделювання, таке підвищення ПДВ майже б не вплинуло на тінізацію зарплат.
Він додає, що наразі бізнес змушений піднімати зарплати у конкуренції за дефіцитні кадри, тож додаткове підвищення військового збору ще більше підштовхує компанії до тінізації.
Основними аспектами позитивного бізнес-клімату для України Длігач, зокрема, назвав верховенство права, прозору систему мобілізації та бронювання, реформи податкової та митниці, прозору ліберальну податкову систему, дерегуляцію та подолання контрабанди.
Нагадаємо:
У четвер 10 жовтня Верховна Рада ухвалила законопроєкт №11416-д щодо збільшення податків.
При цьому, Рада не стала підвищувати військовий збір для військових.
Він залишився 1,5%.
Основні зміни передбачають:
- З 1 жовтня 2024 року військовий збір на зарплати всіх фізичних осіб ретроспективно зросте з 1,5% до 5%;
- З 1 січня 2025 року військовий збір на інші доходи громадян (крім зарплат) також збільшиться з 1,5% до 5%.
- Для ФОПів 1, 2 та 4 груп введуть військовий збір у розмірі 10% від мінімальної зарплати, ФОПи 3 групи сплачуватимуть 1% від доходу у вигляді військового збору.
- Підвищений ретроспективний податок на прибуток для банків за ставкою 50% за 2024 рік.

А також нові податки для небінківських установ, платежі для АЗС, обмінний пунктів.


Додати коментар

Користувач:
email:





Market fluctuations
Economic uncertainty
Navigating risk

- Fin.Org.UA

Новини

21:40 - Макроекономічний та монетарний огляд, квітень 2026 року
13:35 - В які терміни та за якою формою фізична особа може отримати довідку про подану податкову декларацію про майновий стан і доходи?
13:33 - Виплата членських внесків ІТ-кластеру резидентом Дія Сіті: особливості заповнення податкової декларації з податку на прибуток підприємств
13:31 - Деклараційна кампанія 2026: коли обов’язок подання податкової декларації вважається виконаним
13:27 - Надходження туристичного збору від фізичних осіб до місцевих бюджетів Дніпропетровщини перевищили 2,1 млн гривень
13:26 - До місцевих бюджетів Дніпропетровщини протягом першого кварталу платники рентної плати за використання водних біоресурсів спрямували понад 1,4 млн гривень
13:25 - До загального фонду держбюджету від отриманих доходів платники Дніпропетровщини сплатили понад 3,1 млрд грн ПДФО
13:23 - Доходи, отримані від фізичних осіб із використанням реквізитів ЕП3 (P2P-платежі): що з декларуванням?
13:22 - Податківці Дніпропетровщини – про особливості нарахування плати за квадратні метри у період воєнного стану
13:20 - Підтримка аграріїв Дніпропетровщини: прозорий обмін інформацією між владою та бізнесом
13:18 - 92 тисячі українців вже подали декларації про майно і доходи: скільки серед них «мільйонерів»
13:17 - ДПС запроваджує новий інструмент, який допоможе бізнесу уникати блокування податкових накладних
13:00 - Прийом заявок від кандидатів на посаду очільника Національного депозитарію України продовжено до 22 квітня
12:50 - Рада викликала голову АМКУ через підозри у змові на ринку пального
12:46 - Необгрунтовані активи на 13 мільйонів гривень: нардепу повідомили про підозру
12:30 - Чи є близькосхідна війна форс-мажором
12:20 - Угорщина готує нафтову угоду зі США на тлі залежності від російської сировини
11:50 - Із законопроєкту про посилки прибрали спробу пом’якшити фінмоніторинг топпосадовців
11:30 - Міжнародні резерви становили 52,0 млрд дол. США за підсумками березня
11:25 - Агросем увійшов до ТОП-25 роботодавців України для молодих талантів
11:20 - Визначився новий власник частини активів збанкрутілого банку Богуслаєва
10:45 - Іран закликав молодь стати живим щитом електростанцій на тлі погроз Трампа
10:10 - Внаслідок атак московія без світла залишилися мешканці в 7 регіонах України
09:35 - Бразилія внесла автогіганта Китаю до "реєстру рабовласників" після скандалу
09:00 - Нафта відреагувала на закритий Ормуз напередодні ультиматуму Трампа Ірану
08:30 - Культ сонця
08:00 - Стопами Юзіка. Скільки топпосадовців купили закордонну нерухомість з початку великої війни?
00:00 - Накази Міністерства енергетики України
00:00 - Новини від Міністерства енергетики України
21:40 - Macroeconomic and Monetary Review, April 2026


Більше новин