Фетальний алкогольний синдром, або чому немає безпечної дози алкоголю для вагітних

10.09.2024 18:03 | Fin.Org.UA за інформацією КМУ

9 вересня — Міжнародний день інформування про фетальний алкогольний синдром, або ФАС.
Це стан дитини, спричинений впливом алкоголю під час вагітності матері.
ФАС може бути причиною пошкодження мозку плода та як наслідок – порушень поведінки, навчання і мислення, а також фізичного розвитку дитини.  Ви можете наразити дитину на небезпеку ще до того, як дізнаєтесь про свою вагітність, тож відмовтеся від алкоголю, якщо ви — вагітна, підозрюєте, що можете бути вагітною, або намагаєтеся завагітніти.
Головне, про що варто пам’ятати, – немає безпечної дози алкоголю для вагітних і немає жодного типу алкоголю, який був би безпечним. Вживання алкоголю майбутньою мамою призводить до того, що етиловий спирт крізь плаценту потрапляє до плода.
Алкоголь затримується в його організмі значно довше, продовжуючи шкодити розвитку.
Оскільки печінка плода ще не розвинена і не може ефективно метаболізувати алкоголь, він виводиться набагато повільніше, ніж у матері, – процес може тривати години або навіть дні, збільшуючи ризик пошкодження тканин і органів.
Це спричиняє серйозні порушення: когнітивні, поведінкові, емоційні, вроджені аномалії тощо.
Також є ризик раннього розвитку інфекційних хвороб у дитини. ФАС — це найтяжчий розлад групи станів, що можуть виникати в дитини, мати якої вживала алкоголь під час вагітності.
Вони об’єднані під загальним терміном «фетальний алкогольний спектр порушень» (ФАСП), куди входять п’ять розладів: фетальний алкогольний синдром — найтяжчий і проявляється найбільшими відхиленнями у психофізіологічному розвитку дитини;  частковий фетальний алкогольний синдром;  алкогольний розлад нейророзвитку;  нейроповедінковий розлад, пов’язаний із пренатальною дією алкоголю;  вроджені дефекти, пов’язані зі вживанням матір’ю алкоголю. Сім років тому було проведене дослідження, яке виявило 428 супутніх захворювань в осіб із фетальним алкогольним спектром розладів.
Йдеться про діагнози з 18 (R00-R99) і 22 (U00-U49, U78–U88) класів Міжнародної статистичної класифікації хвороб і пов’язаних із ними проблем зі здоров’ям. Симптоми фетального алкогольного спектра розладів із дитинства до повноліття можуть містити: нетипові риси обличчя,  найчастіше — гладкий гребінь між носом і верхньою губою; затримку фізичного розвитку та низький зріст; порушення функцій зору і слуху; поведінкові проблеми, як-от сильний гнів або спалахи дратівливості; порушення пам’яті; труднощі з навчанням та увагою; проблеми зі спілкуванням. Деякі інші симптоми можуть проявлятися у дорослому віці: підвищений кров’яний тиск; проблеми з координацією рухів; проблеми із зором; зниження IQ з дитинства; психічні розлади, зокрема синдром дефіциту уваги та гіперактивності (СДУГ); високі показники залежності від соціальної підтримки; суїцидальна поведінка. У 2024 році в межах «Спільних дій щодо профілактики раку та інших неінфекційних захворювань» (Joint Action on Cancer and other NCDs prevention) за підтримки Єврокомісії в Україні впроваджується пілотний проєкт з дослідження фактичного споживання алкоголю вагітними та використання нової моделі консультування вагітних з метою зниження негативного впливу алкоголю на здоров’я і профілактики фетального алкогольного спектра порушень (ФАСП).
Проект впроваджується Центром громадського здоров’я за участі Київського центру контролю та профілактики хвороб за сприяння Київської міської державної адміністрації. У 2023 році в Україні 75,2 % жінок уживали алкоголь, з них 50,8 % — це жінки репродуктивного віку (30–44 роки). Станом на серпень 2019 року за результатами дослідження Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), Україна мала один із найвищих у світі рівнів поширення фетального алкогольного синдрому — 5 випадків на 1000 людей, а багато жінок вважали «маленькі» дози алкогольних напоїв нешкідливими, особливо під час останнього триместру вагітності.

Додати коментар

Користувач:
email:





Politics affect
Financial markets respond fast
World events matter

- Fin.Org.UA

Новини

15:30 - Курси валют, встановлені НБУ на 30.03.2026
14:21 - Переорієнтація агросектору: Україна збільшить експорт ріпакової олії у 2,7 раза
14:09 - Благодійна ініціатива: Юрій Гордієнко про важливі акценти під час війни
14:00 - Ощадбанк п'ятий рік поспіль визнано найкращим преміальним банком в Україні за версією Euromoney
13:39 - Нацбанк замовив броньованих інкасаторських автівок майже на 100 мільйонів
13:31 - Комісія з виборів голови Митної служби визначила фіналістів конкурсу: обидва з НАБУ
13:20 - Як не "влетіти" на інвестиціях
13:20 - Кремль очікує на "великі добровільні внески" від олігархів – ЗМІ
13:10 - В Одесі для 43 тисяч родин відновили електропостачання після ворожих обстрілів
13:00 - Агробізнес без права на помилку: чому фермери переходять від експериментів до системних рішень
13:00 - Уряд хоче розширити "СвітлоДім": де може запрацювати програма
12:55 - До уваги роботодавців!
12:54 - Перевіркою встановлено, що під час виплати доходу (авансу) найманому працівнику нараховано та утримано зменшену суму ПДФО: відповідальність податкового агента
12:54 - За яким ідентифікатором форми подається форма № 5-дс як додаток до Звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації?
12:53 - Чи має право покупець включити до податкового кредиту податкову накладну, яка була зареєстрована в ЄРПН через рік після її складання?
12:52 - В якому порядку виробники електричної енергії заповнюють декларацію з акцизного податку у період дії воєнного стану?
12:52 - Протягом якого терміну ФО - контролююча особа зобов’язана надати письмовий аудиторський висновок, що підтверджує фінансову звітність КІК, на запит контролюючого органу?
12:50 - Вимоги до оформлення звернень платників на отримання ІПК в паперовій або електронній формі
12:50 - Чи може платник отримати інформацію щодо стану розрахунків за податками, зборами та єдиному внеску за його письмовою заявою?
12:49 - Податковий календар на 30 березня 2026 року
12:49 - Фізичні особи – платники туристичного збору спрямували до місцевих бюджетів Дніпропетровщини майже 1,6 млн гривень
12:48 - Єдиний податок: від сільськогосподарських товаровиробників до місцевих бюджетів Дніпропетровщини надійшло майже 122,2 млн гривень
12:48 - З ввезених товарів до загального фонду держбюджету надходження акцизного податку від платників Дніпропетровщини зросли більш ніж на 55%
12:47 - На Дніпропетровщині триває системна робота з бізнесом щодо формування прозорого конкурентного середовища
12:46 - Системна комунікація податкової Дніпропетровщини з територіальними громадами – один із суттєвих факторів наповнення місцевих бюджетів
12:46 - Деклараційна кампанія 2026: коли та як сплачувати податки?
12:45 - 1,2 млн адмінпослуг надано податковою за два місяці: які сервіси найпопулярніші
12:45 - Банки України показали актуальний курс валют на 27 березня
12:42 - Продаж одного легкового автотранспорту на рік: без податків і звітності
12:40 - Команда ДПС та бізнес Черкащини обговорили дроблення бізнесу, ПДВ та ризикові операції


Більше новин