Чим більше споживаєш, тим дорожче платиш. Скільки з 1 червня може коштувати електроенергія? Роз'яснення

30.05.2024 08:00 | Економічна правда. Публікації

Що сталося? За інформацією ЕП, на засіданні 30 травня Кабінет міністрів ухвалить рішення про підвищення вартості електроенергії для населення.
Про це повідомили одразу кілька співрозмовників ЕП в уряді, а також представник однієї з державних енергетичних компаній.
Відповідні зміни, як очікується, набудуть чинності через день - з 1 червня.
Якою буде нова ціна електроенергії? У разі ухвалення такого рішення, за спожиту з 1 червня електроенергію домогосподарства повинні будуть сплачувати дві ціни, в залежності від обсягу споживання.
За перші 100 кВт-год вартість залишиться незмінною - на рівні 2,64 грн за кВт.
А для тих, хто споживає понад 100 кВт-год на місяць тариф зросте до 4,8 грн за кВт.
При цьому нова ціна розповсюджується на весь обсяг, починаючи з першої кВт-год.
Скількох споживачів торкнеться підвищення? За даними співрозмовників ЕП в одній з енергетичних компаній, на сьогодні менше 20% населення споживає до 100 кВт-год електрики на місяць.
Тобто, з 1 червня 80% домогосподарств платитимуть нову ціну - 4,8 грн.
В чому необхідність такого кроку? В офіційних комунікаціях представники уряду, Міністерства енергетики та парламенту ключовою причиною для перегляду ціни на електрику називають необхідність отримати гроші на відновлення зруйнованих об"єктів енергетики внаслідок російських атак.
Хоча насправді левову частку грошей від підвищення ціни на електрику отримає компанія "Енергоатом", яка, на щастя, поки не була об"єктом для масштабних російських обстрілів.
Компанія отримає більше коштів, оскільки нові ціни зменшать її зобов"язання щодо покриття пільгових тарифів для населення.
Від блекаутів узимку Україну може врятувати розподілена генерація.
Як це працює? Досвід великого міста "Я не бачу взагалі зв"язку між підвищення тарифів і відновленням зруйнованих потужностей.
Не розумію, яким чином вибудований цей зв"язок", - наголошує директор "Центру дослідження енергетики" Олександр Харченко.
Реальна ж причина змін - поступовий перехід на ринкову вартість енергоносіїв для населення, що є зобов"язанням України перед західними партнерами.
Тобто ринкова ціна може бути більшою? Ціна у 4,8 грн за кВт не є ринковою, не кажучи вже про 2,64 грн за кВт.
Повну вартість електроенергії на сьогодні сплачують лише бізнес та промислові споживачі.
Тариф для населення пільговий, тобто різницю між ринковою ціною і фактично сплаченою домогосподарствами дотують дві державні компанії - "Енергоатом" та "Укргідроенерго".
Іншими словами, це не останній етап підвищення вартості електрики для населення.
В майбутньому слід бути готовими до нових зростань.
Якою ж є ринкова вартість? Вартість електроенергії, яку отримують ті чи інші споживачі, формується з кількох складових.
Ринкова ціна самої електроенергії як товару на сьогодні становить близько 4 грн за кВт-год.
Але це не все.
Ще треба сплатити тариф на її передачу мережами "Укренерго" (0,63 грн), тариф на розподіл обленерго (в різних областях може відрізнятися, але його середнє значення по Україні - близько 1,8 грн).
Ще близько 15 копійок в середньому коштує постачання.
"Якщо скласти всі ці складові ціни, виходить, що собівартість енергії з її доставкою становить близько 6,6 гривні за кВт-год без ПДВ або близько 8 гривень за кВт-год з ПДВ", - пояснює радник прем"єр-міністра Юрій Бойко.
Довідка.
З 1 червня зросте й вартість електрики для бізнесу.
Це пов"язано із нещодавнім переглядом Національною комісією, що здійснює регулювання у сферах енергетики й комунальних послуг граничних цін або так званих "прайс-кепів".
Так, якщо місячний індекс електроенергії базового навантаження на травень на Українській енергетичній біржі становив 3304 грн за МВт-год без ПДВ, то на червень цей показник зріс до 5541 грн.
Як виглядає процес субсидування цін на електрику для населення? Цей процес регламентується урядовою постановою №483 "Про покладання спеціальних обов"язків на учасників ринку електричної енергії для забезпечення загальносуспільних інтересів" або ПСО.
За цим бюрократичним формулюванням стоїть наступна логіка: населення електрикою за пільговою ціною (2,64 грн за кВт-год або 4,8 грн за кВт-год залежно від обсягів споживання) забезпечують постачальники універсальних послуг або так звані ПУПи.
Різницю між ринковою ціною (наприклад, згадані Бойко 8 грн за кВт-год) та пільговою для населення ПУПам компенсує державне підприємство "Гарантований покупець", яке своєю чергою отримує кошти від двох інших компаній - "Енергоатом" та "Укргідроенерго".
московія продовжує нищити українську енергетику.
Що чекає на Україну без ТЕС? Роз"яснення З огляду на масштаби та можливості цих двох компаній навантаження на них різне: на плечі атомної компанії лягає 85% від усього обсягу компенсацій, а решту 15% має забезпечувати "Укргідроенерго".
Кошти на компенсацію різниці у вартості ці два підприємства отримують від продажу власної електроенергії за ринковою ціною.
Детально роботу механізму ПСО у колонці для ЕП раніше описав керівник ГО "Асоціація енергоефективності та енергозбереження" Олександр Візір.
Хто отримає кошти від підвищення тарифу? Ключовими бенефіціарами підвищення тарифів для населення будуть НАЕК "Енергоатом" та "Укргідроенерго".
Об"єкти останньої на рівні з тепловими електростанціями були серед ключових цілей російських обстрілів, тому додаткові кошти, вочевидь, підуть на відновлення ГЕС.
У випадку з "Енергоатомом", скоріш за все, гроші направлять на будівництво нових атомних блоків, доцільність чого в поточних умовах викликає в профільному середовищі багато питань.
Чи стане менше відключень після підвищення тарифу? На жаль, ні.
Ці процеси взагалі не пов"язані між собою.
"Незалежно від розміру тарифу для населення світло будуть вимикати і надалі.
Відключення триватимуть не менше двох років, можливо, навіть трьох.
Це залежить від того, як швидко ми зможемо відновити пошкоджені та зруйновані об"єкти", - наголошує Харченко.

Додати коментар

Користувач:
email:





Курси падають – то
Не досить грошей в країні,
Інвестори бояться

- Fin.Org.UA

Новини

11:48 - Управління ризиками: контроль без тиску
11:44 - Протягом звітного року доходи у вигляді заробітної плати оподатковувалися за різними ставками ПДФО: що з податковою знижкою?
11:42 - Принципи Національної стратегії доходів до 2030 року
11:40 - Офіційно оформлений трудовий договір з нефіксованим робочим часом гарантує працівникам соціальний захист і збереження податкових прав
11:38 - Новації законодавства: звільнення від сплати єдиного внеску самозайнятих осіб, якщо його сплатив роботодавець
11:37 - Безбар’єрність: вебсайт Кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг ДПС адаптовано для користування особами з порушенням зору
11:35 - До уваги платників ПДВ!
11:35 - Рада продовжили пільги на ввезення енергообладнання: сприятиме інвестиціям в енергетику
11:05 - Херсонська ТЕЦ призупинила роботу: скільки мешканців без тепла
10:43 - Лоукости планують повернутись в Україні одразу після відкриття польотів – FT
10:34 - За версією TOP LEAD, Агросем увійшов до числа ТОП-компаній, дружніх до ветеранів
10:15 - Ціни на нафту закріпилися після ударів по нафтопромисловості московія
10:03 - Через обстріли у трьох областях знеструмлення
09:51 - Координація подальших кроків для вступу в ЄС: відбулося засідання Кластеру з питань енергетики Комітету асоціації Україна-ЄС
09:49 - Артем Некрасов на Запоріжжі: маємо забезпечити надійний захист об’єктів енергетичної інфраструктури
09:45 - Ситуація в енергосистемі на 4 грудня
09:35 - У листопаді митниця перерахувала до бюджету 61,9 мільярда гривень
09:22 - 52 000 родин без світла: ворог атакував енергооб’єкт на Одещині
09:00 - Трамп відклав санкції проти розвідки Китаю заради торговельного перемир'я – FT
08:30 - Сім елементів антикорупційного захисту держпідприємств: наскільки працює те, що існує?
08:00 - Виробники накопичили тисячі тонн масла на складах. Чи дістануться вони магазинів?
23:00 - Новини від Міністерства енергетики України
23:00 - Регуляторні акти Міністерства енергетики України
21:00 - Новини 4 грудня: ухвалений бюджет, оновлення наглядових рад
20:50 - Уряд запровадив моніторинг експорту сої та ріпаку
20:40 - "3000 км Україною": за день українці оформили понад 4000 квитків
20:31 - Сервери Nvidia в десять разів прискорюють роботу ШІ
20:30 - МЗС Словаччини: конфіскація активів московія – "делікатне питання для майбутнього"
20:05 - Україна буде змушена залучати іноземних працівників після війни – директорка Інституту демографії
19:50 - Сумщина отримає 224 мільйона гривень на котельні


Більше новин

ВалютаКурс
Алжирський динар0.32527
Австралійський долар27.812
Така0.34524
Канадський долар30.2642
Юань Женьміньбі5.9747
Чеська крона2.0395
Данська крона6.5908
Гонконгівський долар5.4218
Форинт0.12926
Індійська рупія0.46795
Рупія0.0025381
Новий ізраїльський шекель13.0705
Єна0.27158
Теньге0.083927
Вона0.028815
Ліванський фунт0.000471
Малайзійський ринггіт10.2393
Мексиканське песо2.3116
Молдовський лей2.4829
Новозеландський долар24.2543
Норвезька крона4.1865
Саудівський ріял11.2458
Сінгапурський долар32.6071
Донг0.0016003
Ренд2.47
Шведська крона4.4929
Швейцарський франк52.7279
Бат1.32278
Дирхам ОАЕ11.4908
Туніський динар14.3941
Єгипетський фунт0.887
Фунт стерлінгів56.1347
Долар США42.2034
Сербський динар0.41895
Азербайджанський манат24.8226
Румунський лей9.667
Турецька ліра0.9942
СПЗ (спеціальні права запозичення)57.5602
Болгарський лев25.169
Євро49.226
Ларі15.6338
Злотий11.6391
Золото177781.4
Срібло2469.78
Платина69461.31
Паладій61532.98

Курси валют, встановлені НБУ на 04.12.2025