Відкат реформи корпуправління задля дивідендів "Укрнафти", "Укренерго" заcтосовує графіки відключення електроенергії

21.05 10:30 | Економічна правда. Публікації

CARD
Парламент дав задній хід закону про корпоративне управління держпідприємств, щоб "Укрнафта" платила дивіденди безпосередньо до держбюджету, повідомив "Економічній правді" ("ЕП") член команди SOE Weekly Олександр Лисенко.
Верховна Рада внесла цю правку, ухвалюючи закон про експорт окремих товарів (законопроєкт №10168-2), який не має нічого спільного ані з держпідприємствами, ані з корпоративним управлінням.
Однак, серед іншого, вона внесла зміни до нещодавно прийнятого ключового закону про держпідприємства (законопроект № 5593-д).
[Докладніше про цей закон читайте у наших попередніх дайджестах.]
Правку вніс голова Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики, нардеп Данило Гетманцев (фракція "Слуга народу").
Вона передбачає, що компанії, які (а) перейшли під управління держави внаслідок примусового відчуження або конфіскації майна в умовах воєнного стану [зокрема, "Укрнафта" - докладніше читайте в одному з наших попередніх дайджестів], та (б) в яких акціонером є суб"єкт господарювання з державною часткою 50% і більше ["Нафтогазу належить 50% + 1 акція "Укрнафти" - SOE Weekly], сплачуватимуть дивіденди безпосередньо до держбюджету.
"Іншими словами, "Нафтогаз"...
більше не матиме права на отримання дивідендів як акціонер...
а "Укрнафта" повинна буде сплачувати дивіденди напряму до бюджету (як це було до прийняття закону про корпоративне управління держпідприємствами)", - заявив Лисенко.
Він назвав це відкатом реформи корпоративного управління.
Запровадження консолідованої виплати дивідендів було одним із важливих досягнень після прийняття законопректу 5593-д.
Зокрема, це було однією з рекомендацій ОЕСР при розробці цієї реформи.
"Прийняття законопроєкту №5593-д саме відповідно до стандартів ОЕСР було передумовою отримання такого важливого для України фінансування від наших [міжнародних] партнерів, зокрема, МВФ.
А тепер виходить, що ми обіцяли прийняти хороший закон, але не обіцяли його потім не змінювати," - додав він.
Це не перша спроба держави запровадити таку норму.
Наприклад, як ми повідомляли раніше, держава хотіла забрати у "Нафтогазу" право приймати рішення щодо дивідендів своїх дочірніх компаній у проєкті закону про держбюджет на 2024 рік.
[Практика, що відповідає Принципам ОЕСР щодо корпоративного управління держпідприємствами, передбачає, що дивіденди консолідуються на рівні материнської компанії.
Натомість практика, коли дочірні компанії держпідприємства сплачують дивіденди безпосередньо до держбюджету, порушує принцип ОЕСР щодо рівних умов для держпідприємств та приватних компаній. - SOE Weekly.]
Як ми повідомляли раніше, "Укрнафта" має сплатити державі загалом 8 млрд грн (202 млн євро за середнім обмінним курсом у 2023 році) дивідендів за 2023 рік.
Аудійована фінансова звітність "Укрнафти" за 2022 або 2023 роки не була публічно доступною на момент написання дайджесту.
Також ми писали, що "Укрнафта" заробила майже 24 млрд грн (607 млн євро) чистого прибутку у 2023 році.
CARD
У першому кварталі 2024 року українські банки отримали сукупний прибуток у розмірі 40 млрд грн (965 млн євро); 60% припадає на держбанки, повідомляє платформа відкритих даних Opendatabot.
Платформа також повідомила, що на 10 найбільших банків на ринку припадає 84% загального прибутку - 34,2 млрд грн (825 млн євро за середнім курсом за відповідний період).
Шість держбанків отримали 60% загального прибутку українських банків.
[П"ять із шести держбанків входять до десятки найбільших банків України.
- SOE Weekly.]
Як зазвичай, найбільше заробив "ПриватБанк" - 13,86 млрд грн (334 млн євро), або 57,1% від суми прибутків держбанків.
Прибуток "ПриватБанку" (16,04 млрд грн або 387 млн євро) на 14% менший порівняно з першим кварталом 2023 року, додає Opendatabot.
[Як ми писали раніше, у 2023 році банк відзвітував про чистий прибуток у розмірі 37,8 млрд грн (956 млн євро).
Також ми повідомляли, що "ПриватБанк" сплатив до держбюджету 50 млрд грн (1 млрд 264 млн євро) податків та дивідендів.
Це становить цілих 3% від загальних прогнозованих доходів держбюджету на 2024 рік.
- SOE Weekly.]
На другому місці - "Ощадбанк" з 4,86 млрд грн (117 млн євро), або 20% прибутку держбанків.
[Як ми писали раніше, у 2023 році "Ощадбанк" заробив рекордні 6 млрд грн (152 млн євро) прибутку (за даними аудиту).
Крім цього, ми писали, що "Ощадбанк" сплатив державі першу половину дивідендів за 2023 рік - 0,7 млрд грн (18 млн євро).
- SOE Weekly.]
"Укрексімбанк" посідає третє місце з 2,47 млрд грн, або 60 млн євро (10,2%).
"Укргазбанк" заробив 1,91 млрд грн, або 46 млн євро (7,9%).
Нещодавно націоналізований "Сенс Банк" посідає п"яте місце з 1,19 млрд грн, або 29 млн євро (4,9%).
[Як ми повідомляли раніше, "Сенс Банк", який раніше належав підсанкційним російським олігархам Міхаілу Фрідману, Пьотру Авену та Андрєю Косогову, було націоналізовано наприкінці липня 2023 року. Докладніше читайте в одному з наших попередніх дайджестів.
- SOE Weekly.]
Лише PINbank, який нещодавно перейшов під контроль держави, зазнав 7,6 млн грн (близько 200 тис євро) збитку.
[Як ми повідомляли раніше, PINbank, який раніше належав російському олігарху Євгенію Гінеру, перейшов під контроль Фонду державного майна України (ФДМУ).
- SOE Weekly.]
CARD
"Центренерго" продовжує розбирати завали після роісйських ракетних обстрілів Зміївської та Трипільської ТЕС. 14 травня 2024 року технічний директор "Центренерго" Євгеній Гаркавий повідомив, що на Зміївській та Трипільській теплоелектростанціях (ТЕС) продовжують розбирати завали після ракетних ударів 22 березня та 11 квітня.
Це займе ще щонайменше місяць-два.
"Кількість завалів дійсно величезна.
Це сотні, навіть тисячі тонн бетону, який потрібно прибрати, а вціліле обладнання максимально зберегти", - додав він.
За словами "Центренерго", ці атаки призвели до руйнування дорогого обладнання, значних пошкоджень та пожеж.
"Найбільше постраждали генератори (майже 500 млн грн), трансформатори (близько 200 млн грн) та турбіни", - зазначив Гаркавий.
Він підкреслив, що основна діяльність "Центренерго" зупинена.
"На сьогодні зруйновано 100% генеруючих потужностей наших електростанцій.
Ми залишилися без виробництва електроенергії і тепла, а наші міста-супутники - без гарячої води", - також повідомив Гаркавий.
Як ми писали раніше, 11 квітня 2024 року "Центренерго" повідомило, що Трипільська ТЕС у Київській області була повністю зруйнована внаслідок масштабного ракетного удару з боку московії.
ТЕС забезпечувала електроенергією майже 3 мільйони людей і була найбільшим постачальником електроенергії в Київській, Житомирській та Черкаській областях.
[До складу "Центренерго" входили три ТЕС, які, по суті, й були всіма активами компанії: Трипільська у Київській області, Зміївська у Харківській області та Вуглегірська у Донецькій області.
22 березня 2024 року Зміївська ТЕС була повністю зруйнована.
25 липня 2022 року російські війська окупували Вуглегірську ТЕС.
Таким чином, "Центренерго" втратило 100% своєї генерації.
Докладніше читайте в одному з наших попередніх дайджестів.
- SOE Weekly.]
Група "Нафтогаз" сплатила 28,3 млрд грн (687 млн євро) податків за січень-квітень 2024 року, повідомила пресслужба компанії 15 травня 2024 року.
До держбюджету надійшло 26,2 млрд грн (629 млн євро за середнім курсом за відповідний період), до місцевих бюджетів - 2,1 млрд грн (50 млн євро).
У квітні 2024 року група сплатила 8 млрд грн (189 млн євро) податків.
[За січень 2024 року "Нафтогаз" сплатив до державного та місцевих бюджетів 6,1 млрд грн (147 млн євро) податків, за лютий 2024 року - 5,3 млрд грн (129 млн євро), за березень 2024 року - 8,3 млрд грн (197 млн євро).
Докладніше читайте у наших попередніх дайджестах.
- SOE Weekly.]
Внески "Нафтогазу" за січень-квітень 2024 року становлять 11,5% від загальних податкових надходжень України за цей період, додали в компанії.
Як ми повідомляли раніше, у 2023 році Група "Нафтогаз" сплатила 83,4 млрд грн (2,1 млрд євро) податків до держбюджету та ще 6,8 млрд грн (172 млн євро) до місцевих бюджетів.
Згодом ми писали, що Група "Нафтогаз" повідомила про те, що отримала 23,1 млрд грн (584 млн євро) консолідованого чистого прибутку у 2023 році, що є значним покращенням порівняно зі збитками у 79,1 млрд грн (2,3 млрд євро) у 2022 році.
"Укренерго" запровадило графіки відключень електроенергії для населення та промисловості в усіх регіонах. 14 травня 2024 року "Укренерго" оголосило про початок контрольованих аварійних відключень електроенергії для промислових та побутових споживачів у всіх регіонах України у години вечірнього максимуму навантаження.
Електропостачання об"єктів критичної інфраструктури не обмежувалося, повідомили в компанії.
Причиною цих відключень став значний дефіцит електроенергії в системі через підриви росіянами електростанцій та збільшення споживання через похолодання, пояснили в "Укренерго".
У наступні дні "Укренерго" запровадило погодинні графіки відключень для промисловості та населення.
За словами голови правління "Укренерго" Володимира Кудрицького, потепління дозволить Україні уникнути відключень, якщо московія не виведе з ладу енергетичні активи надалі.
Влітку використання кондиціонерів під час планових ремонтів може знову призвести до критичного дефіциту електроенергії.
[Як ми повідомляли раніше, з 22 березня 2024 року Україна зазнала п"яти масованих ударів ракетами та дронами по енергетичних об"єктах. Докладніше про це читайте у наших попередніх дайджестах.
- SOE Weekly.]
Вугільного бізнесмена Кропачова затримали за підозрою у шахрайстві та завданні збитків на 2 млрд грн (47 млн євро). Державне бюро розслідувань (ДБР) і Національна поліція затримали Віталія Кропачова, фактичного власника ТОВ "Краснолиманське" (входить до його групи "Укрдонінвест"), повідомила "Економічна правда" ("ЕП").
За даними джерел ЕП, до схеми причетні чиновники Міністерства енергетики та Державної податкової служби.
Пізніше ДБР підтвердило, затримало Кропачова.
За даними Бюро, той заволодів активами Олександра Януковича, сина колишнього президента-втікача Віктора Януковича.
Кропачов отримав контроль над багатьма державними вугільними шахтами та збагачувальними фабриками на сході України.
За даними слідства, Кропачов співпрацював із директором і бухгалтером ТОВ "Краснолиманське", щоб перешкодити роботі державної вугледобувної компанії "Краснолиманська" і довести її до банкрутства.
Державна шахта залежить від ТОВ "Краснолиманське", оскільки не може видобувати вугілля з власних пластів, які розташовані нижче, ніж пласти, що розробляються компанією Кропачова.
За словами ДБР, слідство задокументувало чотири випадки незаконної діяльності:
незаконне використання ТОВ "Краснолиманське" податкової пільги у розмірі 75 млн грн (1,8 млн євро за поточним курсом); умисна нереєстрація податкових документів, що призвело до ухилення від сплати податків на суму 2,2 млрд грн (51,3 млн євро); нереєстрація податкових накладних на суму 1 млрд грн (23,3 млн євро), що призвело до ухилення від сплати 170 млн грн (4 млн євро) ПДВ; несплата ще 1,1 млрд грн (25,7 млн євро) ПДВ після цього. Співробітники ТОВ "Краснолиманське" також незаконно придбали майно на ці гроші за вказівкою Кропачова у 2022-2023 роках, повідомили в ДБР.
Крім Кропачова, про підозру повідомили його фінансовому менеджеру, а також директору та головному бухгалтеру ТОВ "Краснолиманське".
ДБР клопоче про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою без права внесення застави.
[Віталій Кропачов - власник групи компаній "Укрдонінвест" з активами у вугільній промисловості, машинобудуванні, будівництві, транспорті та медіа.
Зокрема, у 2022 році він придбав ТОВ "Корона Санрайз", яке володіло цифровою ліцензією на "4 канал".
У 2023 році запустив телеканал Ukraine World News.
У 2016 році "ЕП" писала, що Кропачов був "смотрящим" у вугільній галузі від Ігоря Кононенка, колишнього першого заступника голови парламентської фракції БПП і бізнес-партнера п"ятого президента України Петра Порошенка.
Пізніше Кропачов це заперечував.
Як писала "ЕП", Кропачов купив кілька збагачувальних фабрик на підконтрольній уряду частині Донбасу, а в 2017 році придбав шахту "Краснолиманська", яка згодом стала одним з найуспішніших вугільних підприємств в Україні.
У 2018 році "Укрдонінвест" Кропачова брав участь в аукціоні з приватизації "Центренерго", але пізніше Фонд державного майна України (ФДМУ) скасував аукціон через невідповідність поданої учасниками документації вимогам законодавства.
Тоді ФДМУ мав намір продати державний пакет акцій "Центренерго" (78,3%) на аукціоні зі стартовою ціною 5,9 млрд грн (181 млн євро за тодішнім курсом).
Кропачов не повідомив, яку частку він вже мав у "Центренерго", зазначивши лише, що вона становила понад 1%.
У 2018 році "ЕП" писала, що Кропачов монополізував постачання вугілля на "Центренерго".
За даними "ЕП", понад 80% вугілля, що постачалося на "Центренерго", було надано компаніями, прямо чи опосередковано пов"язаними з бізнесменом.
Як ми повідомляли у квітні 2023 року, компанія "Укрдонінвест" Кропачова, переможець аукціону з приватизації Білгород-Дністровського морського торговельного порту, заявила, що відмовилася від продажу на етапі узгодження умов договору купівлі-продажу з регіональними відділеннями ФДМУ в Одеській та Миколаївській областях.
Перший аукціон з приватизації Білгород-Дністровського морського торговельного порту не відбувся, оскільки на нього ніхто не зареєструвався, але другий аукціон выдбувся.
Переможцем на ньому вийшов ТОВ "Укрдонінвест", який запропонував 220 млн грн (5,7 млн євро на той час).
Однак переможець пропустив кінцевий термін оплати.
Докладніше про це читайте в одному з наших попередніх дайджестів.
- SOE Weekly.]

Додати коментар

Користувач:
email:

Bull market gallops
Investors cheer and applaud
But bears wait their turn

- Fin.Org.UA

Новини

13:09 - Герман Галущенко: Mаємо паралельно розвивати атомну і розподілену генерацію
12:06 - Енергетична ситуація в регіонах станом на 23 червня
11:28 - Ситуація в енергосистемі станом на 23 червня
10:58 - СИТУАЦІЯ В ЕНЕРГОСИСТЕМІ на 23 червня: внаслідок негоди знеструмлені понад 500 населених пунктів; через хмарну погоду та зростання споживання планується збільшення терміну застосування обмежень електропостачання
10:48 - Пенсійний фонд України: Профінансовано на пенсійні виплати 56,9 млрд грн
10:03 - У неділю 23 червня графіки відключень електроенергії почнуть діяти на 8 годин раніше
10:00 - У Польщі розглядають повне закриття кордону з Білоруссю
09:57 - Втрата на енергетичному фронті: загинув диспетчер підстанції
09:43 - Оперативна інформація ДСНС щодо ліквідації наслідків обстрілів окупантами та роботи піротехнічних підрозділів
07:35 - Фінансовий астрологічний прогноз на 23.06.2024
00:00 - Новини від Міністерства енергетики України
18:42 - У неділю 23 червня графіки відключень електроенергії діятимуть 4 години
18:00 - Міністр економіки Німеччини закликав Китай не обходити санкції ЄС проти московії
16:53 - Через інфляцію у Аргентині вимушені їсти менше мʼяса
16:38 - Саміт миру прискорить повернення Україні ЗАЕС – Герман Галущенко
15:57 - Міністр економіки Німеччини не вважає нові мита ЄС на китайські електромобілі покаранням
15:02 - Сформовано Наглядову раду «Енергоатому»
13:46 - Усі ТЕЦ Києва працюють у штатному режимі - КМДА
13:03 - Уряд сформував наглядову раду "Енергоатому"
12:56 - Віце-прем’єр-міністр Ольга Стефанішина та глава МВС Ігор Клименко обговорити з Єврокомісією підтримку українських рятувальників в умовах війни
11:53 - NASA знову відклала повернення Boeing Starliner на Землю
11:23 - Ситуація в енергосистемі станом на 22 червня
11:15 - Уряд сформував наглядову раду “Енергоатому”: до неї увійшли фахівці галузі енергетики світового рівня
11:01 - У суботу 22 червня відключення електроенергії почнуться на 2 години раніше
10:56 - ЕНЕРГЕТИЧНА СИТУАЦІЯ В РЕГІОНАХ на 22 червня: через ворожі обстріли за добу знеструмлювалися понад 20 тисяч абонентів; на Волині після нічної атаки без газопостачання залишилися 74 споживачі
10:48 - На Донеччині через обстріли відключалась електроенергія на одній із шахт
10:14 - СИТУАЦІЯ В ЕНЕРГОСИСТЕМІ на 22 червня: ворог здійснив масовану атаку на енергетичні об’єкти, є пошкодженне обладнання та поранені працівники; після обстрілів збільшення обсягів обмежень електропостачання наразі не планується
10:00 - Японський довгожитель: як 120-річна Nintendo випускає культові відеоігри
10:00 - єРобота: На Львівщині підприємець за грантові кошти модернізував виробництво
10:00 - Через атаку росіян, пошкоджено обладнання "Укренерго" в Запорізькій та Львівській областях


Більше новин

ВалютаКурс
Австралійський долар26.9585
Канадський долар29.5412
Юань Женьміньбі5.5706
Чеська крона1.7323
Данська крона5.7971
Гонконгівський долар5.1836
Форинт0.108871
Індійська рупія0.48419
Рупія0.0024576
Новий ізраїльський шекель10.7921
Єна0.25451
Теньге0.086872
Вона0.029134
Мексиканське песо2.2124
Молдовський лей2.2781
Новозеландський долар24.7985
Норвезька крона3.8383
московський рубль0.45791
Сінгапурський долар29.8728
Ренд2.2596
Шведська крона3.8465
Швейцарський франк45.3298
Єгипетський фунт0.8479
Фунт стерлінгів51.1462
Долар США40.4478
Білоруський рубль14.7019
Азербайджанський манат23.8082
Румунський лей8.6865
Турецька ліра1.2317
СПЗ (спеціальні права запозичення)53.2284
Болгарський лев22.105
Євро43.2347
Злотий10.0037
Алжирський динар0.30117
Така0.345
Вірменський драм0.104645
Домініканське песо0.68732
Іранський ріал0.00096517
Іракський динар0.030945
Сом0.46223
Ліванський фунт0.000453
Лівійський динар8.3536
Малайзійський ринггіт8.6136
Марокканський дирхам4.0743
Пакистанська рупія0.14566
Саудівський ріял10.8076
Донг0.0015928
Бат1.10189
Дирхам ОАЕ11.0366
Туніський динар12.9986
Узбецький сум0.0032122
Новий тайванський долар1.24842
Туркменський новий манат11.5821
Сербський динар0.3756
Сомоні3.7669
Ларі14.5196
Бразильський реал7.7877
Золото95720.12
Срібло1235.83
Платина40406.54
Паладій38933.43

Курси валют, встановлені НБУ на 24.06.2024

ТікерOpenMaxMinCloseVolume
AAPL942194219421942118842.00
XOM461046104610461018440.00

Дані за 21.06.2024