Банки три квартали поспіль нарощують бізнес-кредитування, дедалі активніше поза межами державних програм – Огляд банківського сектору

20.05.2024 12:32 | Національний банк України

Банки три квартали поспіль нарощують корпоративне кредитування, водночас частка субсидійованих державною програмою “Доступні кредити 5-7-9%” позик скоротилася до третини працюючого валового портфеля.
Про це йдеться в Огляді банківського сектору за І квартал 2024 року.
Попит на бізнес-кредити поза межами державних програм розширився, зокрема, з огляду на зниження ставок
Корпоративне кредитування пожвавлюється три квартали поспіль: чистий гривневий кредитний портфель бізнесу зріс на 2,9% за квартал та на 7,2% в річному вимірі.
Річні темпи зростання обсягу гривневих позик МСП прискорилися до 15,9%.
Надалі зростає вага кредитування поза межами державних програм підтримки.
Частка кредитів в межах програми “Доступні кредити 5-7-9%” в І кварталі скоротилася до третини гривневого працюючого валового портфеля.
Швидкими темпами зростає обсяг чистих роздрібних гривневих кредитів за рахунок карткового кредитування двома банками-лідерами.
Іпотечне кредитування пожвавлюється завдяки програмі “єОселя”.
Частка іпотеки зросла до 12,4% чистого гривневого роздрібного кредитного портфеля.
Якість кредитного портфеля поліпшується: річний показник дефолтів у березні скоротився на 0,3 в. п.
порівняно із груднем минулого року, а частка непрацюючих кредитів дещо знизилася в усіх групах банків передусім за рахунок врегулювання боргів роздрібних позичальників.
Ставки за новими депозитами бізнесу в І кварталі у відповідь на зміну ключової ставки знизилися на 0,7 в. п.
до 9,5% річних.
Водночас український індекс депозитних ставок населення UIRD майже не змінився.
Ставки за гривневими бізнес-кредитами за І квартал знизилися на 1 в. п.
до 16,7% річних, за новими кредитами фізичним особам коливалися на рівні близько 27,5% річних.
Приплив коштів у банки відновився після сезонного скорочення
Частка коштів клієнтів у структурі зобов’язань банків зросла до 92,2%, а частка рефінансування НБУ залишилася на рівні 0,1%.
Обсяги гривневих коштів клієнтів за І квартал відновилися після традиційного сезонного зменшення на початку року.
Строкові гривневі депозити фізичних осіб зростали майже рівномірно в усіх групах банків.
Кошти бізнесу в національній валюті зросли на 1,1% за І квартал та на 41,8% у річному вимірі передусім у банках з іноземним та державним капіталом.
Валютні кошти бізнесу зростали швидше, проте лише в приватних й іноземних банках.
Сектор готовий кредитувати та виконувати вимоги відповідно до норм Європейського Союзу 
Збереження високої операційної ефективності сприяло отриманню банками 40,5 млрд грн прибутку за І квартал.
Збитковими були лише вісім малих банків.
Рентабельність капіталу сектору – близько 50% з урахуванням оподаткування за підвищеною торік ставкою податку 25%.
Основним джерелом прибутку залишається чистий процентний дохід, який надалі зростав.
Дохідність активів порівняно з I кварталом 2023 року зросла до 11,6% передусім за рахунок доходів від ОВДП – їхня частка зросла за рік до 26,4%.
Натомість дохідність депозитних сертифікатів НБУ зменшилася, як і їхня частка в процентних доходах.
Вищі обсяги кредитного портфеля сприяли нарощенню доходів від кредитування, водночас дохідність кредитування знижувалася через низхідний тренд процентних ставок.
Подальше відновлення економіки супроводжувалося зростанням безготівкових платежів і чистого комісійного доходу банків.
З огляду на наявний запас капіталу та прибутковість банківський сектор готовий кредитувати та виконувати регуляторні вимоги відповідно до норм ЄС.
Із серпня запрацюють нові вимоги до структури капіталу та нормативів достатності капіталу, для виконання яких банкам буде надано перехідний період.
Через квітневі зміни до програми “Доступні кредити 5-7-9%” ставки в ній наблизяться до ринкових, а її фокус на кредитування МСП посилиться.
Удосконалення програми триватиме й надалі.
Довідково Дані щодо кредитів і депозитів, що публікуються в "Огляді банківського сектору", відрізняються від відповідних даних, опублікованих у підрозділі "Грошово-кредитна статистика" на сторінці офіційного Інтернет-представництва Національного банку, оскільки:
містять дані про банки, що були платоспроможними на звітну дату, якщо не зазначено інше; охоплюють дані банків з урахуванням їхніх філій за межами України; містять дані про кошти, розміщені в інших банках-резидентах і нерезидентах; є скоригованими на резерви за активними операціями, якщо не зазначено інше; містять дані щодо іменних ощадних (депозитних) сертифікатів, якщо не зазначено інше; містять інформацію про клієнтів-нерезидентів.  

Додати коментар

Користувач:
email:





Stock prices rising
Investors feeling hopeful
Bull market prevails

- Fin.Org.UA

Новини

23:00 - Новини від Міністерства енергетики України
21:00 - Новини 5 березня: долар поставив третій рекорд за тиждень, Трампа зобов'язали повернути "тарифні переплати"
20:30 - Один з найбільших ТРЦ Києва Dream хочуть продати за $100 мільйонів – ЗМІ
20:15 - На Львівщині до літа планують добудувати меблевий завод
20:00 - США вперше в унісон з московія виступили проти засудження атак на енергетику України
19:43 - Уряд збирається корпоратизувати "Східний гірничо-збагачувальний комбінат"
19:30 - Україна та Австрія відновили роботу міжурядової комісії з питань торговельно-економічних зв’язків та провели бізнес-форум
19:30 - Країни Перської затоки чекає скорочення видобуток нафти через блокаду Ормузу
19:20 - Денис Шмигаль: Україна пройшла найскладнішу зиму в історії незалежності
19:00 - В Україні вдалось відновити третину пошкоджених генераційних потужностей після атак московія
18:55 - Аграрії забезпечені пальним на місяць – ЗМІ
18:45 - Фондовий ринок знизився на тлі ризиків війни на Близькому Сході та інфляції
18:35 - Україна та Австрія розвиватимуть співпрацю у сфері відновлювального водню, – Денис Шмигаль
18:30 - В "Укренерго" повідомили, як діятимуть графіки відключень світла 6 березня
18:22 - Macroeconomic and Monetary Review, March 2026
18:22 - Макроекономічний та монетарний огляд, березень 2026 року
18:22 - Мінекономіки та Райффайзен Банк (Україна) підписали заяву щодо розвитку партнерства у сфері енергоефективності
18:18 - За чотири роки чисельність металургів скоротилася вдвічі
18:15 - Танкер в Перській затоці атакували: нафта злетіла більш ніж на 3%
18:10 - В Україні подешевшала морква: яка тепер її ціна
17:50 - Ціна на автогаз пробила 40 грн/л, а на бензин та ДП – стабілізувалася в мережах
17:43 - Вдосконалення інфраструктури ринків капіталу: Комісія підтримала залучення стратегічного інвестора
17:39 - Рада керуючих МАГАТЕ ухвалила резолюцію щодо ризиків для ядерної безпеки через атаки на енергетичну інфраструктуру України
17:35 - Виробника води "Карпатська джерельна" оштрафували на понад 9 мільйонів за обман щодо її походження
17:25 - Курс долара третій день поспіль встановлює історичний рекорд щодо гривні
17:20 - "Дружба" може запрацювати протягом місяця-півтора – Зеленський
17:09 - Україна торік відкрила рекордні за час великої війни 22 нові експортні ринки
17:05 - Правоохоронці викрили розкрадання коштів на водогін у Донецькій області
16:50 - "Укренерго" не отримувало офіційних повідомлень про припинення аварійного електропостачання зі Словаччини
16:37 - Зеленський про нафтопровід "Дружба": Скажу чесно – я б його не відновлював


Більше новин