Не лише гарантування вкладів, а й 45 мільярдів державі

28.02.2024 17:56 | Економічна правда. Колонки

Майже 45 млрд грн перерахував державі Фонд гарантування вкладів фізичних осіб з початку повномасштабної війни.
При цьому всі зобов"язання перед вкладниками банків виконувались у повному обсязі.
Близько 60% коштів, переданих державі за 2 роки, - це гроші російських Промінвестбанку та МР Банку, які працювали в Україні до російського повномасштабного вторгнення і були ліквідовані за рішеннями регулятора у перший день великої війни.

Решта - анульовані борги українських держпідприємств перед росбанками (16,4 млрд грн), припинення зобов"язань держави за ОВДП (1,1 млрд грн), погашення банками, що ліквідуються, кредиторських вимог податкової та держпідприємств (834 млн грн), а також майно, передане у різний спосіб Силам Оборони (637 млн грн).
Ще 22,7 млрд грн коштів Фонду ми інвестували у державні цінні папери на первинному ринку (на початок 2024 р).
Це не менш важливий фактор підтримки держбюджету у часи, коли значна частка ресурсів країни спрямовується на захист від російської збройної агресії.
Гроші російських банків - в український бюджет Рішення регулятора про ліквідацію двох банків з російським капіталом стало не лише питанням національної безпеки та справедливості, а й питанням економічної доцільності.
У рамках санкційної політики Фонд:
- передав Державі Україна в особі ДП "Національний фонд інвестицій України" 99,8% акцій ПАТ "ПІБ", що належали Державній корпорації розвитку "ВЕБ.московія" та 100% акцій АТ "МР БАНК", що належали ПАТ "Сбєрбанк московії";
- замінив російських кредиторів обох банків на нового кредитора 9 черги: ДП "Національний фонд інвестицій України" - на понад 900 млн грн у ПРОМІНВЕСТБАНКу та на 15,0 млрд грн - у МР БАНКу (у яких, відповідно, виступали кредиторами ВЭБ.московія та ПАТ "Сбєрбанк московії").

- перерахував 26 млрд грн в гривневому еквіваленті до спецфонду Держбюджету.
Більша частка цієї суми (17 млрд грн) - це безпосереднє перерахування коштів, решта - анулювання зобов"язань держави за ОВДП та перерахування коштів від погашення цих цінних паперів.
- припинив заборгованість українських держпідприємств перед росбанками на майже 16,5 млрд грн
Нині триває робота над зняттям арешту з кореспондентського рахунку ПАТ "ПРОМІНВЕСТБАНК" в одному з американських банків.
Потенційно це - ще 1,5 млрд грн для України.
Ще один московитський актив, переданий державі за участі Фонду гарантування, - системно важливий "СЕНС БАНК".
Рішення про його виведення ухвалив НБУ 20 липня 2023 р, з 21 липня Фонд запровадив у банку тимчасову адміністрацію, а договір про продаж 100% акцій державі було підписано 22 липня за результатом злагодженої співпраці з Національним банком та Міністерством фінансів України.

Фонд гарантування вкладів став ще більш стійким до криз Тобто усі процедури у межах тимчасової адміністрації Фонд здійснив за 2 дні замість трьох, передбачених законодавством, і АТ "СЕНС БАНК" - банк з більш як 78,5 млрд грн активів та понад 70,2 млрд грн зобов"язань - передано державі достроково, без відтоку клієнтів.
Навпаки, сума вкладів у банку лише за перший день тимчасової адміністрації зросла на 330 млн грн.
Податки - в економіку Не зупиняються під час війни і розрахунки з кредиторами банків, що виводяться з ринку.
За ці 2 роки банки під управлінням Фонду перерахували кредиторам близько 13 млрд грн.

Серед таких кредиторів, зокрема, - Державна податкова служба, включена до 8 черги кредиторських вимог.

Понад 7 мільярдів гривень вимог було нараховано за підсумком податкової перевірки за результатами діяльності банків АЙБОКС та КОНКОРД до прийняття рішення регулятора про їхню ліквідацію.

Більш як півмільярда гривень з заборгованості АЙБОКСу уже перераховано ДПС.
Перевірки банків тривають.

Майно для війська Крім фінансових перерахувань до держбюджету, за ці 2 роки Фонд та банки під його управлінням передали безпосередньо військовим формуванням за їх зверненням майже на 700 млн грн майна.

Це, переважно, - транспорт, нерухомість, оргтехніка, що передавались Силам Оборони у безоплатне користування або за процедурою відчуження.
* * *
Водночас, Фонд гарантування вкладів фізичних осіб зумів знайти баланс між підтримкою держави у часи військової загрози та виконанням усіх зобов"язань, які на нього покладає закон.

Зокрема, за час повномасштабної війни не просто не припинялось і не обмежувалось виконання жодної з основних функцій Фонду, а й нарощувались усі показники.

Виплати вкладникам ні на день не були затримані ні у банках, що уже ліквідувались на початок повномасштабної війни, ні у тих, які регулятор передав під управління Фонду уже після 24 лютого і на які поширились стовідсоткові гарантії за оновленим у квітні 2022 року законодавством, - це АЙБОКС, ФОРВАРД, МЕГАБАНК, СІЧ, КОНКОРД та УКРБУДІНВЕСТБАНК.

Тож за підсумком майже двох років повномасштабної війни вкладники банків, що виводяться з ринку, отримали від Фонду близько 9 млрд грн.

Причому, для спрощення процедури виплат вкладникам у перші ж місяці війни Фонд запровадив систему дистанційних виплат, а у 2023 р.
отримати гарантовані виплати стало можливо через "Дію".

У роки банківської кризи 2014-16 рр своєчасна і повна виплата Фондом гарантій за вкладами допомогла втримати банківську систему.
Під час повномасштабної війни Фонд гарантування вкладів і далі залишається однією з найважливіших опор банківської системи.

Завдяки запровадженню стовідсоткових гарантій на час дії воєнного стану сума вкладів населення у банках упродовж двох років повномасштабної війни постійно зростала і нині перевищує 1 трлн грн.

Додати коментар

Користувач:
email:





Фінансові ризики –
Щоденні випробування
Для інвесторів

- Fin.Org.UA

Новини

07:35 - Фінансовий астрологічний прогноз на 15.12.2025
05:00 - Все як вдома. Що змінять для мільйонів українців нові правила роумінгу з ЄС?
23:00 - Новини від Міністерства енергетики України
18:00 - Волл-стріт відчуває, що "бульбашка ШІ" надувається – і готується до "вибуху"
17:05 - Volkswagen готується до першого закриття виробництва в Німеччині за 88 років
16:05 - ЄС посилить боротьбу з "дуже небезпечними" китайськими посилками
14:58 - Зеленський: Україна добивається $45 мільярдів підтримки від партнерів наступного року
13:50 - Суд "не вигнав" з київської землі фірму, яка за 19 років не змогла побудувати спорткомплекс
12:40 - Суд наказав "Центренерго" виплатити Держагентству резерву 11 мільйонів за вугілля
11:34 - На Одещині енергетики повернули світло для 100 000 родин після удару московія
10:32 - Сотні тисяч сімей залишаються без світла у семи областях – Зеленський
10:00 - Кабмін вирішив докапіталізувати "Укрфінжитло", яке реалізує програму "єОселя"
09:10 - Сьогодні, 14 грудня, ми віддаємо шану ліквідаторам аварії на Чорнобильській АЕС
07:35 - Фінансовий астрологічний прогноз на 14.12.2025
23:00 - Новини від Міністерства енергетики України
18:45 - московія атакувала цивільне судно з українською олією
18:40 - Олександр В’язовченко на Одещині: всі служби працюють для ліквідації наслідків російської атаки і повернення електропостачання споживачам
17:57 - Україна в січні-листопаді скоротила експорт залізної руди
17:16 - Набули чинності санкції України проти 700 суден – Зеленський
16:55 - Одещина після атаки московія: у ОВА розповіли про забезпечення мешканців водою
16:00 - У Криму знову бракує палива на АЗС – ЗМІ
15:10 - Під час нічної атаки росіян ЗАЕС була відключена від енергосистеми
13:55 - НБУ випустив пам'ятну монету "Magura"
13:00 - "Укрзалізниця" повідомила, коли Камишін вийде з наглядової ради
12:25 - Україна перевищила торішні темпи експорту зерна
11:15 - Внаслідок атаки московія у порту Одеси загорілися зерносховища – Мінрозвитку
11:00 - "Укрзалізниця" повідомила про зміни руху поїздів після атак московія
10:35 - Міненерго повідомило, які області знеструмлені внаслідок атаки московія
10:05 - московія здійснила одну з найбільш потужних повітряних атак на Одесу
09:00 - Українська сосна та датська ялинка: де купити новорічне дерево та за скільки


Більше новин

ВалютаКурс
Алжирський динар0.32532
Австралійський долар28.1136
Така0.34515
Канадський долар30.655
Юань Женьміньбі5.981
Чеська крона2.0409
Данська крона6.6224
Гонконгівський долар5.4191
Форинт0.128816
Індійська рупія0.46665
Рупія0.0025346
Новий ізраїльський шекель13.1584
Єна0.27035
Теньге0.080944
Вона0.028572
Ліванський фунт0.000471
Малайзійський ринггіт10.3009
Мексиканське песо2.3379
Молдовський лей2.4818
Новозеландський долар24.4976
Норвезька крона4.173
Саудівський ріял11.245
Сінгапурський долар32.6576
Донг0.0016038
Ренд2.502
Шведська крона4.5432
Швейцарський франк53.007
Бат1.33765
Дирхам ОАЕ11.4884
Туніський динар14.4603
Єгипетський фунт0.8876
Фунт стерлінгів56.4213
Долар США42.1936
Сербський динар0.4215
Азербайджанський манат24.8168
Румунський лей9.7171
Турецька ліра0.9882
СПЗ (спеціальні права запозичення)57.6584
Болгарський лев25.2914
Євро49.4678
Ларі15.6551
Злотий11.7143
Золото182572.97
Срібло2705.39
Платина74100.4
Паладій64262.96

Курси валют, встановлені НБУ на 15.12.2025