Гроші Україні: коли на Заході закінчиться політичний футбол

06.12.2023 09:25 | Укррудпром

Апостроф, 5 грудня 2023. Опубликовано 09:00 06 декабря 2023 года Експерти вважають, що незважаючи на проблеми, наша країна все-таки отримає фінансову допомогу від партнерів.

 У нашій країні почалися неприємності із виділенням коштів як на постачання зброї, так і на підтримку економіки з боку західних партнерів. Як наголосив нещодавно генсек НАТО Столтенберг, ситуація для України може стати гіршою, якщо Захід не збільшить постачання зброї. На його думку, Київ перебуває у “критичній ситуації”. “Нам потрібно готуватися до поганих новин, — сказав Столтенберг, — Але ми маємо підтримувати Україну як у погані, так і в добрі часи”. Проте Сенат з виділенням коштів не поспішає, йдуть із цього приводу дискусії і в Євросоюзі. А окремі політики взагалі заявляють, що допомагати зброєю Україні не варто. Чому Захід тягне з постачанням допомоги Україні і чим усе це може закінчитися, читайте у матеріалі “Апострофа”.

В одному пакеті з Мексикою

Ще у вересні Білий дім попередив, що гроші, виділені Україні, закінчуються, і звернувся до Конгресу з проханням схвалити пакет додаткового фінансування обсягом 106 мільярдів доларів, що містить понад 61 мільярд доларів фінансування для України, а також витрати на допомогу Ізраїлю, Тайваню та захист кордону. Однак цю ініціативу загальмували ультраправі республіканці у Палаті представників. Спочатку Палата відмовила у довірі спікеру, потім обирала нового, а потім уже новий спікер Майк Джонсон запропонував розділити допомогу Україні та Ізраїлю, і знову виділення коштів зайшло у глухий кут.

Утім, Білий дім робить усе (чи, принаймні, дуже впевнено декларує) можливе, щоб виправити ситуацію.

Про те, що допомога Україні потрібна дуже терміново, заявила директор бюджету Білого дому Шаланда Янг.

 

“Не існує чарівного джерела фінансування, яке могло б задовільнити цей момент. У нас закінчилися гроші — і майже немає часу. Перекриття потоку американської зброї та техніки поставить Україну на коліна на полі бою, не лише поставивши під загрозу досягнуті Україною успіхи, а й підвищивши ймовірність військових перемог росії”, — написала вона у листі лідерам обох партій.

Гроші, за словами Янг, потрібні не лише на постачання зброї, а й на підтримку економіки.

“Якщо економіка України впаде, вони не зможуть продовжувати боротьбу, точка. Путін це добре розуміє, тому росія зробила руйнування економіки України центральним елементом своєї стратегії — що ви можете бачити з її атак на експорт зерна та енергетичну інфраструктуру України”, — заявила Янг.

Чиновниця зазначила, що виділення грошей Україні принесе користь та економіці США.

 

Радник президента США з питань національної безпеки Джейк Салліван також закликав Конгрес підтримати запит Білого дому на додаткове фінансування для України, застерігаючи, що відмова за нього проголосувати допоможе рф.

За словами радника Байдена, “будь-який член Конгресу, який не підтримує фінансування України, голосує за результат, який полегшить Путіну перемогу”.

“Тобто голос проти підтримки України — це голос за покращення стратегічних позицій Путіна. Це просто невідворотна реальність”, — наголосив він.

Спікер Палати представників республіканець Джонсон зі свого боку заявив, що не знайшов у зверненні Білого дому найголовнішого: відповіді на стурбованість республіканців відсутністю стратегії щодо України. За його словами, Білий дім не озвучив думок про шляхи вирішення конфлікту та “плану з адекватного контролю за виділену американськими платниками податків допомогу”.

Джонсон озвучив нову умову надання коштів Україні. Тепер розглядати запит Білого дому республіканці мають намір лише разом із асигнуваннями на охорону кордону з Мексикою.

“Республіканці в палаті вирішили, що будь-який додатковий пакет у сфері національної безпеки має починатися з нашого власного кордону. Ми віримо, що з двох питань можна знайти згоду, якщо демократи в Сенаті та Білий дім вестимуть розумні переговори”, — заявив спікер.

Згоди виділити гроші на охорону кордону від адміністрації Байдена наразі не надходило.

 

Лідер сенатської більшості, демократ Чак Шумер вже призначив на 6 грудня перше процедурне голосування щодо додаткового пакету допомоги Україні, Ізраїлю, країн Індо-Тихоокеанського регіону та для гуманітарних цілей у Газі, запропонованого Байденом.

Втім, як зазначає видання The Hill, законопроект навряд чи пройде, оскільки республіканці заявили, що голосуватимуть проти його розгляду, якщо він не включатиме заходів щодо безпеки кордону США з Мексикою.

“З одного боку можна подумати, що це якась примха республіканців. Але насправді для них це важливе питання, оскільки цього вимагали їхні виборці, - каже у коментарі “Апострофу” політтехнолог Олексій Голобуцький, - Білий дім намагається змусити сенаторів та конгресменів США серйозніше поставитися до проблеми та негативних наслідків затримки за допомогою України”.

На думку експерта, ми також маємо докласти всіх зусиль, щоб мотивувати американських конгресменів голосувати за допомогу Україні на 2024 рік. “Бо без цих грошей ми просто не впораємося — навіть якщо раптом перестанемо красти”, — зазначив Голобуцький.

Як стало відомо, до боротьби за виділення коштів хотів підключитись президент Зеленський. 5 грудня він мав виступити перед сенаторами на закритому брифінгу і проінформувати їх про стан війни в Україні та необхідність чергового пакету військової допомоги.

Згодом Зеленський буквально в останній момент скасував запланований виступ перед законодавцями США. Як повідомили законодавці, Зеленський також не з"явився на онлайн-брифінгу щодо України у Палаті представників.

Політичний футбол

Також поки що немає остаточного розуміння з приводу грошей від Євросоюзу. Як зазначає Financial Times, країни-члени Євросоюзу поки що не можуть домовитися про поповнення спільного бюджету, звідки планується виділити 50 мільярдів для України.

“Нездатність схвалити довгострокове фінансування, окремий механізм на суму 20 мільярдів євро для закупівлі зброї і початок переговорів про вступ стануть ударом по Києву після провалу його літнього контрнаступу і стурбованості з приводу ослаблення підтримки Заходу”, - пише FT.

Зусиллям ЄС щодо досягнення компромісу перешкоджає перемога ультраправих на чолі з Гертом Вілдерсом на виборах у Нідерландах минулого місяця та нещодавнє рішення німецького суду, що обмежує державні запозичення.

 

Герт Вілдерс уже заявив: “Я вважаю, що росія тут поганий хлопець. Я вважаю, що б ви не думали про Україну, яка вона корумпована, це суверенна країна і росія не повинна була починати війну. Але я вважаю, що Нідерланди не повинні давати Україні зброю, тому що в нас її дуже мало. Інші країни роблять це. Я вважаю, що мають бути переговори, а не війна”.

Варто нагадати, що Нідерланди є однією з ключових країн у так званій “літаковій коаліції” з постачання Україні F-16. Країна обіцяла передати Україні 42 літаки.

Крім того, вже традиційно виділення коштів блокує Угорщина.

FT називає розгляд фінансування ЄС України “політичним футболом”.

І ще один момент ніби й не пов"язаний із майбутнім фінансуванням, але який демонструє настрої. Президент Болгарії Румен Радєв скористався правом вето та заблокував уже схвалену парламентом країни постачання бронетехніки в Україну. Йдеться про передачу нам 100 бронетранспортерів. Відповідну угоду було укладено МВС Болгарії та Міноборони України у серпні, наприкінці листопада його ратифікував болгарський парламент.

Хоча призначені для України БТР були зроблені близько 40 років тому і в МВС Болгарії назвали техніку застарілою, Румен Радєв наполягає на тому, що ця бронетехніка могла б знайти застосування всередині країни, наприклад, для охорони кордону або боротьби зі стихійними лихами.

“Я керуюся переконанням, що безпека, здоров"я та життя болгарських громадян мають бути головним пріоритетом”, — заявив президент Болгарії.

“У Європі з приводу підтримки України зараз точаться інтенсивні дискусії, — зазначив у коментарі “Апострофу” глава програми з безпеки Центру Разумкова Олексій Мельник, - Я був присутній на двох серйозних конференціях у Брюсселі та в Берліні, і там обговорювалися всі варіанти подальшого розвитку подій у війні. У перспективі це виллється у конкретні рішення”.

Згоден з Олексієм Мельником та політолог Ярослав Макітра.

 

“Усі негативні публікації у західній пресі про провал українського контрнаступу про зниження підтримки України, не що інше, як дискусія західних еліт. І те, що вона йде — це добре”, — сказав Макітра у коментарі “Апострофу”.

Щоправда, на думку експертів, багато залежатиме від української влади, від того, як вона зможе комунікувати з європейськими та американськими політиками.

Дадуть чи не дадуть

Політолог Ярослав Макітра виділив причини, через які Захід тягне з наданням допомоги Україні.

“Перше — це внутрішні проблеми у країнах Заходу, які виникли у зв"язку з виборами. Друга причина полягає в тому, що Україна не змогла у контрнаступі показати те, що обіцяла. І, третя причина — на Заході розуміють, що війна затягується і вони хочуть бачити перспективу, скільки їм ще потрібно допомагати та на що виділяти гроші”, — зазначив політолог.

“Ключеве питання для Європи, як правильно розпорядитися грошима. Для них важливо знати перспективу, — пояснює Олексій Мельник, — А щодо самих грошей, то це не така вже й велика сума для них. Із загального бюджету ЄС вона становить лише 1%”.

Водночас експерти зазначають, що на Заході є й настрої не допомагати Україні.

“Деяка частина західних еліт налаштована на те, щоб не давати допомогу Україні і таким чином змусити нас піти на переговори з росією, - зазначає Ярослав Макітра. - Але вони, очевидно, не розуміють, як може ненадання допомоги прискорити переговори. А Путін на них піде? А на яких умовах? Вони мають засвоїти, що чим потужніша Україна, тим краще і для них”.

“Справді, на Заході є сили, які виступають за те, щоб піти на поступки росії, і цей табір з"явився не зараз і нам потрібно вживати заходів проти нього, - каже Олексій Мельник, - Нам потрібно зробити оновлену стратегію, а також доводити чому переговори з рф не влаштують не лише Україну, а й Захід”.

Олексій Мельник переконаний, що наші західні партнери не розглядають як компроміс з росією здачу наших територій.

А ось Олексій Голобуцький дотримується дещо іншої думки. “Якщо Америка ставила перед собою мету досягти того, щоб росія не була структурою глобального світу, то їй це вже вдалося, - зауважив політтехнолог , — американці хочуть закінчити війну, але не хочуть тиснути на українську владу, а прагнуть того, щоб вона сама ухвалила рішення про перемир"я”.

Водночас усі експерти сходяться на думці, що допомога Заходу Україні не припиниться.

“Не можна зараз панікувати і говорити, що все пропало. Допомога нам іде і військова, і економічна. Звичайно, не в тих розмірах, як хотілося б. Якщо сказати по-простому, то бухгалтер затримує зарплату на невизначений термін, а тому нам потрібно економити. Якщо, наприклад, планувалися якісь дорогі покупки (наступальні дії), то від них потрібно тимчасово відмовитися та шукати внутрішні ресурси”, — резюмував Мельник.

“Я думаю, що до кінця року питання за допомогою вирішиться і в Америці, і в Європі. А якщо цього не станеться, у чому я сумніваюся, то нам тоді потрібно переходити в режим економії та шукати ресурси всередині країни”, - наголосив Ярослав Макітра.

“Якусь суму західні партнери наберуть, а решту нам доведеться вишукувати зі своїх ресурсів, інакше можемо загинути”, — резюмував Олексій Голобуцький.

 

 

Андрій КОВАЛЕНКО

 

 

Додати коментар

Користувач:
email:

Фінансові ризики –
Щоденні випробування
Для інвесторів

- Fin.Org.UA

Новини

21:29 - Матвій Бідний обговорив з представниками Ради Європи підтримку української молоді
21:00 - Новини 27 лютого: Пашинський вийшов під заставу, Польща погрожує розширити ембарго на українські товари
20:39 - Одного з організаторів розкрадання 11 мільйонів УЗ взяли під варту
20:27 - OpenAI вважає, що NYT "зламав" ChatGPT, щоб отримати результати для судового позову
20:13 - Заява Комітету з питань розвідки при Президентові України
20:07 - У перших закупівлях продуктів для армії не взяв участь жодний ритейлер: причина
19:48 - 6 акціонерних товариств перераховують до бюджету 50% дивідендів у лютому - рішення Уряду як акціонера та органу управління
19:48 - "Сінево" та ДБР досягли згоди: арешт центрального офісу знімуть через суд
19:38 - Два танкери після санкцій США припинили оборудку з перевезенням російської нафти - Bloomberg
19:36 - Лікарі України та Франції прооперують українських пацієнтів з мінно-вибуховими травмами
19:28 - Мінфін залучив понад 11 мільярдів від розміщення ОВДП
19:10 - Поєднання програм кешбеку від держави та "єВідновлення" може принести економіці $60 млрд - депутат
19:04 - МОЗ: Розширено перелік послуг із надання психосоціальної допомоги населенню
18:50 - Польща погрожує розширити ембарго на українські товари
18:25 - Фінський енергогігант вимагає від московія декілька мільярдів євро компенсації за захоплені активи
18:19 - Дмитро Кулеба закликав Раду ООН з прав людини докласти всіх зусиль задля притягнення росії до відповідальності за її злочини проти України та українського народу
17:58 - Україна виконала умови для попередження блокування кордону польськими перевізниками
17:50 - Конкурент Instagram отримав 30 мільйонів доларів інвестицій - Bloomberg
17:45 - Підсумки торгів цінними паперами на Українській біржі за 27.02.2024
17:30 - Капіталізація крипторинку сягнула 2 трильйони доларів вперше за два роки
17:21 - Команда Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури посилює співпрацю з об’єднанням міжнародних парламентарів United for Ukraine (U4U)
17:16 - Уряд зробив крок до майбутнього впровадження Європейського цифрового гаманця
17:15 - У Житомирі систему опалення перевели працювати в режим економії
17:05 - Від початку програми "єОселя" українці отримали іпотечних кредитів на майже 12 мільярдів
17:00 - Заказы товаров длительного пользования в США провалились
16:51 - В Україні створюють інформаційну систему щодо військовополонених
16:35 - Мінінфраструктури посилює співпрацю з об’єднанням міжнародних парламентарів United for Ukraine
16:01 - МОЗ: Затверджено Порядок використання коштів для пілотного проекту безоплатного зубопротезування ветеранів
15:56 - «Горизонт Європа»: Уряд затвердив Положення про національні контактні пункти та Координаційний центр
15:38 - єОселя: Українці взяли кредити на придбання 7600 квартир та 6 приватних будинків


Більше новин

ВалютаКурс
Австралійський долар25.1837
Канадський долар28.485
Юань Женьміньбі5.3383
Чеська крона1.6461
Данська крона5.5959
Гонконгівський долар4.9109
Форинт0.107
Індійська рупія0.4635
Рупія0.0024557
Новий ізраїльський шекель10.5947
Єна0.25579
Теньге0.085383
Вона0.028862
Мексиканське песо2.2529
Молдовський лей2.1587
Новозеландський долар23.7101
Норвезька крона3.6503
московський рубль0.41705
Сінгапурський долар28.6049
Ренд2.0108
Шведська крона3.7327
Швейцарський франк43.7094
Єгипетський фунт1.2434
Фунт стерлінгів48.7228
Долар США38.4249
Білоруський рубль13.9666
Азербайджанський манат22.6162
Румунський лей8.3987
Турецька ліра1.2337
СПЗ (спеціальні права запозичення)51.0579
Болгарський лев21.3294
Євро41.7179
Злотий9.6735
Алжирський динар0.2791
Така0.34148
Вірменський драм0.093046
Домініканське песо0.64211
Іранський ріал0.00089435
Іракський динар0.028674
Сом0.42054
Ліванський фунт0.002504
Лівійський динар7.78
Малайзійський ринггіт7.9367
Марокканський дирхам3.7502
Пакистанська рупія0.13439
Саудівський ріял10.0165
Донг0.0015379
Бат1.05885
Дирхам ОАЕ10.2267
Туніський динар12.0513
Узбецький сум0.0030243
Новий тайванський долар1.20032
Туркменський новий манат10.7322
Сербський динар0.34735
Сомоні3.4278
Ларі14.0238
Бразильський реал7.5861
Золото78322.63
Срібло871.62
Платина34343.41
Паладій37165.72

Курси валют, встановлені НБУ на 28.02.2024

ТікерOpenMaxMinCloseVolume
2262861017.321017.321017.321017.32102749.32
227763973.96973.96973.96973.961168752.00
CEEN3.93.93.93.91950.00
FSTF021046.791046.791046.791046.79188422.20
USGK78435743574357435721785000.00
XS148714500145001450014500362500.00

Дані за 27.02.2024