Чи розпочнеться на планеті нова війна та чи відволіче вона увагу від України?

06.12.2023 07:35 | Укррудпром

zn.uaя, 5 грудня 2023. Опубликовано 07:20 06 декабря 2023 года Минулої неділі у Венесуелі відбувся консультативний референдум про визнання регіону Ессекібо сусідньої Гаяни незалежною країною “Гаяна Ессекібо” під венесуельським протекторатом.

 Венесуельців просили висловитися також про те, чи потрібно такий крок зробити, не чекаючи на рішення Міжнародного суду ООН у Гаазі, який розглядає територіальну претензію Венесуели до Гаяни з 2018 року.

Навіть якщо референдум не матиме практичних наслідків, він став гучною подією настільки, що сам рівень гучності можна вважати практичним наслідком. Це цілком характерно для глобальної гібридної війни, особливо якщо з"ясується, що Ессекібо навмисно перетворюють на нову гарячу точку.

Згідно з офіційними заявами з боку Венесуели, з 20,7 мільйона виборців, які мають право голосу, проголосували більш як 10,4 мільйона — понад 50%, що є найвищою явкою за всю історію виборів у Венесуелі. Оголосили, що “так” сказали 95% тих, хто проголосував. Але залишається незрозумілим, що мається на увазі.

EPA-EFE/MIGUEL GUTIERREZ

У бюлетенях було п"ять запитань: перше — про відмову від рішення міжнародного арбітражу 1899 року про належність Ессекібо Гаяні; друге — про відмову від угоди Венесуели з Великою Британією від 1966 року з таким самим змістом, але зі створенням комісії, яка мала б урегулювати територіальні претензії; третє — про відмову від юрисдикції Міжнародного суду в Гаазі; четверте — про претензію на територіальні води та морський шельф біля Ессекібо; п"яте — про створення держави “Гаяна Ессекібо” та її включення до карти венесуельської території. Найменша підтримка кожного з цих запитань перевищувала 95%. Але це не означає, що 95% тих, хто голосував, відповіли “так” на всі п"ять запитань.

З боку Гаяни було сказано, що, за їхніми даними, фактична явка на виборах у Венесуелі становила менш як 1,5 мільйона людей — менше 10% населення.

Імовірно, венесуельські дані ближчі до реальності, ніж гаянські — належність Ессекібо справді об’єднує венесуельців більше, ніж чинний президент країни. Але результати можуть бути не такими значними, як оголошено.

 

EPA-EFE/MIGUEL GUTIERREZ

Навколо чого пристрасті, що можуть перерости в нову війну? Ессекібо — це регіон Гаяни, що має протяжний берег із Атлантичним океаном і кордон, більш протяжний із Бразилією, ніж із Венесуелою. У колоніальний період регіон Ессекібо якийсь час був частиною Венесуели, й вона претендує на нього від моменту здобуття незалежності 1811 року.

За міжнародним арбітражем 1899 року, регіон було включено у тодішню колонію Британська Гаяна. Венесуела десятиліттями відкидала це рішення як несправедливе. 1966 року Велика Британія та Венесуела досягли домовленості, що відома як Женевська угода, про створення комісії, незалежної від Великої Британії та Венесуели, для розгляду спору. Але Гаяна отримала незалежність і не збиралася віддавати частину території Венесуелі.

Ессекібо — це 159 тис. кв. км, приблизно дві третини території Гаяни (для порівняння: приблизно чверть території України) і 120 тисяч жителів із 795 тисяч населення Гаяни, або 15%. Щоб протистояти тиску Венесуели, 2018 року Гаяна передала справу в Міжнародний суд ООН, вимагаючи встановити дійсність рішення міжнародного арбітражу 1899 року. У 2020-му суд ухвалив, що він усе-таки має юрисдикцію розглядати питання, але поки ще не ухвалив рішення по суті справи, тобто не визначив, чи дійсний арбітражний вирок 1899 року про належність Ессекібо Гаяні. Венесуела завжди проявляла скепсис відносно Міжнародного суду ООН, але брала участь у його слуханнях.

Питання належності Ессекібо не тільки історичне. Регіон хоч і являє собою в основному непрохідні джунглі, але багатий на запаси нафти, золота та міді. 2015 року на атлантичному шельфі Ессекібо ExxonMobil виявив нафту в комерційних кількостях, що передбачувано підсилило претензії. Президент Венесуели Ніколас Мадуро почав звинувачувати Гаяну, США та ExxonMobil у тому, що вони вступили в змову з метою позбавити Венесуелу її земель через “юридичний колоніалізм”.

 

Мадуро навіть проводив уроки історії на державному телебаченні та переривав шкільні заняття, щоб розповісти про венесуельську належність Ессекібо. Усе вказувало на те, що Венесуела не чекатиме рішення суду в Гаазі та спробує розхитати ситуацію.

Результат цього референдуму привернув міжнародну увагу й викликав практично значущу реакцію. Але навіть влада Гаяни, визнаючи високу ескалацію та військову перевагу Венесуели (28 мільйонів населення проти менш як одного мільйона), не очікує, що їхній країні загрожує напад у недалекій перспективі. Проте готовність сил безпеки Гаяни підвищено. Ще напередодні референдуму Бразилія направила війська на свій північний кордон із Гаяною та Венесуелою.

Ці приготування наразі виглядають “про всякий випадок”. Мало хто вірить у готовність Венесуели до військового нападу. Понад те, посол Венесуели в Гаяні передав, що в його країни немає наміру нападати, вона лише хоче справедливого рішення. США обмежилися зауваженням, що питання територіальної належності Ессекібо не може вирішуватися на референдумі. Країни регіону переконані, що спроба Венесуели розпочати війну коштуватиме їй підтримки навіть близької Куби. Венесуела опинилася б ізольованою не лише з боку США.

Ніколас Мадуро EPA-EFE/MIGUEL GUTIERREZ

Основна версія дій Венесуели — власна влада Мадуро. Наступного року його очікують вибори. У жовтні опозиційні до нього партії неочікувано порозумілися між собою, об"єднавшись під час праймериз (перших за 11 років) навколо колишнього члена парламенту з центристськими поглядами Марії Коріни Мачадо.

Політологи передбачувано бачать сенс для Ніколаса Мадуро в тому, щоб розігріти патріотичні настрої, тим паче щодо питання, яке з усією очевидністю об"єднує Венесуелу.

Однак виникає закономірне запитання: чому зараз? У венесуельському референдумі важко не бачити глобальної синхронізації локальних війн і конфліктів, які загрожують глобальному порядку. російсько-українська війна, війна Ізраїлю проти ХАМАС, близькосхідні біженці на кордоні росії з Фінляндією, сутички між сербами та косоварами на Балканах. Усе це на тлі неприйнятого бюджету США (включно з допомогою Україні та Ізраїлю), несподіваних процедурних бюджетних проблем у Німеччині, угорського блокування наповнення Європейського фонду миру, нарешті, блокування західних кордонів України для торговельних вантажів. У всіх цих війнах і небезпечних подіях є або може бути російська участь.

Та навіть якщо венесуельський референдум — це навмисна ескалація, покликана підштовхнути світ до хаосу ще на крок, це не має відволікати від перемоги в тих війнах, які вже тривають, — України у війні проти росії та Ізраїлю проти ХАМАС, а може, й Хезболли. У цих війнах важлива матеріальна міжнародна допомога та міжнародна увага. Бажання Ніколаса Мадуро виграти чергові вибори на ці аспекти глобальної війни впливають мало, і поки що не видно, як можуть вплинути більше, ніж відволіканням уваги. 

Олексій ІЖАК, завідувач відділу Національного інституту стратегічних досліджень (НІСД)

Додати коментар

Користувач:
email:

Regulatory rules,
Compliance and transparency,
Markets kept in line.

- Fin.Org.UA

Новини

20:14 - Уряд затвердив план заходів з відзначення 210-річчя від дня народження Тараса Шевченка
20:09 - Уряд прийняв постанову щодо оформлення тимчасового посвідчення громадянина України на територіях, де ведуться бойові дії або тимчасово окупованих рф
18:54 - Денис Шмигаль: Україна пропонує Польщі «План взаємопорозуміння»
18:53 - НБУ ввів в обіг нову пам'ятну банкноту "Єдність рятує світ"
18:35 - Команди інженерів SoftServe перемогли у хакатоні NATO
18:30 - НАЗК запустило базу іноземного обладнання, яке московія використовує для виробництва зброї
18:00 - Застосунок Google Pay припинить роботу в США 
17:55 - Автогаз на АЗС подорожчав за тиждень майже на гривню
17:50 - Шурма про адмінпротокол НАЗК: "Юридично нікчемний документ"
17:50 - Колонка Сергія Марченка для Financial News: виклики перед фінансовою системою України за два роки повномасштабної війни, 23.02.2024
17:45 - Підсумки торгів цінними паперами на Українській біржі за 23.02.2024
17:37 - Для забезпечення ядерної та радіаційної безпеки: Україна поглиблює співпрацю з Агентством з ядерної енергії (NEA)
17:35 - Ціни на газ в ЄС впали до рівня, який передував енергокризі
17:33 - Олександр Кубраков: За дорученням Президента працюємо на кордоні з Польщею, щоб підтримати сталість експорту, запустити альтернативні маршрути
17:30 - Уряд виділив 17 мільярдів на утримання доріг
17:25 - Для забезпечення ядерної та радіаційної безпеки: Україна поглиблює співпрацю з Агентством з ядерної енергії (NEA)
17:23 - Українські аграрії експортують 93% своєї продукції через порти Великої Одеси та Дунаю
17:20 - Португалія продовжила тимчасовий захист для українців до кінця року
17:11 - Уряд затвердив розподіл 6,2 млрд грн додаткової дотації для місцевих бюджетів
17:07 - Уряд погодив зміни до порядку виплат дітям-сиротам та дітям, позбавленим батьківського піклування, які є випускниками шкіл
17:03 - Денис Шмигаль зустрівся з Прем’єр-міністром Данії Метте Фредеріксен
16:50 - Ринок божеволіє за штучним інтелектом: Nvidia стає новим лідером
16:49 - 7 березня 2024 року відбудеться публічний звіт Голови Держаудитслужби
16:48 - Уряд розширює мережу Коордцентрів підтримки цивільного населення
16:31 - Міндовкілля розпочало роботу над створенням Методики розрахунку викидів парникових газів від воєнних дій
16:25 - Рада пдтримала законопроєкт про єдину роумінгову зону з ЄС
16:17 - 93% продукції українських аграріїв експортується через порти Великої Одеси та Дунаю
16:10 - Попри санкції московія заробила мільярд євро від купівлі палива Євросоюзом
16:04 - Україна почала торгівлю електроенергією ще з однією країною ЄС
16:03 - Пам’ятна банкнота "Єдність рятує світ" – присвята єднанню демократичного світу перед обличчям російської агресії


Більше новин

ВалютаКурс
Австралійський долар25.2303
Канадський долар28.4811
Юань Женьміньбі5.329
Чеська крона1.6399
Данська крона5.5759
Гонконгівський долар4.9022
Форинт0.107047
Індійська рупія0.46234
Рупія0.0024593
Новий ізраїльський шекель10.5774
Єна0.25498
Теньге0.085039
Вона0.028815
Мексиканське песо2.245
Молдовський лей2.1411
Новозеландський долар23.8094
Норвезька крона3.6491
московський рубль0.40626
Сінгапурський долар28.5511
Ренд1.9916
Шведська крона3.7269
Швейцарський франк43.667
Єгипетський фунт1.2413
Фунт стерлінгів48.7079
Долар США38.3527
Білоруський рубль13.9404
Азербайджанський манат22.5737
Румунський лей8.3553
Турецька ліра1.2335
СПЗ (спеціальні права запозичення)50.9358
Болгарський лев21.2504
Євро41.5628
Злотий9.639
Алжирський динар0.2791
Така0.34148
Вірменський драм0.093046
Домініканське песо0.64211
Іранський ріал0.00089435
Іракський динар0.028674
Сом0.42054
Ліванський фунт0.002504
Лівійський динар7.78
Малайзійський ринггіт7.9367
Марокканський дирхам3.7502
Пакистанська рупія0.13439
Саудівський ріял10.0165
Донг0.0015379
Бат1.05885
Дирхам ОАЕ10.2267
Туніський динар12.0513
Узбецький сум0.0030243
Новий тайванський долар1.20032
Туркменський новий манат10.7322
Сербський динар0.34735
Сомоні3.4278
Ларі14.0238
Бразильський реал7.5861
Золото77783.11
Срібло873.73
Платина34416.18
Паладій37041.04

Курси валют, встановлені НБУ на 26.02.2024

ТікерOpenMaxMinCloseVolume
2041501068.381068.381068.381068.385341.90
2192081000.461000.461000.461000.46994457.24
2262861015.661015.661015.661015.66111722.60
227763972.37972.37972.37972.37376307.19
229025957.45957.45957.45957.45239362.50
FSTF021043.731043.731043.731043.731043.73

Дані за 23.02.2024