Волонтери скаржаться, що з ночі стоять у чергах на кордоні через нові правила ввезення гуманітарки. Пояснюємо, що відбувається

02.12.2023 08:30 | Укррудпром

LB.ua, 1 грудня 2023. Опубликовано 08:25 02 декабря 2023 года Нині від ранку соцмережі рясніють обуреними постами волонтерів, які не можуть пройти митницю й завезти автівки для військових й інший потрібний в армії вантаж.

 1 грудня в Україні запрацювала Автоматизована система реєстрації гуманітарної допомоги. Уже з півночі чинні нові правила ввезення вантажів. Таке рішення уряд прийняв, щоб контролювати, яку гуманітарку завозять в Україну і чи потрапляє вона до отримувачів.

Нововведення ухвалили у вересні. Згодом волонтери забили на сполох, бо постанова скасовувала спрощене ввезення вантажів і сильно ускладнювала гнучку роботу їхнього руху. У листопаді Міністерство соціальної політики відкрило систему, аби протестувати її. Волонтери наголошували, що вона має чимало недоліків, тому вимагали перенести її запуск.

І хоч 20 листопада уряд запровадив перехідний період до 1 квітня 2024 року (протягом якого і діятиме електронна система, і будуть чинними паперові декларації), правила все одно оновили. Якщо ще вчора в паперовій декларації можна було вказати лише, умовно, назву організації-отримувача, то сьогодні там слід зазначити номер з автоматизованої системи. Системи, яка запрацювала лише опівночі й у якій тільки від сьогодні можна зареєструватися, щоб отримати код.

Нині від ранку соцмережі рясніють обуреними постами волонтерів, які не можуть пройти митницю й завезти автівки для військових й інший потрібний в армії вантаж.

Що сталося

Попри те, що Мінсоцполітики запровадило перехідний період до 1 квітня 2024 року і залишило паперові декларації, саму форму декларації змінили. І тепер у неї треба вписати також номер отримувача в Реєстрі. А одержати цей номер можна, зареєструвавшись у новій системі. Декому, схоже, це довелося робити вночі, стоячи на кордоні. 

На проблему пропуску поскаржилася волонтерка Олена Новікова. Якщо коротко — дівчат, які везли авто, не пропускали через відсутність номера в Реєстрі. Волонтерка каже, що намагалася зареєструвати вночі, але система видавала помилку. Зв"язок на митниці був не найкращий. У результаті митники змусили залишити машину, а дівчата добиралися додому як могли. 

“Є два варіанти — або залишатися з гуманітаркою на кордоні й жити в машині до вирішення питання, або водія випускають, а автівка залишається на митниці. АЛЕ! Лише на термін до 5 днів. Якщо протягом 5 днів гуманітарку (авто — це теж гуманітарка) не оформлюють і не забирають з території митниці, вона переходить на склад конфіскованого товару. Забрати цей конфіскат — дуже менінгітна справа”, — пояснювали волонтери.

Мінсоц озвучив свою версію реєстрації волонтерів. За словами міністерки Оксани Жолнович, у систему заходила не уповноважена особа.

Фото: Макс Требухов

Оксана Жолнович

“Помилка вказує на те, що користувач заходив у систему для реєстрації організації, але не був уповноваженою особою організації. Щоб внести свою організацію в реєстр, достатньо, щоб керівник чи уповноважена особа лише раз зареєструвалися й отримали номер”, — написала чиновниця.

У коментарі під допис пані Олени прийшов і в.о. голови Львівської митниці Андрій Кузнік. За його словами, конфіскованих за ніч транспортних засобів на жодному пункті пропуску області не було. Утім, схоже, що і не йдеться про конфіскацію. Кузнік написав, що намагається зв"язатися з волонтеркою, щоб з"ясувати обставини. Адже вона також поскаржилася, що митники хамили дівчатам.

Згодом пані Олена оновила допис: “Уже декілька годин на телефоні з Мінсоцом, вони самі не можуть свою систему змусити працювати. Пушать вручну. Буквально”.

Ще однією історією поділився волонтер фонду “ВІВАКОТ” Костянтин Кравець. З його слів, до реєстру вони додалися 29 листопада, мали відповідний номер. Та на митниці він не пройшов, бо база не синхронізувалася.

“Після 2000 кілометрів і 24 годин на ногах нам запропонували переночувати в автівках до 9-ї ранку, і щось, може, потім вирішать”, — написав Кравець.

Фото: Костянтин Кравець

Згодом стало зрозуміло, що зареєстрований до 1 грудня номер не підходив.

“До 01.12.2023 були тестові дані. Вам потрібно зареєструватися вже в діючій системі, яка працює з 00:00 год. 01.12.2022”, — пояснила під дописом менеджерка автоматизованої системи реєстрації гуманітарної допомоги Людмила Хлань.

Через вісім годин Кравець повідомив, що потрапити в Україну вдалося. Допомогли працівники митниці, зокрема керівництво, зазначив він.

Валентина Варава, голова правління організації “Ініціатива Е+” готується ввозити автівки сьогодні ввечері. За її словами, з реєстрацією в системі майже не мали проблем, а от спроби зареєструвати авто для ЗСУ безуспішні, бо цифри номера система дозволяє ввести, а літери — ніяк.

“Хотіла протестувати нову систему. Але як не вийде, думаю пройти паперовою. Якщо вийде, бо в коментах пишуть, що й паперові митники робити не хочуть”, — розповіла пані Валентина LB.ua.

Фото: Валентина Варава

Є й ті, хто пройшов завдяки паперовій декларації, але все було не так просто, як раніше.

“Сьогодні пройшли за паперовою декларацією. Правда, мусили повоювати до ранку”, — написав Роман Яручик, керівник Мальтійської служби допомоги.

Що кажуть у Мінсоцполітики

У міністерстві запевняють, що перебувають на зв’язку з волонтерами і допомагають вирішувати проблеми.

“Можуть спостерігатися труднощі з обміном інформацією (з реєстрами митниці. — LB.ua), зважаючи на те, що всі різко почали реєструватися. Через велике навантаження. Тобто почали реєструватись і ті, хто, умовно, сьогодні не буде нічого везти. Але ми кожен кейс відпрацьовуємо в індивідуальному порядку з митницею”, — повідомили LB.ua у пресслужбі.

Щодо проблем із системою, кажуть, такої інформації не отримували. А якщо негаразди й були, то через неправильно введені дані.

На 13:00 у системі зареєструвалися 232 нових отримувачів.

Яку проблему бачать волонтери

Перше — терміни впровадження і комунікація. Відколи встановили перехідний період, роз’яснень, як це працюватиме, не було. По суті, вони з’явилися напередодні. 

“Це не системна робота наперед. А гасіння пожеж, де вони виникають. Як на мене, головна проблема в тому, що більшість волонтерів банально заплуталися, куди бігти. Бо всі нормативно-правові акти приймають в останній момент, ніхто нічого не пояснює. Напевно, це випливало з усіх нормативок на тему, якщо їх прочитати й зрозуміти. Але я важко уявляю, як пересічні волонтери здатні знайти час і можливість сісти в систему законодавства, прочитати це за тиждень і зрозуміти”, — пояснив LB.ua Юрій Кубрушко, координатор Благодійного фонду Leleka Foundation.

Фото: Європейсько-українське енергетичне агентство

Крім того, нормативно-правові акти — це все одно загальний рівень, зауважує він. Натомість є купа практичних аспектів, де треба окремо розбиратися, як до них застосовувати ці постанови.

“Мінсоц і митниця виходять з того, що всі волонтери, якщо вони хочуть цим далі займатись, мають брати бухгалтерів і юристів, сідати й усе вивчати. А я думаю, що це відповідальність держави — комунікувати всі ці зміни й нові алгоритми роботи. І заздалегідь, а не о 21:00 30 листопада”, — додав волонтер.

Зазначимо, 21 листопада Мінсоц проводив онлайнову й офлайнову зустріч з волонтерами, LB.ua слухав її: був шквал запитань, емоцій, пропозицій, навіть домовленостей створити чотири робочі групи — для звичайної гуманітарки, мілітарної, такмеду й автівок. 21 листопада, за дев’ять днів до впровадження системи. За чотири години зустрічі ми, втім, не почули нормального роз’яснення. Зокрема й щодо звітів, які, схоже, теж доведеться подавати саме через систему.

На це волонтери скаржилися ще на етапі тестування. Адже як зазначала Валентина Варава, ця частина функціоналу тоді була недоступною.

Щодо ввезення автівок, то 30 листопада Мінсоц ухвалив наказ із рекомендаціями про перетин кордону. Комусь із волонтерів, до слова, скрин документа допоміг пройти митницю. Але є “але”.

“Той наказ не спільний. Сподіваюся, що текст розробили з митницею. І та буде відповідно діяти. Але наразі це сподівання. А не факт. Тут найважливіший аспект — практика. Якщо митниця буде лояльною, то з часом усе налагодиться. Якщо формально трактуватимуть кожен рядок закону й НПА, то будуть конфлікти, бо різне розуміння процедури. Митниця може казати: “Не написано — значить, не дозволено”. А може навпаки: “Не заборонено — значить, можна”. От прямо сьогодні дуже різні відгуки з кордону: когось пускають, когось ні, залежить від КПП, від зміни, від волонтерів. Чистий хаос”, — розповів Кубрушко й додав, що це не означає, буцім митниця спеціально й системно робить щось погане, просто для них це теж нова процедура.

Окремо зазначимо, що актуальна проблема волонтерів — фізичних осіб. Адже якщо в системі можуть реєструватися лише юридичні особи, а в паперовій декларації треба вказувати зареєстрований номер, то як вони тепер завозитимуть гуманітарку — велике питання. 

Катерина АМЕЛІНА, кореспондентка LB.ua

Додати коментар

Користувач:
email:

From London to Berlin,
Traders follow every move,
Market never sleeps.

- Fin.Org.UA

Новини

21:29 - Матвій Бідний обговорив з представниками Ради Європи підтримку української молоді
21:00 - Новини 27 лютого: Пашинський вийшов під заставу, Польща погрожує розширити ембарго на українські товари
20:39 - Одного з організаторів розкрадання 11 мільйонів УЗ взяли під варту
20:27 - OpenAI вважає, що NYT "зламав" ChatGPT, щоб отримати результати для судового позову
20:13 - Заява Комітету з питань розвідки при Президентові України
20:07 - У перших закупівлях продуктів для армії не взяв участь жодний ритейлер: причина
19:48 - 6 акціонерних товариств перераховують до бюджету 50% дивідендів у лютому - рішення Уряду як акціонера та органу управління
19:48 - "Сінево" та ДБР досягли згоди: арешт центрального офісу знімуть через суд
19:38 - Два танкери після санкцій США припинили оборудку з перевезенням російської нафти - Bloomberg
19:36 - Лікарі України та Франції прооперують українських пацієнтів з мінно-вибуховими травмами
19:28 - Мінфін залучив понад 11 мільярдів від розміщення ОВДП
19:10 - Поєднання програм кешбеку від держави та "єВідновлення" може принести економіці $60 млрд - депутат
19:04 - МОЗ: Розширено перелік послуг із надання психосоціальної допомоги населенню
18:50 - Польща погрожує розширити ембарго на українські товари
18:25 - Фінський енергогігант вимагає від московія декілька мільярдів євро компенсації за захоплені активи
18:19 - Дмитро Кулеба закликав Раду ООН з прав людини докласти всіх зусиль задля притягнення росії до відповідальності за її злочини проти України та українського народу
17:58 - Україна виконала умови для попередження блокування кордону польськими перевізниками
17:50 - Конкурент Instagram отримав 30 мільйонів доларів інвестицій - Bloomberg
17:45 - Підсумки торгів цінними паперами на Українській біржі за 27.02.2024
17:30 - Капіталізація крипторинку сягнула 2 трильйони доларів вперше за два роки
17:21 - Команда Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури посилює співпрацю з об’єднанням міжнародних парламентарів United for Ukraine (U4U)
17:16 - Уряд зробив крок до майбутнього впровадження Європейського цифрового гаманця
17:15 - У Житомирі систему опалення перевели працювати в режим економії
17:05 - Від початку програми "єОселя" українці отримали іпотечних кредитів на майже 12 мільярдів
17:00 - Заказы товаров длительного пользования в США провалились
16:51 - В Україні створюють інформаційну систему щодо військовополонених
16:35 - Мінінфраструктури посилює співпрацю з об’єднанням міжнародних парламентарів United for Ukraine
16:01 - МОЗ: Затверджено Порядок використання коштів для пілотного проекту безоплатного зубопротезування ветеранів
15:56 - «Горизонт Європа»: Уряд затвердив Положення про національні контактні пункти та Координаційний центр
15:38 - єОселя: Українці взяли кредити на придбання 7600 квартир та 6 приватних будинків


Більше новин

ВалютаКурс
Австралійський долар25.1837
Канадський долар28.485
Юань Женьміньбі5.3383
Чеська крона1.6461
Данська крона5.5959
Гонконгівський долар4.9109
Форинт0.107
Індійська рупія0.4635
Рупія0.0024557
Новий ізраїльський шекель10.5947
Єна0.25579
Теньге0.085383
Вона0.028862
Мексиканське песо2.2529
Молдовський лей2.1587
Новозеландський долар23.7101
Норвезька крона3.6503
московський рубль0.41705
Сінгапурський долар28.6049
Ренд2.0108
Шведська крона3.7327
Швейцарський франк43.7094
Єгипетський фунт1.2434
Фунт стерлінгів48.7228
Долар США38.4249
Білоруський рубль13.9666
Азербайджанський манат22.6162
Румунський лей8.3987
Турецька ліра1.2337
СПЗ (спеціальні права запозичення)51.0579
Болгарський лев21.3294
Євро41.7179
Злотий9.6735
Алжирський динар0.2791
Така0.34148
Вірменський драм0.093046
Домініканське песо0.64211
Іранський ріал0.00089435
Іракський динар0.028674
Сом0.42054
Ліванський фунт0.002504
Лівійський динар7.78
Малайзійський ринггіт7.9367
Марокканський дирхам3.7502
Пакистанська рупія0.13439
Саудівський ріял10.0165
Донг0.0015379
Бат1.05885
Дирхам ОАЕ10.2267
Туніський динар12.0513
Узбецький сум0.0030243
Новий тайванський долар1.20032
Туркменський новий манат10.7322
Сербський динар0.34735
Сомоні3.4278
Ларі14.0238
Бразильський реал7.5861
Золото78322.63
Срібло871.62
Платина34343.41
Паладій37165.72

Курси валют, встановлені НБУ на 28.02.2024

ТікерOpenMaxMinCloseVolume
2262861017.321017.321017.321017.32102749.32
227763973.96973.96973.96973.961168752.00
CEEN3.93.93.93.91950.00
FSTF021046.791046.791046.791046.79188422.20
USGK78435743574357435721785000.00
XS148714500145001450014500362500.00

Дані за 27.02.2024