Кіссінджер, який не зрозумів Путіна

30.11.2023 18:30 | Укррудпром

lb.ua, 30 листопада 2023. Опубликовано 17:25 30 ноября 2023 года Показово, що Кіссінджер помер, коли його міжнародний порядок зазнає тектонічних змін, коли росія та Китай уже разом кидають виклик США, а деякі монархії Близького Сходу, після нападу ХАМАС на Ізраїль, починають грати проти американців.

 У віці ста років помер американський дипломат Генрі Кіссінджер — один з архітекторів чинного глобального порядку. Він усе життя займався диктаторами і хвалився, що добре розуміє їх. Однак одного, найлютішого диктатора 21 сторіччя Володимира Путіна, він так і не зрозумів.

Понад 55 років світ жив за тими правилами, які створив, зокрема, Кіссінджер. Саме він за президента США Ніксона, у якого був спочатку радником з нацбезпеки, а тоді держсекретарем, сформував трикутник Вашингтон — Москва — Пекін. Він же домігся переорієнтації авторитарних, однак багатих на нафту країн Близького Сходу на Сполучені Штати. Показово, що Кіссінджер помер, коли його міжнародний порядок зазнає тектонічних змін, коли росія та Китай уже разом кидають виклик США, а деякі монархії Близького Сходу, після нападу ХАМАС на Ізраїль, починають грати проти американців. Саме за Кіссінджера з’явилося таке явище, як “човникова дипломатія”. Тодішні оглядачі так назвали манеру, з якою у 1994 році він вів перемовини з лідерами Близького Сходу під час та після завершення арабо-ізраїльської війни Судного дня. Одначе Кіссінджер те ж саме робив і раніше — коли вибудовував зв’язки з Китаєм чи домовлявся про розрядку з керівництвом Радянського Союзу. Погоджував зустріч з відповідними представниками тої чи іншої країни на території третьої сторони і там вже вів дискусії, які майже не були обтяжені дипломатичними, юридичними чи політичними рамками. У разі успіху планувалися вже перемовини між лідерами держав, репутація яких не страждала від таємних дій Кіссінджера. Усі були у виграші: американські президенти, які потім ладнали з потрібними державами, диктатури, які отримували зиск від досягнутих угод, та й сам Кіссінджер, який бонусом мав найважливіше — контакти та інформацію про те, як реально працює світ.

 

Фото: Хinhua

Китайські спортсмени з настільного тенісу спілкуються з американськими колегами під час дружнього візиту команди КНР до США після відвідин збірної США до Китаю, Мемфіс, квітень 1972 р.

Багато хто, певно, пам’ятає кадри з фільму “Форрест Гамп”, коли головний герой бере участь у турнірі з пінг-понгу. Цей епізод має конкретну історичну паралель — організацію змагання з настільного тенісу між американськими та китайськими командами. Це відбулося за сприяння Кіссінджера, і завдяки цьому Китай отримав можливість експортувати свої товари, а американці вивели Пекін з ізоляції і дозволили обіг в країні долара. Мао Цзедун, який боявся того, що Радянський Союз нападе на його державу, в подальшому, у лютому 1972 року, зустрівся з Ніксоном та Кіссінджером у Пекіні. Відносини між країнами, що були заморожені 22 роки через захоплення влади комуністами, розморозилися. А Китай тоді отримав запевняння, що американці не підтримуватимуть прагнення жителів Тайваню оголосити незалежність.

Вже у травні 1972-го Кіссінджер разом з Ніксоном приїхав до Москви, де їх зустрів генсек Брежнєв зі своєю делегацією, один із учасників якої ледь не посадив президента США на несправний літак — в останню мить главу Білого дому попередив російський льотчик.

У Москві відбулася важлива розрядка. Сторони домовилися про скорочення ядерних боєголовок, визначили кількість ПРО (окрема домовленість) та різного типу ракет, які можна тримати на території Європи (ОСВ-1). Водночас Ніксон та Брежнєв підписали важливий документ “Основи взаємовідносин між СРСР та США”, який заклав фундамент для багатьох речей. Зокрема, для створення нині критикованої ОБСЄ та підписання в подальшому (вже у 1975 році) Гельсінського акту, який з часом зміг сколихнути дисидентські та антикомуністичні рухи в самій Москві. Цікаво, що цей всеосяжний договір між Ніксоном та Брежнєвим з американської сторони формулював виключно Кіссінджер, який з приводу цього вів перемовини з послом СРСР у Вашингтоні Добриніним.

Фото: nixonfoundation.org

Леонід Брежнєв та Річард Ніксон, 1973 рік.

Всі знають термін “нафтодолари”, та мало хто пам’ятає, що саме Генрі Кіссінджер був творцем цього явища. У 1971 році Ніксон відв’язав долар від золотого стандарту. На той момент американська валюта вже стала резервною для багатьох країн світу, проте розрахунки за продаж чи купівлю енергоресурсів, зокрема нафти, інколи проводилися в національних валютах інших держав.

Війна Судного дня 1973 року (боротьба Ізраїлю проти коаліції арабських країн) призвела до глобальної економічної кризи. Держави Близького Сходу, зокрема Затоки, відмовилися постачати нафту до Ізраїлю та США. Ціни підскочили вгору у чотири рази. Після завершення конфлікту Кіссінджер почав перемовини з лідерами регіону — автократами. Вони завершилися домовленістю, яка змінила міжнародну економіку: долар прив’язали до вже “чорного золота” — нафти. З того моменту країни Затоки, особливо Саудівська Аравія, продавали нафту за американські долари, переводили їх у національні валюти, а потім вкладали ці ж гроші у видобуток енергоносіїв. Це давало величезний ріст — як американський економіці, так і економікам країн Близького Сходу. Певний зиск отримувала від цього і Москва.

***

В Україні, та й загалом у державах пострадянського простору, не дуже розуміють, що Кіссінджер вкладав у своє визначення Realpolitik, концепція якої була сформована ще Отто фон Бісмарком. Зазвичай говорять про те, що Кіссінджер дотримувався тої самої думки, що і перший рейхсканцлер Німецької імперії, — що зовнішня політика держави має бути прагматичною та реалістичною, базуватися на силі та прагненні вплинути на рішення інших країн.

Втім, якщо досліджувати не лише його знану книгу “Дипломатія”, а й інші роботи, і не читати їх російською мовою, то можна зрозуміти, що Кіссінджер був більш близьким до політичної філософії кардинала Рішельє. Американський дипломат вважав, що часом дії, вчинені з добрими намірами, можуть призвести до трагічних та негативних для держав наслідків. Міністр Королівства Франція, Арман-Жан дю Плессі де Рішельє, хотів встановлення стабільності за рахунок балансу сил, навіть якщо б для цього потрібно було вести 30 років війну проти своїх противників. Того ж самого хотів і Генрі Кіссінджер, який був прихильником цієї концепції до останніх днів свого життя.

Фото: Вікі/Wong Maye-E

Саме тому цей справді великий американський дипломат виступав проти визнання самостійності країн Балтії під час розпаду Радянського Союзу. І саме тому він не хотів, аби Україна була частиною НАТО. Навіть в останній рік свого життя, коли він вже консультував керівництво нашої держави і змінив свою позицію щодо членства України в Альянсі, Кіссінджер не хотів, щоби росія вийшла з Криму.

Цю концепцію він назвав моделлю “спільного невдоволення”, коли б Україна не могла звільнити усю свою територію, однак була би частиною НАТО, а росія залишилася би з Кримом і не прагнула би реваншу. Причому Кіссінджер не просто так хотів, щоби наша держава стала членом Альянсу. Він вважав, що це дозволить НАТО (читай — США та умовно Німеччині) контролювати Київ, щоби той не захотів у подальшому силою забрати назад Кримський півострів. За цього варіанту, як він стверджував, Путін буде скинутий, і до влади на росії прийде новий керівник.

Кіссінджер дуже боявся краху росії. Відверто кажучи, він не був самотнім у цих переживаннях — багато американських аналітичних структур нині про це думають: що може статися, якщо рф зазнає краху. Ці ж люди вели ті ж самі дискусії і перед крахом СРСР. Американський дипломат розумів, що росія іде у бік фашизму і боявся цієї тенденції. Проте ключове, чого насправді Кіссінджер не розумів, це те, з ким він має справу — Володимира Путіна.

***

Генрі Кіссінджер, звісно, займався багатьма дипломатичними питаннями і за часів Ніксона, і за президентства Форда. Та його профілем завжди були диктатори. Він міг легко знайти з ними спільну мову. Приїхати до Брежнєва і на полюванні нарізати до розлитої генсеком горілки ковбаску. Жартувати на перемовинах із комуністом Мао і казати, що сам він, американський дипломат, сидить по ліву руку від правого президента США. Кіссінджер розбирався в усіх автократах, однак він проколовся з Путіним. Колишній держсекретар назвав російського президента персонажем з романів Достоєвського, який сумнівається в російському народі. Одначе, і це була ключова помилка Кіссінджера, він не розумів, що Путін не сумнівається у системі КДБ.

Фото: Oliver Atkins/ U.S. National Archives and Records Administration

Генрі Кіссінджер, Мао Цзедун (праворуч) та Чжоу Еньлай під час переговорів про зближення з Китаєм, Пекін початок 70-х.

Це б йому міг допомогти осягнути колишній друг — глава Служби зовнішньої розвідки рф, а до того перший заступник керівника КДБ СРСР, генерал Євген Примаков. З ним Кіссінджер познайомився за часів холодної війни десь між близькосхідним фронтом та різними майданчиками з переговорів між США та Радянським Союзом. До смерті і після смерті Примакова американський дипломат майже щорічно навідувався до росії і виступав на “читаннях”, що були присвячені колишньому главі розвідки рф. А потім сам визнавав, що сумує за своїм старим другом, коли той вже пішов з життя.

Примаков, який за Єльцина очолював уряд рф і ледь не став “спадкоємцем”, президентом росії, дуже гарно знав, як працює КДБ, з якого сам вийшов. І саме він створив нинішню систему російського МЗС, а ще розвідку сучасної росії. Примаков прагнув влади, хотів усунути від потоків “родину” — найближче оточення Єльцина, його олігархів, вів боротьбу з ними та комуністами, мав для цього заможних союзників, як от колишнього мера Москви Юрія Лужкова, одначе він все ж мріяв про повернення часів СРСР.

А Путін хотів зовсім іншого: приносити гроші КДБ спочатку у Ленінграді (Санкт-Петербурзі), продаючи усе, що тільки можна — від підводних човнів до рідкоземельних металів та “білетів” у казино, — а потім у Москві. Кіссінджер не зрозумів, що Путіна завжди хвилював кеш і надійна робота системи державної безпеки — КДБ. Це не була та людина, яка мислила великими категоріями, до яких звик Кіссінджер. Не зрозумів американський дипломат, що на росії не існувало демократії, що усім парадом керували органи з нацбезпеки, які ставили колись як на Примакова, так і на Путіна. Що КДБ на росії переміг.

Фото: EPA/UPG

Президенти США та рф Барак Обама та Дмитро Медведєв під час зустрічі.

Тому Кіссінджер і організовував усі ці зустрічі дружби між США та росією, він разом — о диво! — з тим самим Примаковим організовував перемовини Медведєва та Обами вже після війни росії проти Грузії. Це саме американський дипломат агітував за перезавантаження відносин між Вашингтоном і Москвою. Він же був посередником під час дискусій в Овальному кабінеті, коли вже президент Трамп приймав у себе глав МЗС росії та України — Лаврова та Клімкіна.

Ми вже не дізнаємося про те, чи Кіссінджер помилявся, чи грав у власну гру, одначе він все ж зробив дві важливі речі перед самою смертю. По-перше, допоміг в організації зустрічі президента Зеленського з американськими топбанкірами та директорами потужних корпорацій США. Там вже дипломат дав своє бачення того, як треба вести нині комунікацію з Заходом щодо росії. Він же допоміг главі Білого дому Джо Байдену домогтися приїзду генсека КНР Сі Цзіньпіна до Сан-Франциско. Саме Генрі Кіссінджер вів окремі перемовини у Китаї з лідером Китаю і переконував його відійти від ідеї гарячого протистояння.

Модель Кіссінджера, яка існувала 55 років, зазнала фіаско. Путін заявив, що український та білоруський народ — це частина так званої російської цивілізації, а “руський мір” має охоплювати усі території, які колись належали російській імперії та СРСР. Це, звісно, символізує одне — небажання Москви іти на будь-які перемовини і те, що її цілі не змінилися, що вона так і хоче знищення України як держави.

Фото: EPA/UPG

Президент США Джо Байден вітає генсека КНР Сі Цзіньпіна під час зустрічі у Сан-Франциско.

Після перемовин у Сан-Франциско китайські військові кораблі витурили за межі Південно-Китайського моря, яке чомусь вважається виключно власністю КНР, американський есмінець Hopper, продемонструвавши США, що сценарій відкритого протистояння нікуди не зник.

Великий дипломат Генрі Кіссінджер відійшов, а з ним остаточно щезла та глобальна система, яку довгий час конструював він та його послідовники. 

Олександр ДЕМЧЕНКО, редактор відділу “Світ”

Додати коментар

Користувач:
email:

Bull and bear we see,
Money flows so effortlessly,
Fortunes rise and flee.

- Fin.Org.UA

Новини

20:14 - Уряд затвердив план заходів з відзначення 210-річчя від дня народження Тараса Шевченка
20:09 - Уряд прийняв постанову щодо оформлення тимчасового посвідчення громадянина України на територіях, де ведуться бойові дії або тимчасово окупованих рф
18:54 - Денис Шмигаль: Україна пропонує Польщі «План взаємопорозуміння»
18:53 - НБУ ввів в обіг нову пам'ятну банкноту "Єдність рятує світ"
18:35 - Команди інженерів SoftServe перемогли у хакатоні NATO
18:30 - НАЗК запустило базу іноземного обладнання, яке московія використовує для виробництва зброї
18:00 - Застосунок Google Pay припинить роботу в США 
17:55 - Автогаз на АЗС подорожчав за тиждень майже на гривню
17:50 - Шурма про адмінпротокол НАЗК: "Юридично нікчемний документ"
17:50 - Колонка Сергія Марченка для Financial News: виклики перед фінансовою системою України за два роки повномасштабної війни, 23.02.2024
17:45 - Підсумки торгів цінними паперами на Українській біржі за 23.02.2024
17:37 - Для забезпечення ядерної та радіаційної безпеки: Україна поглиблює співпрацю з Агентством з ядерної енергії (NEA)
17:35 - Ціни на газ в ЄС впали до рівня, який передував енергокризі
17:33 - Олександр Кубраков: За дорученням Президента працюємо на кордоні з Польщею, щоб підтримати сталість експорту, запустити альтернативні маршрути
17:30 - Уряд виділив 17 мільярдів на утримання доріг
17:25 - Для забезпечення ядерної та радіаційної безпеки: Україна поглиблює співпрацю з Агентством з ядерної енергії (NEA)
17:23 - Українські аграрії експортують 93% своєї продукції через порти Великої Одеси та Дунаю
17:20 - Португалія продовжила тимчасовий захист для українців до кінця року
17:11 - Уряд затвердив розподіл 6,2 млрд грн додаткової дотації для місцевих бюджетів
17:07 - Уряд погодив зміни до порядку виплат дітям-сиротам та дітям, позбавленим батьківського піклування, які є випускниками шкіл
17:03 - Денис Шмигаль зустрівся з Прем’єр-міністром Данії Метте Фредеріксен
16:50 - Ринок божеволіє за штучним інтелектом: Nvidia стає новим лідером
16:49 - 7 березня 2024 року відбудеться публічний звіт Голови Держаудитслужби
16:48 - Уряд розширює мережу Коордцентрів підтримки цивільного населення
16:31 - Міндовкілля розпочало роботу над створенням Методики розрахунку викидів парникових газів від воєнних дій
16:25 - Рада пдтримала законопроєкт про єдину роумінгову зону з ЄС
16:17 - 93% продукції українських аграріїв експортується через порти Великої Одеси та Дунаю
16:10 - Попри санкції московія заробила мільярд євро від купівлі палива Євросоюзом
16:04 - Україна почала торгівлю електроенергією ще з однією країною ЄС
16:03 - Пам’ятна банкнота "Єдність рятує світ" – присвята єднанню демократичного світу перед обличчям російської агресії


Більше новин

ВалютаКурс
Австралійський долар25.2303
Канадський долар28.4811
Юань Женьміньбі5.329
Чеська крона1.6399
Данська крона5.5759
Гонконгівський долар4.9022
Форинт0.107047
Індійська рупія0.46234
Рупія0.0024593
Новий ізраїльський шекель10.5774
Єна0.25498
Теньге0.085039
Вона0.028815
Мексиканське песо2.245
Молдовський лей2.1411
Новозеландський долар23.8094
Норвезька крона3.6491
московський рубль0.40626
Сінгапурський долар28.5511
Ренд1.9916
Шведська крона3.7269
Швейцарський франк43.667
Єгипетський фунт1.2413
Фунт стерлінгів48.7079
Долар США38.3527
Білоруський рубль13.9404
Азербайджанський манат22.5737
Румунський лей8.3553
Турецька ліра1.2335
СПЗ (спеціальні права запозичення)50.9358
Болгарський лев21.2504
Євро41.5628
Злотий9.639
Алжирський динар0.2791
Така0.34148
Вірменський драм0.093046
Домініканське песо0.64211
Іранський ріал0.00089435
Іракський динар0.028674
Сом0.42054
Ліванський фунт0.002504
Лівійський динар7.78
Малайзійський ринггіт7.9367
Марокканський дирхам3.7502
Пакистанська рупія0.13439
Саудівський ріял10.0165
Донг0.0015379
Бат1.05885
Дирхам ОАЕ10.2267
Туніський динар12.0513
Узбецький сум0.0030243
Новий тайванський долар1.20032
Туркменський новий манат10.7322
Сербський динар0.34735
Сомоні3.4278
Ларі14.0238
Бразильський реал7.5861
Золото77783.11
Срібло873.73
Платина34416.18
Паладій37041.04

Курси валют, встановлені НБУ на 26.02.2024

ТікерOpenMaxMinCloseVolume
2041501068.381068.381068.381068.385341.90
2192081000.461000.461000.461000.46994457.24
2262861015.661015.661015.661015.66111722.60
227763972.37972.37972.37972.37376307.19
229025957.45957.45957.45957.45239362.50
FSTF021043.731043.731043.731043.731043.73

Дані за 23.02.2024