Чи втратить Україна підтримку Європи і що буде наступного року

28.11.2023 16:05 | Укррудпром

zn.ua, 27 листопада 2023. Опубликовано 09:05 28 ноября 2023 года Прихід у країнах Європи політичних сил, які виступають проти військової підтримки Києва та мають сентименти щодо порозуміння й дружби з Москвою, вже не виглядає як щось фантастичне.

Перемога на парламентських виборах у Нідерландах крайньої правої “Партії свободи” Герта Вілдерса актуалізувала питання збереження непохитної підтримки України в її протистоянні російській агресії на європейських теренах. Прихід у країнах Європи політичних сил, які виступають проти військової підтримки Києва та мають сентименти щодо порозуміння й дружби з Москвою, вже не виглядає як щось фантастичне. Питання в тому, чи здатна кількість скептично налаштованих щодо України політиків перерости в негативну якість.

Наступного року в ЄС відбудуться чергові вибори до Європейського парламенту. Їх результати стануть відображенням політичних настроїв на континенті. Всього обиратимуть 720 депутатів. Найбільше місць у Європейському парламенті матимуть Німеччина та Франція — 96 і 81 відповідно. Італія отримає 76 мандатів, Іспанія — 61, а Польща — 53.

 

У серпні видання Politico оприлюднило опитування щодо виборів до Європарламенту 2024 року. Аналіз суспільних настроїв свідчить: праві та євроскептичні партії збільшать кількість мандатів за рахунок центристських партій. Серйозно зменшиться підтримка “Зелених”. Правоцентристська Європейська народна партія (EPP) залишиться найбільшою в парламенті (165 мандатів). Лівоцентристські Соціалісти і демократи (S&D) втримали б другу позицію (145 мандатів).

Права політична група “Європейські консерватори та реформісти” (ECR) стала б третьою за чисельністю в Європейському парламенті. Разом із центристською Renew їм прогнозують по 89 місць. Ультраправа група “Ідентичність і демократія” (ID) отримала б 77 місць (на 15 більше, ніж на попередніх виборах, — завдяки активності німецької партії “Альтернатива для Німеччини”). “Зелені” зберегли б лише 48 місць, а втратили 24. “Ліві” залишалися б найменшою групою в парламенті із 45 місцями, але отримали б вісім додаткових місць.

Станом на листопад прогноз виборів до Європарламенту від видання Politico зазнав деяких корективів. Лівоцентристи (S&D) втрачають шість мандатів, а Європейська народна партія (EPP) набирає три. Щодо питання підтримки України, то проблеми можуть виникнути з групами “Ідентичність і демократія” (ID) та “Ліві”. Але навряд чи кількість антиукраїнських депутатів буде настільки вагомою, щоб серйозно впливати на порядок денний після виборів 2024 року. Складніші політичні процеси відбуваються всередині держав Європи. Спробуймо розібратися, яка зараз політична ситуація у провідних країнах Євросоюзу, від яких залежить підтримка України: Німеччині, Франції й Італії.

Сьогодні Німеччина вийшла на перше місце серед країн Європи за обсягом допомоги Україні. Парламентські вибори в цій країні відбудуться 2025 року. Останні опитування соціологічного інституту INSA для видання Bild демонструють неухильне падіння рейтингів урядової коаліції у складі СДПН, “Зелених” і “Вільних демократів”. Понад 70% німців незадоволені роботою влади.

На парламентських виборах 2021 року Соціал-демократична партія Німеччини здобула 26,4% голосів, а її основні конкуренти з правоконсервативної партії ХДС — 22,5%. Станом на зараз рейтинг СДПН коливається в межах 14—16%, “Зелені” мають 12%, а “Вільні демократи” — 6%. Консервативна опозиційна партія ХДС/ХСС має близько 30% підтримки. Усі перелічені партії займають проукраїнську позицію та розуміють стратегічну загрозу, яку нині становить росія. Водночас у Німеччині відчутно зросла підтримка політичних сил, які виступають проти допомоги Україні.

Найвідомішою з них є “Альтернатива для Німеччини” (АдН). На виборах 2021 року ця партія, яку вважають правопопулістською, набрала 10,1%. Нині її рейтинг уже сягнув 22%. Партія вийшла на друге місце серед політичних сил Німеччини. “Альтернатива для Німеччини” виступає проти надання Україні військової допомоги та за порозуміння з Москвою. Певним запобіжником приходу до влади АдН є негласна домовленість інших партій не вступати з нею в урядову коаліцію.

Сара Вагенкнехт (праворуч)

Getty Images

Однак проросійські настрої характерні не лише для правих популістів Німеччини. Ще яскравішу промосковську позицію займає скандальна представниця “Лівої партії” Німеччини Сара Вагенкнехт, яка нещодавно заявила про вихід із політичної сили і створення власного політичного проєкту “Союз Сари Вагенкнехт: За здоровий глузд і справедливість”. Вона відома організацією гучних антиукраїнських акцій, виступає за скасування санкцій проти росії та припинення постачання зброї для України. Потенційно її політична партія могла б зараз набрати до 12% голосів на виборах до Бундестагу. Хоча Сара Вагенкнехт позиціонує себе як лівий політик, почасти її погляди перетинаються з “Альтернативою для Німеччини”, зокрема в питанні міграційної політики та біженців. Це потенційно створює певні ризики для політичної системи країни. Якщо рейтинги АдН далі зростатимуть, а проєкт Сари Вагенкнехт зацікавить виборця, то обидві антиукраїнські сили можуть серйозно вплинути на позицію Німеччини. Втім, імовірність, що ці партії зможуть сформувати урядову коаліцію, наразі надто низька.

 

 

Ще в одній потужній країні ЄС — Франції — президентські та парламентські вибори заплановані на 2027 рік. Нинішня французька влада позитивно ставиться до підтримки України й надає нашій державі вагому військову допомогу. Президент Емманюель Макрон, незважаючи на велику кількість внутрішньополітичних викликів, утримує рейтинг підтримки в межах 26—30%.

Основні політики, які мають проросійські сантименти у Франції, як і в Німеччині, представляють переважно крайній лівий і правий фланги. Йдеться про “Національне об’єднання” (колишній “Національний фронт” Марін Ле Пен) і окремих учасників блоку лівих політичних сил, що має назву “Нова народна екологічна та соціальна спілка”. Проросійська позиція Марін Ле Пен відома давно. Політикиня виступає за переговори з рф і вважає, що перемога України стане початком Третьої світової.

Жан-Люк Меланшон

EPA-EFE/YOAN VALAT

Французькі ліві розділилися в питанні ставлення до агресії росії. Наприклад, лідер ультралівої “Нескореної Франції” Жан-Люк Меланшон раніше виступав проти антиросійських санкцій і підтримував анексію Криму. А нині вважає, що вторгнення росії спровоковане НАТО. Схожа позиція у інших членів блоку лівих сил — комуністів. А ось французькі соціалісти та “зелені” не були помічені в сентиментах щодо Кремля.

Впродовж 2023 року підтримка французьких політиків динамічно змінювалася. У певні періоди Марін Ле Пен виходила на перше місце в національному рейтингу. Нині рівень її підтримки трохи знизився, але близький до Емманюеля Макрона. Підтримка Жан-Люка Меланшона становить близько 15%. Щодо політичних сил, то партія Марін Ле Пен, пропрезидентська коаліція “Громадяни разом!” та ліва коаліція “Нова народна екологічна та соціальна спілка” мають рейтинги в межах 20—25%. Ще близько 10% французів підтримують правоцентристський “Союз правих і центру”. Та, на відміну від Німеччини, ідейна непримиренність між крайніми правими та лівими у Франції виражена дуже чітко. Тому коаліція між партіями, які скептично ставляться до підтримки України, тут неможлива.

Наразі політична ситуація в Італії, ще одному члені не лише ЄС, а й “великої сімки”, відомому частими змінами урядів, виглядає стабільною. Наступні вибори там мають відбутися 2027 року. Партія голови Ради міністрів Джорджі Мелоні “Брати Італії” впевнено лідирує в національних опитуваннях, наближаючись до 30%. Їй вдалося покращити свої позиції на кілька відсотків порівняно з останніми виборами. Джорджа Мелоні займає виразну проукраїнську позицію. Її партнери по правій коаліції — “Ліга Півночі” та “Вперед, Італіє!” — не мають щирої симпатії до нашої держави. Але в них істотно менший рейтинг: близько 9 і 7% відповідно. Тому їхні попередні загравання з російськими політиками не здатні зараз змінити зовнішньополітичний курс Італії.

Джорджа Мелоні

Getty Images

Ще одна партія, до якої є серйозні питання щодо саботажу підтримки України, — “Рух п’яти зірок”. Ця політична сила належить до популістських і не входить до складу коаліції. Її рейтинг нині стабільний і коливається в межах 16%. Найбільша опозиційна лівоцентристська “Демократична партія” зберігає довіру близько 20% виборців і лояльно ставиться до підтримки України. Збереження політичної стабільності в Італії — в інтересах нашої держави, адже це гарантує проукраїнську позицію офіційного Риму.

 

 

Крім виборів до Європарламенту, наступного року відбудуться парламентські та президентські вибори в кількох країнах Європи. Особливу увагу варто приділити двом державам — Австрії та Румунії. У цих країнах є реальні шанси на перемогу скептично налаштованих щодо підтримки України сил.

У Австрії Австрійська партія свободи відновила свої електоральні позиції й вийшла на перше місце в рейтингу. На майбутніх виборах вона має реальні шанси здобути перемогу. Втім, самостійно сформувати уряд, як і у випадку з голландською Партією свободи, в неї навряд чи вийде. Ця партія виступає за нейтралітет Австрії і не підтримує санкцій проти Москви. Однак заради справедливості варто нагадати, що нейтралітет — базовий підхід усього політичного істеблішменту цієї країни. Саме тому Австрія обмежується наданням Україні суто гуманітарної допомоги.

У Румунії стрімко набирає популярність правопопулістська партія “Альянс за союз румунів” (AUR). На виборах 2019 року ця політична сила здобула лише 9% підтримки. Однак тепер її рейтинг зріс до 20%, що дало змогу вийти на друге місце. Крім того, очільник “Альянсу за союз румунів” Джордж Сіміон посідає третє місце й має близько 18% підтримки серед імовірних кандидатів у президенти.

Румунські ультраправі порівнюють себе з керівними партіями в Угорщині та Італії й великими опозиційними партіями в Іспанії та Франції і позитивно висловлюються на адресу прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана. Перемога “Альянсу за союз румунів” на майбутніх виборах у Румунії не гарантована. Але популярність цієї партії, безумовно, є тривожним дзвіночком.

Наступного року на Україну чекає багато випробувань у сфері зовнішньої політики. Щоб адекватно реагувати на них, потрібно бачити об’єктивну картину й не робити хибних узагальнень. Наприклад, що всі крайні праві чи ліві політичні сили автоматично є противниками допомоги Україні. Навпаки, чимало виразно правих політичних сил займають антиросійську позицію (“Справжні фіни” у Фінляндії, “Шведські демократи” у Швеції). Також потрібно розуміти, що перемога політиків, скептично налаштованих щодо підтримки України, ще не означає автоматичної зміни політичного курсу. Сумнівно, що в Європі наступного року з’явиться новий Орбан, який так відверто і щиро підіграватиме росії. Тому українській дипломатії потрібно активніше працювати з різним політичним середовищем, доносити свою позицію, переконувати, а не відсторонено спостерігати за зміною політичного ландшафту. 

Петро ГЕРАСИМЕНКО, журналіст, аналітик, піар-технолог

Додати коментар

Користувач:
email:

Companies compete
Stock prices reflect their success
Investors profit

- Fin.Org.UA

Новини

10:01 - ВІДДІЛ КОМУНІКАЦІЙ З ГРОМАДСЬКІСТЮ УПРАВЛІННЯ ІНФОРМАЦІЙНОЇ ВЗАЄМОДІЇ ГУ ДПС У ДНІПРОПЕТРОВСЬКІЙ ОБЛАСТІ (ТЕРИТОРІЯ ОБСЛУГОВУВАННЯ - СОБОРНИЙ ТА ШЕВЧЕНКІВСЬКИЙ РАЙОНИ М. ДНІПРА) ІНФОРМУЄ!
09:34 - Підтримка європейських партнерів сприяє належній побудові системи державного внутрішнього фінансового контролю, - Денис Улютін
09:30 - Працівники, крім основного трудового договору, мають право додатково укладати трудові договори (угоди) за сумісництвом
09:29 - В які строки підзвітна особа подає Звіт про використання коштів/електронних грошей, виданих на відрядження або під звіт?
09:28 - Про деякі особливості сплати єдиного податку ФОПами – платниками єдиного податку першої або другої груп
09:25 - Про складання звітності з податку на прибуток підприємств за певних умов
09:24 - До уваги господарських товариств, у статутному капіталі яких є корпоративні права держави!
09:23 - До уваги юридичних осіб – платників податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки!
09:23 - До уваги юридичних осіб – платників податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки!
09:22 - ФОПи поповнили місцеві бюджети Дніпропетровщини збором за місця для паркування транспортних засобів на 493,7 тис. гривень
09:20 - За використання лісових і рибних ресурсів до місцевих бюджетів Дніпропетровщини надійшло майже 175 тис. грн рентної плати
09:19 - Податковий календар на 29 лютого 2024 року
09:18 - Співпраця податкової Дніпропетровщини з органами місцевого самоврядування регіону – у дії
09:12 - Інформаційний лист № 1/2024: 30+ питань платників податків щодо звітності в режимі Дія Сіті
09:10 - Головне управління ДПС у Дніпропетровській області повідомляє.
09:10 - Незабаром в Україні має з'явитися Закон про ветеранське підприємництво, – Олександр Порхун
09:05 - ЄБРР зацікавлений у тому, щоб саме приватний сектор став основою відновлення України, - Юлія Свириденко
09:00 - Оперативна інформація щодо ворожих обстрілів по Україні
08:30 - EUR/USD. Технический анализ на 29 февраля...
07:35 - Фінансовий астрологічний прогноз на 29.02.2024
23:00 - Новини від Міністерства енергетики України
21:42 - Коментар МЗС щодо ситуації у придністровському регіоні Молдови
21:00 - Новини 28 лютого: Україна потребує $3 млрд від партнерів щомісяця, чи дійсно обговорюється закриття кордону з Польщею
20:43 - У Києві відновили близько 20 житлових будинків, що постраждали від російських обстрілів 
20:22 - ЄС остаточно схвалив чотирирічний план з 50 мільярдами євро для України
20:18 - Олександр Кубраков: Ніхто з української сторони не веде переговори про закриття кордонів з Польщею
20:04 - Українська сторона не веде переговори про закриття кордонів з Польщею – Кубраков 
20:02 - Асоціації та ветерани проведуть Конгрес Ветеранських і бізнес-спільнот
20:00 - Мінфін: Рада ЄС затвердила інструмент Ukraine Facility обсягом 50 млрд євро на 2024-2027 роки
19:45 - "єВідновлення": у яких областях українці найчастіше використовують житлові сертифікати 


Більше новин

ВалютаКурс
Австралійський долар24.8044
Канадський долар28.0877
Юань Женьміньбі5.3073
Чеська крона1.629
Данська крона5.54
Гонконгівський долар4.8815
Форинт0.10529
Індійська рупія0.46069
Рупія0.0024355
Новий ізраїльський шекель10.5974
Єна0.25352
Теньге0.084861
Вона0.02863
Мексиканське песо2.2343
Молдовський лей2.1472
Новозеландський долар23.278
Норвезька крона3.6005
московський рубль0.41607
Сінгапурський долар28.3714
Ренд1.9855
Шведська крона3.691
Швейцарський франк43.3784
Єгипетський фунт1.2379
Фунт стерлінгів48.2621
Долар США38.2077
Білоруський рубль13.8876
Азербайджанський манат22.4883
Румунський лей8.3116
Турецька ліра1.225
СПЗ (спеціальні права запозичення)50.6729
Болгарський лев21.1151
Євро41.2968
Злотий9.6105
Алжирський динар0.2791
Така0.34148
Вірменський драм0.093046
Домініканське песо0.64211
Іранський ріал0.00089435
Іракський динар0.028674
Сом0.42054
Ліванський фунт0.002504
Лівійський динар7.78
Малайзійський ринггіт7.9367
Марокканський дирхам3.7502
Пакистанська рупія0.13439
Саудівський ріял10.0165
Донг0.0015379
Бат1.05885
Дирхам ОАЕ10.2267
Туніський динар12.0513
Узбецький сум0.0030243
Новий тайванський долар1.20032
Туркменський новий манат10.7322
Сербський динар0.34735
Сомоні3.4278
Ларі14.0238
Бразильський реал7.5861
Золото77552.46
Срібло853.57
Платина33694.61
Паладій35194.26

Курси валют, встановлені НБУ на 29.02.2024

ТікерOpenMaxMinCloseVolume
207518818.3818.3818.3818.3168569.80
2221521014.761014.761014.761014.76607841.24
2262861017.741017.741017.741017.74203548.00
227763974.35974.35974.35974.35311792.00
AZRF011006.141006.141006.141006.1413079.82
XS121412900129001290012900451500.00

Дані за 28.02.2024