Фіцо не зробить, лиш погрожує? Як вибори у Словаччині можуть позначитися на Україні

04.10 09:15 | Укррудпром

dsnews.ua, 3 жовтня 2023. Опубликовано 08:40 04 октября 2023 года Переможець парламентських виборів у Словаччині є противником надання Україні військової допомоги.

Минулий вікенд приніс нам занепокоєння із Заходу через ймовірну появу серед наших союзників “другого Орбана” або ж “третього Трампа”, оскільки перемогу на парламентських виборах у сусідній Словаччині здобув одіозний популіст Роберт Фіцо, лідер партії “Курс — соціальна демократія” (Smer — socialna demokracia).

Власне SMER-SD вдалося почасти взяти реванш за поразку на виборах 2020 р., і наблизитися до результату 2016 р. — партія отримала 23,3% голосів виборців. Другу позицію має проєвропейська “Прогресивна Словаччина” (Progresívne Slovensko, лідер — віце-спікер Європарламенту Михал Шимечка), яка покращила свій результат на 11% у порівнянні з 2020 р. — 17,03%. “Бронза” у партії колишнього соратника Фіцо — експрем’єра Петера Пеллегріні “Голос — соціальна демократія” (Hlas — sociálna demokracia) — 14,96%.

Також варто зазначити ще чотири партії, що подолали 5% бар’єр, адже вони потенційно можуть мати вплив на хід коаліціади. Отже до парламенту потрапили правоцентристська “Звичайні люди і незалежні особи” (OaNO), “Християнсько-демократичний рух” (KDH), ліберальна “Свобода і солідарність” (SASKA), а також євроскептики зі “Словацької національної партії” (SNS).

В KDH, яка, м’яко кажучи, не сприймає Роберта Фіцо, після зустрічі із президентом Зузанною Чапутової вже дали зрозуміти, що ймовірніше йдуть до опозиції. Втім щодо інших переможців виборів, то питання складу нової коаліції лишається відкритим. Чи це буде кабінет Фіцо, чи інші партії все ж сформують коаліцію без нього. Уважно стежать за процесом перемовин і в Україні через позицію лідера SMER-SD щодо низки політичних питань, що стосуються нас та й Євросоюзу загалом.

Лівоцентристський близнюк Орбана?

До постаті Роберта Фіцо прикуто стільки уваги через його заяви під час передвиборчої кампанії, реципієнтами яких здебільшого є більш консервативно налаштовані виборці з невеличких населених пунктів.

Перше. Як і решта європейських популістів, особливо періоду 2015-2016 рр., він вимагає щось штибу політичної емансипації від ЄС, або ж його словами — “суверенної зовнішньої політики” і “рівноправних відносин” між Євросоюзом і Сполученими Штатами. Експрем’єр наголошує також, що ЄС став маріонеткою США. І, як і угорський прем’єр Віктор Орбан, поширює теорію змови за участі американського мільярдера Джорджа Сороса.

Друге. Фіцо, знов-таки як і Орбан, не підтримує надання Україні військової допомоги, оскільки вона, і тут ми бачимо тотожність тезам Кремля, — лише провокує подальшу ескалацію.

Третє. Фіцо не вірить в деокупацію захоплених росією українських територій.

Четверте. Він також поширює фейки про “українських нацистів та фашистів”, які, буцімто, почали вбивати “росіян на Донбасі та в Луганську” у 2014 р.

До кролячої нори

Погодьтеся, зрозуміло, чому перемога Фіцо на виборах у Словаччині викликає стривоженість як в українців, так і в інших країнах-членах Євросоюзу.

Та чи дійсно на нашому західному кордоні, трохи північніше Угорщини, зміняться настрої щодо підтримки українців у протидії російській агресії?

Спершу варто завважити наступну політичну тенденцію, поширену не тільки в Європі, але й в інших регіонах планети.

Кожна масштабна криза, тим більше екзистенційна, створює у посереднього виборця запит на прості рішення. Такі рішення задля перемоги на виборах і влади охоче і оптом пропонують різноманітні популісти. І перші, і другі укладають між собою, так би мовити, суспільно-політичну угоду. Вона є абсолютно поверхневою і не передбачає чіткого плану вирішення кризи завдяки тим чи іншим заходам; проте надає популістам тимчасовий мандат довіри. 

У 2015-2016 рр. Європейський Союз зіштовхнувся з міграційною кризою, яка виникла завдяки кому? Правильно — завдяки росії, яка вторглася до Сирії і почала нищити міста і вбивати людей. Дії режиму Путіна на Близькому Сході спровокували катастрофу, яка зачепила інші куточки світу, зокрема й Європу у вигляді прибуття до країн ЄС сотень тисяч біженців.

На дворі 2022-2023 рр. росія створює ще одну кризу вже безпосередньо в Європі — розпочинає повномасштабне вторгнення до України, що має ще більш серйозні наслідки та вплив на Євросоюз, адже йдеться не тільки про біженців, але й про мобілізацію ЄС задля того, щоб допомогти Україні встояти і захиститися від російської навали.

Звісно кампанія з підтримки українців має певні наслідки для пересічного громадянина країн ЄС. Деякі з них — ті, хто не воліють заглиблюватися у проблему — звісно ж починають шукати простих відповідей, які йому радо пропонують популістські політичні сили.

У Німеччині це, наприклад, ультраправі з “Альтернативи для Німеччини” і ультраліві Die Linke. Обидві мають тривалу історію теплих взаємовідносин із росією. В Угорщині — вище згаданий Віктор Орбан, який роками успішно грає роль загальноєвропейського провокатора і бунтівника, і який зараз теж ретранслює кремлівські наративи.

Водночас не можна впевнено стверджувати, що й Орбан, й Фіцо — є відверто проросійськими політиками. Вони не більше проросійські за Дональда Трампа, бо для них війна рф для України, як би то не було цинічно, є сходинкою до влади або засобом її збереження.

Той же Трамп вже давно осідлав коника ізоляціонізму, врахувавши певний запит з боку частини консервативного електорату з Іржавого поясу. Гарцює на ньому він і зараз, під час передвиборчої кампанії. Водночас тих виборців у США, яким все ж нелегко прийняти факт вбивства невинних країною-агресором, він заспокоює обіцянкою: “Стану президентом, закінчу війну за добу”. Зрозуміло, що це популізм. Ця обіцянка абсолютно нереалістична, втім суспільно-політичну угоду вже укладено: прості відповіді запропоновано, деталі “плану” не мають значення.

Аналогічно і в Україні нині поширено сподівання на якісь прості рішення на кшталт “переможемо за два-три тижні”, які продукуються в тій чи іншій варіації, але не справджуються, бо не мають під собою підґрунтя. Тому зростає розчарування, особливо у “втомлених від війни”, які або впадають у зневіру та апатію, або знов-таки чіпляються за чергові прості відповіді і рішення.

Легко не буде

З урахуванням цього нового-старого тренду із запитом на популізм мусимо чітко розуміти, що попереду в нас ще не один геополітичний челендж. Не одне розчарування і ще не одне пекуче бажання впасти в обійми тотальної зради.

З іншого боку, популісти зазвичай “живуть” недовго. Що продемонструвала, власне, Європа. Ми спостерігаємо зараз ще один політичний цикл, який закінчиться з усвідомленням більшістю того, що простих рішень насправді немає. Це по-перше.

По-друге, прагнення простих відповідей не є явищем повсюдним. Зокрема і в контексті підтримки України у її боротьбі за виживання. В контексті перемоги того ж Фіцо на виборах завважимо хоча б друге місце “Прогресивної Словаччини”, але насамперед запевнення Фіцо після виборів в тому, що зовнішньополітичний курс Братислави змінюватися не буде. Звісно він намагатиметься внести певні корективи, не виключено, що й щодо підтримки України, однак попри це його мандат довіри цілком не поширюється на припинення підтримки українців словаками.

Водночас кабінет Орбана не приховує оптимізму щодо перемоги Фіцо. Так,Є коментуючи результати виборів у Словаччині добре відомий нам міністр закордонних справ Угорщини Петер Сійярто вже потирає руки. Захват уряду Орбану зрозумілий — він потенційно може отримати союзника у протистоянні з “Центром”, себто з Брюсселем, який докладає певних зусиль, аби нівелювати на території ЄС таке явище, як “гібридний режим виборчої автократії”, яким минулої осені Європарламент назвав уряд Орбана через наступ на права і свободи, і на демократичні цінності.

З іншого боку, Угорщина за Орбана лишається членом Європейського Союзу, а отже за чиними процедурами (саме тому, зокрема, все частіше ми чуємо про реформування ЄС) має право голосу у загальноєвропейських рішеннях. Фактично поводиться як росія у Радбезі ООН, використовуючи право вето.

І зараз Брюссель опинився у складному становищі, адже потребує збільшення бюджету ЄС на 66 млрд євро, 55 млрд з яких передбачені на підтримку України. Водночас уряд Орбана обіцяв блокувати будь-яке збільшення бюджету, якщо Брюссель не розморозить бодай 13 млрд євро, що Угорщина не отримала через той самий наступ на права і свободи в країні.

За інформацією британської Financial Times, Єврокомісія все є може розморозити ці кошти задля розблокування Будапештом можливості для подальшої підтримки України.

В цій ситуації, з одного боку, це є плюс для нас. З іншого ж, Орбан фактично матиме політичну перемогу над Брюсселем, а заразом і стимул для подальшого викручування рук Старій Європі. Тим більше, якщо уряд у сусідній Словаччині отримає популіст Роберт Фіцо.

Отже вочевидь, так, ми можемо мати певні складнощі в діалозі з урядом Фіцо, якщо він ще його сформує. Проте радше варто очікувати на загострення політичного протистояння між “новою” та “старою” Європами. Як і 7-8 років тому. Нічого нового. Хоча все ж існують певні ризики для нормального функціонування ЄС, де 6-9 червня відбудуться вибори до Європейського парламенту. 

Владислав ГІРМАН

Додати коментар

Користувач:
email:

На біржі гамір,
Здавалось би, все просто,
Та більше на це не сподівайсь,
Бо тут кожен крок -
Шанс на багатство чи бідність.

- Fin.Org.UA

Новини

12:10 - Венгерский Орбан требует отложить на 10 лет переговоры о вступлении Украины в ЕС
12:10 - В Украине запустят сервис для чиновников “Дия. Офис”
12:00 - Оперативна інформація щодо наслідків ведення бойових дій російською федерацією та діяльності піротехнічних підрозділів ДСНС
12:00 - Енергетична ситуація в регіонах на 2 грудня: через негоду без електропостачання 497 населених пунктів у західних областях
12:00 - Україна та Литва співпрацюватимуть у галузі досліджень і розробок оборонної промисловості
12:00 - Уряд доручив розробити порядок допуску глядачів на трибуни із додержанням безпекових умов
12:00 - Віктор Ляшко: Швеція посилить підтримку задля відновлення та розвитку медичної системи України
12:00 - МОЗ: Антиретровірусна терапія – безоплатна. Як її отримати людям з ВІЛ?
12:00 - Ситуація в пунктах пропуску на західному кордоні
12:00 - Міндовкілля: Робоча група високого рівня з питань екологічних наслідків війни в Україні у Європарламенті обговорила вплив російської агресії в Україні на навколишнє середовище
11:15 - НБУ продал за неделю рекордный объем валюты за последние два месяца
11:15 - Застройщик Столар продает киевский бизнес-центр “Парус” владельцу киберспортивного клуба NAVI
10:20 - “Укрнефтебурение” остановило добычу на одном из крупнейших месторождений Украины
10:20 - Нова блокада: хто душить Україну в умовах війни
10:20 - Фонд госимущества продает торговый комплекс под Одессой за 104 млн гривен
09:55 - Загальні бойові втрати противника з 24.02.2022 по 02.12.2023
09:55 - На Запорізькій АЕС стався черговий блекаут: є загроза радіаційній безпеці
09:25 - Кабмин дополнительно выделил 5,8 млрд гривен на реконструкцию ГЭС
09:25 - Бельгия, Германия, Франция, Италия и Люксембург тормозят использование российских активов для восстановления Украины
08:30 - “Дію” пригласили к разработке европейского цифрового кошелька
08:30 - Волонтери скаржаться, що з ночі стоять у чергах на кордоні через нові правила ввезення гуманітарки. Пояснюємо, що відбувається
07:50 - Оперативна інформація Генерального штабу Збройних Сил України станом на 06:00 02 грудня 2023 року щодо російського вторгнення
07:35 - Фінансовий астрологічний прогноз на 02.12.2023
07:35 - Данінг, Крюгер і план замислу
23:30 - Уряд ухвалив рішення щодо Реєстру збитків
23:30 - Денис Малюська: Оптимальним юридичним механізмом завершення війни буде багатосторонній договір
23:30 - Підсумки реалізації флагманського проекту «Активні парки: локації безбар’єрного дозвілля» у 2023 році
23:30 - Презентовано дослідження МОМ щодо ризиків та вразливості цільових груп населення до торгівлі людьми та експлуатації під час війни
23:30 - "Білі янголи" уже рік допомогають людям у зоні бойових дій, - Ігор Клименко
23:30 - Єдиний номер екстреної допомоги 112. Наше завдання – пришвидшити роботу екстрених служб, - Леонід Тимченко


Більше новин

ВалютаКурс
Австралійський долар24.1005
Канадський долар26.9122
Юань Женьміньбі5.1044
Чеська крона1.6294
Данська крона5.3202
Гонконгівський долар4.6663
Форинт0.104382
Індійська рупія0.43772
Рупія0.0023521
Новий ізраїльський шекель9.7768
Єна0.24589
Теньге0.078998
Вона0.027927
Мексиканське песо2.1033
Молдовський лей2.0516
Новозеландський долар22.467
Норвезька крона3.3925
московський рубль0.40387
Сінгапурський долар27.248
Ренд1.9498
Шведська крона3.4858
Швейцарський франк41.6098
Єгипетський фунт1.1799
Фунт стерлінгів46.0753
Долар США36.4606
Білоруський рубль13.2526
Азербайджанський манат21.46
Румунський лей7.9779
Турецька ліра1.2609
СПЗ (спеціальні права запозичення)48.5478
Болгарський лев20.2773
Євро39.6582
Злотий9.1277
Алжирський динар0.27072
Така0.32899
Вірменський драм0.090286
Домініканське песо0.64008
Іранський ріал0.00086556
Іракський динар0.027751
Сом0.40771
Ліванський фунт0.002424
Лівійський динар7.5741
Малайзійський ринггіт7.798
Марокканський дирхам3.6122
Пакистанська рупія0.1275
Саудівський ріял9.6904
Донг0.0014984
Бат1.0321
Дирхам ОАЕ9.8994
Туніський динар11.7077
Узбецький сум0.0029561
Новий тайванський долар1.16242
Туркменський новий манат10.3867
Сербський динар0.33902
Сомоні3.3195
Ларі13.4518
Бразильський реал7.3703
Золото74235.6
Срібло916.27
Платина33793.14
Паладій36406.27

Курси валют, встановлені НБУ на 04.12.2023

ТікерOpenMaxMinCloseVolume
AZRF011007.671007.671007.671007.676046.02
FSTF021049.11049.11049.11049.13147.30

Дані за 01.12.2023