“Паперові бойові дії”: як захистити військових від бюрократії в армії

04.10 08:20 | Укррудпром

zn.ua, 3 жовтня 2023. Опубликовано 08:00 04 октября 2023 года Ви знаєте, скільки журналів веде командир батальйону? За даними ZN.UA, 32. Так, 32 бюрократичні журнали.

Уявімо собі, що військовослужбовець під час штурму отримав серйозну травму, наприклад від вибуху міни чи снаряду. Здається, найголовнішим у цій ситуації є порятунок його життя та здоров’я, зокрема домедична допомога, евакуація, лікування в шпиталі й реабілітація. Але хоч як дивно, зусилля, спрямовані на збереження життя та здоров’я військового, виглядають дріб’язком на тлі того, яка “війна” ведеться у зв’язку з цим “на папері”. Подібних прикладів, коли без ще одного журналу реєстрації журналів ніяк не обійтися, можна навести безліч. Адже проблема паперотворчості зачіпає широкий спектр питань армійського управління.

“Паперові” бойові дії

Отже, почнемо з прикладу. Військового поранено, його командир має доповісти про це до штабу військової частини. В свою чергу військова частина має виготовити довідку про обставини травми, щоб закріпити факт отримання поранення саме під час ведення бойових дій і з метою “захисту Батьківщини”. Але для цього від військової частини вимагають провести службове розслідування.

Щоб провести службове розслідування, командир пораненого бійця повинен написати рапорт (або, “цивільною” мовою, заяву), який стане підставою для того, аби штаб підготував наказ командира частини про проведення розслідування.

Наказ, перед підписанням командиром, має пройти погодження щонайменше у трьох-чотирьох посадових осіб штабу. В наказі для проведення розслідування командир призначає когось із офіцерів частини (і це не може бути особа, яка погоджує наказ, тобто додається п’ятий учасник процесу).

У подальшому цей офіцер має скласти акт про проведення службового розслідування, в якому відобразити всі документи, що стосуються пораненого військового, від призначення його на посаду в військовій частині до підстав перебування в зоні бойових дій; описати обставини його поранення, зібравши для цього письмові пояснення від тих, хто був поряд, і перевірити, чи не було порушено правил техніки безпеки (носіння бронежилета, шолома) або правил несення служби (хоч би як дивно це звучало, але це означає, чи не вживав поранений військовий перед цим алкогольних напоїв або наркотичних речовин).

Далі акт про проведення службового розслідування має бути затверджений у командира військової частини, а штаб повинен підготувати вже другий наказ — про результати службового розслідування, так само завізований трьома-чотирма посадовими особами штабу. І тільки після цього начальник медичної служби готує довідку про обставини травми, яку теж підписує у командира частини.

У свою чергу відсутність цієї купи паперів може призвести до того, що висновок військово-лікарської комісії не пов’яже поранення із “захистом Батьківщини”, а отже, поранений не отримає державної підтримки.

Якщо вам здається, що цього вже достатньо, то ні. Військового, який відправився на лікування, треба зняти з харчування в частині, тому його потрібно зазначити в окремому наказі. Якщо військовий після лікування отримає відпустку по реабілітації, його знову необхідно відмітити в окремому наказі. Для виплати військовому винагороди за безпосередню участь у бойових діях (на яку він має право під час перебування на лікуванні та реабілітації після лікування) його потрібно зазначити ще в одному наказі.

Підставою для того, щоб внести військового до цих наказів, є що? Так, можливо, ви вгадали — рапорти командира його підрозділу. Після повернення з лікування/реабілітації вже сам військовий має написати рапорт, що він приступив до виконання обов’язків, і його знову потрібно внести до відповідного наказу.

Проте “паперові” бойові дії на цьому все ще не скінчились. Як правило, поранення бійця супроводжується й матеріальними втратами — зброї, рації, пошкодженням бронежилета чи каски. Таке майно підлягає списанню, в іншому разі у військової частини виникає недостача майна, за яку можна понести відповідальність у п’ятикратному грошовому розмірі (і якщо такого багато, то аж до кримінальної).

Так от, для того щоб списати таке майно, потрібно знову — подати рапорти, призначити службове розслідування, вивчити документи, зібрати пояснення, затвердити акт, видати наказ про результати службового розслідування і тільки потім почати власне списання пошкодженого або втраченого майна.

І, як вишенька на торті, абсолютно всі згадані документи мають бути виготовлені на папері та зареєстровані в паперових журналах, а журнали, в яких вони реєструються, — зареєстровані в журналі реєстрації журналів.

Простий підрахунок показує, що кожен випадок поранення породжує десятки паперових документів — донесення, рапорти, накази, акти, і до виготовлення цих документів залучено кількість осіб, яка мало не перевищує кількості тих, хто займається безпосередньо наданням медичної допомоги пораненому.

У чому проблема

Тобто будь-які записи в військовому квитку чи постанова військово-лікарської комісії — це лише фінальний штрих довгого шляху ходіння по “паперових” муках. Паперова бюрократія у військових частинах стала великим тягарем, особливо під час ведення війни.

Військові частини, що безпосередньо ведуть бойові дії, витрачають значні ресурси на забезпечення паперового документування своєї життєдіяльності. Це не тільки постійна необхідність у самому папері, друку та зберіганні документів, але й потреби охорони від несанкціонованого доступу, в комп’ютерній техніці, електроенергії для її роботи та зв"язку для обміну документами.

Повільна обробка й передача інформації через паперові документи ускладнює оперативність реагування та прийняття рішень. Існує великий ризик втрати або пошкодження важливих документів, особливо для тих штабів, які розташовані близько до районів активних бойових дій.

Помилки, які можуть виникнути під час заповнення паперових документів, призводять до затримок, необхідності повторного випуску документів і додаткового навантаження на персонал. Багато військовослужбовців роздратовані необхідністю витрачати час на забюрократизовані процедури, які не входять до їхнього безпосереднього функціоналу.

Окрім цього, існують реальні наслідки для людей, які стикаються з проблемами через паперову бюрократію. Випадок демобілізованого військовослужбовця, який уже понад рік чекає довідку про обставини травми, оскільки частина не може завершити службове розслідування, — не поодинокий, їхня кількість вимірюється, найшвидше, сотнями, якщо не тисячами.

Журнал реєстрації журналів

Військові частини продовжують вести облік своїх військовослужбовців у паперових журналах і наказах. Це стосується не тільки щоденного обліку, а й звичайних для військових подій, таких як відпустки або відрядження. Наприклад, процес оформлення відпустки або відрядження включає в себе оформлення щонайменше двох рапортів, двох наказів, оформлення на бланку посвідчень і реєстрації кожного з цих документів у окремих журналах.

Кожен документ також потребує підписів, погоджень та звірки у різних службових осіб. Це не лише збільшує шанси на помилки, але й забирає час, який міг би бути використаний для виконання первинних обов"язків, а також сповільнює процес до абсурду. Практичний приклад, коли військовослужбовець у перший день своєї відпустки не може поїхати тільки через те, що протягом якогось часу відсутня одна з осіб, що бере участь в оформленні йому відпускного квитка.

Будь-яке порушення дисципліни призводить до створення численних паперових донесень, доповідей і наказів. Кожен такий випадок потребує великої кількості часу та зусиль для документування, що відволікає від основних завдань. Практичний приклад: попри те, що за вживання спиртних напоїв військовослужбовець уже поніс покарання у вигляді протоколу про військове адміністративне правопорушення, і суд вже встигнув винести рішення про накладання штрафу, від частини все одно вимагали проведення службового розслідування, хоча за даних обставин насправді розслідувати вже нічого.

Шлях до змін

На перший погляд може здатися, що перехід від паперових документів до електронних автоматично приведе до оптимізації робочих процесів. Однак це далеко не так. Адже суть бюрократії полягає не в формі документів, а в їхньому змісті та процедурах обробки.

Навіть якщо ми замінимо паперові форми на електронні, але залишимо застарілі процедури, це не сприятиме суттєвим поліпшенням. Саме розробка/виготовлення/погодження/візування/затвердження/підписання командиром (а часто й іншими — до п’яти — посадовими особами частини) рапортів, наказів, актів, пояснень, довідок, донесень тощо займає 99% часу.

Додатково електронізація без оптимізації процесів може навіть ускладнити роботу. Наприклад, електронні документи потребують нових засобів захисту, архівації та резервного копіювання. Начальникам різного рівня, мабуть, за таких обставин буде страшно подумати про те, до якого обсягу додаткової роботи (знову: рапорти, накази, службові розслідування, акти, донесення, списання) може призвести втрата флешки з службовим ЕЦП.

Тому справжній перехід до електронізації потребує не тільки зміни формату документів, а й оптимізації всієї системи документообігу.

Під час війни, коли штаби та командири різних рівнів зайняті підготовкою, плануванням і веденням операцій, єдиний, хто може впровадити зміни до документообігу, — це власне розробник процедур, тобто Міністерство оборони.

Отже, Міністерству оборони паралельно із впровадженням цифрового середовища військового документообігу, що вже давно назріло, варто зосередитися на супутніх не менш важливих завданнях. Ці завдання мають включати передусім технічне забезпечення та захист інформації. Зокрема, для успішної цифровізації необхідна комп"ютерна техніка. Наявності лише 10—15 ноутбуків у військовій частині недостатньо навіть для ефективної роботи штабу, не кажучи вже про інші підрозділи.

Оптимізація процесів. Першочергово необхідно вивчити всі існуючі процедури документального забезпечення життєдіяльності військових частин і визначити, які з них є застарілими, надмірно складними або непотрібними. Це допоможе зменшити кількість документів і спростити їхню обробку.

Централізація даних. Централізоване зберігання даних відіграє критичну роль у сучасних цифрових системах. У контексті військової сфери, де ієрархія та точність інформації є вирішальними, такий підхід може стати революційним. Традиційні “паперові” процедури призводять до децентралізації інформації, коли важливі дані зберігаються безпосередньо в окремих військових частинах. Це не тільки ускладнює доступ до інформації, а й може призвести до непорозумінь, як у випадку з військовими, які отримують повістки від ТЦК під час активної служби на передовій.

Зворотний зв"язок із військовослужбовцями. Щоб зрозуміти, які зміни дійсно потрібні, важливо регулярно консультуватися з тими, хто безпосередньо стикається з проблемами бюрократії на передовій.

І наостанок навчання та підготовка персоналу. Щоб новий порядок запрацював ефективно, військовослужбовці мають знати, як його використовувати. 

Роберт ЗЕЛДІ, експерт з митних справ, партнер Delta International Law

Додати коментар

Користувач:
email:

Курс гривні коливається вгору,
Потім знову падає до дна.
Акції, облігації, валюта -
Ось основні інструменти тут.

- Fin.Org.UA

Новини

14:05 - На Буковині стартував пілотний проект «Прозорі іспити» в сервісних центрах МВС
14:05 - Мінреінтеграції: Ветеранська робота є пріоритетом Коордцентру на Полтавщині
14:05 - Ситуація в енергосистемі на 2 грудня: дефіциту електроенергії не спостерігається
14:05 - МКІП: Під час IP LET FORUM обговорили тенденції та інструменти підтримки для формування майбутнього креативних індустрій
14:05 - Мінсоцполітики повідомило, як минув перший день запуску Автоматизованої системи реєстрації гуманітарної допомоги
14:05 - Відчути, щоб допомагати: представники державної влади отримали досвід подолання викликів, з якими стикаються люди з інвалідністю, - Мінсоцполітики
13:05 - В общий фонд бюджета в ноябре поступило более 121 млрд гривен
13:05 - Фирма сына нардепа Палки приватизирует охотничий центр в Прикарпатье
12:10 - Венгерский Орбан требует отложить на 10 лет переговоры о вступлении Украины в ЕС
12:10 - В Украине запустят сервис для чиновников “Дия. Офис”
12:00 - Оперативна інформація щодо наслідків ведення бойових дій російською федерацією та діяльності піротехнічних підрозділів ДСНС
12:00 - Енергетична ситуація в регіонах на 2 грудня: через негоду без електропостачання 497 населених пунктів у західних областях
12:00 - Україна та Литва співпрацюватимуть у галузі досліджень і розробок оборонної промисловості
12:00 - Уряд доручив розробити порядок допуску глядачів на трибуни із додержанням безпекових умов
12:00 - Віктор Ляшко: Швеція посилить підтримку задля відновлення та розвитку медичної системи України
12:00 - МОЗ: Антиретровірусна терапія – безоплатна. Як її отримати людям з ВІЛ?
12:00 - Ситуація в пунктах пропуску на західному кордоні
12:00 - Міндовкілля: Робоча група високого рівня з питань екологічних наслідків війни в Україні у Європарламенті обговорила вплив російської агресії в Україні на навколишнє середовище
11:15 - НБУ продал за неделю рекордный объем валюты за последние два месяца
11:15 - Застройщик Столар продает киевский бизнес-центр “Парус” владельцу киберспортивного клуба NAVI
10:20 - “Укрнефтебурение” остановило добычу на одном из крупнейших месторождений Украины
10:20 - Нова блокада: хто душить Україну в умовах війни
10:20 - Фонд госимущества продает торговый комплекс под Одессой за 104 млн гривен
09:55 - Загальні бойові втрати противника з 24.02.2022 по 02.12.2023
09:55 - На Запорізькій АЕС стався черговий блекаут: є загроза радіаційній безпеці
09:25 - Кабмин дополнительно выделил 5,8 млрд гривен на реконструкцию ГЭС
09:25 - Бельгия, Германия, Франция, Италия и Люксембург тормозят использование российских активов для восстановления Украины
08:30 - “Дію” пригласили к разработке европейского цифрового кошелька
08:30 - Волонтери скаржаться, що з ночі стоять у чергах на кордоні через нові правила ввезення гуманітарки. Пояснюємо, що відбувається
07:50 - Оперативна інформація Генерального штабу Збройних Сил України станом на 06:00 02 грудня 2023 року щодо російського вторгнення


Більше новин

ВалютаКурс
Австралійський долар24.1005
Канадський долар26.9122
Юань Женьміньбі5.1044
Чеська крона1.6294
Данська крона5.3202
Гонконгівський долар4.6663
Форинт0.104382
Індійська рупія0.43772
Рупія0.0023521
Новий ізраїльський шекель9.7768
Єна0.24589
Теньге0.078998
Вона0.027927
Мексиканське песо2.1033
Молдовський лей2.0516
Новозеландський долар22.467
Норвезька крона3.3925
московський рубль0.40387
Сінгапурський долар27.248
Ренд1.9498
Шведська крона3.4858
Швейцарський франк41.6098
Єгипетський фунт1.1799
Фунт стерлінгів46.0753
Долар США36.4606
Білоруський рубль13.2526
Азербайджанський манат21.46
Румунський лей7.9779
Турецька ліра1.2609
СПЗ (спеціальні права запозичення)48.5478
Болгарський лев20.2773
Євро39.6582
Злотий9.1277
Алжирський динар0.27072
Така0.32899
Вірменський драм0.090286
Домініканське песо0.64008
Іранський ріал0.00086556
Іракський динар0.027751
Сом0.40771
Ліванський фунт0.002424
Лівійський динар7.5741
Малайзійський ринггіт7.798
Марокканський дирхам3.6122
Пакистанська рупія0.1275
Саудівський ріял9.6904
Донг0.0014984
Бат1.0321
Дирхам ОАЕ9.8994
Туніський динар11.7077
Узбецький сум0.0029561
Новий тайванський долар1.16242
Туркменський новий манат10.3867
Сербський динар0.33902
Сомоні3.3195
Ларі13.4518
Бразильський реал7.3703
Золото74235.6
Срібло916.27
Платина33793.14
Паладій36406.27

Курси валют, встановлені НБУ на 04.12.2023

ТікерOpenMaxMinCloseVolume
AZRF011007.671007.671007.671007.676046.02
FSTF021049.11049.11049.11049.13147.30

Дані за 01.12.2023