Служби відновлення чи стара сітка Автодору. Кому довірили відбудову

26.09 19:15 | Укррудпром

zn.ua, 26 вересня 2023. Опубликовано 18:15 26 сентября 2023 года Служби відновлення (колишні САДи з підпорядкування Укравтодору) — одні з ключових гравців у відбудові країни. У їхньому розпорядженні — мільярди гривень, а їхні практики не стали кращими.

2022 року САДи, як і ОВА, активно критикували за мільярди на ремонти доріг під час війни. А 2023-го, коли Служби автодоріг стали Службами відновлення, критики поменшало, хоча ремонт та утримання доріг залишилися у пріоритеті, та й підходи до освоєння коштів не змінилися.

Нині вони є замовниками робіт із відбудови у 24 регіонах. САДи стали розпорядниками понад 34 млрд грн тільки з Фонду ліквідації наслідків збройної агресії.

У війну Служби відновлення, як і більшість розпорядників бюджетних коштів, у закупівлях користуються можливістю укладати прямі договори на мільярди гривень, а також опціями збільшити вартість договорів через закупівлі додаткових робіт. Якщо 2023 року конкурентних закупівель на Prozorro Служби розмістили на 21,5 млрд грн очікуваної вартості, то прямих — у 2,5 разу більше, на майже 54 млрд грн

 

Мільйони без аукціонів

Не секрет, що і 2023 року на ремонт та утримання доріг іде колосальна сума, яка вже зараз лише за сіткою колишнього Автодору сягає понад 30 млрд грн.

Великі суми на ремонт одних і тих же об"єктів часто йдуть без аукціону (торги з особливостями — з одним учасником).

Як, до прикладу, ремонт мосту через річку Случ у Рівненській області. Служба відновлення уклала договір на 527 млн грн із ТОВ “Автострада”. Цікаво, що торік ця ж компанія ремонтувала цей же міст, тільки дешевше — за 390 млн грн. За даними Spending, Служба відновлення вже заплатила підряднику 346,2 млн грн із першої закупівлі. Попри такі витрати, активні ремонтні роботи стартували лише із серпня 2023-го.

Загалом же міст, якщо його ремонт обмежиться двома закупівлями, коштуватиме 916 млн грн.

Закупівлі змінюються, але не підрядники

Із розширенням функціоналу у Служб відновлення збільшився і діапазон ремонтів та закупівель. Разом із замовниками також перекваліфікувалися й підрядники — від дорожніх тендерів до відбудови електростанцій, будівництва водогонів, захисту об"єктів критичної інфраструктури, фортифікаційних споруд.

Незмінними залишаються ТОП фірм-улюбленців, тільки на спрощених умовах. Так, 2023 року 5-мільярдні підряди за прямими договорами і без конкурентних закупівель отримали:

ТОВ “Автомагістраль-Південь” — 5,4 млрд грн від Служби відновлення в Запорізькій області на інженерні та будівельні роботи по об"єкту №14 та 5,32 млрд грн від Служби відновлення у Дніпропетровській області на будівництво магістрального водогону р.Інгулець—Південне водосховище;

ТОВ “ОНУР КОНСТРУКЦІОН ІНТЕРНЕШНЛ” — 5,36 млрд грн від Служби відновлення у Львівській області на інженерні та будівельні роботи;

ТОВ “Група компаній “АВТОСТРАДА” — 5,3 млрд грн від Служби відновлення в Дніпропетровській області на будівництво магістрального водогону Хортиця (ДВС2)—Томаківка—Марганець.

Таким чином, фірми з шорт-листа дорожнього будівництва перемістили до переліку головних підрядників відбудови в регіонах.

Мільярдні договори та самостійне визначення виконавців без тендерів — наслідки пункту 13 постанови КМУ №1178, який дає розпорядникам бюджетних коштів широкі можливості здійснення закупівель. Запровадження моніторингу закупівель Держаудитслужбою, як показує практика, особливого впливу на такі закупівлі не має.

Тому кроком №1 для служб мало би стати їхнє перезавантаження.

Так, нині Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури й Державне агентство відновлення та розвитку інфраструктури активно впроваджують антикорупційні заходи на найвищому рівні. Однак їх варто першочергово спустити у регіони, де і здійснюються закупівлі та виконуються проєкти відбудови

Автодорівські САДи vs Служби відновлення: що треба змінити

Служби відновлення можуть стати прикладом того, як зі зміною назви змінюється суть. Однак наразі високим залишається ризик повторення старих схем

Служби й досі працюють із формальними антикорпрограмами, з недіючими громадськими радами, а про конкурси на посади там узагалі забули.

Нині середньостатистична Служба — це 58— 60 працівників. Середня заробітна плата працівника 2022 року становила близько 30 тис. грн на місяць.

У керівників зарплати вищі — в середньому 73 тис. грн, або 2 тис. дол., на місяць. За нашими даними, найбільше 2022 року отримали начальники Служб у Хмельницькій (1,81 млн грн, або майже 50 тис. дол.), Чернігівській (1,75 млн грн, або майже 48 тис. дол.), Чернівецькій (1,57 млн грн, або майже 43 тис. дол.), Івано-Франківській (1,53 млн грн, або майже 42 тис. дол.) і Тернопільській (1,39 млн грн, або 38 тис. дол.) областях.

Проте, незважаючи на достатньо високі зарплати, існують серйозні ризики призначення на посади керівників Служб відновлення осіб із низьким рівнем доброчесності. 2019 року Національне антикорупційне бюро затримало керівника САД у Миколаївський області під час одержання ним траншу відкату — 90 тис. дол. 2023 року Вищий антикорупційний суд визнав колишнього начальника САД у Хмельницькій області винним в нецільовому використанні бюджетних коштів при здійсненні ремонту мосту.

Прозоре призначення керівників має стати одним із першочергових заходів реформування Служб відновлення. Нині мінімум шість Служб не мають постійних керівників. Враховуючи, що Служби відновлення вже розпочали відбудову перших об’єктів, потрібно вже зараз призначати очільників на засадах прозорості та з обов’язковою перевіркою на доброчесність.

Реальні антикорупційні програми. Досі вони були формальними документами, а мають стати стратегічними інструментами ризик-менеджменту.

Наразі Служби відновлення в регіонах активно затверджують антикорупційні програми.

Наведу три ключові ризики та заходи впливу на них, які додали Служби до програм після наших рекомендацій:

неоприлюднення обґрунтування очікуваної вартості предмета закупівлі, як, наприклад, у закупівлі на 5,4 млрд грн, що здійснювалася Службою відновлення у Запорізькій області. Це призводить до неможливості перевірити обґрунтованість і доцільність визначення такої суми. Існує ризик завищення вартості такої закупівлі, тому важливо передбачити документальне підтвердження розрахунку очікуваної вартості предмета закупівлі;

неоприлюднення всіх додатків до договору, у тому числі кошторисної документації, при закупівлі робіт (послуг) із ремонту/будівництва, специфікацій до договору. Аналогічний тендер на 296 млн грн Служби відновлення у Чернівецькій області унеможливлює перевірку відповідності цін ринковому рівню, а відповідно, обмежує контроль над вартістю та якістю виконання договору. Це може призвести до потенційного необґрунтованого завищення ціни предмета закупівлі. Заходом мінімізації цього ризику є обов"язковість публікації кошторисної документації, специфікацій і всіх інших додатків до договору;

умисність скасування закупівель. Це звичайна практика, коли у конкурентних закупівлях виграє не той учасник. Так, Служба відновлення у Вінницькій області скасувала тендер на 1,1 млрд грн через годину після оголошення переможця.

Також практика скасування тендерів використовується як можливість повторно оголосити закупівлю в одного учасника. Це може свідчити про приватний інтерес посадових осіб. Виходом із ситуації є документальне підтвердження обґрунтування скасування закупівлі, а також забезпечення внутрішнього контролю.

Важливо, щоб програми стали реальними запобіжниками корупційних ризиків, а не декларативними документами. Це можливо тільки в тому разі, якщо Служби відновлення виконуватимуть на практиці заходи впливу задля попередження ризиків. Це ми моніторитимемо.

Служби відновлення вже зараз повинні “виходити з бульбашки” та робити кроки до перезавантаження й посилення доброчесності. Адже нині вони так здійснюють закупівлі, нібито війну вже виграно і країну відбудовано, — мільярди без торгів, мільйони на автомобілі, мультимедійні комплекси та благоустрій території Служб. 

Мартина БОГУСЛАВЕЦЬ, виконавча директорка Інституту законодавчих ідей

Додати коментар

Користувач:
email:

Earnings reports out
Profit margins scrutinized
Market reacts fast

- Fin.Org.UA

Новини

13:05 - В общий фонд бюджета в ноябре поступило более 121 млрд гривен
13:05 - Фирма сына нардепа Палки приватизирует охотничий центр в Прикарпатье
12:10 - Венгерский Орбан требует отложить на 10 лет переговоры о вступлении Украины в ЕС
12:10 - В Украине запустят сервис для чиновников “Дия. Офис”
12:00 - Оперативна інформація щодо наслідків ведення бойових дій російською федерацією та діяльності піротехнічних підрозділів ДСНС
12:00 - Енергетична ситуація в регіонах на 2 грудня: через негоду без електропостачання 497 населених пунктів у західних областях
12:00 - Україна та Литва співпрацюватимуть у галузі досліджень і розробок оборонної промисловості
12:00 - Уряд доручив розробити порядок допуску глядачів на трибуни із додержанням безпекових умов
12:00 - Віктор Ляшко: Швеція посилить підтримку задля відновлення та розвитку медичної системи України
12:00 - МОЗ: Антиретровірусна терапія – безоплатна. Як її отримати людям з ВІЛ?
12:00 - Ситуація в пунктах пропуску на західному кордоні
12:00 - Міндовкілля: Робоча група високого рівня з питань екологічних наслідків війни в Україні у Європарламенті обговорила вплив російської агресії в Україні на навколишнє середовище
11:15 - НБУ продал за неделю рекордный объем валюты за последние два месяца
11:15 - Застройщик Столар продает киевский бизнес-центр “Парус” владельцу киберспортивного клуба NAVI
10:20 - “Укрнефтебурение” остановило добычу на одном из крупнейших месторождений Украины
10:20 - Нова блокада: хто душить Україну в умовах війни
10:20 - Фонд госимущества продает торговый комплекс под Одессой за 104 млн гривен
09:55 - Загальні бойові втрати противника з 24.02.2022 по 02.12.2023
09:55 - На Запорізькій АЕС стався черговий блекаут: є загроза радіаційній безпеці
09:25 - Кабмин дополнительно выделил 5,8 млрд гривен на реконструкцию ГЭС
09:25 - Бельгия, Германия, Франция, Италия и Люксембург тормозят использование российских активов для восстановления Украины
08:30 - “Дію” пригласили к разработке европейского цифрового кошелька
08:30 - Волонтери скаржаться, що з ночі стоять у чергах на кордоні через нові правила ввезення гуманітарки. Пояснюємо, що відбувається
07:50 - Оперативна інформація Генерального штабу Збройних Сил України станом на 06:00 02 грудня 2023 року щодо російського вторгнення
07:35 - Фінансовий астрологічний прогноз на 02.12.2023
07:35 - Данінг, Крюгер і план замислу
23:30 - Уряд ухвалив рішення щодо Реєстру збитків
23:30 - Денис Малюська: Оптимальним юридичним механізмом завершення війни буде багатосторонній договір
23:30 - Підсумки реалізації флагманського проекту «Активні парки: локації безбар’єрного дозвілля» у 2023 році
23:30 - Презентовано дослідження МОМ щодо ризиків та вразливості цільових груп населення до торгівлі людьми та експлуатації під час війни


Більше новин

ВалютаКурс
Австралійський долар24.1005
Канадський долар26.9122
Юань Женьміньбі5.1044
Чеська крона1.6294
Данська крона5.3202
Гонконгівський долар4.6663
Форинт0.104382
Індійська рупія0.43772
Рупія0.0023521
Новий ізраїльський шекель9.7768
Єна0.24589
Теньге0.078998
Вона0.027927
Мексиканське песо2.1033
Молдовський лей2.0516
Новозеландський долар22.467
Норвезька крона3.3925
московський рубль0.40387
Сінгапурський долар27.248
Ренд1.9498
Шведська крона3.4858
Швейцарський франк41.6098
Єгипетський фунт1.1799
Фунт стерлінгів46.0753
Долар США36.4606
Білоруський рубль13.2526
Азербайджанський манат21.46
Румунський лей7.9779
Турецька ліра1.2609
СПЗ (спеціальні права запозичення)48.5478
Болгарський лев20.2773
Євро39.6582
Злотий9.1277
Алжирський динар0.27072
Така0.32899
Вірменський драм0.090286
Домініканське песо0.64008
Іранський ріал0.00086556
Іракський динар0.027751
Сом0.40771
Ліванський фунт0.002424
Лівійський динар7.5741
Малайзійський ринггіт7.798
Марокканський дирхам3.6122
Пакистанська рупія0.1275
Саудівський ріял9.6904
Донг0.0014984
Бат1.0321
Дирхам ОАЕ9.8994
Туніський динар11.7077
Узбецький сум0.0029561
Новий тайванський долар1.16242
Туркменський новий манат10.3867
Сербський динар0.33902
Сомоні3.3195
Ларі13.4518
Бразильський реал7.3703
Золото74235.6
Срібло916.27
Платина33793.14
Паладій36406.27

Курси валют, встановлені НБУ на 04.12.2023

ТікерOpenMaxMinCloseVolume
AZRF011007.671007.671007.671007.676046.02
FSTF021049.11049.11049.11049.13147.30

Дані за 01.12.2023