Вал розлучень у Верховній Раді. Як народні депутати готуються до довічного фінмоніторингу

26.09 19:15 | Укррудпром

dsnews.ua, 26 сентября 2023. Опубликовано 19:05 26 сентября 2023 года Якщо “закон про ПЕПів” буде ухвалено хоча б до середини жовтня, то це дозволить нам розраховувати і на нове фінансування від МВФ, і на відкриття переговорів про членство з Євросоюзом.

Як стверджують деякі екс-нардепи, зараз у Верховній Раді кожен третій депутат (140 із 417) перебуває у шлюборозлучному процесі. І справа не в тому, що народні обранці чи обраниці масово розлюбили своїх старих дружин чи чоловіків і захотіли придбати нових. Мотиви тут не амурні, а винятково прагматичні, бізнесові. Особливо сильним стимулом для розлучень став закон, який самі ж нардепи ухвалили у першому читанні 21 вересня.

“Закон про ПЕПів”

Йдеться про законопроект №9269-д, який депутати та чиновники називають “законом про ПЕПів”. Наприклад, Володимир Зеленський у відеозверненні 3 вересня розповів, що для відкриття переговорів про членство з Євросоюзом необхідна результативна робота Верховної Ради “та, особливо зверну на нього увагу, “закон про ПЕПів” — politically exposed persons, політично значущих осіб”.

12 вересня Зеленський знову розповів у відеозверненні, що вже у вересні має бути рішення Ради “стосовно законопроекту щодо ПЕПів — політично значущих персон. І це питання не лише політичної відповідальності парламенту, а й наших переговорів із Євросоюзом щодо вступу”, — наголосив він.

Можна, звісно, дивуватися, чому цей закон називають англійською абревіатурою (PEP), а не українською (ПЗП). Можливо, вимовляти простіше. Але цікавіше інше. Цей закон лише повертає ту норму, яку нинішні нардепи ухвалили ще чотири роки тому. Тому вся ця історія — вона не так про закон, як про те, як змінюються люди, ставши народними депутатами.

Нардеп — це назавжди

6 грудня 2019 р. Верховна Рада ухвалила закон “Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення”. Це великий та складний закон, якого вимагали західні партнери та міжнародні кредитори. Наступного дня, 7 грудня, Зеленський оголосив про досягнення домовленості з МВФ щодо нової трирічної програми розширеного фінансування EFF на $5,52 млрд.

Однією з найважливіших новацій цього закону стало запровадження поняття “національні публічні діячі”. Це ті самі politically exposed persons, тобто ПЕПи. До них потрапили “фізичні особи, які виконують або виконували в Україні визначні публічні функції”: президент, урядовці, нардепи та ще довгий перелік, що включає держслужбовців категорії “А” і навіть членів керівних органів політичних партій. Підкреслимо формулювання “які виконують або виконували”. Тобто не лише нинішні, а й усі колишні.

Відповідно до закону, всі ці діячі (включаючи і колишніх), а також члени їхніх сімей (у тому числі чоловік, дружина, син, дочка, зять, невістка, батько, мати) та пов"язані з ними особи (наприклад, бізнес-партнери) підлягають перевірці банками та іншими суб"єктами первинного фінансового моніторингу, зокрема, “з метою встановлення джерела статків (багатства) та джерела коштів”.

Повторимо, це великий і складний закон, і тема ПЕП у ньому не найголовніша. “Слуги народу” приймали його в “турборежимі”, ігноруючи пропозиції решти депутатів. У другому читанні закон отримав 246 голосів, зокрема 225 від “слуг народу”. Представники президентської партії тоді не скаржилися (принаймні публічно), що вони самі собі встановили довічний фінмоніторинг. Чи то вони не читали закон, за який проголосували, чи то не бачили в ньому жодної небезпеки для себе особисто.

Правка Мамки

Але минуло три роки — і за цей час більше половини “слуг народу” порозумнішали. У тому сенсі, що вже розгледіли небезпеку довічного фінмоніторингу, приміряли її на себе та свої сім"ї. Самі ініціювати скасування закону вони не могли — надто вже непристойно це виглядало б. На допомогу прийшла ОПЗЖ.

У вересні минулого року уряд запропонував внести до цього закону зміни з метою захисту фінансової системи України від дій росії та адаптації законодавства до окремих стандартів FATF та вимог Директиви ЄС 2018/843. Норми про ПЕП там не зачіпалися. 4 листопада парламент розглядав законопроект Кабміну у другому читанні. Депутат від ОПЗЖ Григорій Мамка вимагав поставити на голосування його правки, і завдяки голосам “слуг народу” вони пройшли. Зокрема, 234 нардепи підтримали правку Мамки про те, що “національні публічні діячі” — це “фізичні особи, які виконують або виконували протягом останніх трьох років в Україні визначні публічні функції”. Довічний фінмоніторинг колишніх ПЕПів та їхніх сімей було замінено на трирічний. За цю правку проголосували 139 з 239 “слуг народу” (тобто 58% фракції).

Це була винятково цинічна гра. Уряд запропонував законопроект із метою захисту від росії, а також імплементації стандартів FATF та Євросоюзу. Але більшість нардепів, включаючи більшість “слуг народу”, скористалися цим для порятунку себе особисто та своїх сімей від фінмоніторингу, всупереч стандартам FATF та Євросоюзу.

Якби ця гра не була погоджена з Банковою, то Зеленський, напевно, не підписав би закон у такому вигляді, а наклав вето і зажадав прибрати правку Мамки. Але цього не сталося. Зеленський підписав закон, наче там усе гаразд.

Як скасовувалася правка Мамки

Проте заміна довічного фінмоніторингу колишніх ПЕПів на трирічний не сподобалася ані FATF, ані Євросоюзу. Також вона не сподобалася МВФ. Українська влада була змушена пообіцяти МВФ у меморандумі повернути норму про ПЕПів у первісний вигляд (структурний маяк №14 з дедлайном “кінець вересня”).

Відповідний законопроект було внесено Кабміном ще 3 травня. Потім 4 вересня комітет Гетманцева вніс власний законопроект.

І тут виявилося, що більшість нардепів, включаючи більшість “слуг народу”, проти. Зеленський, нагадаємо, 3 вересня вимагав від парламенту “закон про ПЕПів”. Але керівники парламенту та фракції “слуг” побачили, що голосів не набирається, і під час пленарної роботи парламенту 5 та 6 вересня не наважилися винести питання на голосування.

Якщо послухати депутатів — противників “закону про ПЕПів”, то він для них — немов бич божий. Кожен, хто хоч раз був обраний до Ради, до кінця життя житиме під ковпаком фінмоніторингу. “Слуги народу” плачуть: ми випадково сюди потрапили на одну каденцію — і що? все життя тепер коту під хвіст? Ані кредит нормально взяти, ані бізнес замутити, причому не тільки їм самим, а й членам їхніх сімей.

Дозволимо собі процитувати нардепа Олександра Дубінського, який після вигнання з лав “слуг” любить тролити своїх колег. “Коли йшла підготовка до прийняття цього законопроекту, я побачив дуже дивну річ, як цей зал об"єднався. Об"єднався в тому, що ніхто не хоче голосувати за “закон про ПЕПів”, ніхто не хоче, щоб його статки та фінансові рахунки моніторилися комерційними банками і людям відмовляли в обслуговуванні через те, що вони ПЕПи пожиттєво. Я останній раз, навіть не  пам"ятаю, коли я бачив таку єдність цієї зали”, — іронізував він з парламентської трибуни 21 вересня.

Втім, якраз 21 вересня, після другого публічного прохання Зеленського, Рада таки ухвалила “закон про ПЕПів” у першому читанні. Він отримав 260 голосів “за”, з них “слуги народу” дали 170 голосів (на 55 менше, ніж у грудні 2019 року).

Глава фракції “слуг народу” Давид Арахамія заявив: “Я впевнений, що ми опрацюємо його і за декілька тижнів ухвалимо в другому читанні”. Більше обережний із прогнозами Ярослав Железняк із “Голосу”: “Друге читання може затягнутися, і не факт, що таку версію закону буде погоджено. Але вже очевидно, що дедлайн на кінець вересня буде провалено”.

Втішні призи

І все ж таки є підстави припускати, що друге читання пройде благополучно. Занадто висока ціна для Банкової. Якщо закон буде ухвалено хоча б до середини жовтня, то це дозволить нам розраховувати і на нове фінансування від МВФ, і на відкриття переговорів щодо членства із Євросоюзом.

Звісно, опір нардепів можливий. Рада ухвалила закон у першому читанні з диким скрипом, проти бажання, під великим тиском Банкової. Але, крім тиску, Банкова придумала для нардепів втішний приз.

Напередодні голосування 21 вересня комітет Гетманцева відкликав свій законопроект та вніс на заміну доопрацьований, у якому з"явилося цікаве нововведення: реєстр ПЕПів. Відповідно до проекту, Держслужба фінансового моніторингу формує та веде Єдиний державний реєстр національних публічних діячів у порядку, встановленому Кабміном. Банки та інші суб"єкти первинного фінансового моніторингу проводять фінмоніторинг лише тих ПЕПів (а також членів їхніх сімей та пов"язаних осіб), які внесені до реєстру ПЕПів. І це дає надію парламентським “слугам народу” та іншим ПЕПам, лояльним до Банкової, що вони чудовим чином не потраплять до цього реєстру і тим самим будуть звільнені від фінмоніторингу.

Але це, звісно, не дуже обнадійлива перспектива. Сьогодні ти лояльний до Банкової, а завтра влада змінилася — і ти, навпаки, у чорному списку. Тому чутка про 140 нардепів, які перебувають у шлюборозлучних процесах, звучить дуже правдоподібно. Якщо при розлученні переписати все майно на дружину чи чоловіка, то потім довічний фінмоніторинг буде вже менш страшним.

Юрій ВИШНЕВСЬКИЙ

Додати коментар

Користувач:
email:

Курс гривні коливається вгору,
Потім знову падає до дна.
Акції, облігації, валюта -
Ось основні інструменти тут.

- Fin.Org.UA

Новини

14:05 - На Буковині стартував пілотний проект «Прозорі іспити» в сервісних центрах МВС
14:05 - Мінреінтеграції: Ветеранська робота є пріоритетом Коордцентру на Полтавщині
14:05 - Ситуація в енергосистемі на 2 грудня: дефіциту електроенергії не спостерігається
14:05 - МКІП: Під час IP LET FORUM обговорили тенденції та інструменти підтримки для формування майбутнього креативних індустрій
14:05 - Мінсоцполітики повідомило, як минув перший день запуску Автоматизованої системи реєстрації гуманітарної допомоги
14:05 - Відчути, щоб допомагати: представники державної влади отримали досвід подолання викликів, з якими стикаються люди з інвалідністю, - Мінсоцполітики
13:05 - В общий фонд бюджета в ноябре поступило более 121 млрд гривен
13:05 - Фирма сына нардепа Палки приватизирует охотничий центр в Прикарпатье
12:10 - Венгерский Орбан требует отложить на 10 лет переговоры о вступлении Украины в ЕС
12:10 - В Украине запустят сервис для чиновников “Дия. Офис”
12:00 - Оперативна інформація щодо наслідків ведення бойових дій російською федерацією та діяльності піротехнічних підрозділів ДСНС
12:00 - Енергетична ситуація в регіонах на 2 грудня: через негоду без електропостачання 497 населених пунктів у західних областях
12:00 - Україна та Литва співпрацюватимуть у галузі досліджень і розробок оборонної промисловості
12:00 - Уряд доручив розробити порядок допуску глядачів на трибуни із додержанням безпекових умов
12:00 - Віктор Ляшко: Швеція посилить підтримку задля відновлення та розвитку медичної системи України
12:00 - МОЗ: Антиретровірусна терапія – безоплатна. Як її отримати людям з ВІЛ?
12:00 - Ситуація в пунктах пропуску на західному кордоні
12:00 - Міндовкілля: Робоча група високого рівня з питань екологічних наслідків війни в Україні у Європарламенті обговорила вплив російської агресії в Україні на навколишнє середовище
11:15 - НБУ продал за неделю рекордный объем валюты за последние два месяца
11:15 - Застройщик Столар продает киевский бизнес-центр “Парус” владельцу киберспортивного клуба NAVI
10:20 - “Укрнефтебурение” остановило добычу на одном из крупнейших месторождений Украины
10:20 - Нова блокада: хто душить Україну в умовах війни
10:20 - Фонд госимущества продает торговый комплекс под Одессой за 104 млн гривен
09:55 - Загальні бойові втрати противника з 24.02.2022 по 02.12.2023
09:55 - На Запорізькій АЕС стався черговий блекаут: є загроза радіаційній безпеці
09:25 - Кабмин дополнительно выделил 5,8 млрд гривен на реконструкцию ГЭС
09:25 - Бельгия, Германия, Франция, Италия и Люксембург тормозят использование российских активов для восстановления Украины
08:30 - “Дію” пригласили к разработке европейского цифрового кошелька
08:30 - Волонтери скаржаться, що з ночі стоять у чергах на кордоні через нові правила ввезення гуманітарки. Пояснюємо, що відбувається
07:50 - Оперативна інформація Генерального штабу Збройних Сил України станом на 06:00 02 грудня 2023 року щодо російського вторгнення


Більше новин

ВалютаКурс
Австралійський долар24.1005
Канадський долар26.9122
Юань Женьміньбі5.1044
Чеська крона1.6294
Данська крона5.3202
Гонконгівський долар4.6663
Форинт0.104382
Індійська рупія0.43772
Рупія0.0023521
Новий ізраїльський шекель9.7768
Єна0.24589
Теньге0.078998
Вона0.027927
Мексиканське песо2.1033
Молдовський лей2.0516
Новозеландський долар22.467
Норвезька крона3.3925
московський рубль0.40387
Сінгапурський долар27.248
Ренд1.9498
Шведська крона3.4858
Швейцарський франк41.6098
Єгипетський фунт1.1799
Фунт стерлінгів46.0753
Долар США36.4606
Білоруський рубль13.2526
Азербайджанський манат21.46
Румунський лей7.9779
Турецька ліра1.2609
СПЗ (спеціальні права запозичення)48.5478
Болгарський лев20.2773
Євро39.6582
Злотий9.1277
Алжирський динар0.27072
Така0.32899
Вірменський драм0.090286
Домініканське песо0.64008
Іранський ріал0.00086556
Іракський динар0.027751
Сом0.40771
Ліванський фунт0.002424
Лівійський динар7.5741
Малайзійський ринггіт7.798
Марокканський дирхам3.6122
Пакистанська рупія0.1275
Саудівський ріял9.6904
Донг0.0014984
Бат1.0321
Дирхам ОАЕ9.8994
Туніський динар11.7077
Узбецький сум0.0029561
Новий тайванський долар1.16242
Туркменський новий манат10.3867
Сербський динар0.33902
Сомоні3.3195
Ларі13.4518
Бразильський реал7.3703
Золото74235.6
Срібло916.27
Платина33793.14
Паладій36406.27

Курси валют, встановлені НБУ на 04.12.2023

ТікерOpenMaxMinCloseVolume
AZRF011007.671007.671007.671007.676046.02
FSTF021049.11049.11049.11049.13147.30

Дані за 01.12.2023