Поїзд далі не їде. Чому не будують метро на Виноградар?

23.09 09:10 | Укррудпром

Економічна правда, 22 вересня 2023. Опубликовано 08:15 23 сентября 2023 года Роботи з будівництва метро на Виноградар не ведуться, але гроші на це виділяються. Як це можливо?

 “Чудові новини! Роботи з будівництва двох станцій метро на Виноградар тривають за графіком”, — ідеться в новині на сайті ЖК “Ліпінка” за червень 2019 року.

“Своя станція метро в кількох кроках від комплексу. До центру міста — чотири станції”, — сповіщає потенційних покупців квартир сайт ЖК “Діброва парк”.

“Продовження зеленої гілки метро подарує мешканцям “Варшавського масиву” чотири станції. Найближчим часом мають відкритися “Мостицька” та “Проспект правди”, — заманює інвесторів забудовник Stolitsa Group.

З 2016 року, коли міський голова Києва Віталій Кличко оголосив про будівництво метро на житловий масив Виноградар, девелоперські компанії Владислави Молчанової, Степана Черновецького, Ігоря Кушніра, Вадима Столара та Дмитра Ісаєнка звели тисячі квартир на місці садів агрокомбінату “Пуща-Водиця”.

Близьке розташування до майбутніх станцій для багатьох стало визначальним фактором при виборі житла. Проєктанти сприяли забудовникам, спрямувавши метро до нових ЖК, а не до старої забудови Вітряних Гір і Виноградаря.

Терміни закінчення робіт не раз посувалися: спочатку на 2021 рік, а потім на 2023-й і 2024-й. Останні півтора року темпи будівництва близькі до нуля.

Велика війна — не основна причина. Наразі в Києві реалізуються масштабні автомобільні проєкти — зведення розв"язки на перехресті вулиць Богатирської та Полярної за 3,1 млрд грн, ремонт Дегтярівського шляхопроводу за 2,1 млрд грн, перекладання асфальту на Північному мості за 375 млн грн.

Чому зупинилося будівництво станцій метро, на які вже витратили 4 млрд грн?

Метробудівники-рантьє

Головна причина зупинки робіт з продовження Сирецько-Печерської гілки метрополітену на Виноградар — фінансові махінації компанії “Київметробуд”, яка є генеральним підрядником будівництва.

Київська місцева прокуратура з"ясувала, що в травні 2019 року посадові особи “Київметробуду” розмістили понад 1,5 млрд грн, отримані з бюджету міста на будівельні роботи, на депозит в Укргазбанку. Як встановило слідство, нараховані відсотки посадовці використали для власного збагачення.

За даними слідства, отримані прибутки “Київметробуд” переказав на рахунки ТОВ “Профі-факторинг”. Останнє спрямувало ці гроші компаніям, пов’язаним у тому числі з народним депутатом Вадимом Столаром.

 

Іншу справу розслідує Нацполіція. Її слідчі з’ясували, що “Київметробуд” переказав 140 млн грн ТОВ “Позитив-В” і 390 млн грн — ТОВ “Київметротонельбуд” як аванс на закупівлю будматеріалів та виконання робіт.

Проте, на думку правоохоронців, компанії не вели фінансово-господарської діяльності. Натомість ці дві компанії переказали частину коштів — 241 млн грн — сімом іншим фірмам. Ці кошти начебто були “передплатою за будівництво метро на Виноградар” і “поворотною фінансовою допомогою”.

Як з’ясувало слідство, ці сім компаній не могли виконати роботи через відсутність найманих кваліфікованих працівників, офісів, складів та виробничого обладнання. Підписант однієї із семи компаній зізнався, що насправді працює кухарем в ресторані “Ayo” і підписував документи підприємства за грошову винагороду.

 

Попри досудове слідство, “Київметробуд” у жовтні 2022 року переказав підконтрольним підприємствам як попередню оплату за будівельні роботи ще 530 млн грн. ЕП надіслала запит “Київметробуду” з проханням прокоментувати звинувачення слідчих, проте на момент виходу публікації відповіді не отримала.

Столична прокуратура вирішила стягнути отримані підприємством відсотки на користь громади. У січні 2023 року апеляційний суд підтримав позицію прокурорів і залишив чинним рішення суду першої інстанції про стягнення з “Київметробуду” понад 139 млн грн до столичного бюджету. Загальна сума фінансових вимог прокуратури до “Київметробуду” становить 218 млн грн. Судові баталії тривають.

Боротьба за мільярдні підряди

Паралельно з цим у “Київметробуді” відбувався корпоративний конфлікт. Після приватизації у 1990-х роках акціонерне товариство довгі роки контролював “червоний директор” Володимир Петренко.

Згодом за підприємство, яке регулярно отримує багатомільярдні підряди від держави, почалася боротьба. У різні періоди “Київметробуд” контролювали ексдиректор корпорації “Укрбуд” Максим Микитась та екскерівник російського підприємства “Вагонмаш” Сергій Кияшко.

Апогеєм стали взаємні звинувачення представників компанії в рейдерстві в грудні 2019 року. Тоді Мінюсту довелося визнати збори акціонерів “Київметробуду” фіктивними і двічі скасовувати зміни до реєстру власників компанії.

 

Пізніше стало відомо, що змінити керівництво намагався Микитась. Зараз ексзабудовник підозрюється в пропозиції 850-мільйонного хабара міському голові Дніпра Борису Філатову за сприяння у виграші тендеру на будівництво метро.

Наразі акції “Київметробуду” поділені між панамською і британською офшорними компаніями, Анатолієм Вернигорою, Сергієм Волковим та Русланом Ткачем.

Метро не будується, гроші виділяються

Влітку начальник комунального підприємства (КП) “Київський метрополітен” Віктор Брагінський заявив, що роботи із зведення метро на Виноградар відновлять у вересні 2023 року після коригування науково-проєктної документації.

Наприкінці 2022 року КП замовило коригування проєкту і заплатило за нього 69,4 млн грн. У відповіді на запит ЕП необхідність коригування проєктної документації на підприємстві пояснили зміною щільності забудови, зміною державних будівельних норм та рекомендаціями науково-технічного супроводу будівництва.

У технічному завданні на сторінці тендеру в Prozorro йдеться, що в оновлений проєкт будівництва впишуть можливість залучення інвестицій, запуску нової ділянки метро трьома чергами і необхідність знесення деяких об"єктів.

На запитання, чи відновили роботи у вересні 2023 року, заступник начальника столичного метрополітену Дмитро Пінчук повідомив, що “Київметробуд” відновив будівництво у вересні 2022 року і нібито весь останній рік воно триває.

“На будівельному майданчику 213біс (технічний номер) ведуться підготовчі роботи з перебазування машин та механізмів з подальшим виконанням налагоджувальних робіт для продовження виконання будівництва двоярусних тунелів”, — ідеться у відповіді на запит ЕП.

Проєкт станції метро “Мостицька”

Водночас, за спостереженнями мешканців, блогерів-оглядачів та депутатів Київради, прохідницький щит між станцями “Сирець” та “Мостицька” не працює, а на відкритій ділянці між “Мостицькою” та “Проспектом правди” виріс підлісок.

Прохідницький щит вирив лише один тунель на підземній ділянці будівництва, а відсоток готовності відкритої ділянки в “Київському метрополітені” оцінювати не беруться. Дати завершення будівництва і пуску руху поїздів визначать після коригування проєкту і з урахуванням бюджетного фінансування.

Загальна кошторисна вартість будівництва ділянки Сирецько-Печерської лінії метрополітену від станції “Сирець” на Виноградар з будівництвом електродепо становить 11,2 млрд грн. Останній платіж на рахунки “Київметробуду”, за даними порталу використання публічних коштів Spending, відбувся в жовтні 2022 року: 1,5 млн грн на зарплати співробітникам за першу половину лютого 2022 року.

Останні ж значні надходження на рахунки “Київметробуду” датуються груднем 2019 року та груднем 2018 року — 1,4 млрд грн та 2,6 млрд грн відповідно. Платником було КП “Київський метрополітен”.

Що в підсумку? Ситуація складна. Багато залежить від акціонерів і керівництва “Київметробуду”. Відновити роботу і піти на угоду із слідством — найкраще рішення. Такий варіант можливий, якщо одна із сторін корпоративного конфлікту відмовиться від боротьби або поставить її на тривалу паузу.

Час грає проти міської влади. Невиконані обіцянки пбудувати метро бють по її рейтингу. Востаннє в Києві відкривали нову станцію (”Теремки”) десять років тому.

Розірвати договір з “Київметробудом” і провести новий тендер — гірше рішення, бо є ризик не повернути кошти платників податків і відповідати за свої дії в суді. Центральна влада могла б націоналізувати генпідрядника, але тоді виникне питання кадрів: фахівців, які вміють будувати метрополітен, в Україні мало.

У виграші лише забудовники територій агрокомбінату “Пуща-Водиця”, які можуть продавати майбутні квартири “біля метро” ще багато років.

Олександр КОЛЕСНІЧЕНКО

Додати коментар

Користувач:
email:

Earnings reports in
Investors scrutinize gains
Profit, or sell off

- Fin.Org.UA

Новини

21:15 - 5 грудня: Ситуація в енергосистемі станом на 18:00
21:15 - В основі зеленого відновлення України та досягнення Net Zero має бути кліматична політика
21:15 - Оперативна інформація Генерального штабу Збройних Сил України станом на 18:00 05.12.2023 щодо російського вторгнення
21:15 - Про призначення стипендій видатним діячам науки, - МОН щодо рішення Уряду
21:15 - Реєстр зброї та документи закордоном: на засіданні Уряду прийнято низку постанов, розроблених МВС
21:15 - Дмитро Кулеба заручився підтримкою Нідерландів щодо рішення Євроради задля відкриття переговорів про членство України в ЄС
21:15 - В Мінекономіки відбулися консультації з ЄС щодо інвестиційної рамкової програми в межах Ukraine Facility
19:40 - Нефть под давлением, несмотря на вербальные интервенции
19:40 - Вакансии в США сокращаются быстрей ожиданий
19:15 - Из Ощадбанка по собственному желанию ушел независимый член наблюдательного совета
19:15 - В Украине вдвое больше капитала, связанного с коррупцией и бизнесом олигархов, чем конструктивного
19:15 - В Раде анонсировали повышение акциза на автогаз втрое
19:15 - Кабмин выделил Запорожской ОВА почти 32 млн гривен на строительство фортификационных сооружений
19:15 - НБУ решает, что делать с потоком рублей после деоккупации
19:15 - Владелец S.T.A.L.K.E.R. купил у Столара столичный бизнес-центр “Парус”
19:15 - В Госспецсвязи очередное увольнение
19:10 - Мінсоцполітики та Світовий банк підписали Угоду, за якою на фінансування соціальних виплат в Україні буде спрямовано 1,2 млрд дол США
19:10 - Мінсоцполітики щодо правил ввезення та обліку гуманітарної допомоги
19:10 - Промова Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля на засіданні Уряду
19:10 - Прем’єр-міністр: За 11 місяців Україна залучила 37,4 млрд доларів зовнішнього фінансування
19:10 - Попри складні погодні умови та російські атаки, енергосистема України збалансована, — Денис Шмигаль
19:10 - Інформація про заробітну плату за листопад 2023 року
19:10 - Уряд виділив 31,7 млн грн на завершення будівництва фортифікацій на одному з важливих напрямків
19:10 - Україна планує з партнерами запуск виробництва бронетехніки на своїй території, — Прем’єр-міністр
19:10 - Офіційно запускаємо інформаційну систему управління відходами в Україні, - Міндовкілля
19:10 - Розвиток власного виробництва - єдина можливість для України стати самодостатньою, - Юлія Свириденко
19:10 - Україна представила на Конференції ООН зі зміни клімату звіт про декарбонізацію енергосектору
19:10 - Як отримати компенсацію на придбання житла: хто має право, куди звертатися, перелік документів
19:10 - Юлія Лапутіна представила народним депутатам та представникам громадськості звіт про роботу Мінветеранів за період 2021 – 2023 роки
19:10 - Розвиток електронного урядування: Уряд затвердив процес е-ідентифікації


Більше новин

ВалютаКурс
Австралійський долар24.0538
Канадський долар26.989
Юань Женьміньбі5.1325
Чеська крона1.6267
Данська крона5.3176
Гонконгівський долар4.6895
Форинт0.104539
Індійська рупія0.43968
Рупія0.0023663
Новий ізраїльський шекель9.8347
Єна0.24928
Теньге0.079461
Вона0.027952
Мексиканське песо2.0968
Молдовський лей2.0663
Новозеландський долар22.503
Норвезька крона3.3695
московський рубль0.39886
Сінгапурський долар27.3718
Ренд1.9391
Шведська крона3.5077
Швейцарський франк41.9567
Єгипетський фунт1.1869
Фунт стерлінгів46.2654
Долар США36.6618
Білоруський рубль13.3257
Азербайджанський манат21.5785
Румунський лей7.9821
Турецька ліра1.2672
СПЗ (спеціальні права запозичення)48.7516
Болгарський лев20.2731
Євро39.6461
Злотий9.1661
Алжирський динар0.27072
Така0.32899
Вірменський драм0.090286
Домініканське песо0.64008
Іранський ріал0.00086556
Іракський динар0.027751
Сом0.40771
Ліванський фунт0.002424
Лівійський динар7.5741
Малайзійський ринггіт7.798
Марокканський дирхам3.6122
Пакистанська рупія0.1275
Саудівський ріял9.6904
Донг0.0014984
Бат1.0321
Дирхам ОАЕ9.8994
Туніський динар11.7077
Узбецький сум0.0029561
Новий тайванський долар1.16242
Туркменський новий манат10.3867
Сербський динар0.33902
Сомоні3.3195
Ларі13.4518
Бразильський реал7.3703
Золото74258.84
Срібло892.37
Платина33241.99
Паладій35534.45

Курси валют, встановлені НБУ на 06.12.2023

ТікерOpenMaxMinCloseVolume
2276561100.811100.811100.811100.81127693.96
AZRF011010.741010.741010.741010.7436386.64
FSTF021052.161052.161052.161052.1611573.76
XS12141480014800148001480074000.00

Дані за 05.12.2023