Обмежено придатні до військової служби — навіщо вони у військових частинах?

21.09 19:05 | Укррудпром

zn.ua, 21 вересня 2023. Опубликовано 18:01 21 сентября 2023 года Закон є, але він досі не діє. Мабуть, не знайшли для нього грошей.

 Приїжджаю до села на Житомирщині, поруч із яким розселили близько 40 “обмежено придатних” і “недореабілітованих” позаштатників — так званий резервний батальйон.

Безглуздішу картину уявити важко. Мобілізували сотні, або навіть тисячі людей, обмежено придатних до військової служби, яким навіть не можна давати зброї. Направили до військових частин. А там стільки тиловиків просто не потрібно, й комісувати їх неможливо (про що ZN.UA уже писало).

Вивели поза штат військових частин, розселили по лісових хуторах, годують, виплачують по 600—800 грн на місяць (які нерідко витрачаються на алкоголь) — і все. Нащо вони там потрібні, люди самі не знають. Жодних бойових завдань їм не ставлять, тренінгів не проводять. Просто висмикнули з родин і позбавили доходів.

У цих самих “резервних” батальйонах іще одна група нікому не потрібних — військові, які після поранень проходять реабілітацію. Їх навіщось до закінчення терміну реабілітації відкликали в розташування частин. І шкутильгають без діла кульгаві й контужені, ковтають жменями пігулки, які їм надсилають родичі, й намагаються збагнути логіку Міноборони.

Зустрічають мене двоє: Володимир та Ігор. Їм дозволили жити в селі — в напівзанедбаному будинку насінної станції. Зі здоров’ям — серйозні проблеми.

55-річний киянин Ігор — викапаний козак: чуб-оселедець, вуса... Як виявилося, кандидат технічних наук, доцент кафедри “аеропорти” Національного транспортного університету. Фахівець із будівництва злітно-посадкових смуг. “Можемо будувати й бетонні дороги, самі, без китайців”, — каже він.

Ігор із Києва: “Прооперували в районі паху, вставили два імплантати в шию. В мене мало бути чотири місяці реабілітації. 15 вересня моє лікування перервали й викликали сюди. Навіщо — незрозуміло”

Віктор Конєв

У перші дні війни пішов до армії добровольцем. Нині ходить із великими труднощами — на передовій порвало зв’язки вибуховою хвилею. Шию теж ушкоджено — вставили металеві пластини. За його словами, після двох місяців реабілітації (замість чотирьох, як мало б бути) відкликали в розташування частини. Навіщо — незрозуміло.

Черкащанин Володимир воював добровольцем 2014 року, пішов воювати і в лютому 2024-го. Дістав контузію — проблеми з судинами головного мозку, панічні атаки. На пігулках. Десять місяців живе в сільській халупі вдвох із Ігорем і бігає інстанціями. Він теж “обмежено придатний”.

— 24 лютого мені щось не спалося, — згадує Ігор. — Близько четвертої ранку вийшов на балкон покурити й бачу — ракета полетіла в бік Василькова, там військовий аеродром. За кілька хвилин — друга. Зрозумів, що почалося.

О шостій ранку я вже був біля райвійськкомату. А вони відкрилися лише о восьмій. Направили мене до роти охорони. Я написав п’ять рапортів, і зрештою мене спрямували до 30-ї механізованої бригади. Був в Ізюмі, Курдюмівці, тримали трасу в районі Костянтинівки. Під Новий рік здійснили ротацію, доукомплектували й у січні завезли до Слов’янська. Там дістав поранення. В Києві мене прооперували в районі паху, а в Інституті нейрохірургії вставили два імплантати в шию. Мав чотири місяці перебувати на реабілітації. Але 15 вересня моє лікування перервали й викликали сюди. Звісно, тут я жодного лікування не отримую. Хіба що, коли тиск підскочить під 180, медсестра дасть пігулку під язик...

— А я тут уже десять місяців, — вступає в розмову Володимир. — Мені 40 років, у мене троє дітей. Будівельник за професією. 2014-го і 2022-го пішов воювати добровольцем. Був на передовій, контужений, маю, як і Ігор, посвідчення учасника бойових дій. Нині чекаю виклику на ВЛК.

Володимир із Черкас: “Я десять місяців перебуваю тут незрозуміло для чого”

Віктор Конєв

— А ті хлопці, яких по хуторах розмістили, теж із пораненнями? — питаю.

— Багатьох уже двічі перешивали, — відповідає Ігор.

— Я можу до них поїхати, поспілкуватися?

— Усі відмовилися, бояться чогось, — каже мій співрозмовник.

— У нас був хлопець неходячий. Його виносили на свіже повітря двічі на день і заносили, — розповідає Володимир. — А комісію пройти не міг, бо не ходить. Часто не можуть пройти комісію через те, що якогось папірця бракує...

Отже, зібрали поранених, контужених, розселили по хлівах і занедбаних халупах — і на цьому все. Питання: навіщо? У 30-й бригаді відповіді ми не отримали. Спрямували запит до Міноборони. За кілька днів зателефонував начальник служби зв’язків із громадськістю командування Сухопутних військ ЗСУ Володимир Фітьо. Повідомив, що вже ухвалено закон: військовослужбовці, які перебувають поза штатом, отримуватимуть грошове забезпечення не менш як 20,1 тис. грн. На найголовніше запитання: “А навіщо їх тримати у військових частинах без діла та ще й витрачати на них дуже необхідні армії гроші?” — відповіді в нього не було.

 

Закон (№9342), що включає пункти про доплати військовослужбовцям, Рада ухвалила в другому читанні та загалом іще наприкінці червня. 30 червня його підписав президент України. Відповідно до норм закону, військовослужбовцям, які виконують спеціальні бойові завдання, виплачують додаткову винагороду від 30 до 100 тис. грн на місяць. Пораненим, визнаним непридатними для військової служби та зарахованим у розпорядження відповідних командирів (поза штат), протягом перших двох місяців здійснюють виплати відповідно до останньої посади, а починаючи з третього місяця додаткова виплата становить 20,1 тис. грн до закінчення розпорядження.

Закон є, але він досі не діє. Мабуть, не знайшли для нього грошей. Але навіщо тоді тримати у військових частинах “обмежено придатних” і витрачати на них гроші, якщо нині потреби в них немає й на цивілці вони могли б прогодувати себе та свої родини самі? Чи сприяє таке ставлення припливу нових добровольців і мобілізованих? Може, час уже зробити висновки й виправити недоліки, які б’ють по морально-психологічному стану й військовослужбовців, і тих, кого завтра можуть мобілізувати, а також по кишені платників податків? Відповіді немає. Ризикнемо припустити, що її взагалі не існує. І причина — у звичайному пофігізмі й тупому “солдафонському” “так треба”, яке, на жаль, живе ще з радянських часів.

Однак ідеться про людей, яким боляче. Які перебувають там із недолікованими ранами й травмами. І, не отримуючи необхідної реабілітації та лікування, нині входять у глобальну інвалідність по життю. Тому що тих, кого можна відновити, не відновлюють. Хоча вони будуть потрібні й після війни, а можливо, й зараз на фронті. Якщо їх долікувати.

Не можна ставитися настільки байдуже до власного людського ресурсу, якого й без того менше, ніж у росії. Не можна зраджувати своїх.

Юлія МЕЛЬНИЧУК

Додати коментар

Користувач:
email:

Акції, валюта,
Український ринок росте,
Інвестуймо разом.

- Fin.Org.UA

Новини

21:15 - 5 грудня: Ситуація в енергосистемі станом на 18:00
21:15 - В основі зеленого відновлення України та досягнення Net Zero має бути кліматична політика
21:15 - Оперативна інформація Генерального штабу Збройних Сил України станом на 18:00 05.12.2023 щодо російського вторгнення
21:15 - Про призначення стипендій видатним діячам науки, - МОН щодо рішення Уряду
21:15 - Реєстр зброї та документи закордоном: на засіданні Уряду прийнято низку постанов, розроблених МВС
21:15 - Дмитро Кулеба заручився підтримкою Нідерландів щодо рішення Євроради задля відкриття переговорів про членство України в ЄС
21:15 - В Мінекономіки відбулися консультації з ЄС щодо інвестиційної рамкової програми в межах Ukraine Facility
19:40 - Нефть под давлением, несмотря на вербальные интервенции
19:40 - Вакансии в США сокращаются быстрей ожиданий
19:15 - Из Ощадбанка по собственному желанию ушел независимый член наблюдательного совета
19:15 - В Украине вдвое больше капитала, связанного с коррупцией и бизнесом олигархов, чем конструктивного
19:15 - В Раде анонсировали повышение акциза на автогаз втрое
19:15 - Кабмин выделил Запорожской ОВА почти 32 млн гривен на строительство фортификационных сооружений
19:15 - НБУ решает, что делать с потоком рублей после деоккупации
19:15 - Владелец S.T.A.L.K.E.R. купил у Столара столичный бизнес-центр “Парус”
19:15 - В Госспецсвязи очередное увольнение
19:10 - Мінсоцполітики та Світовий банк підписали Угоду, за якою на фінансування соціальних виплат в Україні буде спрямовано 1,2 млрд дол США
19:10 - Мінсоцполітики щодо правил ввезення та обліку гуманітарної допомоги
19:10 - Промова Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля на засіданні Уряду
19:10 - Прем’єр-міністр: За 11 місяців Україна залучила 37,4 млрд доларів зовнішнього фінансування
19:10 - Попри складні погодні умови та російські атаки, енергосистема України збалансована, — Денис Шмигаль
19:10 - Інформація про заробітну плату за листопад 2023 року
19:10 - Уряд виділив 31,7 млн грн на завершення будівництва фортифікацій на одному з важливих напрямків
19:10 - Україна планує з партнерами запуск виробництва бронетехніки на своїй території, — Прем’єр-міністр
19:10 - Офіційно запускаємо інформаційну систему управління відходами в Україні, - Міндовкілля
19:10 - Розвиток власного виробництва - єдина можливість для України стати самодостатньою, - Юлія Свириденко
19:10 - Україна представила на Конференції ООН зі зміни клімату звіт про декарбонізацію енергосектору
19:10 - Як отримати компенсацію на придбання житла: хто має право, куди звертатися, перелік документів
19:10 - Юлія Лапутіна представила народним депутатам та представникам громадськості звіт про роботу Мінветеранів за період 2021 – 2023 роки
19:10 - Розвиток електронного урядування: Уряд затвердив процес е-ідентифікації


Більше новин

ВалютаКурс
Австралійський долар24.0538
Канадський долар26.989
Юань Женьміньбі5.1325
Чеська крона1.6267
Данська крона5.3176
Гонконгівський долар4.6895
Форинт0.104539
Індійська рупія0.43968
Рупія0.0023663
Новий ізраїльський шекель9.8347
Єна0.24928
Теньге0.079461
Вона0.027952
Мексиканське песо2.0968
Молдовський лей2.0663
Новозеландський долар22.503
Норвезька крона3.3695
московський рубль0.39886
Сінгапурський долар27.3718
Ренд1.9391
Шведська крона3.5077
Швейцарський франк41.9567
Єгипетський фунт1.1869
Фунт стерлінгів46.2654
Долар США36.6618
Білоруський рубль13.3257
Азербайджанський манат21.5785
Румунський лей7.9821
Турецька ліра1.2672
СПЗ (спеціальні права запозичення)48.7516
Болгарський лев20.2731
Євро39.6461
Злотий9.1661
Алжирський динар0.27072
Така0.32899
Вірменський драм0.090286
Домініканське песо0.64008
Іранський ріал0.00086556
Іракський динар0.027751
Сом0.40771
Ліванський фунт0.002424
Лівійський динар7.5741
Малайзійський ринггіт7.798
Марокканський дирхам3.6122
Пакистанська рупія0.1275
Саудівський ріял9.6904
Донг0.0014984
Бат1.0321
Дирхам ОАЕ9.8994
Туніський динар11.7077
Узбецький сум0.0029561
Новий тайванський долар1.16242
Туркменський новий манат10.3867
Сербський динар0.33902
Сомоні3.3195
Ларі13.4518
Бразильський реал7.3703
Золото74258.84
Срібло892.37
Платина33241.99
Паладій35534.45

Курси валют, встановлені НБУ на 06.12.2023

ТікерOpenMaxMinCloseVolume
2276561100.811100.811100.811100.81127693.96
AZRF011010.741010.741010.741010.7436386.64
FSTF021052.161052.161052.161052.1611573.76
XS12141480014800148001480074000.00

Дані за 05.12.2023