Парламент схвалив зміни до закону про фінансовий моніторинг щодо приведення статусу «політично значущих осіб» до міжнародних стандартів

21.09.2023 17:15 | Fin.Org.UA за інформацією КМУ

Верховна Рада схвалила зміни до Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» щодо політично значущих осіб у першому читанні.
За відповідне рішення проголосували 260 народних депутатів. Прийняття законопроекту є умовою вступу України до Європейського Союзу та отримання фінансової допомоги від МВФ (структурний маяк – кінець вересня 2023 року). Нагадаємо, що 19 листопада 2022 року набрали чинності зміни до Закону про фінмоніторинг, відповідно до яких статус «іноземних та національних публічних діячів» обмежено трьома роками.
Тобто, із закону прибрана умова, що посилені заходи фінансового моніторингу політично значущих осіб здійснюються лише протягом 3 років після їх звільнення з посад. Зазначені норми не узгоджуються з міжнародними стандартами в сфері протидії відмиванню коштів, зокрема: Рекомендаціями Міжнародної групи з протидії відмиванню брудних грошей (Financial Action Task Force - FATF); Директивами Європейського Союзу проти відмивання коштів та фінансування тероризму, які вже впроваджені в усіх країнах-членах ЄС та є обов’язковими для країн, що мають намір на членство. Так, відповідно до стандартів ЄС та FATF під час визначення статусу публічного діяча не слід встановлювати проміжок часу, після завершення якого особа має бути автоматично позбавлена такого статусу. Законопроект пропонує скасувати обмеження в три роки, оскільки такий статус має визначатися з урахуванням ризик-орієнтованого підходу. Водночас законопроектом, пропонується внести зміни до Закону про фінмоніторинг, зокрема передбачити: встановлення штрафу суб’єктам первинного фінансового моніторингу (СПФМ) у розмірі до 100 тис.
неоподаткованих мінімумів (1,7 млн грн.) за неналежне застосування ризик-орієнтованого підходу до PEPа («Politically Exposed Persons», «політично значуща особа») тобто за зловживання с жорстким фінмоніторингом по відношенню до PEP - присвоєння не обґрунтованого рівня ризику, безпідставна відмова від проведення фінансових операцій. обов"язок національного PEP протягом виконання та 12 місяців після припинення виконання ним визначних публічних функцій повідомляти банку на його запит про виконання (припинення виконання) таких функцій; додаткові заходи фінансового моніторингу до PEP (встановлення джерел статків особи та коштів для її операцій) не вживаються, якщо одночасно: - з часу припинення виконання визначних публічних функцій пройшло більше 12 місяців; - фінансові операції такої особи протягом цього часу становили низький ризик; - така особа не несе ризик, властивий PEP; - СПФМ повідомив про це Держфінмоніторингу.  Мінфін продовжить конструктивну співпрацю з народними депутатами по доопрацюванню та розгляду законопроекту у другому читанні. Прийняття та реалізація норм закону сприятимуть відповідності національного законодавства міжнародним стандартам у сфері запобігання та протидії, відповідно позитивно вплинуть на подальші рішення міжнародних партнерів щодо заявки України на членство в Європейському Союзі та виділення фінансової підтримки Україні.

Додати коментар

Користувач:
email:





Money flows like wind,
Investments ebb and flow,
The market prevails.

- Fin.Org.UA

Новини

16:08 - 10,4% річних у валюті на чек від 1000 грн: S1 REIT запускає фонд комерційної нерухомості
16:00 - Три шари, на яких прибуток виробника БПЛА перестає сходитись
15:55 - Захист портів за рахунок портових зборів: ЄБА відреагувала на законопроєкт
15:44 - Аукціони на розмінування вперше проведуть на приватних сільгоспземлях
15:40 - Імпорт російського газу до ЄС досяг максимуму з 2022 року: хто купує найбільше
15:30 - Курси валют, встановлені НБУ на 14.05.2026
15:12 - Українські атаки обвалили нафтовидобуток московія до рівня пандемії 2020 року
15:03 - Продаж вейпів: директор БЕБ пропонує посилення відповідальності або легалізацію
15:00 - Дорожньо-самокатні пригоди: як карають і як милують порушників на двох колесах
14:46 - У половині столиць ЄС середня вартість оренди перевищує мінімалку: статистика
14:23 - Китайські компанії у сфері чистих технологій залишають США: яка причина
14:21 - На Київщині ліквідували масштабне виробництво підробленої кави відомих брендів
13:38 - Китайський автовиробник хоче поглинути недозавантажені автозаводи у ЄС
13:36 - Ледь тримався на ногах: на Харківщині правоохоронці затримали хабарника
13:25 - Російський НПЗ в Пермі повністю зупинився після атак 7 травня і досі стоїть – ЗМІ
13:05 - Європарламентарі закликали Єврокомісію зробити для України виняток по CBAM
13:02 - московіяни завдали удару по Івано-Франківщині
12:55 - Надходження "податку на Google" зросли на півтора мільярда
12:50 - Гана готується забрати частку "Лукойлу" в ключовому нафтовому проєкті
12:40 - "Київстар" переобрав раду директорів: до неї увійшов ексдержсекретар США Майк Помпео
12:30 - Як вимоги ЄС налякали податковий комітет
12:20 - Банки України показали актуальний курс валют на 13 травня
12:12 - Кондитерський ринок: аналітики з’ясували, хто "знімає вершки"
12:00 - Топ-10 компаній оптової торгівлі за рік збільшили сукупний дохід на 23%
11:55 - «Податок на Google» приніс Україні понад 6,9 млрд грн за чотири місяці 2026 року
11:50 - Танкер з газом Ірану прорвався крізь лінію блокади США
11:45 - До фінансової установи застосовано захід впливу
11:42 - ФОПи, які є роботодавцями, зобов’язані укладати з найманими працівниками трудові договори
11:40 - Робота без укладення трудового договору позбавляє працівника соціальних гарантій
11:38 - Пріоритетні заходи НСД спрямовані на модернізацію податкового адміністрування


Більше новин