Роз’яснення ДПС щодо оподаткування податком на доходи фізичних осіб і військовим збором доходу у вигляді міжнародних грантів, які виплачуються на користь фізичних осіб – підприємців

18.09 16:10 | Fin.Org.UA за інформацією КМУ

Оподаткування доходів, отриманих фізичною особою – підприємцем від провадження господарської діяльності, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, здійснюється відповідно до ст.
177 розділу IV Податкового кодексу України (далі – Кодекс) або глави І розділу XIV Кодексу залежно від обраної системи оподаткування. Так, згідно з п.
177.2 ст.
177 Кодексу об’єктом оподаткування є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та негрошовій формі) і документально підтвердженими витратами, пов’язаними з господарською діяльністю такої фізичної особи – підприємця. Відповідно до п.
177.6 ст.
177 Кодексу у разі якщо фізична особа – підприємець отримує інші доходи, ніж від провадження підприємницької діяльності, у межах обраних ним видів такої діяльності, такі доходи оподатковуються за загальними правилами, встановленими Кодексом для платників податку – фізичних осіб. Доходом для фізичної особи – підприємця – платника єдиного податку є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п.
292.3 ст.
292 Кодексу.
При цьому до доходу не включаються отримані такою фізичною особою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, доходи у вигляді бюджетних грантів, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності (п.
292.1 ст.
292 Кодексу). Крім того, до складу доходу фізичної особи – підприємця – платника єдиного податку також не включаються суми коштів цільового призначення, що надійшли від Пенсійного фонду та інших фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування, з бюджетів або державних цільових фондів, у тому числі в межах державних або місцевих програм (п.п.
4 п.
292.11 ст.
292 Кодексу). Зауважуємо, що умовами договору про надання гранту, укладеного між фізичною особою – підприємцем та неприбутковою організацією (благодійним фондом або громадською організацією), не передбачається виробництво (виготовлення) та/або реалізація товарів, виконання робіт, надання послуг таким підприємцем на користь зазначених організації, а лише надання фінансової допомоги у реалізації проекту. Таким чином, оскільки дохід у вигляді гранту не пов’язаний з результатом від здійснення господарської діяльності фізичної особи – підприємця, то такий дохід, незалежно від обраної фізичною особою – підприємцем системи оподаткування, оподатковуються за загальними правилами, встановленими Кодексом для платників податку – фізичних осіб. Порядок оподаткування доходів фізичних осіб регулюється розділом ІV Кодексу, відповідно до п.
163.1 ст.
163 якого об’єктом оподаткування резидента є, зокрема загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід та іноземні доходи – це доходи (прибуток), отримані з джерел за межами України. Перелік доходів, які включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податків визначено п.
164.2 ст.
164 Кодексу. Відповідно до п.
167.1 ст.
167 Кодексу ставка податку становить 18 відс.
бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) платнику (крім випадків, визначених у пунктах 167.2 – 167.5 ст.
167 Кодексу). Також вказані доходи є об’єктом оподаткування військовим збором (п.п.
1.2 п.
161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу). Ставка військового збору становить 1,5 відс.
об’єкта оподаткування, визначеного п.п.
1.2 п.
161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу (п.п.
1.3 п.
161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу). Нарахування, утримання та сплата (перерахування) податку на доходи фізичних осіб та військового збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому ст.
168 Кодексу та п.п.
1.4 п.
161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу. Грант – це одноразова безповоротна цільова виплата фізичним і юридичним особам грошової суми або дарування обладнання, приміщення (як правило, з власних коштів та майна) громадянами і юридичними особами, у тому числі іноземцями, а також міжнародними організаціями, для проведення наукових досліджень, впровадження енерго- та ресурсозберігаючих технологій, вжиття заходів екологічної безпеки та ліквідації наслідків екологічних катастроф, виконання творчих робіт, видання творів художньої, наукової, освітньої, образотворчої, медичної та іншої літератури тощо (З практики застосування термінів, слів та словосполучень у юриспруденції). Ситуація 1.
Грант надається на користь фізичних осіб – підприємців благодійним фондом або громадською організацією Згідно з п.п.
164.2.20 п.
164.2 ст.
164 Кодексу до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються інші доходи, крім зазначених у ст.
165 Кодексу. Відповідно до п.п.
168.1.1 п.168.1 ст.
168 Кодексу податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов’язаний утримувати податок на доходи фізичних осіб та військовий збір із суми такого доходу за його рахунок використовуючи ставку податку 18 відс., визначену в ст.
167 Кодексу, та ставку військового збору 1,5 відс., встановлену в п.п.
1.3 п.
161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу. Враховуючи викладене, дохід у вигляді гранту, який виплачується благодійним фондом або громадською організацією – резидентами України на користь фізичних осіб – підприємців, включається до їх загального місячного (річного) оподатковуваного доходу як інший дохід та оподатковується юридичною особою як податковим агентом податком на доходи фізичних осіб та військовим збором на загальних підставах. Ситуація 2.
Грант надається на користь фізичних осіб – підприємців міжнародним благодійним фондом Під час нарахування (отримання) доходів, отриманих у вигляді валютних цінностей або інших активів (вартість яких виражено в іноземній валюті або міжнародних розрахункових одиницях), такі доходи перераховуються у гривні за валютним курсом Національного банку України, що діє на момент нарахування (отримання) таких доходів (п.
164.4 ст.
164 Кодексу). Порядок оподаткування іноземних доходів визначений п.
170.11 ст.
170 Кодексу, відповідно до п.п.
170.11.1 якого у разі якщо джерело виплат будь-яких оподатковуваних доходів є іноземним, сума такого доходу включається до загального річного оподатковуваного доходу платника податку – отримувача, який зобов"язаний подати річну податкову декларацію, та оподатковується за ставкою 18 відс., визначеною п.
167.1 ст.
167 Кодексу, крім випадків, визначених цим підпунктом. Згідно з п.п.
170.11.2 п.
170.11 ст.
170 Кодексу, якщо згідно з нормами міжнародних договорів, згода на обов"язковість яких надана Верховною Радою України, платник податку може зменшити суму річного податкового зобов"язання на суму податків, сплачених за кордоном, він визначає суму такого зменшення за зазначеними підставами у річній податковій декларації. Відповідно до п.п.
168.2.1 п.
168.2 ст.
168 Кодексу платник податку, що отримує, зокрема, іноземні доходи, зобов’язаний включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу та подати податкову декларацію за наслідками звітного податкового року, а також сплатити податок та військовий збір з таких доходів. При цьому особою, яка не є податковим агентом, вважається нерезидент або фізична особа, яка не має статусу суб"єкта підприємницької діяльності або не є особою, яка перебуває на обліку у контролюючих органах як особа, що провадить незалежну професійну діяльність (п.п.
168.2.2 п.
168.2 ст.
168 Кодексу). Порядок подання річної декларації про майновий стан і доходи (податкової декларації) визначено ст.
179 Кодексу. Враховуючи викладене, у разі якщо фізичною особою – підприємцем (резидентом України) отримується дохід з джерел за межами України у вигляді міжнародних грантів, то сума такого доходу включається до загального річного оподатковуваного доходу платника податків як іноземний дохід та оподатковується податком на доходи фізичних осіб і військовим збором на загальних підставах. При цьому фізична особа зобов’язана подати податкову декларацію за наслідками звітного податкового року, а також сплатити податок (військовий збір) з таких доходів.

Додати коментар

Користувач:
email:





Під забороною немає тільки грошей в банку.

- Fin.Org.UA

Новини

23:00 - Мінреінтеграції: Як зареєструватися в центрі зайнятості
23:00 - В Україні запроваджено комплексну соціальну послугу з формування життєстійкості
23:00 - Соціальний супровід військових та їх родин: Уряд підтримав пілотний проект
20:55 - Оперативна інформація Генерального штабу Збройних Сил України станом на 18:00 03.10.2023 щодо російського вторгнення
20:55 - Ефективність діяльності органів влади є одним із пріоритетів Плану реформ до 2027 року, – Міністр КМУ
20:55 - У Мінфіні презентовано нову автоматизовану онлайн-інформаційну систему для планування та моніторингу виконання держбюджету
19:30 - Чехия, Польша и Австрия вводят проверки на границе со Словакией
19:30 - НБУ впервые с июля 2022 года поменял официальный курс гривны к доллару
19:30 - Ожидая зимних обстрелов, Украина хранит запасы трансформаторов за рубежом
19:30 - “Укрзализныця” в сентябре нарастила экспортные перевозки руды на 50%
19:30 - Кремль призвал россиян не обращать внимания на доллар по 100 рублей
19:30 - Украине достаточно четверти зерна, собранного в 2023 году
18:50 - Мінцифри та Фонд гарантування вкладів запустили нову послугу в Дії: вкладники збанкрутілих банків можуть отримати відшкодування в кілька кліків
18:50 - На місці зруйнованої росіянами амбулаторії на Сумщині встановлено нову модульну клініку “первинки”
18:50 - Як продовжити дію довідки МСЕК під час воєнного стану?
18:50 - Мін'юст: Як викрити пропозиції роботи від шахраїв
18:50 - Понад 50 тисяч посвідчень водія відновлено: як отримати послугу
18:35 - Діаманти не назавжди: чи піде ЄС на заборону російського коштовного каміння
18:35 - Киевские городские власти будут просить Кабмин погасить задолженность по компенсации жилищных тарифов
18:35 - Швеция предоставит инвестиционные гарантии компаниям, которые сотрудничают с Украиной
18:35 - НАПК внесло три крупнейшие китайские нефтегазовые компании в перечень международных спонсоров войны
18:35 - Минобороны расширило список военных, которые будут получать дополнительное вознаграждение
18:35 - Европарламент поддержал создание Украинского фонда в 50 млрд євро
18:35 - Фигурант антикоррупционных расследований по “Большому строительству” Юрий Голик до сих пор регулярно бывает в ОП
18:35 - Правительство начинает работу над единым планом реформ до 2027 года
17:45 - Підсумки торгів цінними паперами на Українській біржі за 03.10.2023
17:40 - Nippon Steel закрывает завод в Куре спустя 70 лет работы
17:40 - Денис Казанський про Донбас: “Можливо, нам доведеться не відбудовувати якісь міста, а дорозселяти”
17:40 - Суд наложил арест на имущество Дмитрия Вовка и ещё двух фигурантов дела по “Ротердам плюс”
17:40 - Сі та чистки. У Китаї падають топчиновники і військові


Більше новин

ВалютаКурс
Австралійський долар23.0664
Канадський долар26.675
Юань Женьміньбі5.0135
Чеська крона1.5647
Данська крона5.1388
Гонконгівський долар4.6722
Форинт0.099182
Індійська рупія0.43976
Рупія0.0023484
Новий ізраїльський шекель9.5101
Єна0.24398
Теньге0.076725
Вона0.026888
Мексиканське песо2.0649
Молдовський лей2.0055
Новозеландський долар21.5827
Норвезька крона3.3547
московський рубль0.36802
Сінгапурський долар26.6168
Ренд1.895
Шведська крона3.2965
Швейцарський франк39.6727
Єгипетський фунт1.1843
Фунт стерлінгів44.1569
Долар США36.5901
Білоруський рубль13.2997
Азербайджанський манат21.5439
Румунський лей7.7033
Турецька ліра1.3306
СПЗ (спеціальні права запозичення)47.8442
Болгарський лев19.5983
Євро38.3263
Злотий8.2871
Алжирський динар0.2665
Така0.33244
Вірменський драм0.092955
Домініканське песо0.64554
Іранський ріал0.00087068
Іракський динар0.027915
Сом0.41223
Ліванський фунт0.002438
Лівійський динар7.4796
Малайзійський ринггіт7.7882
Марокканський дирхам3.5441
Пакистанська рупія0.12699
Саудівський ріял9.7503
Донг0.0015045
Бат1.0015
Дирхам ОАЕ9.9558
Туніський динар11.546
Узбецький сум0.0030036
Новий тайванський долар1.13409
Туркменський новий манат10.4482
Сербський динар0.33069
Сомоні3.3375
Ларі13.6705
Бразильський реал7.265
Золото66834.01
Срібло770.23
Платина32223.44
Паладій43590.88

Курси валют, встановлені НБУ на 04.10.2023

ТікерOpenMaxMinCloseVolume
227763910.52910.52910.52910.524552600.00
2280431062.191062.191062.191062.1950985.12

Дані за 03.10.2023