Роз’яснення ДПС щодо оподаткування податком на доходи фізичних осіб і військовим збором доходу у вигляді міжнародних грантів, які виплачуються на користь фізичних осіб – підприємців

18.09.2023 16:10 | Fin.Org.UA за інформацією КМУ

Оподаткування доходів, отриманих фізичною особою – підприємцем від провадження господарської діяльності, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, здійснюється відповідно до ст.
177 розділу IV Податкового кодексу України (далі – Кодекс) або глави І розділу XIV Кодексу залежно від обраної системи оподаткування. Так, згідно з п.
177.2 ст.
177 Кодексу об’єктом оподаткування є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та негрошовій формі) і документально підтвердженими витратами, пов’язаними з господарською діяльністю такої фізичної особи – підприємця. Відповідно до п.
177.6 ст.
177 Кодексу у разі якщо фізична особа – підприємець отримує інші доходи, ніж від провадження підприємницької діяльності, у межах обраних ним видів такої діяльності, такі доходи оподатковуються за загальними правилами, встановленими Кодексом для платників податку – фізичних осіб. Доходом для фізичної особи – підприємця – платника єдиного податку є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п.
292.3 ст.
292 Кодексу.
При цьому до доходу не включаються отримані такою фізичною особою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, доходи у вигляді бюджетних грантів, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності (п.
292.1 ст.
292 Кодексу). Крім того, до складу доходу фізичної особи – підприємця – платника єдиного податку також не включаються суми коштів цільового призначення, що надійшли від Пенсійного фонду та інших фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування, з бюджетів або державних цільових фондів, у тому числі в межах державних або місцевих програм (п.п.
4 п.
292.11 ст.
292 Кодексу). Зауважуємо, що умовами договору про надання гранту, укладеного між фізичною особою – підприємцем та неприбутковою організацією (благодійним фондом або громадською організацією), не передбачається виробництво (виготовлення) та/або реалізація товарів, виконання робіт, надання послуг таким підприємцем на користь зазначених організації, а лише надання фінансової допомоги у реалізації проекту. Таким чином, оскільки дохід у вигляді гранту не пов’язаний з результатом від здійснення господарської діяльності фізичної особи – підприємця, то такий дохід, незалежно від обраної фізичною особою – підприємцем системи оподаткування, оподатковуються за загальними правилами, встановленими Кодексом для платників податку – фізичних осіб. Порядок оподаткування доходів фізичних осіб регулюється розділом ІV Кодексу, відповідно до п.
163.1 ст.
163 якого об’єктом оподаткування резидента є, зокрема загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід та іноземні доходи – це доходи (прибуток), отримані з джерел за межами України. Перелік доходів, які включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податків визначено п.
164.2 ст.
164 Кодексу. Відповідно до п.
167.1 ст.
167 Кодексу ставка податку становить 18 відс.
бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) платнику (крім випадків, визначених у пунктах 167.2 – 167.5 ст.
167 Кодексу). Також вказані доходи є об’єктом оподаткування військовим збором (п.п.
1.2 п.
161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу). Ставка військового збору становить 1,5 відс.
об’єкта оподаткування, визначеного п.п.
1.2 п.
161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу (п.п.
1.3 п.
161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу). Нарахування, утримання та сплата (перерахування) податку на доходи фізичних осіб та військового збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому ст.
168 Кодексу та п.п.
1.4 п.
161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу. Грант – це одноразова безповоротна цільова виплата фізичним і юридичним особам грошової суми або дарування обладнання, приміщення (як правило, з власних коштів та майна) громадянами і юридичними особами, у тому числі іноземцями, а також міжнародними організаціями, для проведення наукових досліджень, впровадження енерго- та ресурсозберігаючих технологій, вжиття заходів екологічної безпеки та ліквідації наслідків екологічних катастроф, виконання творчих робіт, видання творів художньої, наукової, освітньої, образотворчої, медичної та іншої літератури тощо (З практики застосування термінів, слів та словосполучень у юриспруденції). Ситуація 1.
Грант надається на користь фізичних осіб – підприємців благодійним фондом або громадською організацією Згідно з п.п.
164.2.20 п.
164.2 ст.
164 Кодексу до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються інші доходи, крім зазначених у ст.
165 Кодексу. Відповідно до п.п.
168.1.1 п.168.1 ст.
168 Кодексу податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов’язаний утримувати податок на доходи фізичних осіб та військовий збір із суми такого доходу за його рахунок використовуючи ставку податку 18 відс., визначену в ст.
167 Кодексу, та ставку військового збору 1,5 відс., встановлену в п.п.
1.3 п.
161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу. Враховуючи викладене, дохід у вигляді гранту, який виплачується благодійним фондом або громадською організацією – резидентами України на користь фізичних осіб – підприємців, включається до їх загального місячного (річного) оподатковуваного доходу як інший дохід та оподатковується юридичною особою як податковим агентом податком на доходи фізичних осіб та військовим збором на загальних підставах. Ситуація 2.
Грант надається на користь фізичних осіб – підприємців міжнародним благодійним фондом Під час нарахування (отримання) доходів, отриманих у вигляді валютних цінностей або інших активів (вартість яких виражено в іноземній валюті або міжнародних розрахункових одиницях), такі доходи перераховуються у гривні за валютним курсом Національного банку України, що діє на момент нарахування (отримання) таких доходів (п.
164.4 ст.
164 Кодексу). Порядок оподаткування іноземних доходів визначений п.
170.11 ст.
170 Кодексу, відповідно до п.п.
170.11.1 якого у разі якщо джерело виплат будь-яких оподатковуваних доходів є іноземним, сума такого доходу включається до загального річного оподатковуваного доходу платника податку – отримувача, який зобов"язаний подати річну податкову декларацію, та оподатковується за ставкою 18 відс., визначеною п.
167.1 ст.
167 Кодексу, крім випадків, визначених цим підпунктом. Згідно з п.п.
170.11.2 п.
170.11 ст.
170 Кодексу, якщо згідно з нормами міжнародних договорів, згода на обов"язковість яких надана Верховною Радою України, платник податку може зменшити суму річного податкового зобов"язання на суму податків, сплачених за кордоном, він визначає суму такого зменшення за зазначеними підставами у річній податковій декларації. Відповідно до п.п.
168.2.1 п.
168.2 ст.
168 Кодексу платник податку, що отримує, зокрема, іноземні доходи, зобов’язаний включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу та подати податкову декларацію за наслідками звітного податкового року, а також сплатити податок та військовий збір з таких доходів. При цьому особою, яка не є податковим агентом, вважається нерезидент або фізична особа, яка не має статусу суб"єкта підприємницької діяльності або не є особою, яка перебуває на обліку у контролюючих органах як особа, що провадить незалежну професійну діяльність (п.п.
168.2.2 п.
168.2 ст.
168 Кодексу). Порядок подання річної декларації про майновий стан і доходи (податкової декларації) визначено ст.
179 Кодексу. Враховуючи викладене, у разі якщо фізичною особою – підприємцем (резидентом України) отримується дохід з джерел за межами України у вигляді міжнародних грантів, то сума такого доходу включається до загального річного оподатковуваного доходу платника податків як іноземний дохід та оподатковується податком на доходи фізичних осіб і військовим збором на загальних підставах. При цьому фізична особа зобов’язана подати податкову декларацію за наслідками звітного податкового року, а також сплатити податок (військовий збір) з таких доходів.

Додати коментар

Користувач:
email:





Український ринок
Із бурхливими коливаннями –
Треба знати правила.

- Fin.Org.UA

Новини

16:13 - На Харківщині держаудитори виявили порушень майже на 3 мільярди гривень за перший квартал 2025 року
16:00 - Курси валют, встановлені НБУ на 12.05.2025
15:30 - Розпочинається обговорення умов страхування відповідальності надавачів нефінансових платіжних послуг
15:20 - Резкое пробуждение крипторынка
15:08 - Освітній скандал у Харкові: держаудит виявив порушення на понад 1,4 млн гривень
14:54 - Перший в Україні важкий дистанційний комплекс для гуманітарного розмінування «ГАРТ 5100» отримав сертифікат відповідності
14:43 - У квітні 13 небанківських фінансових установ виключено з реєстрів
14:05 - У квітні фермери отримали у використання ще майже 300 га земель розмінованих коштом держави
13:45 - Індія готова радикально знизити мита заради торгівельної угоди з Трампом
13:39 - США можуть вести переговори про торгівлю з усім Євросоюзом, а не окремо з кожною країною – Мерц
13:36 - Руслан Кравченко: Завдяки допомозі GEM пошкоджене приміщення податкової у Дніпрі оперативно відновлене
13:13 - На Донеччині призупинили водопостачання у чотирьох містах
13:02 - Банки за 11 місяців профінансували проєкти з відновлення енергетичної інфраструктури на 18 млрд грн – результати опитування банків
12:45 - ВС скасував дозвіл на будівництво будинку у Львові: в ньому вже розкупили квартири
12:41 - Білл Гейтс звинуватив Маска у "вбивстві найбідніших дітей"
12:31 - Понад 3000 підприємців отримали компенсацію за працевлаштування 5500  ВПО з початку 2025 року
12:30 - Більше, ніж PR: як працюють ефективні комунікації
12:21 - Трамп погрожує, що виробник Barbie не продасть у США жодної іграшки
12:18 - Ключові рішення НКЦПФР від 09.05.2025
12:10 - Чи зобов’язані виробники (постачальники) здійснювати доопрацювання РРО у разі зміни законодавчих вимог?
12:10 - В ЄДР вперше з'явились компанії з непрозорою структурою власності
12:08 - Щодо визначення ФОПом – платником єдиного податку другої – третьої групи МПЗ для земельних ділянок, які орендовано у громадянина
12:06 - Повідомлення про керуючу компанію індустріального парку "Сміла"
12:04 - До уваги платників податку на прибуток підприємств!
12:03 - В Україні рекордно зросла кількість вакансій для людей без досвіду та студентів
12:02 - Сплата військового збору ФОП на загальній системі оподаткування «за себе» у разі зміни протягом року місцезнаходження, пов’язаного зі зміною адміністративного району
12:00 - Покупець отримує товари за допомогою подарункового сертифіката (з використанням відомостей, талонів, безкоштовних рецептів): проведення розрахунків через РРО/ПРРО
11:57 - До уваги платників єдиного податку першої/другої груп, які протягом року перевищили граничний обсяг доходу або відмовилися від застосування спрощеної системи оподаткування!
11:55 - Торгові перемовини ще не почалися, а китайці вже бронюють місця на вантажі до США
11:53 - Чи є об’єктом податкового контролю продаж особистих вживаних речей?


Більше новин

ВалютаКурс
Алжирський динар0.31261
Австралійський долар26.6067
Така0.34055
Канадський долар29.8641
Юань Женьміньбі5.7382
Чеська крона1.8747
Данська крона6.2669
Гонконгівський долар5.3414
Форинт0.115508
Індійська рупія0.48657
Рупія0.002515
Новий ізраїльський шекель11.7021
Єна0.28625
Теньге0.080536
Вона0.029666
Ліванський фунт0.000464
Малайзійський ринггіт9.6625
Мексиканське песо2.1285
Молдовський лей2.4232
Новозеландський долар24.492
Норвезька крона4.006
Саудівський ріял11.0765
Сінгапурський долар32.0208
Донг0.0015998
Ренд2.2814
Шведська крона4.2833
Швейцарський франк50.0114
Бат1.25896
Дирхам ОАЕ11.3115
Туніський динар13.8467
Єгипетський фунт0.8208
Фунт стерлінгів55.1536
Долар США41.547
Сербський динар0.3988
Азербайджанський манат24.4351
Румунський лей9.1334
Турецька ліра1.0722
СПЗ (спеціальні права запозичення)56.1143
Болгарський лев23.9051
Євро46.7528
Ларі15.151
Злотий11.0292
Золото138440.01
Срібло1351.97
Платина41035.97
Паладій40813.7

Курси валют, встановлені НБУ на 12.05.2025