Каховка — анонсований злочин

10.06 07:40 | Укррудпром

zn.ua, 9 июня 2023. Опубликовано 07:30 10 июня 2023 года росія на законодавчому рівні сама собі дозволила руйнувати будь-які об"єкти критичної інфраструктури.

 30 травня в Москві прийняли постанову, згідно з якою на території України можна бити по гідроелектростанціях і будь-яких промислових об"єктах. Розбір таких “аварій”, що сталися “внаслідок воєнних дій, диверсій…”, до 2028-го припинено навіть формально.

Не минуло й тижня, як було завдано удару по аміакопроводу в Харківській області (записали як “диверсію”). А через день знищили Каховську ГЕС.

Оскільки гідростанція в окупації, спочатку це спробували оформити як удар українських “хаймарсів”. Версія була відверто тупою, оскільки жодних прильотів не було. Та й ракета не призначена знищувати греблі, там потрібні боєголовки набагато потужніші. “Хаймарси” минулої осені прилітали в розташований на греблі міст. Влучали точно, але обрушити навіть цю, набагато більш вразливу, ціль не змогли. А греблю почали будувати ще за Сталіна, з розрахунку на влучання крупнокаліберних авіабомб.

Ба більше, саме найбільш ушкоджена вибухами восени 2022-го ділянка залишається вцілілою досі. Так-так, це ті найперші три прольоти з боку правого берега, де було повністю знесено верхню будівлю греблі, включаючи шосейний міст, затвори й кранові шляхи для їхнього підйому. Виходить, не порвало там, де тонко…

Тож пізніше почали розвивати тему української ДРГ, яка непомітно сховала кілька вагонів вибухівки та надводний дрон-камікадзе. У найгіршому разі — станція “попливла сама”.

До речі, в останньому варіанті мовчки визнається, що криворукі окупанти нічого не робили для забезпечення безпеки греблі, яку вони ж підривали в листопаді, коли тікали з правого берега Херсонщини.

Відверто кажучи, всі варіанти, незалежно від їхньої тупості, мало що змінюють. У катастрофі винувата росія — якби не вторгнення, станція стояла б ще сотні років.

І за міжнародним правом за стан об"єктів на окупованій території відповідальність несе саме загарбник, і жодні постанови уряду рф цього не скасовують.

Утім, у російському документі заздалегідь позначили й терміни знищення гідростанції. Згідно з ним, до 1 вересня цього року на захоплені гідроспоруди не поширюється навіть бутафорська “Декларація безпеки гідротехнічної споруди”. Станцію знищили вночі 6 червня.

Сейсмографи зафіксували й сигнали вибухів приблизно о 2:30 ночі, й сам процес руйнування дамби та машинного залу, який тривав близько 30 хвилин.

Те, що на станцію ще восени завозили вибухівку, було відомо, й Україна вже тоді говорила про необхідність організувати міжнародну наглядову місію, як на ЗАЕС. Прохання тихо проігнорували. Зате тепер Рада Європи висловила стурбованість катастрофою… Природно, глибоку, як колись Каховське водосховище.

Тоді ж, восени, припинили, зважаючи на все, всі ремонтні роботи, як і обслуговування. А напередодні 6 червня рівень води у водоймі виявився на максимальному рівні.

У результаті сталася безпрецедентна екологічна катастрофа. Затоплено десятки населених пунктів. Річка піднялася в окремих місцях на десять метрів. Підйом води припинився лише в четвер. При цьому росія в евакуації участі не бере, зате обстрілює евакуаційні групи українців.

Вище за течією Кременчуцьке водосховище майже зникло. Водозабори міст і насосних станцій відрізано від води. Це проблеми понад мільйона людей. Сотні тисяч гектарів зрошуваних земель Запорізької та Херсонської областей теж без води. Заодно припинилася й подача води в Крим. Загалом, “русскій мір” як він є. Але зате... тепер ЗСУ буде складніше форсувати річку як вище, так і нижче ГЕС (ці береги кілька тижнів являтимуть собою болото рідкого бруду). До того ж затопить і звільнені острови в плавнях Дніпра. Профіт! А до проблем людей і регіону, який у Москві взагалі-то вже в Конституцію вписати встигли, Кремлю байдуже. Згадайте, як, відходячи з того ж Херсона, росіяни підірвали всі великі електропідстанції, навіть фундаментів не залишилося.

Знищені на Каховській ГЕС шість гідроагрегатів теж не перші втрати “Укргідроенерго”. Рашисти вже били й по Дніпрогесу, й по Київській ГЕС, і по Кременчуцькій. От прямо зараз звучать заклики знову “врізати по Київській”. Так, до всього цього варто готуватися заздалегідь, не обманюючись розрахунком на людяність противника.

Повторю, росія на законодавчому рівні сама собі дозволила руйнувати будь-які об"єкти критичної інфраструктури.

Загибель електростанції вдарила й по Запорізькій АЕС. Для її охолодження беруть воду з Каховського водоймища. Так, прямо зараз безпосередньої загрози немає — у станції є свій ізольований ставок-охолоджувач. Тим більше що на сьогодні станція стоїть і лише один блок перебуває в гарячому резерві. Але якщо її запускати, то нинішня схема охолодження працездатною не буде, доведеться як мінімум добудовувати новий водозабір для підживлення.

Утім, греблю на Дніпрі теж доведеться відновлювати, спочатку хоча б для того, аби просто відновити водопостачання. Нова ГЕС — це мрії в мільярд доларів інвестицій і роки роботи, але гребля потрібна й досить швидко.

У разі відходу з ЗАЕС росіяни спробують зруйнувати обладнання по максимуму. Тобто й підстанції, і обладнання машинного залу. Раніше вважалося, що реакторів не чіпатимуть. Як показала Каховка, дна там просто немає — ці чіпатимуть… Для початку їх треба звідти прибрати.

 

Місія МАГАТЕ теж має бути менш бутафорською. Інакше їй покажуть “українську ДРГ, яка непомітно підірвала блок-другий”, і… чемно помахуючи кувалдою, попросять підписати акт.

Для наших дипломатів і чиновників теж болісний урок. При спілкуванні з рф треба завжди очікувати гіршого. “Укргідроенерго” раніше прорахувало чотири сценарії розвитку подій на Каховській ГЕС — варіант повного знищення визнали найменш імовірним. Можливо, для нормальних людей, а в противника інша логіка.

Наслідки катастрофи загалом і в цілому гнітючі… “АрселорМіттал” у Кривому Розі частково на паузі, там усе обладнання охолоджується водою. Де братимуть воду Запорізький і Нікопольський феросплавні, теж наразі загадка.

Будувати під вогнем (а він точно буде) складно. Логістика нижче дамби паралізована, і на Дніпрі нижче Запоріжжя теж вилізе частина порогів. Втрати в агросекторі катастрофічні. Зерно й соняшник, так, нині не в надлишку, але ростуть скрізь, а от городину та фрукти з Херсонщини їла вся Україна. Це одна ГЕС із каскаду. Не зайвим буде приготуватися до гіршого сценарію з можливих.

Тим більше міжнародна реакція знову була млявою. Резолюція ООН ні про що, аморфне щось: “не можна заподіювати страждань мирному населенню”. Хто йому їх заподіював до четвертої години ранку 24 лютого 2022-го? Зате відзначили “день російської мови”. Саме на тлі руїн станції та затопленого берега.

Щось підтікає й на дипломатичному рівні. Законопатити б.

Війна триває — удари не перші й навряд чи останні. У Кремлі неодноразово говорили, що їх не влаштовує саме існування України (та й країн Балтії)… “екзистенціальна загроза”, ось. Опускатися до їхнього рівня не слід, але й забувати, що дна немає, не варто.

Ігор МАСКАЛЕВИЧ

Додати коментар

Користувач:
email:





Stocks rise and fall,
Investors hold their breath,
The market decides.

- Fin.Org.UA

Новини

12:10 - Приватизация ОГХК-ДемГОК: слияние похожее на “слив”…
12:10 - “Запорожкокс” Ахметова инвестирует 180 млн гривен в капремонт оборудования коксового цеха
12:10 - Реформирование Евросоюза для принятия новых членов, включая Украину, принесет раздоры
12:10 - Британский миллиардер Ричард Брэнсон будет защищать экологию в составе “Стражей планеты”
12:10 - российские власти надеются заработать свыше 750 млрд рублей на “курсовой ренте”
12:10 - Украина подписала с США меморандум на 522 млн долларов об укреплении энергосистемы
11:15 - Миссия МВФ начинает дискуссию с Украиной в рамках подготовки к пересмотру программы
11:15 - Германия введет временный контроль на границах с Чехией и Польшей
11:15 - Главу детективов НАБУ отправят на фронт, кровью искупить саботаж в деле Коломойского
11:15 - россия продает большую часть нефти выше установленного потолка цен
11:15 - Польша подготовила транзитные коридоры для украинского зерна
11:15 - ВАКС отказался рассматривать продление ареста активов Коломойского
10:50 - Оперативна інформація щодо наслідків ведення бойових дій російською федерацією та роботи піротехнічних підрозділів ДСНС
10:50 - Оперативна інформація щодо ворожих обстрілів по Україні
10:50 - Ірина Мудра взяла участь у Міністерському сайд-івенті на тему: “Дотримання принципів Статуту ООН: Відновлення справедливості для України”
10:50 - Український та канадський медзаклад підписали договір про медичне партнерство у сфері психічного здоров’я та реабілітації військових
10:50 - 21,8 мільярд гривень грантових коштів від Уряду Японії будуть спрямовані на проекти відновлення України
10:20 - США умолчали о решении передать Украине ракеты ATACMS, чтобы застать российские войска врасплох
10:20 - “Награда, которую никогда не надену”: Дмитрий Ярош вручил Вилкулу награду Украинской Добровольческой Армии
10:20 - Centravis принял участие в строительстве международного экспериментального термоядерного реактора
10:20 - Спикер Палаты представителей сохранил 300 млн долларов для Украины в оборонном бюджете США
10:20 - Из-за падения обломков дрона в Кривом Роге загорелось промышленное предприятие
10:20 - россияне в Одесской области разрушили зернохранилища и повредили портовую инфраструктуру
10:20 - Умер бизнес-партнер Арсения Яценюка экс-нардеп Андрей Иванчук
09:25 - Снижение британского фунта (GBP) замедлилось, волатильность снизилась...
09:25 - Запад требует от украинских властей провести выборы несмотря на войну
09:25 - Потери Украины выросли при контрнаступлении, но у россиян все равно выше — украинская разведка
09:25 - “Мою маму убили, меня похитили”. Украинские дети свидетельствуют против россии в Гааге
09:25 - Президент Польши долдонит, что эмбарго на украинское зерно — правильное решение
09:25 - The Wall Street Journal: российские войска учатся на своих ошибках и адаптируются к войне в Украине


Більше новин

ВалютаКурс
Австралійський долар23.5941
Канадський долар27.2209
Юань Женьміньбі5.0067
Чеська крона1.5969
Данська крона5.2172
Гонконгівський долар4.6761
Форинт0.100585
Індійська рупія0.44099
Рупія0.0023769
Новий ізраїльський шекель9.6028
Єна0.24667
Теньге0.077226
Вона0.027357
Мексиканське песо2.1319
Молдовський лей2.014
Новозеландський долар21.8388
Норвезька крона3.4037
московський рубль0.38018
Сінгапурський долар26.7902
Ренд1.9467
Шведська крона3.2715
Швейцарський франк40.3404
Єгипетський фунт1.1836
Фунт стерлінгів44.8185
Долар США36.5686
Білоруський рубль13.2919
Азербайджанський манат21.5477
Румунський лей7.8285
Турецька ліра1.3461
СПЗ (спеціальні права запозичення)48.1275
Болгарський лев19.8937
Євро38.898
Злотий8.4624
Алжирський динар0.26843
Така0.33396
Вірменський драм0.094791
Домініканське песо0.64591
Іранський ріал0.00087068
Іракський динар0.027915
Сом0.41436
Ліванський фунт0.002438
Лівійський динар7.5906
Малайзійський ринггіт7.8832
Марокканський дирхам3.6031
Пакистанська рупія0.11959
Саудівський ріял9.7495
Донг0.0015183
Бат1.04574
Дирхам ОАЕ9.9561
Туніський динар11.8036
Узбецький сум0.0030247
Новий тайванський долар1.147
Туркменський новий манат10.4482
Сербський динар0.33914
Сомоні3.3358
Ларі13.9235
Бразильський реал7.4805
Золото70436.61
Срібло867.55
Платина34256.37
Паладій46722.97

Курси валют, встановлені НБУ на 25.09.2023

ТікерOpenMaxMinCloseVolume
207518807.85807.85807.85807.85307790.85
21322710341034103410341860166.00
2262861010.291010.291010.291010.292108475.23
2276561052.061052.061052.061052.062135681.80
2284491049.161049.161049.161049.16151079.04
VERES155.17155.17155.17155.178844.69
XS12141590015900159001590015900.00

Дані за 22.09.2023