Навіщо Путіну “вибори” на окупованих територіях України

07.06 18:50 | Укррудпром

zn.ua, 7 червня 2023. Опубликовано 18:25 07 июня 2023 года Згідно з нововведеннями, відтепер “голосування” може відбуватися як на всій території, де запроваджено воєнний стан, так і лише на її частині.

 Кремль готується провести “вибори” на окупованих українських територіях. І змінює для цього російське законодавство: напередодні українського наступу Владімір Путін підписав поправки до закону “Про воєнний стан”.

 

Згідно з нововведеннями, відтепер “голосування” може відбуватися як на всій території, де запроваджено воєнний стан, так і лише на її частині. Нагадаємо, що Путін установив цей режим на окупованій території Донецької, Луганської, Запорізької та Херсонської областей у жовтні минулого року. Крім того, у законі зафіксовано право на депортацію жителів анексованих українських територій, де запроваджено воєнний стан, до районів, де такого стану немає.

За кілька місяців до ухвалення цих поправок Путін затвердив спрощений порядок відмови від громадянства України. А наприкінці квітня затвердив порядок проживання в рф для уродженців “ДНР” і “ЛНР”, а також захоплених росіянами частин Запорізької та Херсонської областей. Цей документ дає змогу депортувати тих жителів окупованих територій України, які відмовляться від набуття російського громадянства до 1 липня 2024 року. Так росія реалізовує свою політику витіснення нелояльного населення.

Нині політичне поле на контрольованих російською армією українських землях повністю “стерилізовано”. Судячи з планів Кремля, “вибори” на “нових російських територіях” мають відбутися в єдиний день голосування — 10 вересня 2023 року. ЦВК рф уже розпочала роботу з організації “виборів” на окупованих українських землях, а “Єдіная росія” наприкінці травня навіть провела “праймериз”. Серед тих, хто взяв у них участь, — колишній український топчиновник Дмитро Табачник, який намагається в такий спосіб увійти до російської влади та захистити власний бізнес.

Готуються до участі у “виборах” й інші російські парламентські партії — КПрф, ЛДПР, “Справєдлівая росія — За правду” та “Новиє люді”.

 

Як зазначив у своєму коментарі ZN.UA керівник проєктів Української миротворчої школи в Херсонській області Сергій Данилов, “попри те, що в списки на “праймериз” “Єдіной росії” записували місцевих чиновників і вчителів, серед його учасників багато сторонніх. Пояснюється це тим, що місцевих колаборантів виявилося менше, ніж розраховували росіяни. Тому в “праймериз” і брали участь варяги з росії, колаборанти з Криму, російські військовослужбовці”.

Кремль готується до “голосування” на окупованих територіях напередодні українського наступу, який може кардинально змінити ситуацію на фронті. Здавалося б, у цій ситуації значно доцільніше було б не квапитися з “виборами” й почекати подальшого розвитку подій. Головний редактор Центру журналістських розслідувань Валентина Самар упевнена: росіяни не вважають, що заганяють себе в глухий кут, вони підвищують ставки.

“Підготовка до “виборів” і бойові дії відбуваються паралельно. У росії працює державна бюрократична машина. І якщо в Кремлі поставили завдання провести “вибори”, то їх проведуть незалежно від того, як розвиватимуться події на фронті: “голосування” відбудеться за будь-якої погоди. Зрештою, це ж не “вибори” у звичайному розумінні. За цим дійством стоять певні політичні цілі”, — пояснила в коментарі ZN.UA Валентина Самар.

Існує кілька причин рішення Кремля провести “вибори” на “нових територіях” за умов воєнного стану.

По-перше, Москва послідовно вибудовує вертикаль влади за російськими лекалами на захоплених територіях, прагнучи інтегрувати останні до російської держави та “легітимізувати” окупаційні органи влади.

По-друге, “вибори” — це й створення інформаційної картинки, яка демонструє “глибинному народу”, що Москва контролює ситуацію на новонабутих територіях попри тяжке становище на фронті: там усе йде за планом, і Донецька, Луганська, Запорізька та Херсонська області “навіки возз"єдналися з росією”.

По-третє, Кремль проводить “вибори” на окупованих територіях України й для того, щоб переконати місцеве українське населення: “росія тут назавжди”.

По-четверте, змушуючи українців набувати російського громадянства та брати участь у “виборах” до окупаційних органів влади, в Москві також розраховують скомпрометувати місцевих жителів співпрацею з російською владою й у такий спосіб сформувати в них лояльне ставлення до окупантів. Реалізації цієї політики Москви сприяють суперечливі заяви Києва стосовно українських громадян на окупованих територіях, які отримали паспорт країни-агресора, як це було у випадку взаємовиключних заяв віцепрем"єра Ірини Верещук і омбудсмена Дмитра Лубінця.

По-п"яте, “вибори” — це можливості для розпилювання коштів, які виділяють на виборчу кампанію та вибудовування клієнтелістських мереж. Адже власні кадри на місцях розставляє не лише заступник голови адміністрації президента рф Сєргєй Кірієнко, який курирує “нові території”.

Так, свою гру на окупованому півдні України намагаються вести й голова окупаційної влади в Криму Сєргєй Аксьонов, і “голова” Севастополя Міхаїл Развожаєв: унаслідок апаратних ігор вони контролюють частину захопленої Запорізької області. Власні інтереси є й у “кадирівців”, і в міністра сільського господарства Дмітрія Патрушева, і в ексголови Краснодарського краю Алєксандра Ткачова. За словами Валентини Самар, хоча всю територію поділено, а людей розставлено по місцях, нині триває боротьба за контроль над підприємствами та галузями: “Є багато охочих ліктями поштовхатися”.

 

З погляду міжнародного права, майбутні “вибори” на окупованих росією українських територіях є нелегітимними. Проте в Кремлі вважають, що посилюють свою позицію в світі, інтегруючи ці українські землі в своє правове поле та формуючи вертикаль влади. А проведене “голосування” використовуватимуть як російські дипломати, так і всілякі путінферштеєри як аргумент для просування на Заході ідеї щодо “споконвічних російських територій”.

Зважаючи на все, сам Путін вірить у перемогу та здатність своєї армії втримати території. Він живе у власному ірраціональному світі, в межах якого й ухвалює рішення. Однак плани Кремля щодо проведення “виборів” полетять шкереберть у разі вдалого українського наступу. На російських телеканалах за вказівкою Кремля вже обговорюють варіант відходу: мовляв, навіщо нам тримати та годувати території, населення яких нас не підтримує? “Чи потрібні нам території, які не хочуть із нами жити? Не впевнена я в цьому. І мені чомусь здається, що й президенту вони не потрібні”, — заявила кремлівська пропагандистка Маргаріта Симоньян.

Як вважає Сергій Данилов, попри те, що ці регіони зафіксовано в Конституції рф, росіяни змиряться з втратою контролю над ними, за винятком 5% найрадикальніших Z-патріотів: “Путін і Кремль цинічно натиснуть на кнопку “стоп”, і пропагандисти зроблять вигляд, що нічого не відбувається”. Словом, російська влада обере модель поведінки, яку Москва вже випробувала восени минулого року, коли українська армія звільнила Херсон.

Володимир КРАВЧЕНКО

Додати коментар

Користувач:
email:

Market correction,
Stocks fall and investors fret,
Value seekers pounce.

- Fin.Org.UA

Новини

12:10 - Приватизация ОГХК-ДемГОК: слияние похожее на “слив”…
12:10 - “Запорожкокс” Ахметова инвестирует 180 млн гривен в капремонт оборудования коксового цеха
12:10 - Реформирование Евросоюза для принятия новых членов, включая Украину, принесет раздоры
12:10 - Британский миллиардер Ричард Брэнсон будет защищать экологию в составе “Стражей планеты”
12:10 - российские власти надеются заработать свыше 750 млрд рублей на “курсовой ренте”
12:10 - Украина подписала с США меморандум на 522 млн долларов об укреплении энергосистемы
11:15 - Миссия МВФ начинает дискуссию с Украиной в рамках подготовки к пересмотру программы
11:15 - Германия введет временный контроль на границах с Чехией и Польшей
11:15 - Главу детективов НАБУ отправят на фронт, кровью искупить саботаж в деле Коломойского
11:15 - россия продает большую часть нефти выше установленного потолка цен
11:15 - Польша подготовила транзитные коридоры для украинского зерна
11:15 - ВАКС отказался рассматривать продление ареста активов Коломойского
10:50 - Оперативна інформація щодо наслідків ведення бойових дій російською федерацією та роботи піротехнічних підрозділів ДСНС
10:50 - Оперативна інформація щодо ворожих обстрілів по Україні
10:50 - Ірина Мудра взяла участь у Міністерському сайд-івенті на тему: “Дотримання принципів Статуту ООН: Відновлення справедливості для України”
10:50 - Український та канадський медзаклад підписали договір про медичне партнерство у сфері психічного здоров’я та реабілітації військових
10:50 - 21,8 мільярд гривень грантових коштів від Уряду Японії будуть спрямовані на проекти відновлення України
10:20 - США умолчали о решении передать Украине ракеты ATACMS, чтобы застать российские войска врасплох
10:20 - “Награда, которую никогда не надену”: Дмитрий Ярош вручил Вилкулу награду Украинской Добровольческой Армии
10:20 - Centravis принял участие в строительстве международного экспериментального термоядерного реактора
10:20 - Спикер Палаты представителей сохранил 300 млн долларов для Украины в оборонном бюджете США
10:20 - Из-за падения обломков дрона в Кривом Роге загорелось промышленное предприятие
10:20 - россияне в Одесской области разрушили зернохранилища и повредили портовую инфраструктуру
10:20 - Умер бизнес-партнер Арсения Яценюка экс-нардеп Андрей Иванчук
09:25 - Снижение британского фунта (GBP) замедлилось, волатильность снизилась...
09:25 - Запад требует от украинских властей провести выборы несмотря на войну
09:25 - Потери Украины выросли при контрнаступлении, но у россиян все равно выше — украинская разведка
09:25 - “Мою маму убили, меня похитили”. Украинские дети свидетельствуют против россии в Гааге
09:25 - Президент Польши долдонит, что эмбарго на украинское зерно — правильное решение
09:25 - The Wall Street Journal: российские войска учатся на своих ошибках и адаптируются к войне в Украине


Більше новин

ВалютаКурс
Австралійський долар23.5941
Канадський долар27.2209
Юань Женьміньбі5.0067
Чеська крона1.5969
Данська крона5.2172
Гонконгівський долар4.6761
Форинт0.100585
Індійська рупія0.44099
Рупія0.0023769
Новий ізраїльський шекель9.6028
Єна0.24667
Теньге0.077226
Вона0.027357
Мексиканське песо2.1319
Молдовський лей2.014
Новозеландський долар21.8388
Норвезька крона3.4037
московський рубль0.38018
Сінгапурський долар26.7902
Ренд1.9467
Шведська крона3.2715
Швейцарський франк40.3404
Єгипетський фунт1.1836
Фунт стерлінгів44.8185
Долар США36.5686
Білоруський рубль13.2919
Азербайджанський манат21.5477
Румунський лей7.8285
Турецька ліра1.3461
СПЗ (спеціальні права запозичення)48.1275
Болгарський лев19.8937
Євро38.898
Злотий8.4624
Алжирський динар0.26843
Така0.33396
Вірменський драм0.094791
Домініканське песо0.64591
Іранський ріал0.00087068
Іракський динар0.027915
Сом0.41436
Ліванський фунт0.002438
Лівійський динар7.5906
Малайзійський ринггіт7.8832
Марокканський дирхам3.6031
Пакистанська рупія0.11959
Саудівський ріял9.7495
Донг0.0015183
Бат1.04574
Дирхам ОАЕ9.9561
Туніський динар11.8036
Узбецький сум0.0030247
Новий тайванський долар1.147
Туркменський новий манат10.4482
Сербський динар0.33914
Сомоні3.3358
Ларі13.9235
Бразильський реал7.4805
Золото70436.61
Срібло867.55
Платина34256.37
Паладій46722.97

Курси валют, встановлені НБУ на 25.09.2023

ТікерOpenMaxMinCloseVolume
207518807.85807.85807.85807.85307790.85
21322710341034103410341860166.00
2262861010.291010.291010.291010.292108475.23
2276561052.061052.061052.061052.062135681.80
2284491049.161049.161049.161049.16151079.04
VERES155.17155.17155.17155.178844.69
XS12141590015900159001590015900.00

Дані за 22.09.2023