Велика чистка “Укрзалізниці”. НАБУ прийшло з обшуками до нового керівника УЗ Євгена Лященка. В чому справа?

31.05.2023 17:20 | Укррудпром

Forbes-Украина, 31 травня 2023. Опубликовано 16:40 31 мая 2023 года Другий тиждень НАБУ проводить обшуки в кабінетах керівництва “Укрзалізниці”.

 30 травня детективи завітали до нового керівника УЗ Євгена Лященка, 48. Деякі ЗМІ повідомили, що його можуть звільнити. Що відбувається з однією з найбільших державних компаній України.

30 травня детективи НАБУ провели обшуки у голови правління “Укрзалізниці” Євгена Лященка, розповів Forbes співрозмовник у правоохоронних органах на правах анонімності. Причина — справа щодо можливої корупції на закупівлях УЗ, каже співрозмовник.  

“Сьогодні особисто надав усі розяснення НАБУ, щодо можливих зловживань у закупівлях, — цитує пресслужба УЗ слова Лященка. — Хоча перевірки закупівель проводяться за той період, коли вони не входили до зони моєї відповідальності”.  

Минулого тижня НАБУ та САП вже проводили обшуки в “Укрзалізниці” по цій справі у директора з економічної та інформаційної безпеки акціонерного товариства “Укрзалізниці” Едуарда Кріцина. Також 22—23 травня були затримані троє підозрюваних, серед яких заступник директора “Центру забезпечення виробництва” УЗ Олексій Онисимюк.  

Онисимюк нібито отримав хабаря у вигляді Toyota Camry вартістю 1,55 млн грн, йдеться у повідомлені НАБУ.

Історія з Toyota — це епізод великої справи НАБУ про корупцію в УЗ, каже редактор сайту “Наші гроші” Юрій Ніколов. “Поки ні Кріцин, ні Лященко не отримали підозри, але очевидно, що розслідування НАБУ в активній фазі”, — каже він.

Як пише “Главком”, сьогодні Наглядова рада (НР) УЗ планувала розглянути звільнення Лященка з посади. Проте незалежний член НР компанії, Анатолій Амелін в коментарі Forbes заперечив цю інформацію. “Нічого про це не чув”, — каже він. “Кадрові зміни на УЗ поки не плануються”, — підтверджує співрозмовник Forbes в Кабміні, близький до міністра розвитку громад, територій та інфраструктури Олександра Кубракова.

Ляшенко очолив УЗ в березні 2023-го після раптової відставки Олександра Камишіна. Ляшенко і Камишін, виходці з бізнес-імперії Ріната Ахметова СКМ. З 2012 року Ляшенко працював фінансовим директором “Медіа Групи Україна”, а з 1 липня 2014 року був призначений директором медіахолдингу. З жовтня 2021-го був призначений у правління УЗ. 

Кріцин теж прийшов в УЗ у 2021-му. До цього він керував Службою безпеки Україні (СБУ) в Дніпропетровській, Харківській та Херсонській областях.

“Камишін, Кріцин та Лященко майже одночасно прийшли в УЗ, це одна команда”, — каже Ніколов.

Чому детективи НАБУ активізувались саме зараз? Корупція на закупівлях “Укрзалізниці” існувала завжди, але під час війни вони не зобовязанні проводити відкриті тендери, каже співрозмовник Forbes в Кабміні. “Це збільшує корупційні ризики”, — каже він. Ніколов з “Наших грошей” з цим не погоджується. “УЗ публікує угоди в Prozorro постфактум і більшість закупівель ми бачимо, — каже Ніколов. — Вони дійсно намагаються викорінити велику корупцію з закупівель, але багато проблем досі лишається”.

Серед яскравих прикладів боротьби з великою корупцією:

Прямий контракт із державною “Укрнафтою” на постачання газу за ціною, яка на 23% менша від поточної.

Прямі контракти з ExxonMobil та Orlen на постачання дизпального, що дозволило заощадити приблизно 10% на ціні палива, за оцінкою аналітика консалтингової компанії “НафтоРинок” Олександра Сіренко. 

Прямий контракт з державним “Енергоатомом” на постачання електроенергії, що, за даними УЗ зекономило компанії у 2022-му 4 млрд грн.   

“Ми взяли найбільші витрати і почали з ними працювати, дивитись, де ми можемо піти від монополій, схем, корупції, — каже топменеджер УЗ на умовах анонімності. — Це електроенергія, яка займає понад 30% витрат, дизель (понад 30%) та газ (6%)”, — каже він.

“В УЗ багато проблем, але ми не можемо їх всі вирішити за один день”, — додає він. У 2022-му УЗ отримала 10 млрд грн збитків за виторгу у 74,6 млрд грн. Фінплан на 2023 рік передбачає очікувані 20,2 млрд грн збитків за виторгу у 83,9 млрд грн, витрати — 107,9 млрд грн. 

Ігор ОРЕЛ, Іра КРИЦЬКА

Додати коментар

Користувач:
email:





Stocks, bonds, and currencies,
Traded daily around the world,
Fortunes made and lost.

- Fin.Org.UA

Новини

18:00 - Зроблено в Україні: в індустріальних парках на кінець 2025 року збудовано або будується 37 заводів
18:00 - 0,95% росту ВВП забезпечила програма "Зроблено в Україні" – Свириденко
17:14 - У Києві прорвало тепломережу
17:06 - Спадщина без конфліктів: ключові інструменти для розподілу активів
16:19 - Ціни на нафту продовжують падати на початку 2026 року
16:00 - Меліорація в Україні: підсумки року реформ та підтримки державою будівництва зрошувальних систем
15:30 - Курси валют, встановлені НБУ на 05.01.2026
15:03 - Маск заявив, що у 2026 році почне масово виробляти імпланти для керування пристроями думками
15:00 - Чи стане українська енергетика магнітом для зелених інвестицій ЄС?
14:44 - ВІДДІЛ КОМУНІКАЦІЙ З ГРОМАДСЬКІСТЮ УПРАВЛІННЯ ІНФОРМАЦІЙНОЇ ВЗАЄМОДІЇ ГУ ДПС У ДНІПРОПЕТРОВСЬКІЙ ОБЛАСТІ (ТЕРИТОРІЯ ОБСЛУГОВУВАННЯ - МІСТО ДНІПРО) ІНФОРМУЄ!
14:07 - ДБР ліквідувало канал постачання кокаїну: організував українець, який відсидів у США
13:45 - Політика «Зроблено в Україні» забезпечила 0,95 в.п. зростання ВВП у 2025 році
13:16 - московіяни атакували магазин JYSK у Запоріжжі
13:10 - 2025 рік у енергетичній сфері України: розвиток розподіленої генерації
13:10 - Реформа рибного господарства: підсумки 2025 року
13:00 - Що відбувається на ринку нових авто та як премія "Авто Лідер" визначає найкращих
12:45 - ДТЕК показала масштаби руйнувань енергооб’єктів на Одещині
12:25 - Хто та в яких випадках подає податкову декларацію про майновий стан і доходи?
12:23 - Коли необхідно подавати до контролюючих органів витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки
12:22 - Зміна облікових даних: алгоритм дій фізичної особи – платника податків
12:21 - До уваги ФОП – платників єдиного податку першої – третьої груп!
12:20 - США у 2025 році активніше залучали державні інвестиції, ніж країни, що розвиваються
12:19 - Платники Дніпропетровщини спрямували до бюджетів усіх рівнів та державних цільових фондів майже 162 млрд грн податкових платежів та єдиного внеску
12:17 - Інформація для платників єдиного внеску щодо уточнення категорій платників в розрізі символів звітності
12:16 - Вимога щодо обов’язкового використання платіжних терміналів для певних категорій торговців відтермінована
12:15 - 2026 рік для ФОП: нові розміри єдиного податку та військового збору
12:13 - 2026 рік для ФОП: нові розміри єдиного податку та військового збору
12:01 - Хто та в яких випадках подає податкову декларацію про майновий стан і доходи?
12:00 - Розпочалась деклараційна кампанія 2026
11:59 - Про сплату військового збору фізичними особами з доходів, які підлягають річному декларуванню


Більше новин