Як “Енергоатом” підняв десятки мільйонів... на мішках

29.05 20:00 | Укррудпром

zn.ua, 29 травня 2023. Опубликовано 18:53 29 мая 2023 года Як тільки у назві замовника з’являється слово “Енергоатом”, закупівельна ціна біг-бегів злітає щонайменше вдвічі, а часом і вчетверо.

З минулого літа, коли рашисти почали обстрілювати об’єкти української енергетики, одним із популярних товарів у Prozorro стали біг-беги (див. рис. 1) — великі кубічні мішки, у які засипають пісок і обставляють ними наземні енергооб’єкти для захисту від осколкових уражень. “Наші гроші” проаналізували найбільші закупівлі та виявили цікаву тенденцію. Як тільки у назві замовника з’являється слово “Енергоатом”, закупівельна ціна біг-бегів злітає щонайменше вдвічі, а часом і вчетверо. Але кримінальне провадження за ціну біг-бегів отримала держкомпанія “Укренерго”, яка купувала їх за ринковою ціною. О, покарання невинуватих — це вже цікаво.

Фото, надане автором

 

Найбільші суми на біг-беги витрачали “Енергоатом” — оператор АЕС та “Укренерго” — оператор енергосистеми. Цілком логічно — саме у них зосереджено найбільшу кількість об’єктів, що потребують захисту (див. рис. 2). Але нелогічним є розрив у закупівельних цінах. Зараз ринкова ціна біг-бегів коливається в районі 250—300 грн за штуку. У розпал обстрілів під час ажіотажного попиту ціна зростала десь на 30% — до 300—400 грн. Але щоб ціна злітала вище 500 грн — це хіба що тільки у перепродавців та “Енергоатому” (місцеву девіацію “Львівтеплоенерго” на закупівлях менше 1 млн грн залишимо на совісті Андрія Садового). За даними ZN.UA, ДТЕК і “Євро-реконструкція”, наприклад, також купували біг-беги значно дешевше 500 грн.

Фото, надане автором

Рекордна ціна біг-бега вигулькнула у підряді на влаштування захисних споруд Південноукраїнської АЕС у березневому контракті загальною вартістю у 31 млн грн. Як виявилось, у локальному кошторисі було зашито майже половину підряду, 14 млн грн, саме на закупівлю біг-бегів по 3029 грн за штуку (див. рис. 3). Якщо прийняти, що середня ринкова ціна навіть у перепродавців у березні становила 400 грн, то маржа на біг-бегах становила 12 млн грн.

Фото, надане автором

Може, біг-беги “Енергоатому” якісь не такі? Пильний читач напевно помітив на рис. 2, що атомники єдині, хто не вказує розмірів мішків, які купує. А якщо саме їм потрібні мішки вдвічі, втричі чи вдесятеро більші? Ми перевірили — не підтвердилося. Нижче скрін із додатку до того самого березневого договору на “Улаштування тимчасових штучних захисних споруд ВП ПАЕС” у Южноукраїнську, де ціна біг-бегів у кілька разів вища за середню ринкову. На скріні (див. рис. 4) чітко вказано місткість біг-бега — 1,5 тонни, що цілком відповідає стандартним розмірам 90х90х145 см. Навіть за найрізноманітніших варіацій у розмірах і щільності наповнювача мішок на 1,5 тонни не більший за стандартний ані в сім разів, ані вдвічі.

Фото, надане автором

Добре, припустимо, що мова про ціну біг-бега, вже наповненого піском. Дивимося кошторис (рис. 3): пісок — 288 грн/тонна, або 450 за кожен біг-бег, додамо середню ринкову вартість самого мішка у 400 грн, виходить 850 грн за штуку, аж ніяк не три тисячі. Отже, навіть з урахуванням вартості піску маржа цієї закупівлі у 14 млн грн становила 10 з лишком мільйонів гривень, а вартість була завищеною майже в чотири рази. І зауважте, що закладена нами вартість самого мішка ну дуже щедра, якщо порівняти із закупівлями того ж таки “Укренерго”, то півторатонний біг-бег із піском ніяк не виходить дорожчим за 750 грн.

 

За законами жанру, якщо є “смачний” підряд, має бути і “смачний” підрядник — друга сторона, без якої розкрадання державних грошей було б неможливим. Що ж, принаймні законів жанру “Енергоатом” не порушує. Так, їхній “смачний” підрядник — продавець біг-бегів “Енергопромбуд”.

Довідково. За даними системи YouControl, ТОВ “Енергопромбуд” входить у групу “Корпорація Бугські Кар’єри” подружжя Матвія та Анастасії Ясеницьких. Раніше з діяльністю цієї групи був пов"язаний Сергій Бучко, який у 2000-х роках працював на Південноукраїнській АЕС.

Наприклад, у лютому атомники уклали з “Енергопромбудом” угоду вартістю 335 млн грн, у якій 41 млн призначався на придбання кабелів. Як виявилося, ціна кабелів була завищена у 2,6 разу, і після публічного скандалу атомники вирішили розірвати угоду.

Це, до речі, унікальний випадок, коли скандал призвів до розриву великого контракту “Енергоатому” з “Енергопромбудом”. На жаль, зазвичай усе проходить тихо. А співпраця “Енергопромбуду” із “Енергоатомом” — більш ніж плідна.

Просто порівняємо результативність участі компанії у держзакупівлях: 2021 року — 20 млн грн, 2022-го — 156,6 млн, за неповне півріччя 2023-го — 419 млн грн. Ти ба, як поперла карта. І всі контракти, оце так збіг, із “Енергоатомом” або його підрозділами.

Тож недивно, що після перших скандалів інформацію про закупівлі між атомниками та “Енергопромбудом” почали приховувати.

“Центр протидії корупції” звернувся до “Енергоатому” із запитом про надання локальних кошторисів із контракту з “Енергопромбудом” на ремонт одного з атомних енергоблоків ціною 81 млн грн. Але атомники відмовилися це робити (див. рис. 5), бо вони із підрядником “визначили”, що вся інформація, яка стосується їхніх договорів і додаткових угод, є конфіденційною. Виявляється, так можна було.

Фото, надане автором

На жаль, це юридичне ноу-хау від “Енергоатому” цілком лягає у загальну канву дій Міністерства енергетики із засекречування своєї діяльності. У розпорядженні редакції є березневий наказ за підписом міністра Германа Галущенка про тотальне засекречування інформації. Зверніть увагу, “службовою інформацією” визнаються навіть ті документи, які надіслані до Міненерго з грифом “комерційна таємниця” (див. рис. 6). Отже, державні чиновники чудово розуміють вагу цієї інформації, раз бояться показувати її громадськості.

Фото, надане автором

Також Галущенко взявся особисто судити, яка інформація “може завдати істотної шкоди репутації та правам інших осіб”, “сприяти заворушенням”, і за відомими лише йому критеріями визначати, чи переважатиме шкода від оприлюднення якихось даних суспільний інтерес.

При цьому публічна реакція на викриття будь-яких зловживань в енергетиці у міністра Галущенка стандартна: на нас вкотре здійснено інформаційну атаку! Далі тиша, навіть якщо за підсумками “інформаційної атаки” НКРЕКП розпочинає розслідування. Тож у відповідь на цю історію чекаємо максимум чергового повідомлення про зухвалий інформаційний напад.

Та й не так цікава реакція профільного міністерства, як правоохоронної системи, яка вже у грі.

Здавалося б, правоохоронці мають очевидні підстави для прискіпливого вивчення закупівель “Енергоатому”, ну, хоча б стосовно біг-бегів. Але вітчизняні слуги закону вміють дивувати.

 

За даними від джерела в “Укренерго”, Шевченківське управління Нацполіції в м. Києві у березні почало розслідування закупівель біг-бегів за корупційною статтею 191 Кримінального кодексу саме компанією “Укренерго”! О так, саме щодо тих контрактів, де державна компанія отримала найнижчі ціни в Україні. “Татаровці” вже пригрозили “укренергетикам” обшуками і почали викликати їх на допити.

Так, напевно, варто вкотре згадати про стійке бажання групи Галущенка та їхніх кураторів з ОП з допомогою силовиків Татарова випхати з “Укренерго” Володимира Кудрицького, який так і не зрозумів усіх конотацій слова “конструктивний” у контексті багатомільйонних тендерів ввіреної йому державної компанії. Але не лише ці “високі мотиви” могли привести Нацпол в “Укренерго”.

Ми почали з того, що “Енергоатом” та “Укренерго” — основні покупці біг-бегів. Зрозуміло, що ціна, за якою їх закуповує “Укренерго”, муляє і тре людям, які на порожньому місці вийшли на маржу із шістьма нулями. Схема може абсолютно спокійно жити доти, доки енергооб"єкти держави у потенційній небезпеці: і потреба у них завжди виправдана, і кошти завжди знайдуться. А цей ціновий бенчмарк від “Укренерго” все псує. Незугарній дівчині красива подружка точно не потрібна.

 

Кримінальне розслідування, погодьтеся, зрозумілий натяк, що час згортати всі ці ринкові практики, які так невигідно підсвічують неринкові ціни колег-енергетиків.

Юрій НІКОЛОВ, журналіст і засновник проекту “Наші гроші”, Україна

Олександра КАРАСЕВИЧ, журналістка

 

Додати коментар

Користувач:
email:

AID, OECD
Development and cooperation
Investing in growth

- Fin.Org.UA

Новини

20:10 - Оприлюднення бюджетних запитів на 2024 – 2026 рр. головними розпорядниками коштів державного бюджету
20:10 - Наступного року на програми прямої підтримки української економіки закладено понад 40 млрд гривень, - Юлія Свириденко
20:10 - Міністри України і Великої Британії обговорили важливість механізму покарання за порушення принципів ядерної безпеки
20:10 - Україна розраховує на посилення співпраці з Кореєю у сфері сталого управління водними ресурсами та їх відновлення
20:10 - Оперативна інформація Генерального штабу Збройних Сил України станом на 18:00 26.09.2023 щодо російського вторгнення
20:10 - Денис Шмигаль: Розраховуємо на участь австрійського бізнесу в гуманітарному розмінуванні нашої держави
19:15 - Служби відновлення чи стара сітка Автодору. Кому довірили відбудову
19:15 - Кремль запретил подконтрольным СМИ критиковать совладельца Южного ГОКа Романа Абрамовича
19:15 - СБУ заявила, что блэкаут в Курской области — это ответ на российские удары по энергетике Украины
19:15 - Ми вийшли на беззбитковість — голова правління АТ “Укрзалізниця”
19:15 - На предприятии “Заря” — “Машпроект” “Укроборонпрома” незаконно завладели миллиардом гривен
19:15 - Британская разведка: россия теряет способность блокировать порты Украины после ударов по Черноморскому флоту
19:15 - Вал розлучень у Верховній Раді. Як народні депутати готуються до довічного фінмоніторингу
19:15 - Индекс Dow Jones на грани перехода к даунтренду
18:25 - россия возобновила экспорт пропана и бутана из крымского порта Керчь
18:25 - К структуре “Нафтогаза” добавили еще один облгаз
18:25 - Из Украины по вркменному коридору уже вышло 7 судов
18:25 - На Западе поражены тем, как “Метинвест” Рината Ахметова умеет обманывать
18:25 - Украина разрабатывает новые крыталые ракеты
18:25 - Норвегия выделит Украине 92 млн долларов, чтобы помочь “пережить еще одну зиму войны”
18:05 - Ірина Верещук взяла участь у міжнародній зустрічі з гуманітарного реагування в Україні
18:05 - Отримання громадянства України для військовослужбовців-іноземців, українці за кордоном та множинне громадянство: голова ДМСУ відповіла на актуальні питання
18:05 - Олександр Кубраков: Україна вперше зможе подавати заявки на інфраструктурні проекти у рамках програми CEF на рівні із членами ЄС
18:05 - Промова Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля на засіданні Уряду
18:05 - Денис Шмигаль: На урядовому рівні повністю завершено виконання семи рекомендацій Єврокомісії
18:05 - Затверджено Державну цільову національно-культурну програму «Єдність у розмаїтті» на період до 2034 року
18:05 - Запроваджуємо механізм верифікації українського аграрного експорту для п’яти сусідніх країн, — Денис Шмигаль
18:05 - Уряд урегулював питання державної атестації наукових установ і закладів вищої освіти в частині провадження такими закладами наукової (науково-технічної) діяльності
17:45 - Підсумки торгів цінними паперами на Українській біржі за 26.09.2023
17:30 - Регистрация новых автомобилей в Турции по итогам августа выросла на 1,3%


Більше новин

ВалютаКурс
Австралійський долар23.4277
Канадський долар27.0728
Юань Женьміньбі5.0029
Чеська крона1.5872
Данська крона5.1975
Гонконгівський долар4.676
Форинт0.099645
Індійська рупія0.43936
Рупія0.0023597
Новий ізраїльський шекель9.5699
Єна0.24561
Теньге0.076326
Вона0.027111
Мексиканське песо2.0949
Молдовський лей2.014
Новозеландський долар21.7985
Норвезька крона3.3847
московський рубль0.38006
Сінгапурський долар26.7373
Ренд1.9225
Шведська крона3.3225
Швейцарський франк40.0664
Єгипетський фунт1.1835
Фунт стерлінгів44.5369
Долар США36.5686
Білоруський рубль13.2919
Азербайджанський манат21.5375
Румунський лей7.799
Турецька ліра1.3411
СПЗ (спеціальні права запозичення)48.0351
Болгарський лев19.8129
Євро38.7609
Злотий8.4091
Алжирський динар0.26843
Така0.33396
Вірменський драм0.094791
Домініканське песо0.64591
Іранський ріал0.00087068
Іракський динар0.027915
Сом0.41436
Ліванський фунт0.002438
Лівійський динар7.5906
Малайзійський ринггіт7.8832
Марокканський дирхам3.6031
Пакистанська рупія0.11959
Саудівський ріял9.7495
Донг0.0015183
Бат1.04574
Дирхам ОАЕ9.9561
Туніський динар11.8036
Узбецький сум0.0030247
Новий тайванський долар1.147
Туркменський новий манат10.4482
Сербський динар0.33914
Сомоні3.3358
Ларі13.9235
Бразильський реал7.4805
Золото69907.1
Срібло841.31
Платина33167.72
Паладій44738.39

Курси валют, встановлені НБУ на 27.09.2023

ТікерOpenMaxMinCloseVolume
2041509869869859852152226.00
2262861012.121012.121012.121012.1226315.12
2276561056.671056.671056.671056.67105667.00
227763906.6906.6906.6906.6468712.20
MHPC1921921921923840.00

Дані за 26.09.2023