Токсична земля для інноваційної школи

29.05.2023 09:10 | Укррудпром

Forbes-Украина, 28 травня 2023. Опубликовано 08:20 29 мая 2023 года Василь Хмельницький купив нерухомість у держкомпанії, повязаної з поліцією. Чому саме тепер до нього прийшли детективи НАБУ.

НАБУ обшукує помешкання Василя Хмельницького у майже пятирічній справі про махінації на 19 млн грн з боку колишнього посадовця зі структур МВС. Що це за справа та як з нею повязані проєкти підприємця? 

 

 

26 травня детективи Національного антикорупційного бюро (НАБУ) провели обшук вдома у засновника інвестиційного холдингу UFuture Василя Хмельницького. Сам бізнесмен не був присутній під час візиту представників Бюро. “Вже в офісі дізнався, що вдома в мене гості з НАБУ”, — написав він у Facebook.

Обшуки повязані зі справою навколо будівництва другого комплексу навчального закладу “Новопечерська школа”, яку з 2014 року фінансує благодійний фонд Хмельницького K.Fund (є власником 70% ТОВ “Новопечерська школа — Ліцей I-III рівнів”).

Причина уваги НАБУ — у 2018-му одна з компаній бізнесмена придбала ділянку під майбутній корпус школи у державного підприємства із орбіти Міністерства внутрішніх справ. Детективи вважають, що ціна угоди була заниженою, зазначив у пості Хмельницький. Але є й інший аспект — за даними слідства, посадовці держкомпанії привласнили виручені гроші, а сам продаж відбувся завдяки підробці документів.

 

Чому правоохоронці знову зацікавилися цим епізодом у травні 2023-го?

Як Хмельницький купив “складну” нерухомість у МВС

“Це не нова і всім відома справа, по якій час від часу проводяться передбачені законодавством процесуальні дії”, — зазначили у пресслужбі НАБУ. 

 

У липні угоді, яка потрапила у фокус правоохоронців, виповниться пять років. У 2018-му компанія Хмельницького “Персевбуд” придбала нерухомість (1,26 га землі та будівлі загальною площею 3760,4 кв.м) за 18,9 млн грн. Актив на відкритому аукціоні продавало держпідприємство “МВС “Інформ-Ресурси”. Ця структура працювала з інформаційними системами Міністерства внутрішніх справ. Наприклад, вона надавала громадянам довідки про відсутність судимостей, а також координувала роботу евакуаторів авто.

Офіси “МВС “Інформ-Ресурси”, як і придбані фірмою Хмельницького будівлі та земля, знаходяться поруч з престижним житловим кварталом Новопечерські липки у центральній частині Києва.

Бізнес-історія Василя Хмельницького

У 2021 році Василь Хмельницький, 56, займав 29 місце у рейтингу Forbes 100 найбагатших українців зі статками у $310 млн.

Вітрина його інвестиційного холдингу UFuture — інноваційний парк UNIT.City на території Київського мотоциклетного заводу. Серед інших значних активів — аеропорт “Київ” (Жуляни), доля у фармацевтичній компанії Biopharma та низка “інноваційних парків” у регіонах: LvivTechCity, Bila Tserkva Industrial Park, UNIT.Kharkiv. Харківський парк пережив влучання трьох російських ракет. 

Його бізнес-карєра розпочалася всередині 1990-х з участі у поставках нафтопродуктів з росії в Україну, якими займався російський мільйонер Дмитро Варварин (брат студентського друга Хмельницького, був вбитий у 2000-му).

 

До 2007-го більша частина інвестицій Хмельницького та партнерів по “Київській інвестиційній групі” була пов‘язана з промисловістю (Запоріжсталь, Лисичанський склозавод, “росинка”, “Київенерго-холдинг”, банк “Хрещатик”).

Після продажу “Запоріжсталі” за $400 млн разом з партнером Андрієм Івановим він почав почав розвивати девелоперську компанію UDP. Найвідоміші проєкти: ТЦ “Городок”, Ocean Plaza, Smart Plaza і житлові комплекси “Новопечерські Липки”, “Паркове Місто”, RiverStone та “Бульвар Фонтанів”. Наприкінці минулого року Хмельницький пішов з цього бізнесу, продавши свою частку Іванову.

У письмовому коментарі пресслужби бізнесмена стверджується, що аукціон проводився з дозволу Фонду державного майна (ФДМ). Це дійсно так, свідчать матеріали справи. Але у цій обставині є суттєвий нюанс. Ключова позиція слідства — продаж нерухомості компанії Хмельницького відбувся внаслідок махінацій з боку тодішнього керівництва “МВС “Інформ-Ресурси”. Розлідування розпочала Нацполіція вже за кілька тижнів після угоди.

Правоохоронці виходять з того, що менеджмент ДП не мав права відчужувати цю нерухомість, оскільки не неї було накладено обтяження з боку Держфіскальної служби через податковий борг підприємства у понад 10 млн грн. Щоб здійснити угоду очільник “МВС “Інформ-Ресурси” підробив лист-згоду ДФС на відчуження нерухомості, використавши частину справжнього документу. За допомогою підробки він зрештою отримав відповідні дозволи і від МВС та ФДМ, ідеться у матеріалах слідства.

Отримані від “Персевбуд” гроші посадовці держкомпанії розподілили між підконтрольними компаніями, вважають слідчі. У матеріалах справи компанія Хмельницького фігурує тільки як покупець. Про ознаки змови з посадовцями ДП не йдеться.

У 2018-му “МВС “Інформ-Ресурси” очолював Юханнан Бабаєв. Особа з таким іменем та прізвищем зараз перебуває у розшуку. За даними правоохоронців, ексдиректор ДП виїхав до росії. У січні 2022-го НАБУ та САП заочно повідомили йому про підозру, через рік Вищий антикорупційний суд (ВАКС) задовольнив клопотання детективів про утримання експосадовця під вартою.

Продане майно ДП з 2019-го перебуває під арештом. На початку травня адвокати “Персевбуд” намагалися скасувати його, однак ВАКС відмовив їм.

Що таке Новопечерська школа та навіщо їй додаткові площі

Правоохоронці вже неодноразово проводили слідчі експерименти та допити у цій справі, каже Хмельницький. Формальних приводів до поточних обшуків вистачає: слідство могло отримати результати експертиз чи показів свідків чи здобути нові докази у рамках інших кримінальних проваджень, припускає юрист Центру протидії корупції Вадим Валько.

Хмельницький та його представники поки самі не розуміють, який статус у цьому розслідуванні має бізнесмен. Під час обшуку правоохоронці вилучили проєкт “інноваційної школи”, яку планувалося збудувати на цій ділянці, зазначив він у письмовому коментарі Forbes. “Я цьому дуже радий, бо слідчі матимуть змогу ще раз переконатись в наших намірах”, — додав він.

Навчальний заклад, який фінансує фонд Хмельницького, був побудований в 2014-му на території житлового комплексу “Новопечерські липки”. Засновницею стала дружина Хмельницького Зоя Литвин. Вартість навчання у школі складає понад $11 000 на рік, кількість учнів близько — 500. Школа позиціонує себе як “новітній заклад освіти”. Одна з особливостей — міжнародна програма з можливістю отримати диплом канадського зразка.

Будівля Новопечерської школи Фото Фото з офіційної Facebook сторінки “Новопечерська школа”

“Новий корпус потрібен для розділення навчального закладу на старшу і молодшу школи. Але його будівництво ще не розпочато”, — йдеться у коментарі пресслужби бізнесмена.

Хмельницький стверджує, що від початку не планував заробляти на цій угоді. “На ділянці можна будувати виключно навчально-виховний комплекс, а рентабельність таких обєктів становить 6-8% річних, що суттєво нижче у порівнянні з комерційною чи житловою забудовою”, — пояснюють у пресслужбі.

Активізація НАБУ та спроба детективів реанімувати цю справу припадає на час, коли терміни на досудове розслідування по оригінальній справі, яку започатковувала Нацполіція, добігали кінця. Хмельницький вважає, що детективами рухає не лише бажання довести розслідування до справедливого кінця. “Від колег по бізнесу я знаю, що наразі правоохоронцям дуже потрібно демонструвати високі KPI, тож думаю, це саме той випадок”, — цитує пресслужба меседж підприємця.

 

 

Іра КРИЦЬКА, Сергій ШЕВЧУК

Додати коментар

Користувач:
email:





Stocks rise and they fall,
Tickers flash and then they stall,
Money changes all.

- Fin.Org.UA

Новини

09:10 - Понад 202,9 млрд грн ЄСВ у січні – квітні 2025 року: надходження єдиного внеску збільшилися майже на чверть
08:00 - Наука та досвід поколінь. Як молодий винороб з Кідьоша повертає славу закарпатським винам
07:35 - Фінансовий астрологічний прогноз на 09.05.2025
21:00 - Новини 8 травня: ратифікація угоди щодо надр зі США, нардепи вдвічі збільшили сукупний дохід
20:44 - Канада збудує модульну АЕС за $15 мільярдів – першу серед країн G7
20:15 - Для обходу санкцій: Іран відправив до Китаю "зомбі-супертанкер" із нафтою
19:46 - Брюссель наточив мита: ЄС підготував удар на $107 мільярдів по імпорту США
19:45 - Репетитор мрії чи провал освіти: як ШІ може змінити уявлення про навчання
19:20 - Зеленський про угоду щодо надр зі США: "Такої перспективної домовленості ще не було"
19:00 - Європарламент продовжив на три роки безмитний імпорт заліза та сталі з України
18:40 - У квітні зросла сума сплачених митних платежів
18:38 - Bitcoin "пробив" рубіж ціни в 100 тисяч доларів
18:30 - НКЦПФР видала ліцензію колишньому сумнівному інвестпроєкту
18:25 - ЄС витісняє компанії США з китайського ринку – завдяки торговій війні Трампа
18:15 - В "Дії" доступні послуги зняття та зміни місця проживання
18:05 - Пауэлл поддержал доллар через ставку
17:51 - Нацбанк показав курс долара та євро на п'ятницю 9 травня
17:30 - Україна подвоїла експорт електроенергії
17:20 - Як monobank, Rozetka та "Нова пошта" досягли успіху з мінімумом ресурсів
17:15 - США і Кремль таємно обговорюють повернення газу московія до Європи
16:57 - Путін попросив Сі Цзіньпіна будувати в московії заводи: Китай поки утримується
16:52 - Повідомлення про оприлюднення проєкту постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження технічного регламенту машин»
16:51 - Індія закрила понад 25 аеропортів на тлі ескалації конфлікту з Пакистаном
16:45 - Проєкт постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження технічного регламенту машин»
16:35 - Світові бестселери авто: які моделі найбільш популярні
16:16 - АМКУ оштрафував французьку мережу гіпермаркетів товарів для дому
16:00 - Торік нардепи збільшили свої доходи на понад 7,7 мільярда гривень - дослідження
15:57 - Засідання Комісії
15:49 - Експорт Тайваню побив рекорд через митну загрозу США
15:30 - Курси валют, встановлені НБУ на 09.05.2025


Більше новин

ВалютаКурс
Алжирський динар0.31268
Австралійський долар26.6337
Така0.34026
Канадський долар29.8879
Юань Женьміньбі5.7354
Чеська крона1.8804
Данська крона6.2849
Гонконгівський долар5.3411
Форинт0.115547
Індійська рупія0.48446
Рупія0.0025158
Новий ізраїльський шекель11.5989
Єна0.28695
Теньге0.080453
Вона0.029659
Ліванський фунт0.000464
Малайзійський ринггіт9.6939
Мексиканське песо2.1193
Молдовський лей2.417
Новозеландський долар24.5954
Норвезька крона4.0106
Саудівський ріял11.067
Сінгапурський долар32.018
Донг0.0015985
Ренд2.2859
Шведська крона4.2994
Швейцарський франк50.3076
Бат1.26482
Дирхам ОАЕ11.3017
Туніський динар13.8523
Єгипетський фунт0.8198
Фунт стерлінгів55.3283
Долар США41.5113
Сербський динар0.39993
Азербайджанський манат24.4141
Румунський лей9.158
Турецька ліра1.0745
СПЗ (спеціальні права запозичення)56.1642
Болгарський лев23.9728
Євро46.887
Ларі15.1313
Злотий10.9792
Золото138782.65
Срібло1345.29
Платина40869.54
Паладій40402.12

Курси валют, встановлені НБУ на 09.05.2025