Токсична земля для інноваційної школи

29.05.2023 09:10 | Укррудпром

Forbes-Украина, 28 травня 2023. Опубликовано 08:20 29 мая 2023 года Василь Хмельницький купив нерухомість у держкомпанії, повязаної з поліцією. Чому саме тепер до нього прийшли детективи НАБУ.

НАБУ обшукує помешкання Василя Хмельницького у майже пятирічній справі про махінації на 19 млн грн з боку колишнього посадовця зі структур МВС. Що це за справа та як з нею повязані проєкти підприємця? 

 

 

26 травня детективи Національного антикорупційного бюро (НАБУ) провели обшук вдома у засновника інвестиційного холдингу UFuture Василя Хмельницького. Сам бізнесмен не був присутній під час візиту представників Бюро. “Вже в офісі дізнався, що вдома в мене гості з НАБУ”, — написав він у Facebook.

Обшуки повязані зі справою навколо будівництва другого комплексу навчального закладу “Новопечерська школа”, яку з 2014 року фінансує благодійний фонд Хмельницького K.Fund (є власником 70% ТОВ “Новопечерська школа — Ліцей I-III рівнів”).

Причина уваги НАБУ — у 2018-му одна з компаній бізнесмена придбала ділянку під майбутній корпус школи у державного підприємства із орбіти Міністерства внутрішніх справ. Детективи вважають, що ціна угоди була заниженою, зазначив у пості Хмельницький. Але є й інший аспект — за даними слідства, посадовці держкомпанії привласнили виручені гроші, а сам продаж відбувся завдяки підробці документів.

 

Чому правоохоронці знову зацікавилися цим епізодом у травні 2023-го?

Як Хмельницький купив “складну” нерухомість у МВС

“Це не нова і всім відома справа, по якій час від часу проводяться передбачені законодавством процесуальні дії”, — зазначили у пресслужбі НАБУ. 

 

У липні угоді, яка потрапила у фокус правоохоронців, виповниться пять років. У 2018-му компанія Хмельницького “Персевбуд” придбала нерухомість (1,26 га землі та будівлі загальною площею 3760,4 кв.м) за 18,9 млн грн. Актив на відкритому аукціоні продавало держпідприємство “МВС “Інформ-Ресурси”. Ця структура працювала з інформаційними системами Міністерства внутрішніх справ. Наприклад, вона надавала громадянам довідки про відсутність судимостей, а також координувала роботу евакуаторів авто.

Офіси “МВС “Інформ-Ресурси”, як і придбані фірмою Хмельницького будівлі та земля, знаходяться поруч з престижним житловим кварталом Новопечерські липки у центральній частині Києва.

Бізнес-історія Василя Хмельницького

У 2021 році Василь Хмельницький, 56, займав 29 місце у рейтингу Forbes 100 найбагатших українців зі статками у $310 млн.

Вітрина його інвестиційного холдингу UFuture — інноваційний парк UNIT.City на території Київського мотоциклетного заводу. Серед інших значних активів — аеропорт “Київ” (Жуляни), доля у фармацевтичній компанії Biopharma та низка “інноваційних парків” у регіонах: LvivTechCity, Bila Tserkva Industrial Park, UNIT.Kharkiv. Харківський парк пережив влучання трьох російських ракет. 

Його бізнес-карєра розпочалася всередині 1990-х з участі у поставках нафтопродуктів з росії в Україну, якими займався російський мільйонер Дмитро Варварин (брат студентського друга Хмельницького, був вбитий у 2000-му).

 

До 2007-го більша частина інвестицій Хмельницького та партнерів по “Київській інвестиційній групі” була пов‘язана з промисловістю (Запоріжсталь, Лисичанський склозавод, “росинка”, “Київенерго-холдинг”, банк “Хрещатик”).

Після продажу “Запоріжсталі” за $400 млн разом з партнером Андрієм Івановим він почав почав розвивати девелоперську компанію UDP. Найвідоміші проєкти: ТЦ “Городок”, Ocean Plaza, Smart Plaza і житлові комплекси “Новопечерські Липки”, “Паркове Місто”, RiverStone та “Бульвар Фонтанів”. Наприкінці минулого року Хмельницький пішов з цього бізнесу, продавши свою частку Іванову.

У письмовому коментарі пресслужби бізнесмена стверджується, що аукціон проводився з дозволу Фонду державного майна (ФДМ). Це дійсно так, свідчать матеріали справи. Але у цій обставині є суттєвий нюанс. Ключова позиція слідства — продаж нерухомості компанії Хмельницького відбувся внаслідок махінацій з боку тодішнього керівництва “МВС “Інформ-Ресурси”. Розлідування розпочала Нацполіція вже за кілька тижнів після угоди.

Правоохоронці виходять з того, що менеджмент ДП не мав права відчужувати цю нерухомість, оскільки не неї було накладено обтяження з боку Держфіскальної служби через податковий борг підприємства у понад 10 млн грн. Щоб здійснити угоду очільник “МВС “Інформ-Ресурси” підробив лист-згоду ДФС на відчуження нерухомості, використавши частину справжнього документу. За допомогою підробки він зрештою отримав відповідні дозволи і від МВС та ФДМ, ідеться у матеріалах слідства.

Отримані від “Персевбуд” гроші посадовці держкомпанії розподілили між підконтрольними компаніями, вважають слідчі. У матеріалах справи компанія Хмельницького фігурує тільки як покупець. Про ознаки змови з посадовцями ДП не йдеться.

У 2018-му “МВС “Інформ-Ресурси” очолював Юханнан Бабаєв. Особа з таким іменем та прізвищем зараз перебуває у розшуку. За даними правоохоронців, ексдиректор ДП виїхав до росії. У січні 2022-го НАБУ та САП заочно повідомили йому про підозру, через рік Вищий антикорупційний суд (ВАКС) задовольнив клопотання детективів про утримання експосадовця під вартою.

Продане майно ДП з 2019-го перебуває під арештом. На початку травня адвокати “Персевбуд” намагалися скасувати його, однак ВАКС відмовив їм.

Що таке Новопечерська школа та навіщо їй додаткові площі

Правоохоронці вже неодноразово проводили слідчі експерименти та допити у цій справі, каже Хмельницький. Формальних приводів до поточних обшуків вистачає: слідство могло отримати результати експертиз чи показів свідків чи здобути нові докази у рамках інших кримінальних проваджень, припускає юрист Центру протидії корупції Вадим Валько.

Хмельницький та його представники поки самі не розуміють, який статус у цьому розслідуванні має бізнесмен. Під час обшуку правоохоронці вилучили проєкт “інноваційної школи”, яку планувалося збудувати на цій ділянці, зазначив він у письмовому коментарі Forbes. “Я цьому дуже радий, бо слідчі матимуть змогу ще раз переконатись в наших намірах”, — додав він.

Навчальний заклад, який фінансує фонд Хмельницького, був побудований в 2014-му на території житлового комплексу “Новопечерські липки”. Засновницею стала дружина Хмельницького Зоя Литвин. Вартість навчання у школі складає понад $11 000 на рік, кількість учнів близько — 500. Школа позиціонує себе як “новітній заклад освіти”. Одна з особливостей — міжнародна програма з можливістю отримати диплом канадського зразка.

Будівля Новопечерської школи Фото Фото з офіційної Facebook сторінки “Новопечерська школа”

“Новий корпус потрібен для розділення навчального закладу на старшу і молодшу школи. Але його будівництво ще не розпочато”, — йдеться у коментарі пресслужби бізнесмена.

Хмельницький стверджує, що від початку не планував заробляти на цій угоді. “На ділянці можна будувати виключно навчально-виховний комплекс, а рентабельність таких обєктів становить 6-8% річних, що суттєво нижче у порівнянні з комерційною чи житловою забудовою”, — пояснюють у пресслужбі.

Активізація НАБУ та спроба детективів реанімувати цю справу припадає на час, коли терміни на досудове розслідування по оригінальній справі, яку започатковувала Нацполіція, добігали кінця. Хмельницький вважає, що детективами рухає не лише бажання довести розслідування до справедливого кінця. “Від колег по бізнесу я знаю, що наразі правоохоронцям дуже потрібно демонструвати високі KPI, тож думаю, це саме той випадок”, — цитує пресслужба меседж підприємця.

 

 

Іра КРИЦЬКА, Сергій ШЕВЧУК

Додати коментар

Користувач:
email:





Pound sterling swings
Brexit deal negotiations
Markets hold their breath

- Fin.Org.UA

Новини

15:25 - Підвищення податків "заднім числом" збільшить зарплатну тінь в Україні на 10% – Advanter Group
14:07 - Співробітнику Binance відмовили у звільненні під заставу у справі про відмивання грошей у Нігерії
13:07 - Через бойові дії за добу знеструмлення відбувались у 5 областях
11:55 - У жовтні пенсійні виплати профінансовані на 31,2 мільярда
11:31 - Енергетична ситуація в регіонах на 12 жовтня: внаслідок ворожих обстрілів понад 7 тисяч абонентів у 5 областях залишались без електропостачання
11:01 - Meta видаляє фейкові акаунти в Молдові напередодні президентських виборів
10:00 - У Балтійському морі загасили пожежу на танкері з 640 тоннами нафти
09:55 - Ситуація в енергосистемі на 12 жовтня: енергетики відновили живлення для 8 тисяч споживачів
07:35 - Фінансовий астрологічний прогноз на 12.10.2024
00:00 - Новини від Міністерства енергетики України
22:35 - PPI США выше ожиданий не помешал аппетиту к риску
21:00 - Новини 11 жовтня: контрабандисти зі списку Зеленського, мільярди за ОГХК, оцінка Gulliver
20:34 - У Польщі підтримка прийняття українських біженців впала до мінімума: з чим це пов'язано
20:10 - В Україні з небанківського фінансового ринку пішло 20 компаній за місяць
20:02 - Підтримка Великої Британії допомагає у підготовці до зими та відновленні енергосектору – Роман Андарак
19:39 - В Міносвіти кажуть, що на підвищення зарплат освітян необхідно 270 мільярдів
19:05 - "Національний кешбек": мільйону українцям вже нарахували 73 мільйони гривень
19:04 - Нацбанк показав, скільки будуть коштувати долар та євро після вихідних
18:56 - Законодавці підтвердили можливість виведення коштів клієнтів "Фрідом Фінанс" – заява вкладників
18:46 - Кредити на придбання енергообладнання. Як скористатись?
18:31 - Кабмін звільнив голову Держагентства водних ресурсів
18:28 - Два гіганти контейнерних перевезень оминатимуть Червоне море через атаки хуситів
18:07 - У Києві стартував найбільший бізнес-захід осені — дводенний Бізнес-форум «Зроблено в Україні»
18:02 - Міноборони створило наглядові ради для закупівельних агенцій
18:01 - Стратегія експансії: що потрібно знати українському бізнесу перед виходом на ринок США
17:59 - ДТЕК ввела в роботу 16 нових вугільних лав з початку року
17:33 - Уряд дозволив власнику Vodafone Україна приватизувати ОГХК за 4 мільярди
17:32 - Автори контенту OnlyFans заробили $20 мільярдів з моменту заснування платформи
17:12 - Світовий банк створить спеціальний трастовий фонд для підтримки Україні – Шмигаль
17:04 - «Зроблено в Україні»: перша тисяча грантів на переробку та нові можливості грантової програми


Більше новин

ВалютаКурс
Австралійський долар27.7244
Канадський долар29.9035
Юань Женьміньбі5.828
Чеська крона1.7801
Данська крона6.0345
Гонконгівський долар5.3004
Форинт0.112311
Індійська рупія0.48999
Рупія0.0026435
Новий ізраїльський шекель10.956
Єна0.2764
Теньге0.085038
Вона0.030488
Мексиканське песо2.1203
Молдовський лей2.3276
Новозеландський долар25.0842
Норвезька крона3.8345
московський рубль0.42927
Сінгапурський долар31.5359
Ренд2.3583
Шведська крона3.9648
Швейцарський франк48.0339
Єгипетський фунт0.848
Фунт стерлінгів53.7909
Долар США41.1891
Білоруський рубль14.9713
Азербайджанський манат24.2246
Румунський лей9.0506
Турецька ліра1.2012
СПЗ (спеціальні права запозичення)55.1171
Болгарський лев23.021
Євро45.0238
Злотий10.4972
Алжирський динар0.3121
Така0.3435
Вірменський драм0.106432
Домініканське песо0.68698
Іранський ріал0.00009177
Іракський динар0.031466
Сом0.48953
Ліванський фунт0.000461
Лівійський динар8.7057
Малайзійський ринггіт9.9961
Марокканський дирхам4.2532
Пакистанська рупія0.14836
Саудівський ріял10.9876
Донг0.0016778
Бат1.27814
Дирхам ОАЕ11.2224
Туніський динар13.6305
Узбецький сум0.0032417
Новий тайванський долар1.30179
Туркменський новий манат11.7771
Сербський динар0.39422
Сомоні3.8702
Ларі15.1127
Бразильський реал7.5853
Золото108906.86
Срібло1285.58
Платина40196.03
Паладій44469.4

Курси валют, встановлені НБУ на 14.10.2024