Порожні обіцянки. Чому в Маріуполі жодна родина не отримала компенсацію за зруйноване житло

28.05.2023 09:30 | Укррудпром

0629.com.ua, 26 травня 2023. Опубликовано 08:50 28 мая 2023 года 20 травня 2022 року російські загарбники встановили повний контроль над Маріуполем, а вже на початку серпня вони почали пояснювати маріупольцям, які залишились у місті, як будуть компенсувати їм зруйноване житло. Станом на зараз жодна обіцянка окупантів не була виконана.

 Ми розбиралися в питанні.

Що обіцяли окупанти

росіяни обіцяли маріупольцям практично повну компенсацію всього, що зруйнували. Вони мали б виплачувати компенсації не тільки за втрачене житло, а і за майно.

Кожен член родини, який був зареєстрований у тому чи іншому приміщенні, мав би отримати 100 тисяч російських рублів.

Що стосується власне житла, то в серпні минулого року так званий віце-прем"єр уряду “ДНР” Євген Сонцев в інтерв’ю російському пропагандистському виданню ТАСС пояснював: люди будуть отримувати не гроші, а державні сертифікати.

Спочатку йшлося, що обміняти ці сертифікати можна буде в будь-якому регіоні росії. Проте вже через декілька днів пан Сонцев оголосив, що ні, люди з так званої “ДНР” можуть придбати квартири або будинки лише в “ДНР”.

Для одиноких людей з однокімнатною квартирою окупанти обіцяли  виплатити 1 155 000 руб або в еквіваленті  — приблизно 18 тис доларів США за російським курсом.

Родини з двох чоловік — 770 000 руб. (12,6 тис доларів США) на людину.

Родини з трьох людей — 630 000 руб. (10,3 тис. доларів США) на особу.

Маріупольцям пропонували обрати — або гроші на нове житло, або гроші на ремонт, або нове житло від окупантів.

Як насправді

Насправді, жодна людина, жодна родина в Маріуполі так і не отримала сертифікат на придбання нового житла.

Про це 0629 розповіла маріупольчанка Олена Зима (ім’я на прохання жінки змінене). Вона каже, що сертифікати на придбання меблів або кухонної техніки декому роздавали. Багато родин вже отримали компенсації 100 тисяч рублів на відновлення пошкодженого майна. А от грошей за зруйноване житло не отримав ніхто в Маріуполі.

“Я знаю, що і в Волновасі така ж сама ситуація, і в Донецьку. А от в Бердянськ зараз приїжджають люди, яких евакуювали із Мелітополя Запорізької області, так у них є сертифікати. І в Херсонській області, яка була окупованою, теж роздали сертифікати. Мені здається, це тільки в тих “ДНР” та “ЛНР” такий бардак. Ніяких сертифікатів”.

Олена Зима каже , що і з виплатами компенсацій за зруйноване майно в Маріуполі є великі проблеми.

“Я звісно, не знаю, яка частка людей змогла отримати ті гроші, але точно, невелика. Серед моїх знайомих багато людей, які не змогли подати документи на виплату компенсацій. 

Приведу приклад. Приходить мій знайомий подавати документи на квартиру, яку вони з дружиною купили. А йому і кажуть, ви зареєстровані в 2-кімнатній квартирі своїх батьків, яка вціліла. То йдіть і живіть там. Права на компенсацію майна не маєте. 

Розумієте, люди обурені. По-перше, виникають питання, а звідки у росіян взагалі ця електронна база з інформацією, де були зареєстровані люди? Невже Україна все це окупантам залишила?

А друге питання, яке дратує людей… Ну вони ці квартири не вкрали. Вони на них працювали, купували. Це — їхня власність. А тепер їм кажуть, ну є у вас 10 квадратів у батьків, ось з ними і живіть. Це обурливо”, — пояснює пані Олена.

Вона наголошує, що ті люди, у яких не було по 2-3 квартири, батьківського житла і у кого не згоріли в полум’ї документи, не без затримок, але отримують по 100 тисяч. Але ці гроші нічого не варті.

“От дивіться. Пральна машина коштує 30 тисяч рублів. Приблизно стільки ж — холодильник. Залишаються гроші на один диван і одне ліжко. А кухня, а столи, а одяг, а бойлери, праски і так далі і так далі… Люди лишилися всього, і відновити цього ніяк не можуть”.

Тому або просять у знайомих, родичів, або мародерять у сусідів, які виїхали з міста.

Олена Зима каже, що єдина надія маріупольців, які залишились без квартир, — це отримати квартиру в російській новобудові. Але окупанти демонтували вже більше 500 багатоповерхівок в Маріуполі. Натомість побудували лише 24 поганої якості.

Тож люди, які ще нещодавно боролися за швидкий демонтаж своїх будинків в надії після цього отримати нові квартири, зараз, навпаки, борються за збереження пошкоджених домів. Перспектива  відремонтувати видається маріупольцям більш реалістичною.

А що ж з сертифікатами

Ситуація з сертифікатами за зруйновані будинки, насправді, відповідає провідній стратегії росії — брехати завжди. Справа в тому, що в той час, коли в серпні минулого року пан Сонцев обіцяв маріупольцям розпочати видавати сертифікати, за які люди могли б придбати житло, це питання взагалі не обговорювалось в уряді російської федерації.

Вперше в державні думі росії це питання стали підіймати лише в жовтні 2022 року.

“У Держдумі висунули пропозицію видавати сертифікати на житло не лише мешканцям Херсонської області, а й біженцям із ДНР, ЛНР та Запорізької області. Лист із такою пропозицією було направлено на розгляд віце-прем"єру Марату Хуснулліну”, — написав цілий ряд російських видань 22 жовтня минулого року.

Але і після цього справа не зрушила з місця.

Лише в січні 2023 року диктатор путін видав наказ розробити систему компенсацій для мешканців “нових регіонів” за зруйноване житло.

“Уряду російської Федерації підготувати спільно з органами виконавчої влади Донецької Народної Республіки, Луганської Народної Республіки, Запорізької області та Херсонської області та подати пропозиції щодо надання компенсацій за житло, розташоване на територіях зазначених суб"єктіна російської Федерації та втрачене чи пошкоджене внаслідок військових дій”, — йдеться у повідомленні на сайті Кремля, яке цитував російський РБК.

І дійсно, першими сертифікати стали отримувати мешканці Херсонської області, які або втратили житло через руйнування, або просто втікали від України з деокупованих територій.

Пізніше сертифікати стали отримувати і втікачі із Запорізької області, які зараз активно евакуюються із Мелітополя.

На окупованій  території Донецької області, як і раніше, ніяких сертифікатів не видають. Можливо, це викликане набагато більшою кількістю людей, які можуть претендувати на компенсаційні сертифікати.

В Маріуполі повністю або частково були пошкоджені 1500 будинків. В середньому, в кожному — 110 квартир. Тобто разом це приблизно 165 тисяч квартир. Якщо кожен власник отримає, як і обіцяли росіяни, по 3 млн рублів компенсації, то разом росія мала б виплатити лише мешканцям Маріуполя 495 трильйонів рублів.

Нагадаємо, що зараз в російському бюджеті утворилась діра розміром 3,4 трильйона рублів станом на квітень.

Тож можна зробити висновок, що росія не має фінансового ресурсу на виплати компенсацій  за зруйноване житло не тільки маріупольцям, а взагалі — нікому на Донеччині та Луганщині.

російська окупаційна адміністрація просто обманула людей.

Ну і курйозний доказ фінансової неспроможності росії

На Кубані люди, які продали свої квартири переселенцям із Херсона за житловими сертифікатами, не отримали грошей. Про це 7 травня стало відомо завдяки телеграм-каналу Baza, пов’язаному з російськими правоохоронними органами.

Як повідомляє видання, навесні мешканка Краснодарського краю на ім"я Вікторія вирішила продати свою квартиру та звернулася до ріелторів. Вони знайшли покупців — переселенців із Херсонської області, які мали житловий сертифікат на три мільйони рублів.

За російським законом, сплата за ним відбувається протягом п"яти днів. Юристи сказали Вікторії, що їй хвилюватися нема про що — все відбувається на державному рівні, і гроші за свою квартиру вона отримає.

Угода відбулася 17 квітня. Незважаючи на обіцянки юристів, Вікторія не отримала грошей за продане житло. Жінка зателефонувала до херсонської організації, але там їй заявили, що не можуть нічим допомогти, оскільки відправили три мільйони рублів до Краснодарського краю.

З"ясувалося, що на Кубані за кошти відповідає “Кубанський центр підтримки населення та фінансового ринку”. В організації ніхто не бере слухавки. Згідно з повідомленнями на форумах, із проблемами, як у Вікторії, зіткнулися й інші люди, які продали квартири за сертифікатами.

Ситуація у Вікторії зараз незавидна. Жінка офіційно продала квартиру та віддала ключі, але грошей із продажу не отримала. Згідно з правилами, вона мала за чотири тижні після угоди купити житло та оформити там частки для своїх неповнолітніх дітей, але цього не сталося.

Через несумлінну організацію на Вікторію звернули увагу органи опіки. Юристи допомогти жінці не можуть — вони запропонували взяти кредит та купити собі житло.

Це все, що ми маємо розуміти про державу з назвою російська федерація.

Нагадаємо, що в Україні також ухвалений закон про компенсацію втраченого або пошкодженого житла та майна. Зараз уряд розробляє механізми реалізації цього закону та шукає гроші, щоб розпочату програму виплат.

 

Додати коментар

Користувач:
email:





Bull or bear market?
It's hard to predict for sure
But risk brings reward

- Fin.Org.UA

Новини

21:00 - Новини 10 вересня: атака на енергетику, економічне бронювання, нові свідоцтва в "Дії"
20:32 - Китай скорочує залізничне постачання товарів до московії: причини
20:01 - У середу світло не вимикатимуть, але енергетики просять економити
19:52 - Розпочинається обговорення змін до Положення про порядок проведення грошових розрахунків за правочинами щодо цінних паперів та інших фінансових інструментів
19:33 - Volkswagen скасовує десятирічні гарантії роботи, відкриваючи шлях для звільнень
19:00 - Нафта Brent впала нижче 70 доларів за барель – найнижче за більш ніж 2,5 роки
18:50 - Цього року аграрії отримали у використання понад 200 тис. га розмінованих земель, — Юлія Свириденко
18:44 - Уряд активно готується до опалювального сезону, — Прем’єр-міністр
18:37 - Хабар за посаду директора ринку: у Києві судитимуть депутата
18:31 - Денис Шмигаль: Безпекові проекти є в центрі уваги роботи Уряду
18:31 - Brave1 збільшує гранти для оборонних розробок: на які кошти можна розраховувати
18:18 - Денис Шмигаль: Ключовий пріоритет Уряду — пошук ресурсів для фінансування армії
18:09 - Кабмін не розглядає приватизацію 2-х державних банків
18:06 - Цього року аграрії отримали у використання понад 200 тис. га розмінованих земель, — Юлія Свириденко
18:04 - Два лінійних прискорювачі поставили в Тернопіль та Чернівці
18:03 - Фетальний алкогольний синдром, або чому немає безпечної дози алкоголю для вагітних
18:02 - 1,5 мільйона BMW з несправними гальмами поглиблюють промислову кризу в Німеччині
17:58 - Консолідація міжнародної підтримки, відновлення та розвиток українського енергосектору: зустрічі Романа Андарака з керівництвом Франції та МЕА
17:55 - МОЗ продовжує впроваджувати Флагманський проект «Розвиток системи реабілітаційної допомоги» в рамках стратегії безбар’єрності
17:07 - Наказ від 06.09.2024 № 150 «Про надання грантів для виробництв переробної промисловості»
17:05 - Швеція виділить понад 40 млн євро для закупівлі енергетичного обладнання
17:05 - Наказ від 06.09.2024 № 149 «Про надання грантів для виробництв переробної промисловості»
16:54 - Ольга Стефанішина провела онлайн-зустріч з новопризначеним Міністром у європейських справах Данії Марі Б’єрре
16:46 - Швеція виділить понад 40 млн євро для закупівлі енергетичного обладнання
16:28 - Україна передала Європейській Комісії другий Звіт України у межах Пакета розширення ЄС 2024 року
16:16 - «Україна поруч. Новий розділ»: Відкрийте для себе людей, місця та скарби, які формують культуру України
16:14 - Права ексакціонерів ПриватБанку через здійснену націоналізацію банку не порушувалися – суд апеляційної інстанції
16:05 - Рынок труда Великобритании лучше ожиданий, но слабее США
16:01 - Фонд держмайна продав протезний завод у Полтаві
16:00 - Китайський автогігант BYD збільшує річні плани продажів майже до рівня Ford


Більше новин

ВалютаКурс
Австралійський долар27.4136
Канадський долар30.3091
Юань Женьміньбі5.7789
Чеська крона1.8108
Данська крона6.0808
Гонконгівський долар5.2767
Форинт0.114189
Індійська рупія0.4899
Рупія0.0026604
Новий ізраїльський шекель10.9252
Єна0.28743
Теньге0.086148
Вона0.030647
Мексиканське песо2.0671
Молдовський лей2.361
Новозеландський долар25.3217
Норвезька крона3.8116
московський рубль0.45157
Сінгапурський долар31.5177
Ренд2.298
Шведська крона3.9684
Швейцарський франк48.537
Єгипетський фунт0.8507
Фунт стерлінгів53.842
Долар США41.14
Білоруський рубль14.9535
Азербайджанський манат24.2014
Румунський лей9.1222
Турецька ліра1.2078
СПЗ (спеціальні права запозичення)55.3193
Болгарський лев23.201
Євро45.3774
Злотий10.5935
Алжирський динар0.30713
Така0.34216
Вірменський драм0.105951
Домініканське песо0.69143
Іранський ріал0.00009796
Іракський динар0.031343
Сом0.48353
Ліванський фунт0.000459
Лівійський динар8.6237
Малайзійський ринггіт9.5
Марокканський дирхам4.2219
Пакистанська рупія0.14738
Саудівський ріял10.9412
Донг0.0016506
Бат1.21201
Дирхам ОАЕ11.179
Туніський динар13.4802
Узбецький сум0.0032522
Новий тайванський долар1.28467
Туркменський новий манат11.7312
Сербський динар0.38886
Сомоні3.8512
Ларі15.2807
Бразильський реал7.2969
Золото103066.81
Срібло1170.43
Платина38923.38
Паладій39797.6

Курси валют, встановлені НБУ на 11.09.2024