Через війну в Україні оборонні витрати у світі зросли на $2 трлн. Які країни наростили найбільше. Аналіз The Economist

26.05.2023 10:35 | Укррудпром

Forbes-Украина, 25 травня 2025. Опубликовано 08:20 26 мая 2023 года Війна в Україні та напруга навколо Тайваню змусили країни Заходу збільшити військові витрати та оборонне виробництво. Як така стратегічна зміна вплине на світову економіку та економіки окремих країн? The Economist вивчив це питання. Forbes резюмує матеріал.

 Минулого року оборонні витрати у світі зросли майже на 4%, більш як до $2 трлн, за даними Стокгольмського інституту дослідження проблем миру (SIPRI). Акції оборонних фірм показують кращі результати, ніж фондовий ринок загалом.

Багато членів НАТО, серед яких Німеччина, планують виконати чи перевиконати встановлений Альянсом розмір оборонних витрат — 2% від ВВП.

Японія має намір майже вдвічі збільшити витрати на військово-промисловий комплекс до 2027-го. Це зробить її третьою країною із найбільшими видатками на оборону.

Якщо країни виконають нові обіцяні оборонні проєкти, у світі військові витрати зростатимуть більш ніж на $200 млрд щороку, вважають в The Economist.

Торік кількість країн НАТО, які досягти 2% витрат від ВВП на оборонку, зросла із трьох у 2014-му до девяти. Альянс зазначає, що 2% — це “мінімальна межа, а не максимальна”.

Деякі країни йдуть на випередження за цим показником.

Польща хоче цьогоріч досягти 4% та вдвічі збільшити розмір армії. Франція ж говорить про перехід на “військову економіку”.

Тайвань збільшує строк служби в армії з чотирьох місяців до року. США і Британія допоможуть Австралії озброїтися атомними підводними човнами, оборонний бюджет Індії зріс майже на 50% за останні 10 років, а країни Перської затоки активно купують зброю.

За останнє десятиліття оборонний бюджет Китаю збільшився на 75%. Країна хоче “закінчити модернізацію” своїх сил до 2035-го та стати військовою силою “світового класу” до 2049 року.

США вважають, що Китай хоче наростити військові потужності для вторгнення у Тайвань уже у 2027-му.

Оборонний бюджет США скоротився приблизно на 5% з 2012-го. Але у 2018-му Конгрес США рекомендував збільшувати фактичні військові витрати на 3—5% щороку впродовж принаймні пяти років.

На що саме йде воєнний податок

Після Холодної війни популярною була думка: “що менші витрати на армію, то більше грошей використають на розвиток інфраструктури, державні послуги, а також меншими будуть державний борг і податки”.

З 1960 року таким чином вдалося “звільнити” близько $4 трлн на рік, але такі дивіденди мирного часу наразі перетворюються на потребу у “воєнному податку”.

США витрачають на оборону найбільше у світі. Дедалі більше фінансів країна спрямовує на дослідження і розробку новітньої зброї.

Крім того, Америка купує стільки боєприпасів, скільки здатні виробляти її заводи.

Війна в Україні показала необхідність у приголомшливій кількості боєприпасів, яка потрібна у реальній війні, а також пролила світло на неспроможність заводів задовольнити цю потребу із сучасними планами виробництва.

Минулорічні фактичні витрати Китаю на оборону зросли на 4,2%. Результат — китайські військово-морські сили вже більші за американські.

Американські, російські і китайські гроші йдуть також на утримання їхніх ядерних арсеналів.

Німеччина робить ставку на нові винищувачі F-35 та розробку систем управління військами.

Польща активно фінансує поповнення наземних сил оборони, купуючи танки, гаубиці, пускові установки та бойові літаки.

Японія, серед іншого, хоче запастися далекобійними ракетами, щоб мати змогу захищатися від Китаю та Північної Кореї.

Але такий військовий шопінг має своє ризики.

Зростання витрат. Ціни у цій індустрії важко контролювати через тривалий процес розробки продуктів, зміни вимог і технологічний розвиток.

Політична зумовленість оборонного бюджету. Кожна нова політична сила робить пріоритетом свій різновид оборонної продукції, що заважає підтримці єдиної стратегії.

Проблема із координацією масштабних закупівель у європейських країнах. У їхньому арсеналі більше різновидів озброєння, ніж у США: у європейців 15 видів бойових танків, а у США один; 20 різновидів винищувачів у Європи проти семи у США.

Корупція. Таємність, важливість для нацбезпеки і великі гроші — це особливості оборонних угод, які сприяють наявності корупції у військовій галузі.

Очікуємо на інфляцію?

Існує також занепокоєння тим, що оборонні компанії і повязані з ними індустрії обтяжать світову економіку через зростання чи сповільнення інфляції. Немає причин вважати, що нова холодна війна призведе до істотного зростання інфляції. Якщо не буде реальної війни між супердержавами, світові оборонні витрати навряд чи зростуть більш як на 5% від світового ВВП.

Оборонні витрати можуть залишатися на історично низьких рівнях завдяки більшій ефективності. Сучасним арміям потрібно менше людей, хоча самі солдати можуть обходитися державам дорожче.

Наприклад, Бразилія 78% оборонного бюджету витрачає на військових, а на Заході на цю статтю витрат іде менше 50% бюджету. Солдатів замінює краща військова техніка.

Завдяки вдосконаленню якості, за офіційними даними США, вдалося знизити номінальну вартість ракет приблизно на 30% з кінця 1970-х. Ціна на літаки залишається більш-менш стабільною, а сучасне військове обладнання сьогодні можна купити за відносно скромні суми. Тому оборонні витрати відносно ВВП знижуються, особливо у мирні часи.

Куди ж без технологій

Оборонка може й надалі дешевшати та поліпшуватися завдяки технологіям. Кібербезпека, дрони і супутникові технології корисні як у мирний, так і у воєнний час. Екосистема оборонних технологій процвітає не лише в США, які можуть похвалитися такими компаніями, як SpaceX.

Приблизно половину оборонних і аерокосмічних компаній заснували за межами США за останні 10 років. Інвестори Кремнієвої долини, серед яких венчурні фірми Andreessen Horowitz і General Catalyst, виявляють дедалі більший інтерес до національної оборони.

Оборонний сектор став один із небагатьох, у якому уклали більше венчурних угод у 2022-му, ніж у 2021-му.

В оборонну індустрію намагаються принести ефективність і динамізм технологічної галузі.

Наприклад, на виробництво одного літака може піти від 10 до 20 років. Lockheed Martin, найбільший у світі оборонний підрядник, намагається наслідувати приклад Кремнієвої долини, тому що пів року або щороку пропонує оновлення ПЗ для вдосконалення виробництва.

Фіскальні наслідки нового оборонного буму можуть бути помірними, якщо індустрія стане ефективнішою. Якщо раптом світ удвічі збільшить свої військові витрати (без збільшення податків чи боргу), державні видатки за іншими статтями доведеться скоротити майже на 5% для підтримки рівноваги у бюджеті. Це не просто, але не надто складно.

The Economist проаналізував дані Світового банку за 1960—2021 роки, аби дослідити взаємозвязок між військовими витратами і зростанням ВВП. Видання не знайшло кореляції між цими двома явищами. Якщо простими словами, то збільшення закупівлі зброї не означає, що ВВП обовязково скоротиться.

Вчений Енріко Моретті навіть виявив, що збільшення інвестицій у дослідження в галузі оборони сприяє “збільшенню державних витрат на інновації в інших сферах”.

Хай там які страхи охоплюють людей, коли йдеться про нову гонку озброєнь, а її навряд чи вдасться уникнути.

Генерал Марк Міллі, голова Обєднаного комітету начальників штабів США, сказав нещодавно Конгресу: “Запобігати війні між супердержавами за допомогою [військової] готовності і збільшення озброєння — це дуже дорого, але не так дорого, як битися у війні”. Ще дорожче буде програти у цій війні, додав він.

Додати коментар

Користувач:
email:

Stock prices fluctuate,
Anxiety and hope alike,
Gamble on the trade.

- Fin.Org.UA

Новини

07:35 - Фінансовий астрологічний прогноз на 15.07.2024
00:00 - Новини від Міністерства енергетики України
18:31 - У понеділок 15 липня графіки відключень електроенергії застосовуватимуть протягом доби
18:00 - Мелоні прагне повернути ядерну енергетику в Італію після 35 років із закриття останньої АЕС
17:20 - У Парижі вшанували пам’ять загиблих українських спортсменів
17:07 - Влада Кенії збільшує дефіцит бюджету після поступок протестувальникам
15:56 - Nvidia за певних умов може досягти ринкової капіталізації в $50 трлн через десять років
14:56 - Установи, що скуповують китайські облігації шкодять економіці - китайські держЗМІ
13:53 - За тиждень Нацбанк продав 532 мільйони доларів на міжбанку
12:10 - Енергетична ситуація в регіонах на 14 липня
12:07 - Ситуація в енергосистемі на 14 липня
11:55 - Через аномальну спеку на заході країни виникали пожежі на енергетичних обʼєктах
11:49 - ЕНЕРГЕТИЧНА СИТУАЦІЯ В РЕГІОНАХ на 14 липня: енергетики заживили понад 4 тисячі споживачів, які були знеструмлені внаслідок ворожих обстрілів
10:50 - Аргентина продаватиме долари на паралельному ринку в рамках антиінфляційних заходів
10:50 - Ситуація в енергосистемі на 14 липня: через значну спеку у західному регіоні виникали пожежі на енергетичних об’єктах; протягом усієї доби застосовуються обмеження споживачів
10:00 - Нафтобазу з пальним у Ростовській області підірвали дрони СБУ – УП
09:40 - Оперативна інформація ДСНС щодо наслідків ведення бойових дій російською федерацією та щодо роботи піротехнічних підрозділів
07:35 - Фінансовий астрологічний прогноз на 14.07.2024
00:00 - Новини від Міністерства енергетики України
18:00 - московія знизила обовʼязковий продаж іноземної валюти для експортерів з 60% до 40%
17:36 - Міноборони: Корпус інженерів армії США допоможе трансформувати Державну спеціальну службу транспорту
16:53 - У неділю 14 липня графіки погодинних відключень електроенергії діятимуть впродовж усієї доби
16:42 - За добу Україна залучала аварійну енергетичну допомогу з Польщі
15:37 - У результаті обстрілу Мирнограда загинули три працівники "Метінвесту"
15:18 - Фінансова допомога для нарощування потужностей розподіленої генерації: зустріч Германа Галущенка і керівництва ЄБРР
14:58 - Уряду Естонії довелось пояснювати, що допомога Україні не спричинить дефіцит електрики
13:43 - Суд призначив стягнути з московія півмільярда за знищене ракетним ударом майно у Тернополі
13:03 - У Єврокомісії з обережністю розглядають польську пропозицію виробляти електроенергію для України
12:32 - З 14:00 "Укренерго" посилить обмеження електроенергії
11:51 - Великі американські банки попереджають про стрес серед споживачів з низькими доходами


Більше новин

ВалютаКурс
Австралійський долар27.7946
Канадський долар30.1324
Юань Женьміньбі5.6592
Чеська крона1.7636
Данська крона5.9893
Гонконгівський долар5.2572
Форинт0.113921
Індійська рупія0.49133
Рупія0.0025434
Новий ізраїльський шекель11.3021
Єна0.25813
Теньге0.086595
Вона0.029833
Мексиканське песо2.315
Молдовський лей2.3144
Новозеландський долар25.0734
Норвезька крона3.8184
московський рубль0.46822
Сінгапурський долар30.5633
Ренд2.2798
Шведська крона3.8875
Швейцарський франк45.8329
Єгипетський фунт0.8552
Фунт стерлінгів53.1922
Долар США41.0434
Білоруський рубль14.9184
Азербайджанський манат24.1474
Румунський лей8.9866
Турецька ліра1.2427
СПЗ (спеціальні права запозичення)54.4267
Болгарський лев22.8476
Євро44.686
Злотий10.5019
Алжирський динар0.3007
Така0.34298
Вірменський драм0.10422
Домініканське песо0.68714
Іранський ріал0.0009632
Іракський динар0.030881
Сом0.46797
Ліванський фунт0.000452
Лівійський динар8.2969
Малайзійський ринггіт8.5755
Марокканський дирхам4.0591
Пакистанська рупія0.14528
Саудівський ріял10.7829
Донг0.0015892
Бат1.10139
Дирхам ОАЕ11.0136
Туніський динар12.8663
Узбецький сум0.0032215
Новий тайванський долар1.24709
Туркменський новий манат11.5583
Сербський динар0.36985
Сомоні3.7936
Ларі14.449
Бразильський реал7.3541
Золото98578.86
Срібло1261.26
Платина40824.23
Паладій39900.75

Курси валют, встановлені НБУ на 15.07.2024

ТікерOpenMaxMinCloseVolume
CRSR061028.111028.111028.111028.114112.44
FSTF021003.071003.071003.071003.075015.35

Дані за 05.07.2024