Через війну в Україні оборонні витрати у світі зросли на $2 трлн. Які країни наростили найбільше. Аналіз The Economist

26.05 10:35 | Укррудпром

Forbes-Украина, 25 травня 2025. Опубликовано 08:20 26 мая 2023 года Війна в Україні та напруга навколо Тайваню змусили країни Заходу збільшити військові витрати та оборонне виробництво. Як така стратегічна зміна вплине на світову економіку та економіки окремих країн? The Economist вивчив це питання. Forbes резюмує матеріал.

 Минулого року оборонні витрати у світі зросли майже на 4%, більш як до $2 трлн, за даними Стокгольмського інституту дослідження проблем миру (SIPRI). Акції оборонних фірм показують кращі результати, ніж фондовий ринок загалом.

Багато членів НАТО, серед яких Німеччина, планують виконати чи перевиконати встановлений Альянсом розмір оборонних витрат — 2% від ВВП.

Японія має намір майже вдвічі збільшити витрати на військово-промисловий комплекс до 2027-го. Це зробить її третьою країною із найбільшими видатками на оборону.

Якщо країни виконають нові обіцяні оборонні проєкти, у світі військові витрати зростатимуть більш ніж на $200 млрд щороку, вважають в The Economist.

Торік кількість країн НАТО, які досягти 2% витрат від ВВП на оборонку, зросла із трьох у 2014-му до девяти. Альянс зазначає, що 2% — це “мінімальна межа, а не максимальна”.

Деякі країни йдуть на випередження за цим показником.

Польща хоче цьогоріч досягти 4% та вдвічі збільшити розмір армії. Франція ж говорить про перехід на “військову економіку”.

Тайвань збільшує строк служби в армії з чотирьох місяців до року. США і Британія допоможуть Австралії озброїтися атомними підводними човнами, оборонний бюджет Індії зріс майже на 50% за останні 10 років, а країни Перської затоки активно купують зброю.

За останнє десятиліття оборонний бюджет Китаю збільшився на 75%. Країна хоче “закінчити модернізацію” своїх сил до 2035-го та стати військовою силою “світового класу” до 2049 року.

США вважають, що Китай хоче наростити військові потужності для вторгнення у Тайвань уже у 2027-му.

Оборонний бюджет США скоротився приблизно на 5% з 2012-го. Але у 2018-му Конгрес США рекомендував збільшувати фактичні військові витрати на 3—5% щороку впродовж принаймні пяти років.

На що саме йде воєнний податок

Після Холодної війни популярною була думка: “що менші витрати на армію, то більше грошей використають на розвиток інфраструктури, державні послуги, а також меншими будуть державний борг і податки”.

З 1960 року таким чином вдалося “звільнити” близько $4 трлн на рік, але такі дивіденди мирного часу наразі перетворюються на потребу у “воєнному податку”.

США витрачають на оборону найбільше у світі. Дедалі більше фінансів країна спрямовує на дослідження і розробку новітньої зброї.

Крім того, Америка купує стільки боєприпасів, скільки здатні виробляти її заводи.

Війна в Україні показала необхідність у приголомшливій кількості боєприпасів, яка потрібна у реальній війні, а також пролила світло на неспроможність заводів задовольнити цю потребу із сучасними планами виробництва.

Минулорічні фактичні витрати Китаю на оборону зросли на 4,2%. Результат — китайські військово-морські сили вже більші за американські.

Американські, російські і китайські гроші йдуть також на утримання їхніх ядерних арсеналів.

Німеччина робить ставку на нові винищувачі F-35 та розробку систем управління військами.

Польща активно фінансує поповнення наземних сил оборони, купуючи танки, гаубиці, пускові установки та бойові літаки.

Японія, серед іншого, хоче запастися далекобійними ракетами, щоб мати змогу захищатися від Китаю та Північної Кореї.

Але такий військовий шопінг має своє ризики.

Зростання витрат. Ціни у цій індустрії важко контролювати через тривалий процес розробки продуктів, зміни вимог і технологічний розвиток.

Політична зумовленість оборонного бюджету. Кожна нова політична сила робить пріоритетом свій різновид оборонної продукції, що заважає підтримці єдиної стратегії.

Проблема із координацією масштабних закупівель у європейських країнах. У їхньому арсеналі більше різновидів озброєння, ніж у США: у європейців 15 видів бойових танків, а у США один; 20 різновидів винищувачів у Європи проти семи у США.

Корупція. Таємність, важливість для нацбезпеки і великі гроші — це особливості оборонних угод, які сприяють наявності корупції у військовій галузі.

Очікуємо на інфляцію?

Існує також занепокоєння тим, що оборонні компанії і повязані з ними індустрії обтяжать світову економіку через зростання чи сповільнення інфляції. Немає причин вважати, що нова холодна війна призведе до істотного зростання інфляції. Якщо не буде реальної війни між супердержавами, світові оборонні витрати навряд чи зростуть більш як на 5% від світового ВВП.

Оборонні витрати можуть залишатися на історично низьких рівнях завдяки більшій ефективності. Сучасним арміям потрібно менше людей, хоча самі солдати можуть обходитися державам дорожче.

Наприклад, Бразилія 78% оборонного бюджету витрачає на військових, а на Заході на цю статтю витрат іде менше 50% бюджету. Солдатів замінює краща військова техніка.

Завдяки вдосконаленню якості, за офіційними даними США, вдалося знизити номінальну вартість ракет приблизно на 30% з кінця 1970-х. Ціна на літаки залишається більш-менш стабільною, а сучасне військове обладнання сьогодні можна купити за відносно скромні суми. Тому оборонні витрати відносно ВВП знижуються, особливо у мирні часи.

Куди ж без технологій

Оборонка може й надалі дешевшати та поліпшуватися завдяки технологіям. Кібербезпека, дрони і супутникові технології корисні як у мирний, так і у воєнний час. Екосистема оборонних технологій процвітає не лише в США, які можуть похвалитися такими компаніями, як SpaceX.

Приблизно половину оборонних і аерокосмічних компаній заснували за межами США за останні 10 років. Інвестори Кремнієвої долини, серед яких венчурні фірми Andreessen Horowitz і General Catalyst, виявляють дедалі більший інтерес до національної оборони.

Оборонний сектор став один із небагатьох, у якому уклали більше венчурних угод у 2022-му, ніж у 2021-му.

В оборонну індустрію намагаються принести ефективність і динамізм технологічної галузі.

Наприклад, на виробництво одного літака може піти від 10 до 20 років. Lockheed Martin, найбільший у світі оборонний підрядник, намагається наслідувати приклад Кремнієвої долини, тому що пів року або щороку пропонує оновлення ПЗ для вдосконалення виробництва.

Фіскальні наслідки нового оборонного буму можуть бути помірними, якщо індустрія стане ефективнішою. Якщо раптом світ удвічі збільшить свої військові витрати (без збільшення податків чи боргу), державні видатки за іншими статтями доведеться скоротити майже на 5% для підтримки рівноваги у бюджеті. Це не просто, але не надто складно.

The Economist проаналізував дані Світового банку за 1960—2021 роки, аби дослідити взаємозвязок між військовими витратами і зростанням ВВП. Видання не знайшло кореляції між цими двома явищами. Якщо простими словами, то збільшення закупівлі зброї не означає, що ВВП обовязково скоротиться.

Вчений Енріко Моретті навіть виявив, що збільшення інвестицій у дослідження в галузі оборони сприяє “збільшенню державних витрат на інновації в інших сферах”.

Хай там які страхи охоплюють людей, коли йдеться про нову гонку озброєнь, а її навряд чи вдасться уникнути.

Генерал Марк Міллі, голова Обєднаного комітету начальників штабів США, сказав нещодавно Конгресу: “Запобігати війні між супердержавами за допомогою [військової] готовності і збільшення озброєння — це дуже дорого, але не так дорого, як битися у війні”. Ще дорожче буде програти у цій війні, додав він.

Додати коментар

Користувач:
email:

Money comes and money goes,
But it's always good to have some in your clothes.
Whether it's a penny or a pound,
It's always good to have some around.

- Fin.Org.UA

Новини

15:45 - Злочини, вчинені військовими рф під час повномасштабного вторгнення в Україну (станом на 04.06.2023)
15:45 - Ірина Верещук: Рашисти обов’язково будуть покарані за вбивства наших дітей
13:45 - “Укруголь” вернул “Укрэнерго” почти 2,5 млрд гривен
13:40 - Держприкордонслужба щодо ситуації на західному кордоні за минулу добу
13:40 - 4 червня - День вшанування пам'яті дітей, які загинули внаслідок збройної агресії російської федерації проти України
13:40 - Оперативна інформація ДСНС щодо наслідків ведення бойових дій російською федерацією
13:40 - Завершився організований Мінветеранів всеукраїнський ветеранський велопробіг “Шануємо пам’ять захисників України”
12:50 - НБУ приказал банкам отчитываться о всех карточных платежах украинцев
12:50 - Кабмин утвердил порядок ведения реестра вредных выбросов
11:55 - Венгрия не собирается отказываться от российского газа и нефти
11:55 - Тарифы на электроэнергию для населения до конца 2023 года больше не будут повышаться
11:00 - НБУ увеличил чистую продажу валюты третью неделю подряд
10:05 - Гендиректор МАГАТЭ хочет в третий раз с начала войны посетить оккупированную российскими захватчиками ЗАЭС
10:05 - Кабин расширил список “пеньюаров”, на которые могут собирать средства волнтеры
09:30 - Загальні бойові втрати противника з 24.02.2022 по 04.06.2023
09:30 - Наслідки обстрілу Дніпропетровщини: з-під завалів дістали тіло 2-річної дівчинки
09:30 - В Харківській області ДСНС продовжує ліквідовувати наслідки ворожих дій
09:30 - Ми робимо усе можливе, аби українські діти мали люблячі родини, - Оксана Жолнович
09:15 - О выборе тех, кто остался в Мариуполе
09:15 - В “Шахедах” обнаружили запчасти из стран-партнеров Украины
09:15 - Каждое четвертое убежище в Украине закрыто или непригодно для использования
09:15 - Сторонник патриарха Кирилла и “русского мира”: что известно об олигархе Вадиме Новинском
08:20 - Дрон, оснащенный ИИ, атаковал своего оператора: виртуальный сценарий как предупреждение военным
08:20 - НБУ просят изменить механизм блокировки фишинговых доменов
07:35 - Фінансовий астрологічний прогноз на 04.06.2023
07:25 - Оперативна інформація Генерального Штабу Збройних Сил України станом на 06:00 04.06.2023 щодо російського вторгнення
23:05 - Інноваційний підхід до навчання: Genesis, Мінцифри та МОН провели першу масштабну освітню конференцію
23:05 - Оксана Жолнович обговорила співпрацю з Генеральним секретарем «Європейської конфедерації профспілок»
23:05 - Ігор Клименко відвідав реконструйований медико-реабілітаційний центр МВС України
23:05 - До деокупації та реінтеграції Донеччини та Луганщини маємо готуватися заздалегідь, – Ірина Верещук


Більше новин

ВалютаКурс
Австралійський долар24.2102
Канадський долар27.2372
Юань Женьміньбі5.1747
Чеська крона1.6635
Данська крона5.2821
Гонконгівський долар4.6664
Форинт0.105938
Індійська рупія0.44434
Рупія0.0024382
Новий ізраїльський шекель9.7623
Єна0.26322
Теньге0.08149
Вона0.028015
Мексиканське песо2.0856
Молдовський лей2.0597
Новозеландський долар22.2721
Норвезька крона3.3224
московський рубль0.45069
Сінгапурський долар27.1845
Ренд1.8789
Шведська крона3.405
Швейцарський франк40.3271
Єгипетський фунт1.1834
Фунт стерлінгів45.7949
Долар США36.5686
Білоруський рубль13.2919
Азербайджанський манат21.5299
Румунський лей7.9288
Турецька ліра1.7512
СПЗ (спеціальні права запозичення)48.7813
Болгарський лев20.1236
Євро39.346
Злотий8.7422
Алжирський динар0.26744
Така0.33704
Вірменський драм0.094585
Домініканське песо0.67208
Іранський ріал0.00087068
Іракський динар0.027915
Сом0.4175
Ліванський фунт0.002438
Лівійський динар7.568
Малайзійський ринггіт7.9273
Марокканський дирхам3.5919
Пакистанська рупія0.12814
Саудівський ріял9.7501
Донг0.0015568
Бат1.05188
Дирхам ОАЕ9.9566
Туніський динар11.761
Узбецький сум0.0032077
Новий тайванський долар1.18822
Туркменський новий манат10.4482
Сербський динар0.33308
Сомоні3.3507
Ларі14.0773
Бразильський реал7.2563
Золото72370.72
Срібло873.25
Платина36769.36
Паладій51544.17

Курси валют, встановлені НБУ на 05.06.2023

ТікерOpenMaxMinCloseVolume
2258091049.541049.541049.541049.542099080.00
2262601032.031032.031032.031032.031173418.11
2262861021.041021.041021.041021.04204208.00
BAVL0.310.330.310.33158900.00
VERES155.17155.17155.17155.17155.17

Дані за 02.06.2023