Гріховність грошолюбства. Чому серед мільйонерів так мало православних

26.05 10:35 | Укррудпром

Forbes-Украина, 25 травня 2023. Опубликовано 08:40 26 мая 2023 года В основі православного вчення — гріховність ініціативи, вчення про “пристрасть грошолюбства”, культ страждань. На такому підґрунті не може з’явитися економічно успішне суспільство.

Як православне християнство впливало і впливає на економіку та матеріальне становище громадян. Пояснює журналіст, який багато років досліджує церковний устрій України, Влад Головін

Зазвичай Forbes вказує кілька анкетних параметрів учасників свого списку найбагатших: вік, сімейний стан, кількість дітей. 

Віросповідання не входить у цей перелік. Але використовуючи інформацію із відкритих джерел, можна побачити — серед мільйонерів дуже мало православних християн. 

У номінально православній Україні є лише один — підсанкційний мільярдер Вадим Новинський, 59. Може є й інші, але ніхто відкрито не заявляв, що саме православна віра є для них цінністю. 

Чому серед забезпечених підприємців чи топменеджерів так мало представників східного християнства?

Річ не в релігійності

Серед мільйонерів є католики, протестанти, юдеї та мусульмани. Конфесійна приналежність має прямий вплив на ставлення людини до грошей, статку та матеріального успіху. 

Ще в 1905-му німецький соціолог Макс Вебер видав книгу “Протестантська етика та дух капіталізму”. Її ідея — економічний розвиток кількох європейських країн став можливим саме завдяки релігійній ідентичності. 

Одна з ключових ідей протестантства — якщо ти заможна людина, багато працюєш і багато заробляєш, значить, тебе любить Бог, і ти потрапиш до раю. Саме ці тези, на думку Вебера, мали вплив на розвиток підприємництва та капіталізму в Європі.

З того часу багато хто із соціологів досліджували, як православне християнство впливає на економіку та матеріальне становище громадян. 

Першим на це питання намагався відповісти німецький економіст, один із ключових діячів Кельнської школи економістів Альфред Мюллер-Армак. У 1945-му він видав роботу Zur Religionssoziologie des europäischen Ostens (“Соціологія релігії в Східній Європі”). 

Він не досліджував протестантизм, як Вебер до нього, а взяв ширшу тему — порівняв лютеранство, кальвінізм, католицтво та православ’я. 

Спочатку Мюллер-Армак вказав на спільні риси всіх конфесій, потім — на відмінності. 

Православне християнство, на відміну від католицького чи протестантського, так і не створило своєї трудової етики. Йому притаманна відсутність підтримки індивідуальної підприємницької ініціативи, тому воно не мало впливу на соціально-економічний розвиток у своїх країнах, вважав економіст. 

Токсичне середовище для підприємництва  

Після цього було ще багато досліджень щодо впливу православного світогляду на економіку. 

Вони вказували на інші особливості східного християнства: 

знецінення світу поза релігійними спільнотами;

ескапізм;

зосередженість на містиці. 

Якщо католицькі ченці часто соціально активні, то православні навпаки намагаються якомога менше стикатися з цим гріховним світом. 

Німецький соціолог грецького походження Демосфен Савраміс навіть вважав, що однією з причин економічного занепаду Візантії став саме розвиток православних монастирів. 

Монастирі з часом ставали багатшими, збільшували кількість земель у своєму володінні. Це знижувало економічні можливості розвитку підприємництва в сільській місцевості та підштовхувало урбанізацію.  

Тези цих досліджень часто відповідали ідеям, які я чув на проповідях чи при спілкуванні зі священниками або читав із книг святих отців. 

Дійсно, ініціатива, не лише підприємницька, а й будь-яка, у православному світогляді вважається гріховною. Бо ідеал чернечого життя — це безумовний послух своєму духовному отцю. 

“Послух і позбавлення своєї волі рятує людину від смерті”, — писав у VI столітті один із засновників чернечої традиції Авва Доротей. З часів раннього середньовіччя в східній православній традиції послух вважається однією з найважливіших чеснот, він “вище поста й молитви”. 

Ідеал чернечого життя багато століть був взірцем для звичайних парафіян. У цій системі цінностей мати власну волю та жити відповідно до неї — це слідувати диявольській спокусі, це пряма дорога до пекла.

Святі отці проти 

Річ не лише у відсутності ініціативи. 

У православній традиції є вчення про гріховні пристрасті, тобто вади. Одна з них — грошолюбство, або, як дослівно переклали з грецької, “сребролюбіє”. 

У I столітті Апостол Павло у посланні до свого учня Тимофія називав цю пристрасть “коренем всякого лиха”. Людина, яка всіма силами бажає стати забезпеченою, всю надію покладає саме на гроші. Ставши багатою, вже не буде думати про Бога, від якого залежить все у світі. 

Тому “грошолюбство — дочка невірства”, — писав у V столітті один із найавторитетніших святих отців, преподобний Іван Ліствичник. 

Зневага до багатства — частина загального знецінення всіх благ матеріального світу, всіх звичайних насолод — було наслідувано середньовічними ченцями від стоїків і неоплатоніків. 

Я був дуже здивований, як багато спільних тез щодо цього можна знайти у творах Марка Аврелія чи іншого відомого стоїка Епіктета (II та III століття після Р.Х.), в Івана Ліствичника чи Авви Дорофея (V та VI століття після Р.Х.). 

Біблія — це збірник книг авторів різних історичних епох, православні з цієї книги взяли вчення про гріховність грошолюбства, протестанти створили вчення про те, що багатих любить Бог, а бідність пояснюється гріховністю.

Знецінення матеріального та ідея про гріховність будь-яких насолод з часом лише розвивалися. І привели до іншої тези — саме страждання є маркером праведності. 

Результат культу мучеників, інтерпретації страждань Христа як взірця для наслідування — люди самі шукали страждань як шляху до спасіння. 

Сучасній людині, яка, наприклад, слухає розповіді екскурсоводів у Києво-Печерській лаврі, важко зрозуміти, чому ці святі роками проводили час у тісних печерах, їли хліб і воду та позбавили себе всіх радощів життя. 

Але з погляду людини середньовічної такі люди обрали шлях “спасіння” та через страждання наближали себе до раю.

Гріховність ініціативи, вчення про “пристрасть грошолюбства”, культ страждань — на такому підґрунті не може з’явитися економічно успішне суспільство. 

Це створює умови, за яких людина не може стати заможною. Православна аскетика фактично всіляко підтримує та благословляє спосіб життя, який залишає людей бідними. “Душа бідного, — писав святий Іван Золотоустий, — сяє наче золото, блищить як діамант, квітне наче роза”.

Часто бажання бути багатим засновано на фоновій тривожності та впевненості людини в тому, що світ є для неї ворожим середовищем, а Бог її не любить і не буде піклуватися про неї. Саме тому святі отці були проти грошолюбства. 

Сучасні психологи чи експерти із саморозвитку повторюють тезу: “Всесвіт є дружнім, і в ньому достатньо ресурсів”. За змістом це схоже на християнську ідею про те, що Бог любить всіх людей. 

Хай там як, саме знецінення ідеї матеріального успіху стало однією із провідних у православній традиції. 

Тому протестантські чи католицькі країни стали свого часу лідерами економічного розвитку та приватного підприємництва, а православні — мають найбагатші монастирі та храми. 

Влад ГОЛОВІН

 

Додати коментар

Користувач:
email:

У бізнесі йдеться
Не про гроші, а про людей
Так що тримайтеся!

- Fin.Org.UA

Новини

15:45 - Злочини, вчинені військовими рф під час повномасштабного вторгнення в Україну (станом на 04.06.2023)
15:45 - Ірина Верещук: Рашисти обов’язково будуть покарані за вбивства наших дітей
13:45 - “Укруголь” вернул “Укрэнерго” почти 2,5 млрд гривен
13:40 - Держприкордонслужба щодо ситуації на західному кордоні за минулу добу
13:40 - 4 червня - День вшанування пам'яті дітей, які загинули внаслідок збройної агресії російської федерації проти України
13:40 - Оперативна інформація ДСНС щодо наслідків ведення бойових дій російською федерацією
13:40 - Завершився організований Мінветеранів всеукраїнський ветеранський велопробіг “Шануємо пам’ять захисників України”
12:50 - НБУ приказал банкам отчитываться о всех карточных платежах украинцев
12:50 - Кабмин утвердил порядок ведения реестра вредных выбросов
11:55 - Венгрия не собирается отказываться от российского газа и нефти
11:55 - Тарифы на электроэнергию для населения до конца 2023 года больше не будут повышаться
11:00 - НБУ увеличил чистую продажу валюты третью неделю подряд
10:05 - Гендиректор МАГАТЭ хочет в третий раз с начала войны посетить оккупированную российскими захватчиками ЗАЭС
10:05 - Кабин расширил список “пеньюаров”, на которые могут собирать средства волнтеры
09:30 - Загальні бойові втрати противника з 24.02.2022 по 04.06.2023
09:30 - Наслідки обстрілу Дніпропетровщини: з-під завалів дістали тіло 2-річної дівчинки
09:30 - В Харківській області ДСНС продовжує ліквідовувати наслідки ворожих дій
09:30 - Ми робимо усе можливе, аби українські діти мали люблячі родини, - Оксана Жолнович
09:15 - О выборе тех, кто остался в Мариуполе
09:15 - В “Шахедах” обнаружили запчасти из стран-партнеров Украины
09:15 - Каждое четвертое убежище в Украине закрыто или непригодно для использования
09:15 - Сторонник патриарха Кирилла и “русского мира”: что известно об олигархе Вадиме Новинском
08:20 - Дрон, оснащенный ИИ, атаковал своего оператора: виртуальный сценарий как предупреждение военным
08:20 - НБУ просят изменить механизм блокировки фишинговых доменов
07:35 - Фінансовий астрологічний прогноз на 04.06.2023
07:25 - Оперативна інформація Генерального Штабу Збройних Сил України станом на 06:00 04.06.2023 щодо російського вторгнення
23:05 - Інноваційний підхід до навчання: Genesis, Мінцифри та МОН провели першу масштабну освітню конференцію
23:05 - Оксана Жолнович обговорила співпрацю з Генеральним секретарем «Європейської конфедерації профспілок»
23:05 - Ігор Клименко відвідав реконструйований медико-реабілітаційний центр МВС України
23:05 - До деокупації та реінтеграції Донеччини та Луганщини маємо готуватися заздалегідь, – Ірина Верещук


Більше новин

ВалютаКурс
Австралійський долар24.2102
Канадський долар27.2372
Юань Женьміньбі5.1747
Чеська крона1.6635
Данська крона5.2821
Гонконгівський долар4.6664
Форинт0.105938
Індійська рупія0.44434
Рупія0.0024382
Новий ізраїльський шекель9.7623
Єна0.26322
Теньге0.08149
Вона0.028015
Мексиканське песо2.0856
Молдовський лей2.0597
Новозеландський долар22.2721
Норвезька крона3.3224
московський рубль0.45069
Сінгапурський долар27.1845
Ренд1.8789
Шведська крона3.405
Швейцарський франк40.3271
Єгипетський фунт1.1834
Фунт стерлінгів45.7949
Долар США36.5686
Білоруський рубль13.2919
Азербайджанський манат21.5299
Румунський лей7.9288
Турецька ліра1.7512
СПЗ (спеціальні права запозичення)48.7813
Болгарський лев20.1236
Євро39.346
Злотий8.7422
Алжирський динар0.26744
Така0.33704
Вірменський драм0.094585
Домініканське песо0.67208
Іранський ріал0.00087068
Іракський динар0.027915
Сом0.4175
Ліванський фунт0.002438
Лівійський динар7.568
Малайзійський ринггіт7.9273
Марокканський дирхам3.5919
Пакистанська рупія0.12814
Саудівський ріял9.7501
Донг0.0015568
Бат1.05188
Дирхам ОАЕ9.9566
Туніський динар11.761
Узбецький сум0.0032077
Новий тайванський долар1.18822
Туркменський новий манат10.4482
Сербський динар0.33308
Сомоні3.3507
Ларі14.0773
Бразильський реал7.2563
Золото72370.72
Срібло873.25
Платина36769.36
Паладій51544.17

Курси валют, встановлені НБУ на 05.06.2023

ТікерOpenMaxMinCloseVolume
2258091049.541049.541049.541049.542099080.00
2262601032.031032.031032.031032.031173418.11
2262861021.041021.041021.041021.04204208.00
BAVL0.310.330.310.33158900.00
VERES155.17155.17155.17155.17155.17

Дані за 02.06.2023