Гріховність грошолюбства. Чому серед мільйонерів так мало православних

26.05.2023 10:35 | Укррудпром

Forbes-Украина, 25 травня 2023. Опубликовано 08:40 26 мая 2023 года В основі православного вчення — гріховність ініціативи, вчення про “пристрасть грошолюбства”, культ страждань. На такому підґрунті не може з’явитися економічно успішне суспільство.

Як православне християнство впливало і впливає на економіку та матеріальне становище громадян. Пояснює журналіст, який багато років досліджує церковний устрій України, Влад Головін

Зазвичай Forbes вказує кілька анкетних параметрів учасників свого списку найбагатших: вік, сімейний стан, кількість дітей. 

Віросповідання не входить у цей перелік. Але використовуючи інформацію із відкритих джерел, можна побачити — серед мільйонерів дуже мало православних християн. 

У номінально православній Україні є лише один — підсанкційний мільярдер Вадим Новинський, 59. Може є й інші, але ніхто відкрито не заявляв, що саме православна віра є для них цінністю. 

Чому серед забезпечених підприємців чи топменеджерів так мало представників східного християнства?

Річ не в релігійності

Серед мільйонерів є католики, протестанти, юдеї та мусульмани. Конфесійна приналежність має прямий вплив на ставлення людини до грошей, статку та матеріального успіху. 

Ще в 1905-му німецький соціолог Макс Вебер видав книгу “Протестантська етика та дух капіталізму”. Її ідея — економічний розвиток кількох європейських країн став можливим саме завдяки релігійній ідентичності. 

Одна з ключових ідей протестантства — якщо ти заможна людина, багато працюєш і багато заробляєш, значить, тебе любить Бог, і ти потрапиш до раю. Саме ці тези, на думку Вебера, мали вплив на розвиток підприємництва та капіталізму в Європі.

З того часу багато хто із соціологів досліджували, як православне християнство впливає на економіку та матеріальне становище громадян. 

Першим на це питання намагався відповісти німецький економіст, один із ключових діячів Кельнської школи економістів Альфред Мюллер-Армак. У 1945-му він видав роботу Zur Religionssoziologie des europäischen Ostens (“Соціологія релігії в Східній Європі”). 

Він не досліджував протестантизм, як Вебер до нього, а взяв ширшу тему — порівняв лютеранство, кальвінізм, католицтво та православ’я. 

Спочатку Мюллер-Армак вказав на спільні риси всіх конфесій, потім — на відмінності. 

Православне християнство, на відміну від католицького чи протестантського, так і не створило своєї трудової етики. Йому притаманна відсутність підтримки індивідуальної підприємницької ініціативи, тому воно не мало впливу на соціально-економічний розвиток у своїх країнах, вважав економіст. 

Токсичне середовище для підприємництва  

Після цього було ще багато досліджень щодо впливу православного світогляду на економіку. 

Вони вказували на інші особливості східного християнства: 

знецінення світу поза релігійними спільнотами;

ескапізм;

зосередженість на містиці. 

Якщо католицькі ченці часто соціально активні, то православні навпаки намагаються якомога менше стикатися з цим гріховним світом. 

Німецький соціолог грецького походження Демосфен Савраміс навіть вважав, що однією з причин економічного занепаду Візантії став саме розвиток православних монастирів. 

Монастирі з часом ставали багатшими, збільшували кількість земель у своєму володінні. Це знижувало економічні можливості розвитку підприємництва в сільській місцевості та підштовхувало урбанізацію.  

Тези цих досліджень часто відповідали ідеям, які я чув на проповідях чи при спілкуванні зі священниками або читав із книг святих отців. 

Дійсно, ініціатива, не лише підприємницька, а й будь-яка, у православному світогляді вважається гріховною. Бо ідеал чернечого життя — це безумовний послух своєму духовному отцю. 

“Послух і позбавлення своєї волі рятує людину від смерті”, — писав у VI столітті один із засновників чернечої традиції Авва Доротей. З часів раннього середньовіччя в східній православній традиції послух вважається однією з найважливіших чеснот, він “вище поста й молитви”. 

Ідеал чернечого життя багато століть був взірцем для звичайних парафіян. У цій системі цінностей мати власну волю та жити відповідно до неї — це слідувати диявольській спокусі, це пряма дорога до пекла.

Святі отці проти 

Річ не лише у відсутності ініціативи. 

У православній традиції є вчення про гріховні пристрасті, тобто вади. Одна з них — грошолюбство, або, як дослівно переклали з грецької, “сребролюбіє”. 

У I столітті Апостол Павло у посланні до свого учня Тимофія називав цю пристрасть “коренем всякого лиха”. Людина, яка всіма силами бажає стати забезпеченою, всю надію покладає саме на гроші. Ставши багатою, вже не буде думати про Бога, від якого залежить все у світі. 

Тому “грошолюбство — дочка невірства”, — писав у V столітті один із найавторитетніших святих отців, преподобний Іван Ліствичник. 

Зневага до багатства — частина загального знецінення всіх благ матеріального світу, всіх звичайних насолод — було наслідувано середньовічними ченцями від стоїків і неоплатоніків. 

Я був дуже здивований, як багато спільних тез щодо цього можна знайти у творах Марка Аврелія чи іншого відомого стоїка Епіктета (II та III століття після Р.Х.), в Івана Ліствичника чи Авви Дорофея (V та VI століття після Р.Х.). 

Біблія — це збірник книг авторів різних історичних епох, православні з цієї книги взяли вчення про гріховність грошолюбства, протестанти створили вчення про те, що багатих любить Бог, а бідність пояснюється гріховністю.

Знецінення матеріального та ідея про гріховність будь-яких насолод з часом лише розвивалися. І привели до іншої тези — саме страждання є маркером праведності. 

Результат культу мучеників, інтерпретації страждань Христа як взірця для наслідування — люди самі шукали страждань як шляху до спасіння. 

Сучасній людині, яка, наприклад, слухає розповіді екскурсоводів у Києво-Печерській лаврі, важко зрозуміти, чому ці святі роками проводили час у тісних печерах, їли хліб і воду та позбавили себе всіх радощів життя. 

Але з погляду людини середньовічної такі люди обрали шлях “спасіння” та через страждання наближали себе до раю.

Гріховність ініціативи, вчення про “пристрасть грошолюбства”, культ страждань — на такому підґрунті не може з’явитися економічно успішне суспільство. 

Це створює умови, за яких людина не може стати заможною. Православна аскетика фактично всіляко підтримує та благословляє спосіб життя, який залишає людей бідними. “Душа бідного, — писав святий Іван Золотоустий, — сяє наче золото, блищить як діамант, квітне наче роза”.

Часто бажання бути багатим засновано на фоновій тривожності та впевненості людини в тому, що світ є для неї ворожим середовищем, а Бог її не любить і не буде піклуватися про неї. Саме тому святі отці були проти грошолюбства. 

Сучасні психологи чи експерти із саморозвитку повторюють тезу: “Всесвіт є дружнім, і в ньому достатньо ресурсів”. За змістом це схоже на християнську ідею про те, що Бог любить всіх людей. 

Хай там як, саме знецінення ідеї матеріального успіху стало однією із провідних у православній традиції. 

Тому протестантські чи католицькі країни стали свого часу лідерами економічного розвитку та приватного підприємництва, а православні — мають найбагатші монастирі та храми. 

Влад ГОЛОВІН

 

Додати коментар

Користувач:
email:

Інвестуй у розвиток,
Українського ринку знай,
Ти допоможеш йому.

- Fin.Org.UA

Новини

17:54 - Обсяги надходження російського дизпального в порти інших країн збільшилися на понад 10%
17:45 - Підсумки торгів цінними паперами на Українській біржі за 12.04.2024
17:28 - Компанія литовської Vičiūnai постачала до московії підсанкційні товари, зокрема, для виробництва танків - ЗМІ
17:24 - Нафта підскочила до найвищого рівня з жовтня на тлі можливої атаки Ірану на Ізраїль
16:57 - КМДА скасовує аукціон з надання в оренду Житнього ринку: очікуються оновлені умови
16:45 - Покращена мобільність на кордоні: Україна та Словаччина розширюють доступність транскордонних переходів
16:31 - Китай ввів санкції проти двох компаній зі США за продаж зброї Тайваню
16:18 - 5 мільйонів євро додатково виділив ЄС для модернізації українських лікарень
16:04 - ФДМУ встановив стартову ціну держчастки ТРЦ Ocean Plaza: коли планується приватизація
16:00 - Курси валют, встановлені НБУ на 15.04.2024
15:55 - Трьом фінансовим установам анульовано ліцензії, п’ятеро – виключено з реєстру, одній установі – змінено обсяг ліцензії
15:52 - Галущенко: Варто бути готовими до будь-якого сценарію влітку, підготувати генератори і павербанки
15:48 - Суперсила "Допомога ЗСУ" від Київстар посилює зв’язок для ППО
15:23 - Сума виплат "єВідновлення" наближається до 15 мільярдів: чому можуть відмовити в компенсації
15:20 - Бразильський іншуртех Akad залучив $22,5 млн в рамках фінансування Серії А
15:20 - Мінімальна зарплата та пенсія в Україні з квітня 2024 зросли до 8000 грн та 3200 грн
15:20 - Іншуртех вбудованого медстрахування CareVoice закрив раунд Серії B на $10 млн
15:20 - В Україні ввели новий вид соціальної допомоги дітям, які залишилися без батьків через війну
15:20 - КМУ подовжив дію Постанови щодо соціальних виплат для внутрішньо переміщених осіб
15:20 - Страховики відіграють важливу роль у розвитку кліматичних технологій, необхідних для декарбонізації
15:15 - Цьогоріч на будівництво укриттів у закладах освіти буле направлено 2,5 мільярда
15:05 - У першому кварталі ЕКА підтримало український експорт на 627 млн грн, - Тарас Качка
15:00 - Результати досліджень психічного здоров'я працівників різних графіків роботи
14:36 - "Неможливо було захистити": Найєм пояснив, чому не спрацював захист Трипільської ТЕС
14:28 - В ЄС обговорюють додатковий контроль для українських перевізників, що їдуть через Польщу - ЗМІ
14:09 - Уряд виділив понад 120 мільйонів на водозабезпечення Миколаєва
13:43 - МЕА підтримало позицію США щодо ударів українських дронів по російських НПЗ
13:37 - Богдан Драп'ятий: Японія продовжує стійку підтримку України в сфері розмінування
13:35 - На деокупованій частині Херсонщини немає світла, виникли проблеми з водопостачанням
13:34 - ФОП на загальній системі оподаткування отримана безповоротна фінансова допомога: чи включається вона до доходу?


Більше новин

ВалютаКурс
Австралійський долар25.5857
Канадський долар28.6622
Юань Женьміньбі5.4437
Чеська крона1.6564
Данська крона5.6255
Гонконгівський долар5.0274
Форинт0.107167
Індійська рупія0.47228
Рупія0.0024828
Новий ізраїльський шекель10.4523
Єна0.25721
Теньге0.087721
Вона0.028655
Мексиканське песо2.3857
Молдовський лей2.2322
Новозеландський долар23.4936
Норвезька крона3.6234
московський рубль0.42134
Сінгапурський долар28.989
Ренд2.1009
Шведська крона3.6284
Швейцарський франк43.177
Єгипетський фунт0.8284
Фунт стерлінгів49.1345
Долар США39.399
Білоруський рубль14.3207
Азербайджанський манат23.1759
Румунський лей8.4411
Турецька ліра1.2188
СПЗ (спеціальні права запозичення)51.8826
Болгарський лев21.4592
Євро41.9678
Злотий9.8527
Алжирський динар0.29133
Така0.35452
Вірменський драм0.099159
Домініканське песо0.66115
Іранський ріал0.00092851
Іракський динар0.029769
Сом0.43587
Ліванський фунт0.000436
Лівійський динар8.0586
Малайзійський ринггіт8.2657
Марокканський дирхам3.8465
Пакистанська рупія0.14042
Саудівський ріял10.3982
Донг0.0015718
Бат1.07729
Дирхам ОАЕ10.6188
Туніський динар12.4776
Узбецький сум0.0030882
Новий тайванський долар1.221
Туркменський новий манат11.1421
Сербський динар0.36025
Сомоні3.561
Ларі14.9113
Бразильський реал7.2282
Золото94366.91
Срібло1143.58
Платина39316.66
Паладій42018.25

Курси валют, встановлені НБУ на 15.04.2024

ТікерOpenMaxMinCloseVolume
2041501018.721018.721018.721018.72204762.72
2262861039.041039.041039.041039.04209886.08
227763992.77992.77992.77992.77297831.00
2280431077.971077.971077.971077.97215594.00
229025979979979979215380.00
CRSR061014.581014.581014.581014.5884210.14
USXT2245334533453345332266500.00

Дані за 12.04.2024