Європу накрили страйки. Профспілки блокують вокзали та аеропорти. Що відбувається?

02.04.2023 08:40 | Укррудпром

Чому страйкують європейці, у яких країнах найбільше протестів та що треба знати мільйонам українців у ЄС при плануванні поїздок.

 Робітники хочуть високих зарплат, а менеджери компаній — менших витрат. Цей конфлікт інтересів триває не одне століття і щоразу загострюється під час великих економічних криз.

Якщо роботодавець не йде на компроміси, то працівники пускають у хід останній аргумент: страйк. Вони припиняють працювати, поки не будуть виконані їхні умови. Зазвичай про компроміси вже не йдеться.

27 березня загальнонаціональний страйк у Німеччині призвів до зриву роботи авіасполучення, залізничного та громадського транспорту. Профспілки закликали 230 тис працівників транспортної галузі не виходити на роботу.

У підсумку тисячам пасажирів у ЄС довелося змінити свої плани.

Хвиля страйків поступово накриває західний світ. За кордоном перебуває найбільша в історії кількість українців, які теж мають бути готові до складнощів з переміщенням.

Чому страйкують європейці

Профспілковий рух у Європейському Союзі — один з найпотужніших у світі. Європейська конфедерація профспілок (ETUC) налічує 45 млн членів.

До неї входять сотні профспілок, які ведуть перемовини з профільними асоціаціями. Вони вимагають покращити умови праці і підвищити зарплату. Якщо не вдається досягти бажаного, працівники кидають робочі місця на добу.

Такі добові страйки можуть перерости в щотижневі, завдаючи матеріальних та репутаційних втрат компаніям.

Не важливо — буде ця акція на автозаводі чи в хабовому аеропорті. У хартії основних прав Євросоюзу закріплене право робітників на страйк для захисту своїх інтересів і вони охоче ним користуються.

Cутички між демонстрантами та поліцією, 28 березня 2023 року, Нант, Франція

Gеtty Images

За даними Європейського інституту профспілок, з кризового 2010 року по 2021 рік інтенсивність страйків у ЄС та Великій Британії впала у 3,5 разу.

Однак в останні місяці західні країни накриває нова хвиля робітничих виступів. Конфронтація між роботодавцями та робітниками загострюється через економічну кризу.

Робітничий рух набирає обертів не тільки в ЄС.

За 2022 рік у Британії загальна кількість втрачених робочих днів через страйки сягнула 2,47 млн, це найбільший показник з 1989 року. У США активність страйкарів зросла на 50% порівняно з 2021 роком.

Причина — у зростанні цін. Інфляція в ЄС, Британії та США у 2022 році побила 40-річні рекорди і стала тягарем для робітників. Зростання зарплат не встигає за зростанням цін, люди стають біднішими.

У Німеччині рахунки за опалення зросли вдвічі порівняно з 2021 роком. Підвищення цін на енергоносії призвело до подорожчання інших товарів.

Німецька профспілка галузі послуг Verdi, погрожуючи страйками, вимагає підвищити зарплату робітникам на 10,5%, але не менш ніж на 500 євро. Німецькі залізничники вимагають підвищення на 12%, але не менш ніж на 650 євро.

Через кризу роботодавці не готові йти на такі умови. У Європейському центральному банку застерігають, що підвищення зарплат призведе до ще більшого зростання інфляції.

Є й більш фундаментальні фактори, які спонукають людей страйкувати. Один з них — старіння населення. Покоління “бебі буму” (народжені у 1946-1964 роках) уже на пенсії, а молоді не вистачає, щоб замінити їх на робочих місцях.

Пенсійні системи європейських країн не витримують різкого зростання частки пенсіонерів і в окремих членах блоку почали підвищувати пенсійний вік.

У Франції влада хоче підвищити вік виходу на пенсію з 62 до 64 років. Протестуючи проти цього, з початку року профспілки влаштували десять загальнонаціональних демонстрацій, які спричиняли колапси в транспортній системі.

Ще один фундаментальний фактор — падіння народжуваності, що призвело до нестачі робочої сили. Це підсилює переговорну позицію робітників.

Затримки транспорту і збитки

17 лютого найбільші німецькі аеропорти оголосили 24-годинний страйк. Лише компанія Lufthansa скасувала близько 1 300 рейсів. Майже 300 тис пасажирів були змушені змінити свої плани, шукати готелі або інший транспорт.

27 березня блокада німецьких аеропортів повторилася з більшою силою. Зриви роботи транспорту — один з найбільш неприємних наслідків страйків. Вони стаються не тільки в аеропортах, а й на залізниці та громадському транспорті.

У перший день дводенного страйку співробітників відділу багажу та безпеки зал вильоту в аеропорту Мюнхена був майже порожній, 26 березня 2023 року

GETTY IMAGES

7 березня під час загальнонаціонального страйку у Франції робочі місця покинули 39% працівників державного залізничного оператора SNCF, а п’ятиденний страйк британських залізничників паралізував 80% поїздів.

Одноденні акції мають обмежений вплив на економіку. Зірвані виробничі плани та подорожі компенсуються в наступні дні. Однак коли зупинки в портах і на залізниці стають регулярними, це порушує логістику та приносить збитки.

Масштабні виступи робітників, як у Франції, стануть викликом для інвесторів. Під тиском суспільства влада може збільшити бюджетні витрати на соціальну політику, обмеживши пільги для бізнесу.

Де найбільше страйків

За даними Європейського інституту профспілок (ETUI), найбільш схильними до страйків є жителі Франції, Іспанії, Бельгії, Данії, Норвегії та Кіпру. Однак у 2023 році робітничий рух набирає обертів ще й у Німеччині та Британії.

У Франції тривають протести проти пенсійної реформи. Влада запропонувала зберегти можливість виходу на пенсію у 62 роки для вразливих прошарків населення, але профспілки це не задовольнило. Це означає, що акції триватимуть.

Наступний загальнонаціональний страйк запланований на 6 квітня. Паралельно відбуваються окремі виступи профспілок, зокрема авіадиспетчерів, які можуть тривати по кілька діб.

Страйки в Німеччині за підвищення зарплат тягнуться з 2022 року. 27 березня відбувся попереджувальний виступ робітників перед черговим раундом перемовин. Якщо роботодавці не поступляться, демонстрації триватимуть.

З літа 2022 року у Великій Британії, яка переживає економічні труднощі після виходу з ЄС, тривають страйки 500 тис бюджетників. Разом з ними протестують інші профспілки, зокрема залізничники.

Оскільки перемовини йдуть складно, робітники планують протестувати протягом квітня і вийти на масштабну акцію 28 числа. Поки сторони шукають компроміс, можуть виникнути проблеми з авіаперельотами, поштою і залізницею.

Перемовини про зарплати та поліпшення умов праці зайшли в глухий кут в Іспанії та Італії. Робітники найбільших аеропортів у цих країнах планують нові акції.

В Іспанії страйки вплинуть на роботу 17 аеропортів і триватимуть щонайменше шість днів у квітні. В Італії співробітники аеропортів вийдуть на страйк 2 квітня. Деякі компанії планують продовжити акції.

Під загрозою і залізниця в Сполучених Штатах. У грудні 2022 року в країні назрівав масштабний страйк залізничників, який міг коштувати американській економіці 2 млрд дол на день.

Однак Конгрес США вчинив хитріше. Він заборонив робітникам страйкувати і нав’язав свої умови за договором про зарплати, посилаючись на відповідний закон.

Як уникнути проблем під час страйків

За даними ООН, статус тимчасового захисту в країнах Європейського Союзу отримали 4,9 млн українців. Усі вони мають бути готовими до зривів під час переміщення між країнами або страйків у школах та дитсадках.

Щоб подорожі Євросоюзом були комфортними, потрібно стежити за новинами в потенційних “гарячих точках”: Іспанії, Німеччині, Британії, Франції та Італії. Профспілки завжди попереджають про страйки заздалегідь.

Зазвичай повідомлення про страйки з’являються в ключових ЗМІ: BBC, France24, Deutsche Welle. Знання обстановки допоможе зважити ризики під час планування поїздок.

Також існують спеціалізовані ресурси для відстеження страйків. Дані про зриви роботи європейської залізниці збирає Interrail. Інформацію про великі європейські страйки, пов’язані з транспортом, можна знайти на Streikradar.

Крім того, є сайти, які відстежують страйки в конкретних країнах, наприклад, в Італії, Франції або Великій Британії.

Транспортна система ЄС взаємопов’язана, тож зриви в одній країні можуть призвести до ажіотажного попиту на квитки в іншій. Це означає, що мандрівникам треба продумувати альтернативні маршрути і завчасно купувати квитки.

Якщо страйк організований співробітниками авіакомпанії, то вона, залежно від договору, повинна відшкодувати вартість квитків. Якщо ж страйкують робітники аеропорту, то отримати компенсацію буде значно складніше.

Детальну інформацію щодо кожного зірваного рейсу та допомогу в отриманні компенсації надає сервіс AirHelp.

Богдан МІРОШНИЧЕНКО

Додати коментар

Користувач:
email:





Politics and trade
Tensions high, markets react
Uncertain futures

- Fin.Org.UA

Новини

00:00 - Накази Міністерства енергетики України
00:00 - Новини від Міністерства енергетики України
00:00 - Регуляторні акти Міністерства енергетики України
21:25 - Кібер іншуртех Cowbell залучив 55 млн євро у раунді Серії C від Zurich
21:04 - Продовжуємо діалог з США щодо збільшення підтримки української економіки, - Юлія Свириденко
21:00 - Новини 26 липня: суперечки про підвищення ПДВ, спустошений Резервний фонд держбюджету 
20:44 - У Раді пояснили, коли треба ухвалити зміни до бюджету, аби військові вчасно отримали зарплати
20:20 - Продовжуємо діалог з США щодо збільшення підтримки української економіки - Юлія Свириденко
20:11 - У рамках Олімпійських ігор у Парижі стартувала глобальна комунікаційна кампанія VOLIA
20:06 - САП та НАБУ підозрюють екстоппосадовців у завданні "Центренерго" мільйонних збитків 
20:00 - Золото гнётся, но пока не сломлено
20:00 - Американцы критически мало сберегают, но это пока не беспокоит рынки
19:30 - Нацбанк випустив нову монету, присвячену медикам 
19:25 - S&P підвищило рейтинг Vienna Insurance Group на рівні "A+" зі стабільним прогнозом
19:25 - НБУ змінив тимчасового адміністратора CК “Саламандра”
19:25 - НБУ анулював ліцензії та виключення з реєстру СК "Велтлінер"
19:25 - Страховики констатують зростання тарифів на перестрахування відповідальності
19:10 - Посилюємо співпрацю з UNICEF Ukraine для прискорення імплементації програм водозабезпечення населення, розвитку кліматичної політики та залучення молоді до довкіллєвих треків
19:03 - Чому ПДВ підвищувати небажано, – роз’яснення Мінфіну
19:03 - Кількість працюючих індустріальних парків в Україні у 2024 може зрости до 20, у 2025 - до 30
18:59 - "Лукойл" збільшив морський експорт нафти через українські санкції проти "Дружби"
18:40 - Керівник "Укренерго" прокоментував рішення суду щодо перевірки його на корупцію
18:36 - Резервний фонд, з якого фінансують термінову відбудову та фортифікації, майже пустий
18:30 - Розпочинається обговорення змін до Положення про ліцензування банків
18:09 - Мінфін пояснює, чому не бажано підвищувати ПДВ 
18:01 - Де в Україні дешевше винаймати квартиру: опубліковано рейтинг
17:49 - Мораторії в Україні: чому від них потрібно відмовлятися
17:45 - Одному страховику та двом кредитним спілкам анульовано ліцензії та виключено їх з Державного реєстру фінустанов, двом платіжним установам відкликано ліцензії
17:43 - У суботу графіки відключення світла діятимуть лише протягом шести годин
17:39 - Без бюджетних коштів: на Оболонському острові облаштовують нові лави для сидінь


Більше новин

ВалютаКурс
Австралійський долар26.9582
Канадський долар29.7467
Юань Женьміньбі5.6672
Чеська крона1.7594
Данська крона5.9808
Гонконгівський долар5.2643
Форинт0.114098
Індійська рупія0.49086
Рупія0.0025218
Новий ізраїльський шекель11.2103
Єна0.26571
Теньге0.086782
Вона0.02965
Мексиканське песо2.2428
Молдовський лей2.3193
Новозеландський долар24.2232
Норвезька крона3.7417
московський рубль0.47849
Сінгапурський долар30.5834
Ренд2.2515
Шведська крона3.8054
Швейцарський франк46.5067
Єгипетський фунт0.8503
Фунт стерлінгів52.889
Долар США41.098
Білоруський рубль14.9382
Азербайджанський манат24.1767
Румунський лей8.9773
Турецька ліра1.2457
СПЗ (спеціальні права запозичення)54.5245
Болгарський лев22.8195
Євро44.6324
Злотий10.4437
Алжирський динар0.3007
Така0.34298
Вірменський драм0.10422
Домініканське песо0.68714
Іранський ріал0.0009632
Іракський динар0.030881
Сом0.46797
Ліванський фунт0.000452
Лівійський динар8.2969
Малайзійський ринггіт8.5755
Марокканський дирхам4.0591
Пакистанська рупія0.14528
Саудівський ріял10.7829
Донг0.0015892
Бат1.10139
Дирхам ОАЕ11.0136
Туніський динар12.8663
Узбецький сум0.0032215
Новий тайванський долар1.24709
Туркменський новий манат11.5583
Сербський динар0.36985
Сомоні3.7936
Ларі14.449
Бразильський реал7.3541
Золото97533.77
Срібло1140.7
Платина38298.82
Паладій37289.04

Курси валют, встановлені НБУ на 29.07.2024

ТікерOpenMaxMinCloseVolume
CRSR061028.111028.111028.111028.114112.44
FSTF021003.071003.071003.071003.075015.35

Дані за 05.07.2024