Європу накрили страйки. Профспілки блокують вокзали та аеропорти. Що відбувається?

02.04.2023 08:40 | Укррудпром

Чому страйкують європейці, у яких країнах найбільше протестів та що треба знати мільйонам українців у ЄС при плануванні поїздок.

 Робітники хочуть високих зарплат, а менеджери компаній — менших витрат. Цей конфлікт інтересів триває не одне століття і щоразу загострюється під час великих економічних криз.

Якщо роботодавець не йде на компроміси, то працівники пускають у хід останній аргумент: страйк. Вони припиняють працювати, поки не будуть виконані їхні умови. Зазвичай про компроміси вже не йдеться.

27 березня загальнонаціональний страйк у Німеччині призвів до зриву роботи авіасполучення, залізничного та громадського транспорту. Профспілки закликали 230 тис працівників транспортної галузі не виходити на роботу.

У підсумку тисячам пасажирів у ЄС довелося змінити свої плани.

Хвиля страйків поступово накриває західний світ. За кордоном перебуває найбільша в історії кількість українців, які теж мають бути готові до складнощів з переміщенням.

Чому страйкують європейці

Профспілковий рух у Європейському Союзі — один з найпотужніших у світі. Європейська конфедерація профспілок (ETUC) налічує 45 млн членів.

До неї входять сотні профспілок, які ведуть перемовини з профільними асоціаціями. Вони вимагають покращити умови праці і підвищити зарплату. Якщо не вдається досягти бажаного, працівники кидають робочі місця на добу.

Такі добові страйки можуть перерости в щотижневі, завдаючи матеріальних та репутаційних втрат компаніям.

Не важливо — буде ця акція на автозаводі чи в хабовому аеропорті. У хартії основних прав Євросоюзу закріплене право робітників на страйк для захисту своїх інтересів і вони охоче ним користуються.

Cутички між демонстрантами та поліцією, 28 березня 2023 року, Нант, Франція

Gеtty Images

За даними Європейського інституту профспілок, з кризового 2010 року по 2021 рік інтенсивність страйків у ЄС та Великій Британії впала у 3,5 разу.

Однак в останні місяці західні країни накриває нова хвиля робітничих виступів. Конфронтація між роботодавцями та робітниками загострюється через економічну кризу.

Робітничий рух набирає обертів не тільки в ЄС.

За 2022 рік у Британії загальна кількість втрачених робочих днів через страйки сягнула 2,47 млн, це найбільший показник з 1989 року. У США активність страйкарів зросла на 50% порівняно з 2021 роком.

Причина — у зростанні цін. Інфляція в ЄС, Британії та США у 2022 році побила 40-річні рекорди і стала тягарем для робітників. Зростання зарплат не встигає за зростанням цін, люди стають біднішими.

У Німеччині рахунки за опалення зросли вдвічі порівняно з 2021 роком. Підвищення цін на енергоносії призвело до подорожчання інших товарів.

Німецька профспілка галузі послуг Verdi, погрожуючи страйками, вимагає підвищити зарплату робітникам на 10,5%, але не менш ніж на 500 євро. Німецькі залізничники вимагають підвищення на 12%, але не менш ніж на 650 євро.

Через кризу роботодавці не готові йти на такі умови. У Європейському центральному банку застерігають, що підвищення зарплат призведе до ще більшого зростання інфляції.

Є й більш фундаментальні фактори, які спонукають людей страйкувати. Один з них — старіння населення. Покоління “бебі буму” (народжені у 1946-1964 роках) уже на пенсії, а молоді не вистачає, щоб замінити їх на робочих місцях.

Пенсійні системи європейських країн не витримують різкого зростання частки пенсіонерів і в окремих членах блоку почали підвищувати пенсійний вік.

У Франції влада хоче підвищити вік виходу на пенсію з 62 до 64 років. Протестуючи проти цього, з початку року профспілки влаштували десять загальнонаціональних демонстрацій, які спричиняли колапси в транспортній системі.

Ще один фундаментальний фактор — падіння народжуваності, що призвело до нестачі робочої сили. Це підсилює переговорну позицію робітників.

Затримки транспорту і збитки

17 лютого найбільші німецькі аеропорти оголосили 24-годинний страйк. Лише компанія Lufthansa скасувала близько 1 300 рейсів. Майже 300 тис пасажирів були змушені змінити свої плани, шукати готелі або інший транспорт.

27 березня блокада німецьких аеропортів повторилася з більшою силою. Зриви роботи транспорту — один з найбільш неприємних наслідків страйків. Вони стаються не тільки в аеропортах, а й на залізниці та громадському транспорті.

У перший день дводенного страйку співробітників відділу багажу та безпеки зал вильоту в аеропорту Мюнхена був майже порожній, 26 березня 2023 року

GETTY IMAGES

7 березня під час загальнонаціонального страйку у Франції робочі місця покинули 39% працівників державного залізничного оператора SNCF, а п’ятиденний страйк британських залізничників паралізував 80% поїздів.

Одноденні акції мають обмежений вплив на економіку. Зірвані виробничі плани та подорожі компенсуються в наступні дні. Однак коли зупинки в портах і на залізниці стають регулярними, це порушує логістику та приносить збитки.

Масштабні виступи робітників, як у Франції, стануть викликом для інвесторів. Під тиском суспільства влада може збільшити бюджетні витрати на соціальну політику, обмеживши пільги для бізнесу.

Де найбільше страйків

За даними Європейського інституту профспілок (ETUI), найбільш схильними до страйків є жителі Франції, Іспанії, Бельгії, Данії, Норвегії та Кіпру. Однак у 2023 році робітничий рух набирає обертів ще й у Німеччині та Британії.

У Франції тривають протести проти пенсійної реформи. Влада запропонувала зберегти можливість виходу на пенсію у 62 роки для вразливих прошарків населення, але профспілки це не задовольнило. Це означає, що акції триватимуть.

Наступний загальнонаціональний страйк запланований на 6 квітня. Паралельно відбуваються окремі виступи профспілок, зокрема авіадиспетчерів, які можуть тривати по кілька діб.

Страйки в Німеччині за підвищення зарплат тягнуться з 2022 року. 27 березня відбувся попереджувальний виступ робітників перед черговим раундом перемовин. Якщо роботодавці не поступляться, демонстрації триватимуть.

З літа 2022 року у Великій Британії, яка переживає економічні труднощі після виходу з ЄС, тривають страйки 500 тис бюджетників. Разом з ними протестують інші профспілки, зокрема залізничники.

Оскільки перемовини йдуть складно, робітники планують протестувати протягом квітня і вийти на масштабну акцію 28 числа. Поки сторони шукають компроміс, можуть виникнути проблеми з авіаперельотами, поштою і залізницею.

Перемовини про зарплати та поліпшення умов праці зайшли в глухий кут в Іспанії та Італії. Робітники найбільших аеропортів у цих країнах планують нові акції.

В Іспанії страйки вплинуть на роботу 17 аеропортів і триватимуть щонайменше шість днів у квітні. В Італії співробітники аеропортів вийдуть на страйк 2 квітня. Деякі компанії планують продовжити акції.

Під загрозою і залізниця в Сполучених Штатах. У грудні 2022 року в країні назрівав масштабний страйк залізничників, який міг коштувати американській економіці 2 млрд дол на день.

Однак Конгрес США вчинив хитріше. Він заборонив робітникам страйкувати і нав’язав свої умови за договором про зарплати, посилаючись на відповідний закон.

Як уникнути проблем під час страйків

За даними ООН, статус тимчасового захисту в країнах Європейського Союзу отримали 4,9 млн українців. Усі вони мають бути готовими до зривів під час переміщення між країнами або страйків у школах та дитсадках.

Щоб подорожі Євросоюзом були комфортними, потрібно стежити за новинами в потенційних “гарячих точках”: Іспанії, Німеччині, Британії, Франції та Італії. Профспілки завжди попереджають про страйки заздалегідь.

Зазвичай повідомлення про страйки з’являються в ключових ЗМІ: BBC, France24, Deutsche Welle. Знання обстановки допоможе зважити ризики під час планування поїздок.

Також існують спеціалізовані ресурси для відстеження страйків. Дані про зриви роботи європейської залізниці збирає Interrail. Інформацію про великі європейські страйки, пов’язані з транспортом, можна знайти на Streikradar.

Крім того, є сайти, які відстежують страйки в конкретних країнах, наприклад, в Італії, Франції або Великій Британії.

Транспортна система ЄС взаємопов’язана, тож зриви в одній країні можуть призвести до ажіотажного попиту на квитки в іншій. Це означає, що мандрівникам треба продумувати альтернативні маршрути і завчасно купувати квитки.

Якщо страйк організований співробітниками авіакомпанії, то вона, залежно від договору, повинна відшкодувати вартість квитків. Якщо ж страйкують робітники аеропорту, то отримати компенсацію буде значно складніше.

Детальну інформацію щодо кожного зірваного рейсу та допомогу в отриманні компенсації надає сервіс AirHelp.

Богдан МІРОШНИЧЕНКО

Додати коментар

Користувач:
email:

Stocks rise and they fall,
Tickers flash and then they stall,
Money changes all.

- Fin.Org.UA

Новини

21:14 - Ігор Клименко: 83% респондентів вважають безбар’єрність новою цінністю для суспільства
21:00 - Новини 19 червня: обвал пішоходного мосту в Києві, нові санкції ЄС проти московія
20:50 - Безбар’єрність є важливим елементом для всіх реабілітаційних просторів, — Віктор Ляшко
20:43 - ЄС може повернути мита на українські яйця і цукор через перевищення квот
20:28 - Французька оборонна група Thales підписала три угоди з Україною: що передбачають
20:15 - У Кличка відреагували на падіння мосту на Жилянській
20:06 - У Києві відбулася друга зустріч у форматі Веймарського трикутника + Україна щодо євроінтеграційного шляху України
20:01 - У Нікопольському районі росіяни обстріляли підприємства та житлові будинки
19:58 - Інвестиції, страхування воєнних ризиків та розвиток людського капіталу — результати зустрічі Юлії Свириденко із Міністром Розвитку і Технологій Польщі
19:35 - Гендиректор МАГАТЕ назвав своєчасними наміри побудувати нові блоки на Хмельницькій АЕС
19:31 - Попри війну Україна запустила низку євроінтеграційних процесів у сфері управління водними ресурсами
19:14 - У Києві "втомився" ще один міст
19:04 - Гетманцев про підвищення податків: Очікуємо "радикальних" пропозицій уряду
18:41 - У Міноборони пояснили, чому відклали запровадження нових меню для військових
18:36 - Перший електромобіль Ferrari коштуватиме не менше 500 тисяч євро
18:15 - Микола Колісник: стійкість паливного ринку та протидія постачанню палива російського походження - у пріоритеті
18:13 - У Мін’юсті розповіли, які активи вже вдалося стягнути з підсанкційних бізнесменів
18:11 - Ситуація з електропостачанням покращиться в серпні - Держенергонагляд
17:45 - Підсумки торгів цінними паперами на Українській біржі за 19.06.2024
17:18 - Безоплатна освіта для 1000 жінок: третій набір на навчання у креативній індустрії та ІТ
17:00 - У Києві презентували результати реагування держави на сексуальне насильство в умовах війни
16:59 - Інна Богатих: Мін’юст подав до ВАКС 52 позовні заяви про застосування санкції стягнення в дохід держави активів підсанкційних осіб
16:54 - Наповнення бюджетів усіх рівнів у розрізі галузей економіки за січень – травень 2024 року
16:51 - Денис Шмигаль обговорив із Маршалком Сейму Польщі підтримку у відбудові української енергетики
16:51 - Податковий календар на 20 червня 2024 року
16:50 - До уваги власників і користувачів земельних ділянок усіх форм власності
16:44 - Коментар МЗС України до Міжнародного дня боротьби з сексуальним насильством, пов’язаним з конфліктом
16:24 - Справа Насірова: у НАБУ показали схему легалізації понад 21 мільйона євро
16:03 - У Київській ОДА завдали 14 млн збитків на будівництві доріг та соцзакладів – аудитори
16:00 - Курси валют, встановлені НБУ на 20.06.2024


Більше новин

ВалютаКурс
Австралійський долар27.0389
Канадський долар29.5726
Юань Женьміньбі5.5861
Чеська крона1.7493
Данська крона5.842
Гонконгівський долар5.1931
Форинт0.110008
Індійська рупія0.48571
Рупія0.0024764
Новий ізраїльський шекель10.9053
Єна0.25673
Теньге0.088147
Вона0.029343
Мексиканське песо2.1985
Молдовський лей2.2682
Новозеландський долар24.8701
Норвезька крона3.8402
московський рубль0.48156
Сінгапурський долар30.0149
Ренд2.2515
Шведська крона3.8893
Швейцарський франк45.8472
Єгипетський фунт0.8498
Фунт стерлінгів51.6111
Долар США40.5381
Білоруський рубль14.7347
Азербайджанський манат23.8544
Румунський лей8.7559
Турецька ліра1.2458
СПЗ (спеціальні права запозичення)53.4921
Болгарський лев22.2786
Євро43.5744
Злотий10.0638
Алжирський динар0.30117
Така0.345
Вірменський драм0.104645
Домініканське песо0.68732
Іранський ріал0.00096517
Іракський динар0.030945
Сом0.46223
Ліванський фунт0.000453
Лівійський динар8.3536
Малайзійський ринггіт8.6136
Марокканський дирхам4.0743
Пакистанська рупія0.14566
Саудівський ріял10.8076
Донг0.0015928
Бат1.10189
Дирхам ОАЕ11.0366
Туніський динар12.9986
Узбецький сум0.0032122
Новий тайванський долар1.24842
Туркменський новий манат11.5821
Сербський динар0.3756
Сомоні3.7669
Ларі14.5196
Бразильський реал7.7877
Золото94461.07
Срібло1196.74
Платина39892.73
Паладій36720.22

Курси валют, встановлені НБУ на 20.06.2024

ТікерOpenMaxMinCloseVolume
DOEN66664200.00

Дані за 19.06.2024