Як розкрадаються арештовані російські активи. Приклад “Аероку”

02.04 07:50 | Укррудпром

Через недосконалу систему управління арештованим майном держава втрачає цінні активи. Як це відбувається, демонструє приклад підприємств російського олігарха Андрєя Молчанова, які потрапили до АРМА.

російське — значить нічиє

Один з найбільш помітних прикладів діяльності Національного агентства з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (АРМА), за останній рік — це робота з активами ТОВ “Аерок”, яке належить російському мультимільйонеру Андрєю Молчанову.

Ця компанія спеціалізується на виготовленні газобетонних блоків, які використовують у будівництві. В Україні “Аерок” має три заводи: в Обухові та Березані на Київщині і в Стрию на Львівщині. Останній, щоправда, недобудований.

Навіть з урахуванням цього вартість арештованого майна ТОВ перевищує 2 млрд грн. У цю суму входять статутний капітал — 437 млн грн, рухоме і нерухоме майно компанії — 1,5 млрд грн, кошти на банківських рахунках — 104 млн грн.

За даними СБУ, підприємство фінансувало війну в Україні. Це довели слідчі служби на початку великої війни. У червні компанію передали під опіку АРМА.

Довідка. Андрєй Молчанов — один з найбільших забудовників рф. Його статки у 2021 році Forbes оцінював 1,2 млрд дол. З 2011 року він член путінської партії “Единая россия”.

За даними СБУ, Молчанов належить до найближчого оточення російського президента і є спонсором передвиборної кампанії згаданої партії.

Крім того, його компанії будують житло для співробітників ФСБ та армії рф.

19 жовтня 2022 року президент Володимир Зеленський наклав санкції на Андрєя Молчанова на десять років. Ключовий бізнес олігарха — “Група ЛСР”.

 

російський олігарх Андрєй Молчанов донедавна володів українською компанією “Аерок”

Фото TRAP AGGRESSOR

Дев"ять місяців тому суд арештував активи Молчанова в Україні, а 13 січня 2023 року АРМА переможно прозвітувала про обрання управителя для компанії “Аерок”.

Переможцем конкурсного відбору стала корпорація “Харківські будматеріали”.

З того часу минули майже три місяці, а підприємство Молчанова не запрацювало. Ба більше — досі не проведена оцінка активів. Новий управитель не може зайти на підприємство, а його працівників звільняють.

Тисячі кубометрів газобетонних блоків, з яких можна було будувати житло замість знищеного російськими ракетами, стоять без жодної охорони.

Мало того, інші неоцінені продукти бетонного бізнесу російського олігарха, за словами працівників підприємства, уже почали “освоювати” винахідливі менеджери арештованого “Аероку”.

Завод “Аерок” в Обухові

Фото TRAP AGGRESSOR

Поки чиновники АРМА думають, коли і як передавати російський бізнес новим управителям, на підприємстві розпоряджаються майном самостійно.

“Топменеджмент продовжує їздити на арештованому автотранспорті, працівникам заборонили відвідувати територію підприємства.

Завод мав чимало пального. Пальне на Обухівському підприємстві закінчилося, повиціджували баки навіть із спецтехніки. В Обухові було 7-8 тонн, у Березані — близько 20 тонн”, — розповідає один з працівників компанії.

Співрозмовники Trap Aggressor припускають, що з об"єктів вивезли дороговартісну сировину.

“Ми бачили, як вивозили алюмінієву пудру (додається при виробництві газобетонних блоків для зменшення їх ваги та підвищення теплоізоляції).

Це було ще тоді, коли ми відвантажували блоки і завод працював (підприємство деякий час працювало після 24 лютого 2022 року). З Березані вивезли сім фур пудри, з Обухова — дві”, — каже один з колишніх працівників “Аероку”.

Співробітники компанії стверджують, що керівництво підприємства звільнилося у 20-х числах грудня, отримавши, за умовами договору, по шість зарплат — 2-2,5 млн грн вісьмом топменеджерам.

В АРМА навіть не приховують, що не можуть зберігати арештоване майно.

“У нас нема жодного інструменту, щоб вийти й охороняти цей актив, ні засобів, щоб його страхувати. Це все відбувається коштом управителя, з держбюджету нічого не витрачається. Це мають контролювати правоохоронні органи”, — каже начальник відділу комунікацій та промоції АРМА Павло Бульдович.

Схоже, алюмінієву пудру та пальне вивозили не просто так. 15 березня 2023 року було зареєстроване ТОВ “Баурок”. Його керівницею значиться юристка “Аероку” Наталія Лата.

Бенефіціарний власник цієї юридичної особи — естонська компанія “Баурок”, яку контролює Івар Паплавскіс — багаторічний бізнес-партнер російського олігарха Молчанова.

Юристка “Аероку” Наталія Лата стала керівником ТОВ “Баурок” — компанії, яка також виготовляє газоблоки

Фото TRAP AGGRESSOR

Ба більше, за даними європейського реєстру бізнес-компаній, “Баурок інтернешнл” в Естонії належить згаданій російській “Групі ЛСР” Молчанова.

Такі дії менеджерів можуть свідчити про те, що російські бенефіціари “Аероку” намагаються зберегти газобетонний бізнес в Україні.

Не газоблоками єдиними

“Аерок” — одна з тисяч російських компаній, які намагаються уникнути санкцій, арештів та конфіскацій. Схожа історія відбувається з компанією росіянина Владіміра Плесовських “Вінницяпобутхім”, більш відомою за ТМ “Ушастый нянь”.

Нового управителя для цієї компанії обрали три місяці тому, але, за інформацією АРМА, там досі тривають процедури оцінки. Лише після їх завершення нові управителі зможуть запустити роботу підприємства. Коли це буде, невідомо.

У червні 2022 року СБУ заблокувала активи на 1 млрд грн житомирської компанії з видобутку корисних копалин, що входить у бізнес-групу “Юнігран”.

Фірма належить Ігорю Наумцю, якого СБУ охрестила російським олігархом. Правоохоронці виявили в нього подвійне громадянство.

СБУ звинуватила компанію в фінансуванні російської агресії. Слідчі вказали, що компанія направляла мільйони на фінансування агресії рф і на матеріальне забезпечення окупаційних адміністрацій у Криму та на сході України.

Правоохоронці відзвітували про арешт активів бізнесмена в червні, а в грудні “Юнігран” перереєстрували.

Наумець з реєстрів зник, а бенефіціаркою компанії стала громадянка Великої Британії Елена Калпа. Чотири компанії з групи “Юнігран” дивним чином перейшли у її власність.

За даними аналітичної платформи Youcontrol, британка впливає на українські компанії через офшорну SMARTDIXI LIMITED, яка має частку в компанії ”Бахчисарайський консервний завод”. Частку в ньому у 2012 році мав і Наумець.

З підприємствами “Юніграну” досі триває судова тяганина. Арешти на компанії то накладають, то знімають. Тимчасом державний бюджет України від цих “танців” з російськими активами нічого не отримує.

Замість висновку

Ці історії свідчать, що за понад рік великої війни бізнес, який українські слідчі повязують з росіянами, замість роботи на перемогу України простоює.

Компанії не виготовляють жодної продукції, ринок не отримує товари, у бюджет не платяться податки, а працівники втрачають роботу.

Чому АРМА досі не налагодило процес управління? Чому навіть найуспішніші приклади АРМА — підприємства, яким начебто обрали управителів, — не почали працювати?

Така неефективна робота агентства має спричинити системну зміну підходів держави з управління арештованим російським майном, аби більш ефективно використовувати економічні ресурси на посилення обороноздатності країни.

Інна ПОПОВИЧ, TRAP AGGRESSOR

 

Додати коментар

Користувач:
email:

Regulatory rules,
Compliance and transparency,
Markets kept in line.

- Fin.Org.UA

Новини

23:40 - Редактор немецкого Bild считает, что Зеленский выглядит изможденным
22:50 - Уповноважений зі зниклих безвісти зустрівся з представниками Центрального агентства з розшуку в Женеві
22:50 - Уряд розширив перелік обов'язкових для надання через ЦНАП адміністративних послуг для ветеранів та їхніх родин
22:45 - Ахметов договаривается с Путиным об ущербе
20:45 - 9 червня: Ситуація в енергетиці
20:45 - 9 червня: Ситуація в соціальній сфері
20:45 - Фарід Сафаров обговорив з італійською делегацією допомогу у відновленні українського енергосектору
20:45 - Кабінет Міністрів затвердив зміни, які сприятимуть розвитку медицини катастроф за світовими стандартами
20:45 - Руслан Стрілець: Очікуємо місію UNEP в Україну для допомоги у подоланні наслідків катастрофи на Каховській ГЕС
20:45 - Уряд затвердив план заходів з реалізації другого етапу Стратегії розвитку фізичної культури і спорту на період до 2028 року
19:15 - Американские спутники зафиксировали взрыв на плотине Каховской ГЭС перед ее прорывом
19:15 - “Укргидроэнерго” предлагает сотрудникам Каховской ГЭС трудоустройство на других станциях
19:15 - “Укрзализныця” получит 200 млн евро льготного кредита ЕБРР
19:15 - Потребляющие воду из Каховского водохранилища ТЭС Рината Ахметова работают в стабильном режиме
19:15 - Государство остается крупнейшим владельцем предприятий
18:40 - Олександр Кубраков: Україна та ЄБРР запускають спільний проект для підтримки Укрзалізниці
18:40 - Сергій Марченко: Стале та інклюзивне зростання - ключовий елемент у відновленні України
18:40 - Мобільні бригади з трансплантації, реципієнтів та трансплантологів супроводжуватиме поліція
18:40 - Прийнято розпорядження КМУ «Про розподіл резерву освітньої субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у 2023 році»
18:40 - Уряд затвердив порядок ведення Державного реєстру артезіанських свердловин
18:40 - Збільшено обсяг видатків на соціальний захист звільнених із полону, – рішення Уряду
18:40 - Міненерго і Міжнародна енергетична агенція домовилися про надання допомоги Україні
18:40 - Промова Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля на засіданні Уряду
18:40 - Станом на сьогодні з Херсонщини евакуювали 2,3 тис. людей, — Прем’єр-міністр
18:40 - Прем’єр-міністр закликав світову спільноту до інтенсивної допомоги Україні, щоб мінімізувати наслідки катастрофи на Каховській ГЕС
18:40 - Україна домовилася зі Світовим банком про швидку оцінку збитків від катастрофи на Каховській ГЕС, — Прем’єр-міністр
18:40 - Оперативна інформація Генерального Штабу Збройних Сил України станом на 18:00 09.06.2023 щодо російського вторгнення
18:20 - ГИЯРУ распорядилось вывести в “холодный останов” последний энергоблок ЗАЭС
18:20 - Часть индийского дизтоплива, которое покупает Украина, имеет российское происхождение
18:20 - “ДНР” запускает Артемовский завод шампанских вин, который Пригожин обещал вернуть Колесникову и Ахметову


Більше новин

ВалютаКурс
Австралійський долар24.6015
Канадський долар27.4477
Юань Женьміньбі5.1301
Чеська крона1.6653
Данська крона5.2893
Гонконгівський долар4.6656
Форинт0.106923
Індійська рупія0.44346
Рупія0.0024642
Новий ізраїльський шекель10.15
Єна0.26237
Теньге0.081959
Вона0.028313
Мексиканське песо2.1053
Молдовський лей2.0543
Новозеландський долар22.3672
Норвезька крона3.3962
московський рубль0.44316
Сінгапурський долар27.223
Ренд1.9542
Шведська крона3.375
Швейцарський франк40.5709
Єгипетський фунт1.1818
Фунт стерлінгів45.9521
Долар США36.5686
Білоруський рубль13.2919
Азербайджанський манат21.5363
Румунський лей7.9504
Турецька ліра1.5631
СПЗ (спеціальні права запозичення)48.7568
Болгарський лев20.1469
Євро39.4082
Злотий8.8326
Алжирський динар0.26744
Така0.33704
Вірменський драм0.094585
Домініканське песо0.67208
Іранський ріал0.00087068
Іракський динар0.027915
Сом0.4175
Ліванський фунт0.002438
Лівійський динар7.568
Малайзійський ринггіт7.9273
Марокканський дирхам3.5919
Пакистанська рупія0.12814
Саудівський ріял9.7501
Донг0.0015568
Бат1.05188
Дирхам ОАЕ9.9566
Туніський динар11.761
Узбецький сум0.0032077
Новий тайванський долар1.18822
Туркменський новий манат10.4482
Сербський динар0.33308
Сомоні3.3507
Ларі14.0773
Бразильський реал7.2563
Золото71909.23
Срібло891.74
Платина36992.43
Паладій49921.26

Курси валют, встановлені НБУ на 12.06.2023

ТікерOpenMaxMinCloseVolume
204150991.22991.22991.22991.22991220.00
206460989.89989.89989.89989.891979.78
2262601034.781034.781034.781034.7851739.00
2262861024.451024.451024102410075455.40
AMD480048004800480067200.00
BAVL0.30.30.30.393000.00

Дані за 09.06.2023