“Великий зимовий наступ” росії, ймовірно, добігає кінця. Чим він закінчився для армії рф? Аналізує Forbes

29.03.2023 10:20 | Укррудпром

Широко анонсований “великий наступ” російської армії, ймовірно, вичерпується. Москва повертається до оборони.

росії не вдалося організувати нову атаку на Київ, заморозити Україну, знищивши енергоструктуру, та нав’язати світу свої умови завершення війни, але певних тактичних успіхів вона досягла.

Одразу дві авторитетних західних інституції заявили, що російська наступальна кампанія досягла кульмінації.

Міністерство оборони Британії з посиланням на дані розвідки повідомило, що росія повертається до “оборонного оперативного плану” після непереконливих спроб провести загальний наступ. Інститут вивчення війни ISW також доходить висновку, що російський наступ вичерпуються. 

Торік, після масштабних поразок в Харківщині і Херсонщині, російське керівництво намагалося запевнити, що криза на фронті — тимчасове явище. 

У той момент рф завершила мобілізацію 300 000 новобранців і 50 000 в’язнів. Логічно було б відкласти наступальні дії допоки нові війська наберуться досвіду. Але росія вирішила не чекати весни і повести в бій велику недосвідчену армію. 

Як і минулого року, командування рф зробило ставку на змову кампанію. Відсутність листя на деревах і холод робить статичну оборону складним завданням.

Ймовірно, російська стратегія покладалася на те, що Україну вдасться “дотиснути”. Швидке перехоплення ініціативи на полі бою та масштабний удар по енергетичній інфраструктурі повинні були змусити українське керівництво відмовитись від ідеї перемоги на полі бою. 

У Кремлі все ще сподіваються на мирний пакт, який заморозить лінію фронту і дасть можливість презентувати внутрішній аудиторії нові “територіальні надбання”, як остаточну перемогу. 

росії не вдалося досягти жодної із поставлених цілей. Просування російських військ на фронті мало обмежений тактичний успіх, неспівставний з втратами. Відключення світла хоч і мали вплив на економіку України, проте настрої населення істотно не змінилися. 

Вимкнути підтримку населення

Неможливо змусити капітулювати країну, в якій 80% підтримують продовження боротьби. 

Ракетний терор росії мав конкретні політичні цілі — створення гуманітарної кризи настільки великих масштабів, щоб зломити суспільні настрої. Окрім цього гуманітарна криза мала забрати на себе значні ресурси держави, не даючи змоги фінансувати військових. 

23 листопада Україна була змушена в аварійному порядку відключити всі атомні електростанції. Прогнози на зиму були невтішними — Україну міг очікувати блекаут, або навіть серія блекаутів, які б вдарили по системам опалення і водопостачання.

Офіційно обговорювався план евакуації Києва. Це могло обернутися катастрофою — евакуація сотень тисяч людей потребує величезних ресурсів і, ймовірно, спричинила б хаос. 

Тоді здавалося, що росія підійшла дуже близько до своєї мети. Але навіть в умовах постійних відключень світла українці істотно не змінили своєї позиції - близько 87% з ниї не допускали жодних територіальних поступок. 

Новий рік українці зустрічали під ракетні обстріли і звуки сирен повітряної тривоги. Але вже в січні інтенсивність обстрілів почала зменшуватись. 

За даними Міністра оборони України Олексія Резнікова уже в січні росія вичерпала практично весь запас Калібрів, і була змушена все частіше покладатися на на ракети Х555/Х101 та навіть застосвувати гіперзвукові ракети Кинжал, вартістю понад $10 млн за ракету.

Наступ на фронті

На початку зими найбільшу тривогу викликала можливість повторного наступу на Київ — чисельність нової армії Путіна тоді складала близько півмільйона солдат. У лютому 2022 року російська армія біля кордонів України налічувала 200 000 військових. Проте росія втратила основу свого війська — військову техніку. 

На Луганському напрямку фронту довжиною близько 150 км армія рф мала лише незначне просування з тяжкими боями в районі Кремінної. Плани відсунути лінію фронту з Луганської області до Оскільського водосховища в Харківщині виявилися нездійсненними.

На Півдні основний удар російських сил був спрямований в бік Вугледару. Прорив на цьому фронті міг створити загрозу для оборони Донеччини. Але атака росіян завершилася однією з найбільших поразок з травня минулого року. 

Зараз багато говорять про загрозливе положення Авдіївки, проте воно було таким і на початку зими. Розглядаючи карти з різницею чотири місяці бачимо, що просування росіян ту складає лише кілька кілометрів на окремих ділянках. Але цього дійсно вистачило аби загострити ситуацію.

Під Авдіївкою російські війська теж зазнали значних втрат, але все ще активно намагаються просуватись далі.

Найбільш успішний наступ цієї зими провела не регулярна армія рф, а найманці групи “Вагнер”.

Битва за Бахмут пережила кілька критичних моментів, і, можливо, все ще переживає один із них зараз. Кілька разів росіянам вдавалося прорвати оборону ЗСУ і зайти небезпечно із флангів міста. 

Бої тривають і прогнозувати завершення битви за Бахмут зарано. Навіть попри те, що за словами військового командування ситуацію вдалося стабілізувати. 

Незважаючи на тактичні успіхи, росії не вдалося повернутися до повноцінного наступу. Якщо поглянути на загальну карту боїв, то за останні чотири місяці рф вдалося збільшити площу окупованих з 24 лютого 2022 року територій лише на 1%. За цей же час російські війська, за даними Генштабу ЗСУ, втратили понад 80 000 солдатів. Це майже стільки ж, скільки за 9 місяців до цього.

Згасання наступу

росія зробила ставку на важкі зимові місяці, аби повернути ініціативу. Проте українські військові зуміли відстояти більшість позицій і нав’язати ворогу важку багатомісячну боротьбу.

Активна фаза російського наступу, схоже, поступово згасає. Кількість щоденних атак росіян починає зменшуватись зі 170 на початку березня цього року до 50 в кінці, за даними Генштабу.

Координатор Ради безпеки США Джон Кірбі вважає, що росія здатна провести ще одну спробу атаки на кількох напрямках цієї весни. Але ймовірно березень стане кульмінацією російського “великого наступу”.

Після цього росія може зосередити свої наступальні зусилля виключно на тих напрямках, де зберігається перспектива, зокрема в районі Бахмуту та Авдіївки. Але на більшості напрямків перейде до оборони, як це було в серпні минулого року.

Загалом, зимова кампанія і ставка на велику мобілізовану армію не допомогли рф повернути ініціативу. росія зав’язла на тактичному рівні і навряд у найближчий час зможе кардинально змінити ситуацію. Зовсім скоро своє слово мають сказати ЗСУ. 

Володимир ДАЦЕНКО

Додати коментар

Користувач:
email:





Trading algorithms
Artificial intelligence
Modern finance game

- Fin.Org.UA

Новини

00:00 - Новини від Міністерства енергетики України
21:05 - Коментар МЗС України щодо звіту ОБСЄ стосовно порушень міжнародного права, пов’язаних із свавільним позбавленням волі українських цивільних осіб російською федерацією
21:00 - Новини 25 квітня: НБУ знизив облікову ставку, Сольський написав заяву про відставку
20:40 - Данія збільшить військову допомогу Україні у 2024 році на майже 600 млн євро
20:18 - Пропозиція США по використанню доходів від заморожених активів московія для України набирає обертів у G7 – Reuters
20:17 - На Хмельниччині для війська виділять 54 мільйони, отриманих із продажу комунального майна
20:07 - Україна та Велика Британія посилюють співпрацю в спортивній сфері напередодні Олімпіади
19:40 - Через обстріли на Харківщині УЗ тимчасово змінює рух приміських поїздів
19:40 - Экономика США: замедление роста и ускорение инфляции
19:38 - У Google Meet тепер можна переносити дзвінки з одного пристрою на інший без переривання звʼязку
19:05 - Унаслідок російського удару на Донеччині загинули троє залізничників
19:01 - У Києві відновили 70% енергообладнання, пошкодженого через ворожі обстріли
18:37 - Сольський подав заяву про відставку
18:30 - У Києві до середини червня обмежать рух на одному зі шляхопроводів
18:17 - Рада схвалила законопроєкт щодо створення реєстру постраждалих через агресію московія
18:14 - Як Данія інвестує в успіх України
18:01 - Лише 26% заявок про зруйноване та пошкоджене житло проходять верифікацію – Мінвідновлення
17:45 - Підсумки торгів цінними паперами на Українській біржі за 25.04.2024
17:39 - ПриватБанк завершив перший квартал із чистим прибутком у 14 мільярдів
17:31 - Мінекономіки відкрило грантову програму на 1 мільйон доларів для підприємниць 
17:27 - До обговорення пропонується порядок підготовки та оновлення планів безперервної діяльності, відновлення, фінансування страховика
17:23 - Мінветеранів залучатиме нотаріусів до удосконалення законодавства у сфері ветеранської політики
17:15 - Мінветеранів разом з великим бізнесом розвиватимуть можливості працевлаштування ветеранів й ветеранок, – Олександр Порхун
17:11 - Парламент прийняв у першому читанні закон, що започатковує створення системи обліку осіб, життя та здоров’я яких зазнало шкоди внаслідок збройної агресії рф
17:11 - Світові продажі Toyota вперше перетнули позначку у 10 мільйонів авто за рік
17:01 - Україна передала Європейській Комісії перший Звіт у межах Пакета розширення ЄС 2024 року
17:00 - Nasdaq100 может откатиться до 15800
16:35 - Минулого року було краще: серед компаній України значно підвищився дефіцит кадрів
16:27 - Рішення про накладення штрафу на ТОВ "ФК "ХАНТЕР" за порушення у сфері фінмоніторингу залишається в силі
16:06 - UniCredit попередив про обмеження на перекази для росіян


Більше новин

ВалютаКурс
Австралійський долар25.9066
Канадський долар29.0135
Юань Женьміньбі5.4745
Чеська крона1.6915
Данська крона5.7007
Гонконгівський долар5.0675
Форинт0.108258
Індійська рупія0.4761
Рупія0.0024507
Новий ізраїльський шекель10.4698
Єна0.25503
Теньге0.089231
Вона0.028856
Мексиканське песо2.3263
Молдовський лей2.2218
Новозеландський долар23.6434
Норвезька крона3.6249
московський рубль0.43016
Сінгапурський долар29.1693
Ренд2.0917
Шведська крона3.6517
Швейцарський франк43.4266
Єгипетський фунт0.8282
Фунт стерлінгів49.6274
Долар США39.6702
Білоруський рубль14.4192
Азербайджанський манат23.3327
Румунський лей8.5448
Турецька ліра1.2201
СПЗ (спеціальні права запозичення)52.2905
Болгарський лев21.7407
Євро42.5205
Злотий9.8591
Алжирський динар0.29133
Така0.35452
Вірменський драм0.099159
Домініканське песо0.66115
Іранський ріал0.00092851
Іракський динар0.029769
Сом0.43587
Ліванський фунт0.000436
Лівійський динар8.0586
Малайзійський ринггіт8.2657
Марокканський дирхам3.8465
Пакистанська рупія0.14042
Саудівський ріял10.3982
Донг0.0015718
Бат1.07729
Дирхам ОАЕ10.6188
Туніський динар12.4776
Узбецький сум0.0030882
Новий тайванський долар1.221
Туркменський новий манат11.1421
Сербський динар0.36025
Сомоні3.561
Ларі14.9113
Бразильський реал7.2282
Золото92395.86
Срібло1087.83
Платина35955.09
Паладій39903.06

Курси валют, встановлені НБУ на 26.04.2024

ТікерOpenMaxMinCloseVolume
2262861044.281044.281044.281044.282331877.24
2276561078.061078.061078.061078.06324496.06
227763997.7997.7997.7997.7997.70
2289101070.431070.431070.431070.4364225.80
229025983.97983.97983.97983.97983970.00
229470919.69919.69919.69919.69962915.43
2302621056.261056.261056.261056.26637981.04
AZRF011041.421049.861041.421049.8612547.68
CRSR061024.551024.551024.551024.5517417.35
FSTF021014.051021.481014.051021.4861968.50
IFZEMA110011001100110022000.00
TATM4.54.54.54.5450.00
XS47781550015500155001550062000.00

Дані за 25.04.2024