“Великий зимовий наступ” росії, ймовірно, добігає кінця. Чим він закінчився для армії рф? Аналізує Forbes

29.03.2023 10:20 | Укррудпром

Широко анонсований “великий наступ” російської армії, ймовірно, вичерпується. Москва повертається до оборони.

росії не вдалося організувати нову атаку на Київ, заморозити Україну, знищивши енергоструктуру, та нав’язати світу свої умови завершення війни, але певних тактичних успіхів вона досягла.

Одразу дві авторитетних західних інституції заявили, що російська наступальна кампанія досягла кульмінації.

Міністерство оборони Британії з посиланням на дані розвідки повідомило, що росія повертається до “оборонного оперативного плану” після непереконливих спроб провести загальний наступ. Інститут вивчення війни ISW також доходить висновку, що російський наступ вичерпуються. 

Торік, після масштабних поразок в Харківщині і Херсонщині, російське керівництво намагалося запевнити, що криза на фронті — тимчасове явище. 

У той момент рф завершила мобілізацію 300 000 новобранців і 50 000 в’язнів. Логічно було б відкласти наступальні дії допоки нові війська наберуться досвіду. Але росія вирішила не чекати весни і повести в бій велику недосвідчену армію. 

Як і минулого року, командування рф зробило ставку на змову кампанію. Відсутність листя на деревах і холод робить статичну оборону складним завданням.

Ймовірно, російська стратегія покладалася на те, що Україну вдасться “дотиснути”. Швидке перехоплення ініціативи на полі бою та масштабний удар по енергетичній інфраструктурі повинні були змусити українське керівництво відмовитись від ідеї перемоги на полі бою. 

У Кремлі все ще сподіваються на мирний пакт, який заморозить лінію фронту і дасть можливість презентувати внутрішній аудиторії нові “територіальні надбання”, як остаточну перемогу. 

росії не вдалося досягти жодної із поставлених цілей. Просування російських військ на фронті мало обмежений тактичний успіх, неспівставний з втратами. Відключення світла хоч і мали вплив на економіку України, проте настрої населення істотно не змінилися. 

Вимкнути підтримку населення

Неможливо змусити капітулювати країну, в якій 80% підтримують продовження боротьби. 

Ракетний терор росії мав конкретні політичні цілі — створення гуманітарної кризи настільки великих масштабів, щоб зломити суспільні настрої. Окрім цього гуманітарна криза мала забрати на себе значні ресурси держави, не даючи змоги фінансувати військових. 

23 листопада Україна була змушена в аварійному порядку відключити всі атомні електростанції. Прогнози на зиму були невтішними — Україну міг очікувати блекаут, або навіть серія блекаутів, які б вдарили по системам опалення і водопостачання.

Офіційно обговорювався план евакуації Києва. Це могло обернутися катастрофою — евакуація сотень тисяч людей потребує величезних ресурсів і, ймовірно, спричинила б хаос. 

Тоді здавалося, що росія підійшла дуже близько до своєї мети. Але навіть в умовах постійних відключень світла українці істотно не змінили своєї позиції - близько 87% з ниї не допускали жодних територіальних поступок. 

Новий рік українці зустрічали під ракетні обстріли і звуки сирен повітряної тривоги. Але вже в січні інтенсивність обстрілів почала зменшуватись. 

За даними Міністра оборони України Олексія Резнікова уже в січні росія вичерпала практично весь запас Калібрів, і була змушена все частіше покладатися на на ракети Х555/Х101 та навіть застосвувати гіперзвукові ракети Кинжал, вартістю понад $10 млн за ракету.

Наступ на фронті

На початку зими найбільшу тривогу викликала можливість повторного наступу на Київ — чисельність нової армії Путіна тоді складала близько півмільйона солдат. У лютому 2022 року російська армія біля кордонів України налічувала 200 000 військових. Проте росія втратила основу свого війська — військову техніку. 

На Луганському напрямку фронту довжиною близько 150 км армія рф мала лише незначне просування з тяжкими боями в районі Кремінної. Плани відсунути лінію фронту з Луганської області до Оскільського водосховища в Харківщині виявилися нездійсненними.

На Півдні основний удар російських сил був спрямований в бік Вугледару. Прорив на цьому фронті міг створити загрозу для оборони Донеччини. Але атака росіян завершилася однією з найбільших поразок з травня минулого року. 

Зараз багато говорять про загрозливе положення Авдіївки, проте воно було таким і на початку зими. Розглядаючи карти з різницею чотири місяці бачимо, що просування росіян ту складає лише кілька кілометрів на окремих ділянках. Але цього дійсно вистачило аби загострити ситуацію.

Під Авдіївкою російські війська теж зазнали значних втрат, але все ще активно намагаються просуватись далі.

Найбільш успішний наступ цієї зими провела не регулярна армія рф, а найманці групи “Вагнер”.

Битва за Бахмут пережила кілька критичних моментів, і, можливо, все ще переживає один із них зараз. Кілька разів росіянам вдавалося прорвати оборону ЗСУ і зайти небезпечно із флангів міста. 

Бої тривають і прогнозувати завершення битви за Бахмут зарано. Навіть попри те, що за словами військового командування ситуацію вдалося стабілізувати. 

Незважаючи на тактичні успіхи, росії не вдалося повернутися до повноцінного наступу. Якщо поглянути на загальну карту боїв, то за останні чотири місяці рф вдалося збільшити площу окупованих з 24 лютого 2022 року територій лише на 1%. За цей же час російські війська, за даними Генштабу ЗСУ, втратили понад 80 000 солдатів. Це майже стільки ж, скільки за 9 місяців до цього.

Згасання наступу

росія зробила ставку на важкі зимові місяці, аби повернути ініціативу. Проте українські військові зуміли відстояти більшість позицій і нав’язати ворогу важку багатомісячну боротьбу.

Активна фаза російського наступу, схоже, поступово згасає. Кількість щоденних атак росіян починає зменшуватись зі 170 на початку березня цього року до 50 в кінці, за даними Генштабу.

Координатор Ради безпеки США Джон Кірбі вважає, що росія здатна провести ще одну спробу атаки на кількох напрямках цієї весни. Але ймовірно березень стане кульмінацією російського “великого наступу”.

Після цього росія може зосередити свої наступальні зусилля виключно на тих напрямках, де зберігається перспектива, зокрема в районі Бахмуту та Авдіївки. Але на більшості напрямків перейде до оборони, як це було в серпні минулого року.

Загалом, зимова кампанія і ставка на велику мобілізовану армію не допомогли рф повернути ініціативу. росія зав’язла на тактичному рівні і навряд у найближчий час зможе кардинально змінити ситуацію. Зовсім скоро своє слово мають сказати ЗСУ. 

Володимир ДАЦЕНКО

Додати коментар

Користувач:
email:





Деякі вкладники раді виграшам,
Інші бояться пустити гроші в ход.
Але фінансовий ринок - як життя,
І треба ризикувати з усіх сил.

- Fin.Org.UA

Новини

07:35 - Фінансовий астрологічний прогноз на 12.07.2025
00:00 - Накази Міністерства енергетики України
00:00 - Новини від Міністерства енергетики України
00:00 - Регуляторні акти Міністерства енергетики України
21:26 - Курченку повідомили про заочну підозру у "привласненні" українських підприємств на Донбасі
21:00 - Новини 11 липня: парад кредитних угод, історичний максимум Bitcoin та підозра заступнику голови уряду московія
20:48 - Російські шахти зупиняють видобуток — бояться ще більших збитків
20:22 - Мінекономіки та ЮНІДО підписали угоду про запуск ініціативи зеленого індустріального відновлення за підтримки Японії
19:55 - Прибуткові ПрАТи – перший результат трансформації виробничого напряму УЗ під керівництвом Шрамка, - Rail Freight
19:52 - Прибуткові ПрАТи – перший результат трансформації виробничого напряму УЗ під керівництвом Шрамка, - Rail Freight
19:52 - Національний банк підписав Хартію стійкості людського капіталу
19:35 - Один бренд і 100 підконтрольних ФОП: слідчі викрили схему ухилення від податків
19:15 - Золото в диапазоне, но тестирует верхнюю границу
19:03 - Приватбанк отримає від ЄБРР 600 мільйонів євро на кредити бізнесу
18:45 - Понад $1 мільйон інвестицій у жіноче підприємництво: стартував прийом заявок на другий етап «СТВОРЮЙ!»
18:43 - Україна та ЄБРР підписали меморандум, який передбачає запуск нової фондової біржі
18:37 - Зернова справа на 12 мільйонів гривень: НАБУ вручило підозру прокурору спеціалізованої прокуратури
18:27 - Герман Галущенко і заступник Генсекретаря ПРООН Хаолян Сюй обговорили продовження підтримки українського енергосектору
18:25 - Герман Галущенко і заступник Генсекретаря ПРООН Хаолян Сюй обговорили продовження підтримки українського енергосектору
18:19 - Єдиний авіаносець флоту московія хочуть списати на металобрухт після семи років ремонту
18:08 - ТЕХ-СОФТ АТЛАС: як платять українці у 2025-му – тренди першого півріччя
18:01 - Санаторій в престижній Конча-Заспі: АРМА перевіряє аномальну ціну переможця аукціону
18:00 - 257 млн податків за останні 3 квартали: "Ябко" розкриває звітність за 2025 рік
17:30 - Мінекономіки презентувало бачення промислової політики на URC 2025 у Римі
17:30 - Як інвестувати в нерухомість під час війни
17:25 - Нацбанк показав курс долара та євро на понеділок 14 липня
17:24 - "Укргідроенерго" отримає від ЄІБ перший транш кредиту на відновлення ГЕС
17:00 - В червні українці купили 9,5 тисяч мотоциклів: яким маркам надають перевагу
16:43 - Кількість тривалих затримок російських авіакомпаній подвоїлася
16:41 - Міжнародне агентство сумнівається, що московія зможе підтримувати теперішній видобуток нафти


Більше новин

ВалютаКурс
Алжирський динар0.32237
Австралійський долар27.4982
Така0.34419
Канадський долар30.5128
Юань Женьміньбі5.8294
Чеська крона1.9807
Данська крона6.5456
Гонконгівський долар5.3228
Форинт0.122137
Індійська рупія0.48694
Рупія0.0025764
Новий ізраїльський шекель12.5313
Єна0.28423
Теньге0.079819
Вона0.030394
Ліванський фунт0.000467
Малайзійський ринггіт9.8235
Мексиканське песо2.234
Молдовський лей2.4644
Новозеландський долар25.1332
Норвезька крона4.1312
Саудівський ріял11.141
Сінгапурський долар32.6414
Донг0.0016004
Ренд2.3309
Шведська крона4.3805
Швейцарський франк52.4729
Бат1.28789
Дирхам ОАЕ11.3757
Туніський динар14.3979
Єгипетський фунт0.844
Фунт стерлінгів56.4233
Долар США41.7842
Сербський динар0.41692
Азербайджанський манат24.5746
Румунський лей9.6166
Турецька ліра1.0401
СПЗ (спеціальні права запозичення)57.2078
Болгарський лев24.9711
Євро48.8416
Ларі15.3862
Злотий11.47
Золото139893.92
Срібло1572.99
Платина56985.71
Паладій48735.84

Курси валют, встановлені НБУ на 14.07.2025